Connect with Us

All posts tagged "festa"

Kuriozitete 14:01 - 18 Gusht, 2020

Wuhan harron Coronavirusin/ Shpërthen në festa të çmendura pa maskë dhe distancim social

Qyteti Wuhan duket se ka e ka harruar kohën e pandemisë , pasi mijëra qytetarë u mblodhën në një park me ujë të hapur për një...

Mjeku i QSUT-së thirrje të fortë qytetarëve/ Covid-19 është kërcënim real, mos shkoni në festa
Shëndeti 22:27 - 12 Gusht, 2020

Mjeku i QSUT-së thirrje të fortë qytetarëve/ Covid-19 është kërcënim real, mos shkoni në festa

Mjeku i QSUT-së Ilir Allkja ka bërë një thirrje të fortë për qytetarët, duke marrë shkas nga festat dhe dasmat që po zhvillohen në kohë pandemie....

Politikë 10:04 - 24 Maj, 2020

Video/ Rama uron besimtarët për Fiter Bajramin

Besimtarët myslimanë kremtojnë sot Fitër Bajramin. Paqe dhe begati ka uruar dhe kreu i qeverisë Edi Rama. Pasi publikoi mbrëmë një foto të xhamisë Et’hem Beut...

Sociale 21:12 - 2 Maj, 2020

Pushimet verore/ Zbardhet draft-protokolli: Qytetarët 3 metra largësi në det, s’ka koncerte

Ministritë e Shëndetësisë dhe Turizmit kanë hartuar një draft-protokoll për masat që duhet të merren nga operatorët turistikë për sezonin veror. Mësohet se një ndër rregullat...

Lajme 09:31 - 1 Maj, 2020

“U gjobitën nga policia”/ Infermieri shqiptar tregon çfarë ndodhi në Itali

Korab Gjana një nga 30 mjekët dhe infermierët e grupit të parë  që u dërguan nga qeveria shqiptare në ndihmë të Italisë ka folur për Abc...

Shëndeti 21:55 - 29 Prill, 2020

Pipero jep lajmin shpresëdhënës/ “Shqipëria do bëjë plazh, s’ka festa në lokale” 

“Shqipëria do ketë plazhe”. Kështu deklaron infeksionisti Pëllumb Pipero pak më parë. Në një lidhje me emisionin “Arena”, Pipero tha se plazh do të bëhet por...

Politikë 19:17 - 15 Prill, 2020

Goditja e turizmit/ Klosi zbulon rregulloren për të bërë plazh: Do merret leje te E-albania, s’ka festa

Ministri i Turizmit Blendi Klosi ka deklaruar sot se sektori i turizmit do të jetë më i prekuri nga pandemia e koronavirusit, jo vetëm në vendin...

Lajme 17:05 - 1 Janar, 2020

Depresioni gjatë festave të fundvitit/ Këshilla si t’i tejkaloni ndjesitë e këqija

Përgjithësisht festat e fundvitit japing ndjesi të mirë te njerëzit dhe shpesh i bëjnë ata të lumtur. Por, kjo nuk vlen për të gjithë pasi shpesh...

Lajme 16:24 - 30 Dhjetor, 2019

Viti i “Miut”/ Horoskopi kinez ka lajme të mira për 2020

Sa i përket kulturës kineze, viti 2020 do të jetë viti i “Miut metalik”. Ky vit pritet të jetë gjerësisht, viti i fillimeve të mëdha. Do...

COVID-19 ka vijuar të kufizojë lëvizjet çka ka rezultuar në një situatë dramatike sidomos për sektorin e turizmit në këto muaj të verës. Instituti i Statistikave raportoi se hyrjet e shtetasve shqiptarë dhe të huaj në territorin shqiptar, në muajin Korrik 2020, janë 663.980. Krahasuar me Korrik 2019, ky tregues rezulton me rënie 61,5 %. “Në Korrik 2020, hyrjet e shtetasve të huaj në territorin shqiptar janë 387.716. Krahasuar me Korrik 2019, ky numër ka rënë me 67,1 %. Numri i shtetasve të huaj të hyrë në Shqipëri në shtatëmujorin 2020 është 1.169.610, duke rënë me 64,7 %, në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2019. Përgjatë shtatë muajve të 2020, Kosova ka rënien më të ulët të hyrjeve të shtetasve në Shqipëri me 52,4 %, ndërsa rënien më të madhe e ka pasur Spanja me 88,6 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2019” thuhet në publikimin e INSTAT. Përgjatë këtyre muajve kryesisht në qershor dhe korrik përveçse shtetasve nga Kosova ka pasur hyje nga vende të tjera si Polonia apo Bjellorusia kryesisht turistë me chartera por që nuk kanë mundur të bëjnë ndonjë diferencë. Vetëm në korrik ka pasur 9600 turistë gati katër herë më pak se korriku i një viti më parë ndërsa si 7 mujor hyrjet e polakëve në vendin tonë për 2020 rezultojnë 11 800. Pandemia ka kufizuar edhe daljet e shtetasve shqiptarë. Sipas INSTAT daljet e shtetasve shqiptarë dhe të huaj nga territori shqiptar, gjatë muajit Korrik 2020, janë 545.962 duke shënuar një rënie me 62,7 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. “Daljet e shtetasve shqiptarë nga territori i Shqipërisë gjatë muajit Korrik 2020 janë 246.334. Krahasuar me Korrik 2019, ky numër ka rënë 52,3 %. Daljet e shtetasve të huaj nga territori i Shqipërisë gjatë muajit Korrik 2020, janë 299.628. Krahasuar me Korrik 2019, ky numër ka rënë 68,4 %. Numri i shtetasve shqiptarë të dalë nga Shqipëria në shtatë mujorin 2020, është 1.626.642 duke rënë 48,7 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë” thuhet në raport.
Ekonomi 20:02 - 26 Dhjetor, 2019

