Connect with Us

All posts tagged "fbi"

Bota 08:44 - 16 Maj, 2020

Ku e ka origjinën Obamagate?

Akuzat që ka ngritur prej kohësh Presidenti Donald Trump për akte të paligjshme nga pararendësi i tij, Barack Obama, kanë marrë tani nofkën: Obamagate, frymëzuar nga...

Bota 20:51 - 14 Maj, 2020

FBI i konfiskoi telefonin/ Jep dorëheqjen nga posti i kryetari i Komisionit të Senatit amerikan për Zbulimin

Senatori republikan i Karolinës së Veriut, Richard Burr dha dorëheqjen nga posti i Kryetarit të Komisionit të Senatit për Zbulimin të enjten pasi FBI-ja i konfiskoi...

Bota 20:28 - 14 Maj, 2020

SHBA tjetër akuzë Kinës/ “Ka vjedhur pronën intelektuale që lidhet me koronavirusin”

Shtetet e Bashkuara e akuzojnë Kinën për vjedhje të pronës intelektuale amerikane në operacione në përgjigje të koronavirusit. Përmes një deklarate për shtyp, Sekretari amerikan i...

Politikë 12:00 - 3 Maj, 2020

Intervista e plotë/ Flet miku i Bashës që akuzohet nga FBI: Nga rrëmbimi i Gylenit tek dënimi me 20 vite burg

Në një intervistë dhënë gazetarit amerikan Majkëll Doran, biznesmeni turko-hollandez, Ekim Alptekin, miku i ngushtë dhe kumbari i fëmijëve të liderit të PD, Lulzim Basha, tregon...

Politikë 11:31 - 3 Maj, 2020

Akuzat për komplot/ Miku i Lulzim Bashës: Kam paguar 1 milionë dollarë, në SHBA nuk shkoj se më arreston FBI

Pak më parë, CNA.al publikoi pjesën e parë të intervistës së biznesmenit turko-hollandez, Ekim Alptekin, miku i ngushtë dhe kumbari i fëmijëve të kreut të PD,...

Politikë 15:13 - 22 Prill, 2020

Një pyetje publike për Lulzim Bashën

CNA.al ka publikuar vazhdimisht skandalet e partive politike në lidhje me financimet që bëhen për lobime në SHBA dhe kryejnë “punë” të ndryshme. Mes politikanëve të...

Politikë 08:33 - 29 Janar, 2020

Rasti “Bezos”, dhe rreziqet e spiunimit nga autokratët

Nga Candace Rondeaux, “World Politics Riview” * Akuza e fortë javës që shkoi, se Princi i Kurorës Saudite Muhammed bin Salman, kishte hakeruar telefonin personal të...

Blog 08:28 - 17 Janar, 2020

Kopje e doktoraturës, tradhtitë bashkëshortore/ Cilat ishin anët e errëta të Martin Luter Kingut

“Mos i takoni kurrë heronjtë tuaj!”, thotë një proverb i mençur amerikan. Dhe ai mund të jetë shkruar lehtësisht nga një avokat i të drejtave civile...

Politikë 10:58 - 15 Janar, 2020

Faktet që kapin “mat” Lulzim Bashën

Ka një eufori brenda Republikës së re dhe mbështetësve të Lulzim Bashës se çështja e hetimit për financimet e lobimit në SHBA, nga off-shore ruse është...

Opinione 11:24 - 27 Tetor, 2019

Pse trembet Basha kur përmenden vizitat në SHBA?

Disa media pranë Lulzim Bashës, ashtu siç kishte paralajmëruar CNA.al, javën e kaluar, na  thanë se Lulzim Basha të dielën do të shkonte në SHBA. Kishte...

Politikë 13:54 - 21 Tetor, 2019

Basha anulon vizitën e planifikuar në SHBA?!

Kreu i Republikës së re, Lulzim Basha doli sot në një konferencë për mediat, duke treguar se ndodhet në Shqipëri dhe asgjë më tepër se kaq....

