Connect with Us

All posts tagged "festival"

Lajme 22:05 - 26 Dhjetor, 2019

Fest ’58/ Zhulali: RTSH shkriu me qëllim zyrën e kontrollit të cilësisë muzikore

Kompozitori Edmond Zhulali thotë se Festivali i Këngës këtë vit ishte një import i muzikës, duke kritikuar lejimin e konkurrimit të këngëve që kishin kompozitorë me...

Kultura 12:50 - 26 Dhjetor, 2019

Festivali i Minishengenit “Darko Magjikov”

Nga Alfons Zeneli Ka shumë vitë që në njërën prej ngjarjeve të rëndësishme të muzikës spikat dhe ”Kënga Magjike”. Pa dashur të ndërhyj në aspekte ngushtësisht...

Lajme 16:31 - 23 Dhjetor, 2019

Festivali i Këngës/ Përparim Kabo i hakërrehet drejtorit të RTSH: Duhet të lësh sa më shpejt atë zyrë e të kërkosh falje publike

Profesor Përparim Kabo ka ngritur “gishtin e akuzës” ndaj drejtorit të Radio Televizionit Shqiptar, Thoma Gellci lidhur me Festivalin e 58 të Këngës. Kabo shprehet se...

Lajme 22:20 - 22 Dhjetor, 2019

Duartrokitet pafund/Arilena Ara aludon, i del përpara thashethemeve për “fituesen”

Këngëtarja e re Arilena Ara, pas performancës së saj në mbrëmjen finale të edicioni të 58 të festivalit të RTSH-së, është duartrokitur gjatë e me ovacione...

Sociale 22:14 - 20 Dhjetor, 2019

Edmond Zhulali: Çfarë turpesh që po ndodhin me këngën shqiptare në Festivalin e 58 të RTSH

Kompozitori me klasik i muzikes së lehtë shqiptare, Edmond Zhulali, me një rekord çmimesh nga festivali i RTSH, që ishte i pari që ngjiti në skenën...

Sociale 23:03 - 19 Dhjetor, 2019

“Albautor” kundër edicionit të 57 të Festivalit të RTSH/ Kompozitori Edmond Zhulali: Një grup njerëzisht po abuzojnë

Shoqata “Albautor” reagon ndaj edicionit të 57 të Festivalit të Këngës në RTSH, ku arsyeja kryesore është abuzimi i një grupi të ngushtë njerëzish për këtë...

Aktualitet 19:48 - 15 Korrik, 2019

“Duam të promovojmë Kosovën”/ Babai i Dua Lipës zbulon detaje për Festivalin Sunny Hill

Së shpejti në Kosovë do të mbahet festivali i përvitshëm “Sunny Hill”, i cili organizohet nga babai i kënëgtares Dua Lipa, Dukagjin Lipa. Shumë këngëtarë të...

Kryesore Show Biz 22:22 - 1 Korrik, 2019

Miley Cyrus pritet të vijë në Kosovë/ Serbët ‘shpërthejnë’ me komentet negative

Dua Lipa dha lajmin e bujshëm se në Festivalin Sunny Hills do të performojë këngëtarja me famë botërore Miley Cyrus. Menjëherë pas këtij lajmi reagimet kanë...

Aktualitet 15:14 - 20 Maj, 2019

Jo si Elvana dhe Ermali/ Armina Mevlani ka qenë vërtetë në festivalin e Cannes

Javën e kaluar u zhvillua një nga eventet më të rëndësishme të filmit, Festivali i Cannes. Në tapet parakaluan yjet më të mëdha të kinematografisë si...

Aktualitet 14:25 - 20 Maj, 2019

Pretenduan se ishin në festivalin e Kanës/Zbulohet “mashtrimi” i Ermal Mamaqit dhe Elvana Gjatës

Prej dy ditësh Ermal Mamaqi dhe Elvana Gjata kanë informuar publikun se ndodhen në festivalin e Kanës për të promovuar filmin e tyre “Dy gisht Mjaltë”....

Kryesore Show Biz 14:10 - 17 Maj, 2019

Foto+18/Modelja shqiptare lë nam në festivalin e Kanës, ekspozon gjoksin në tapetin e kuq

Modelja kosovare, Heidi Lushtaku e cila vazhdon karrierën si modele në shtetin zvicerian, ka marrë pjesë në  Festivalin Ndërkombëtar të Filmit ne Kane por i ka ndodhur...

