Connect with Us

All posts tagged "farmaci"

Kronika 09:05 - 15 Mars, 2020

Abuzuan me çmimet / Procedohen penalisht dy pronare farmacish në Durrës

Policia e Durrësit ka kryer kontrolle të befasishme në të gjitha farmacitë, për parandalimin e tregtimit të medikamenteve me çmime abuzive dhe fshehjes së të ardhurave....

Kronika 19:55 - 14 Mars, 2020

Abuzuan me çmimet/ Konstatohen 13 farmaci dhe njësi tregtare, MFE apel qytetarëve

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka konstatuar 13 raste me shkelje, 6 në farmaci dhe 7 të tjera në njësi tregtare fruta-perime. Ministria e Financave bën...

Sociale 16:37 - 14 Mars, 2020

Autoriteti i Konkurrencës thirrje qytetarëve/ “Denonconi me fatura çdo abuzim të farmacive”

Autoriteti i Konkurrencës ka reaguar sërish lidhur me abuzimet e dyqaneve apo farmacive, të cilat kanë rritur ndjeshëm çmimin e maskave, dezinfektantëve apo ushqimeve, duke përfituar...

Sociale 17:11 - 1 Mars, 2020

Rritja e çmimit të maskave/ Tatimet kontrolle nëpër farmaci

Pas shqetësimeve të fundit të ngritura lidhur me rritjen e çmimeve të disa produkteve farmaceutike, Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka ushtruar kontrolle pranë farmacive dhe...

Blog 09:31 - 6 Nentor, 2019

Kanabisi/ Një kurë efektive mjekësore, apo një “ilaç” i mbivlerësuar?

Kanabisi është sot ilaçi më në modë. Kompanitë farmaceutike si “Tilray”, janë duke u mburrur me trajtimet më të reja mjekësore nëpërmjet kanabisit. Pacientët anembanë Evropës,...

Sociale 08:15 - 14 Shtator, 2019

Rritet konsumi i ilaçeve/ Sëmundjet që po “vrasin” shqiptarët

Biznesi i farmaceutikës po sheh një periudhë lulëzimi, teksa importet e ilaçeve në sasi u rritën me 21% gjatë 7-mujorit 2019. Në katër vitet e fundit,...

Aktualitet 17:12 - 31 Maj, 2019

Terrorizojnë me gjoba/ Farmacistja denoncon skandalin me Task Forcë-n

“Terrori” me gjobvënie të padrejta ndaj bizneseve, duket se nuk ka lënë pa prekur dhe sektorin farmaceutik. Elda Zavalani, farmaciste në qytetin e Korçës, ka denoncuar...

Aktualitet 16:33 - 25 Maj, 2019

Mungojnë insulinat nëpër farmaci/ “Manastirliu ndëshkon të sëmurët”

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar denoncimin e një qytetari i cili ngren shqetësimin për pungesën e insulinave nëpër farmaci. Qytetari shkruan se ka “bredhur” në...

Life Style 11:04 - 6 Prill, 2019

Bima që po “falimenton” farmacitë/Njihuni me benefitet e hithrës

Ajo të përvëlon që me prekjen e parë, por pavarësisht drithërimës është e pamundur të heqësh dorë prej saj. Në Shqipëri përdorimin më të shpeshtë e...

Aktualitet 21:04 - 20 Dhjetor, 2018

Xanaxi, droga e rrezikshme që merret pa recetë në farmaci

Ai, ishte kapiten i skuadrës së tij të futbollit, ndërsa Melisa ishte në prag të fillimit të shkollës së mesme. Jonathan ishtë në fillimet e një...

Aktualitet 18:38 - 19 Tetor, 2018

Kontrollet për barnat/ Rishikim license për 79 farmaci

Task forca e ngritur nga Ministrja Manastirliu vazhdon kontrollin e farmacive për tregtimin e barnave pa recetë dhe jashtë kushteve të ruajtjes së barnave.  Deri tani...

Aktualitet 19:56 - 15 Tetor, 2018

Panik në Gjermani/ Gruaja merret peng në stacionin hekurudhor

Një grua ka mbetur e lënduar pasi u mor peng nga një person i armatosur. Kjo ngjarje është regjistruar në qytetin e Këlnit në Gjermani në...

Aktualitet 21:53 - 9 Maj, 2018

Ju duhet një ilaç gjatë natës?/ Jeni në dorë të farmacistit nëse e hap 24 orë apo jo [VIDEO]

Me rritjen e vazhdueshme të sëmundjeve në vendin tonë nevoja për shërbim farmaceutik edhe gjatë orëve të vona të mbrëmjes është një domosdoshëmri. Në kryeqytet ka...

Aktualitet 11:57 - 16 Mars, 2017

U kap duke vjedhur në farmacinë bujqësore/Pranga shkodranit

Policia e Shkodrës ka bërë të mundur kapjen e shtetasit Lazer Lisi, 50 vjeç. Ky shtetas ka vjedhur në një “Farmaci Bujqësore” tek Ura e Mesit në...

Uncategorized 12:42 - 23 Mars, 2015

Athinë/Farmacitë në krizë për ilaçe

Në Greqi, farmacitë janë sërish ngushtë për ilaçet bazë, siç referon e përditshmja Kathimerini, sipas së cilës shitësit e shumicës kanë përshtatur një rrugë të re...