Politikë 19:29 - 20 Tetor, 2019

Basha në SHBA për takime zyrtare?/ CNA.al zbuloi thirrjen nga FBI tre ditë më parë

Mediat pranë Republikës së Re po japin lajmin e vizites së kreut Lulzim Bashes në SHBA, në kuadër të disa takimeve zyrtare në Departamentin e Shtetit,...

Politikë 22:55 - 17 Tetor, 2019

Ekskluzive-Basha në SHBA/Thirret nga FBI?!

Janë orët e fundit të një vendimi nga BE për çeljen e negociatave me Shqipërinë, por duket se kjo nuk i intereson shumë Lulzim Bashës, ai...

Lajm i Rekomanduar 14:55 - 31 Gusht, 2019

Thellohet skandali/ Basha çon kunatin të mbulojë memorialin turk

Në datën 9 gusht, në Tiranë u inaugurua një memorial në nderim të 251 viktimave të  grushtit të shtetit në Turqi, në datë 15 korrik të...

Aktualitet 13:06 - 14 Korrik, 2019

FBI solli prova kundër Bashës/ Spartak Ngjela zbulon prapaskenat

Avokati Spartak Ngjela, ka zbuluar se përse u tërhoq kreu i Partisë Demokrattike, nga protestat e dhunshme. Fillimisht Ngjela, ka komentuar largimin e opozitës nga Kuvendi,...

Aktualitet 19:51 - 4 Prill, 2019

Shërbëtorja e presidentit Trump hetohet nga FBI për spiunazh

Një grua e cila jetonte në shtëpinë e pushimit të presidentit amerikan, Donald Trump, dyshohet për spiunazh. FBI ka hapur një hetim ndaj saj për ndërhyrje...

Aktualitet 14:45 - 25 Mars, 2019

Lobimet e Bashës/ Paralajmërimi i CNA dhe zbardhja e të vërtetës

Në prag të fushatës elektorale për zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit, Partia Demokratike e udhëhequr nga Lulzim Basha lidhi dy kontrata me lobistin e saj në...

taulant balla, lulzim basha, gjykate
Aktualitet 13:23 - 25 Mars, 2019

FBI dhe DASH nisën hetimet për lobimet/ Balla zbardh gënjeshtrat e Bashës

Deklaratat e kreut të PD-së Lulzim Basha, kanë zgjuar një sërë reagimesh. Pas reagimit të Prokurorisë së Tiranës, ka reaguar edhe kreu i grupit parlamentar të...

Aktualitet 11:12 - 22 Mars, 2019

Lobimi me para ruse/ Pse hetimi ndaj Lulzim Bashës nuk ka prapavijë politike

Dje Lulzim Basha me anë të një letre shmangu paraqitjen e tij në prokurorinë e Tiranës, ai iku në Bruksel si një vit më parë, kur...

kryetari i pd, lulzim basha, deklarate
Aktualitet 14:31 - 6 Mars, 2019

Skandali me lobimet ruse/ SHBA i “tërheq veshin” Bashës?

Rreth fundit të vitit të kaluar, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha u përfshi në një skandal, i cili bëri jo pak bujë si në mediat...

proesta e opozites
Aktualitet 21:38 - 19 Shkurt, 2019

Skema e FBI-së mbrojti kryeministrinë

Avokat, Spartak Ngjela, i ftuar në studion e emisionit “Dritare”, në TV News 24, ka komentuar mënyrën sesi policia mbrojti kryeministrinë në datën 16 Shkurt. Ngjela,...

Aktualitet 19:31 - 18 Dhjetor, 2018

Mashtroi FBI-në/ Shtyhet dënimi për ish-gjeneralin Flynn

Në SHBA, gjykata e shtyu dhënien e dënimit për ish këshilltarin e sigurimit kombëtar Michael Flynn, i cili pranoi fajësinë se kishte gënjyer Byronë Federale të...

kreu i PD lulzim basha
Aktualitet 14:11 - 14 Dhjetor, 2018

Skandali i Bashës me financimet ruse/ Thellohet hetimi në SHBA, një ditë para Kuvendit farsë

Partia Demokratike do të mbledhë nesër Kuvendin Kombëtar. Por, në prag të mbledhjes së këtij kuvendi, telashet për Lulzim Bashën nuk kanë të sosur. Përveç përçarjes...