Tërmeti dhe festat/ Rritet numri i shqiptarëve që “arratisen” jashtë vendit

Nëntori ka shënuar një rritje të lartë të daljeve jashtë të shtetasve shqiptarë. Sipas INSTAT rritja në raport me nëntorin e kaluar ishte 11.4%, duke qenë...

Sociale 17:42 - 25 Dhjetor, 2019

Foto-Turistët “pushtojnë” Korçën për Krishtlindje/ Është shumë bukur, na pëlqen atmosfera

Korça është një nga qytetet më të preferuar dhe më të vizituara nga turistët gjatë festave të fundivitit. Edhe këtë vit Korçës nuk i ka munguar...

Lajme 21:40 - 24 Dhjetor, 2019

Bushati video-mesazh për festat e fundvitit/ 2020 shënon fillimin e dekadës së re

Ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati ka uruar të gjithë shqiptarët për Vitin e Ri 2020 me anë të një video-mesazhi. Bushati shprehet se rastet...

Blog 13:13 - 24 Dhjetor, 2019

Ende nuk keni blerë dhuratat për Krishtlindje?/ Ja disa ide!

Dhuratat e Krishtlindjes kanë fuqinë të përcjellin më së miri dashurinë kundrejt të afërmëve. Jemi në prag Krishtlindje tashmë, mirëpo ka ende kohë për ata që...

Sociale 11:50 - 24 Dhjetor, 2019

Shqiptarët kthehen për festa/ Flusk në Portin e Durrësit

Pavarësisht motit të keq që ka shoqëruar vendin tonë gjatë këtyre ditëve, kjo nuk i ka penguar emigrantët shqiptarë të kthehen për të kaluar festat e...

Politikë 22:13 - 23 Dhjetor, 2019

Në prag Krishtlindjesh/ Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë mesazh urimi

Peshkopi i Kishës Autoqefale, Anastas Janullatos ka publikuar një mesazh urimi për Krishtlindje, pasi vetëm 26 orë na ndajnë tashmë nga festa e madhe. Urimi i...

Blog 19:41 - 23 Dhjetor, 2019

Krishtlindjet po afrojnë/ Njihuni me pjatat kryesore nëpër botë

Ndërsa dreka e Krishtlindjeve po afron, idetë për gatime të reja janë më se të mirëpritura, pasi bëhet fjalë për një nga festat më të shumëpritura,...

Bota 18:00 - 23 Dhjetor, 2019

Kontrolloni biletat tuaja/ Kompania e madhe ajrore njofton grevë

Sindikata që përfaqëson ekuipazhet e kompanisë ajrore “Lufthansa” ka njoftuar se bisedimet me bordin menaxhues të kompanisë janë shembur dhe anëtarët e saj mund të shkojnë...

Sociale 15:25 - 23 Dhjetor, 2019

Festat e fundvitit “rrëzojnë” euron / Me sa u këmbye sot

Monedha e përbashkët europiane e ka nisur javën e nënçmuar përkundjet lekut gjatë ditës së sotme. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë një euro është...

Lajme 11:51 - 23 Dhjetor, 2019

Amnistia nuk hyri në Kuvend/ Mbi 600 të dënuar përfitues mbeten në qeli për festat e fundvitit

Mbi 600 t ë burgosur do i kalojn ë festat e fundviti n ë qeli pasi projektligji për amnistinë e të dënuarve nuk u fut n...

Blog 15:17 - 20 Dhjetor, 2019

Si të shkrepni fotografitë mbresëlënëse për Krishtlindje

Meqenëse festat na zënë zakonisht  me njerëzit të dashur, me ambientin të zbukuruar dhe me humor të mirë, ato janë rasti i duhur për të ngrirë...

Politikë 10:34 - 11 Dhjetor, 2019

Basha, 1.7 milion dollarë pasuri/ Asnjë qindarkë për të dëmtuarit nga tërmeti

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha, dje ka njoftuar përmes zyrës së tij të shtypit se kishte anulluar festën e PD-së, që pritej të mbahej...

rudina
Politikë 22:33 - 24 Nentor, 2019

“Një ditë pa politikën…”/ Rudina Hajdari momente relaksi me të bijën, dalin pamjet nga shtëpia luksoze

Kryetarja e grupit parlamentar demokrat, Rudina Hajdari, mesa duket ka vendosur ta hedh pas krahëve këtë ditë të diele debatet politike, për të shijuar një moment...

Sociale 17:14 - 14 Nentor, 2019

Shqiptarët “shtegëtojnë” në vendet ekzotike për 28-29 nëntor/ Shtetasit nga Kosova vijnë të festojnë

Festat Kombëtare të 28 dhe 29 Nëntorit, si çdo vit, do t’i gjejnë jashtë kufijve shqiptarët. Këtë herë edhe më shumë, pasi këto dy ditë, e...