Aktualitet 12:53 - 17 Maj, 2019

Festivali i Kanës/Yjet e kinemasë mahnisin sërish me veshjet e tyre në tapetin e kuq

Tre ditë më parë u hap zyrtarisht Festivali i Kanës i cili do të vazhdojë deri më 25 maj. Yjet e kinemasë zbritën në tapetin e...

Kryesore Show Biz 22:00 - 16 Maj, 2019

E kuqe flakë/ Modelja shfaq format seksi në festivalin e Cannes

Alessandra Ambrosio është një nga modelet më seksi të pasarelës. Modelja ka tëhequr vëmendjen  e të gjithë paparacëve. E veshur me një fustan të kuq që...

Fashion 12:10 - 15 Maj, 2019

Festivali i Kanës/Yjet e kinemasë i lënë të gjithë pa fjalë me veshjet e tyre mahnitëse në tapetin e kuq

Festivali i 72-të i Kanës është hapur ditën e djeshme dhe sic e do tradita në tapetin e kuq parakaluan disa nga yjet e njohur të...

Aktualitet 10:10 - 1 Maj, 2019

Triumf/Regjisori shqiptar shpallet më i miri në festivalin ndërkombëtar

Një lajm i mirë për kinematografinë shqiptare doli pak ditë më parë pasi “Internment” u vlerësua me çmimin “Filmi më i mirë i huaj” në Festivalin...

Fashion 14:53 - 15 Prill, 2019

Festivali Coachella 2019/Larmishmëri ngjyrash dhe veshjet fantastike pushtojnë Kaliforninë

Rikthehet përsëri për këtë vit festivali muzikor Coachella  në Kaliforni ku shumë veshje fantastike na kanë tërhequr vëmendjen. Siç mund t’i shikoni edhe në fotot e...

Aktualitet 12:10 - 14 Prill, 2019

“U kthye në festival zjarri”/Njerëzit në panik pas shpërthimit të madh në Kaliforni

Një shpërthim raportohet se hapi një vatër zjarri në natën e parë të festivalit të muzikës “Coachella”, në Kaliforni. Personat që po festonin mësohet se u...

Kryesore Show Biz 13:10 - 13 Shkurt, 2019

“Vesha 7 palë geta në festival!” Eranda Libohova rrëfen historinë qesharake të viteve më parë

Mbrëmjen e djeshme, këngëtarja e njohur Eranda Libohova ishte e ftuar tek “Rudina”, në “Tv Klan” prej ku rrëfeu një histori mjaft interesante nga Festivali i...

Kryesore Show Biz 10:53 - 28 Janar, 2019

Festivali i RTSH, Bojken Lako merr këtë vendim të rëndësishëm

Ndër vite rockerin e njohur Bojken Lako e kemi parë të marrë pjesë në festivale të ndryshme por zgjedhja e tij kryesore ka qenë “Festivali i...

Aktualitet 11:10 - 6 Janar, 2019

“Do doja të thoja kujt i ngeli turpi…” Këngëtari i njohur zbulon prapaskenat e Festivalit të RTSH

Këngëtari i njohur Aurel Thellimi ishte një nga pjesëmarrësit e këtij viti në Festivalin e 57-të të RTSH. Mirëpo kënga e tij “Të dua ty” nuk...

Kryesore Show Biz 14:53 - 24 Dhjetor, 2018

Nuk fitoi “Festivalin e Këngës”, reagon për herë të parë Soni Malaj: “Kam nxjerrë mësimet e mia”

Me këngën “Më e fortë”, këngëtarja Soni Malaj konkurroi në skenën e “Festivalit të Këngës” për të përfaqësuar Shqipërinë në “Eurosong”. Kënga u prit mirë nga...

Aktualitet 10:40 - 23 Dhjetor, 2018

Festivali i 57-të i RTSH: Gjobiten këngëtarët që shajnë festivalin dhe ata që…

Dje u mbyll dhe nata finale e festivalit të 57-të të këngës në RTSH. Artistët performuan këngët me të cilat synonin skenën e Eurovision. Imazhi i...

Aktualitet 10:10 - 8 Dhjetor, 2018

Festivali i këngës në RTSH, publikohen klipet prezantuese të artistëve pjesëmarrës

Edicioni i 57-të i Festivalit të Këngës do të mbahet më 20, 21, 22 dhjetor 2018 në Pallatin e Kongreseve. Artistët pjesëmarrës do të prezantohen me...