Connect with Us

All posts tagged "fasule"

Sociale 14:44 - 10 Shkurt, 2020

Shqiptarët të parët për kultivimin e fasuleve, mbjellin sa dyfishi i rajonit

Bishtajoret kanë qenë prej vitesh pjesë e dietës ushqimore në mbarë botën për mijëra vite, duke shërbyer si burim proteinash. Pjesë e bishtajoreve janë bizelet, llojet...

Kronika 21:52 - 26 Tetor, 2019

E rëndë në Gjirokastër/ Helmohet me fasulet, ndërron jetë 16-vjeçarja

Një 16 vjeçare ka ndërruar jetë mbrëmjen e sotme në Gjirokastër për shkak të helmimit nga fasulet. Viktima është shtetësja Genta Palu, 16-vjeçe banuese në fshatin...

Aktualitet 22:00 - 6 Prill, 2019

Fasulet e zeza/Benefitet dhe të këqijat e konsumimit të tyre

Sipas Annessa Chumbley- t, konsulente ushqimore e specializuar, fasulet e zeza gëzojnë shumë më shumë antioksidantë se çdo lloj tjetër i fasules. Përfitimet shëndetësore të fasuleve...

Aktualitet 20:19 - 9 Korrik, 2018

Xhafaj harron shoferin e vrarë/ Shënon “suksesin” me fasulet në Korçë

Ditën e djeshme policia ka vënë në pranga tri shtetas, dy mes tyre me detyrë doganierë në Pikën Kufitare Goricë, nën akuzën se kishin kaluar 1.3...

Aktualitet 12:49 - 9 Korrik, 2018

Doganierët u arrestuan për fasule/ Ironizon ish-ministri i Ramës

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka reaguar lidhur me ngjarjen e ditës së djeshme, ku kapën një ton fasule kontrabandë në doganën e Goricës në Korçë...

Aktualitet 19:01 - 3 Shkurt, 2018

Denoncimi/ Policët e “Lali lekut” gjobitin edhe me fasule  

Në një postim në rrjetet sociale, ZGJIDHJA ka publikuar një denoncim të një qytetareje e cila shkruan se policët bashkiakë vijojnë aksionin e tyre me gjobat...

Aktualitet 16:06 - 24 Shkurt, 2017

Foto-Ekskluzive/ Niko Peleshi ha fasule!

Zëvendëskryeministri Niko Peleshi është fotografuar duke ngrënë me stafin e tij. Në një foto të siguruar nga CityNews duket se zv/kryeministri Peleshi dhe stafi i tij...

Shëndeti 00:44 - 29 Mars, 2015

Fasule për Fiber

Shto në dietë tri deri katër herë në javë fasule, bizele, të cilat janë të pasura me fibra. Fibrat mund të ndihmojnë presionin e ulët të...

Uncategorized 14:38 - 25 Mars, 2015

Fasulet rezistente, rriten shpresat e fermerëve

Shkencëtarët njoftuan një arritje të rëndësishme në rritjen e fasuleve që i rezistojnë temperaturave e që nëse bëhen të kultivueshme atëherë mund të jenë një burim...