Connect with Us

All posts tagged "fake news"

Bota 09:53 - 28 Shtator, 2020

BE do të veprojë kundër lajmeve të rreme “fake news”

Një komision i posaçëm i Parlamentit Europian do të zbulojë dhe luftojë ndikimin e huaj kibernetik. Sidomos në kohët e Coronës fushatat dezinformuese janë shtuar, beson...

Politikë 15:11 - 16 Shtator, 2020

Fake News i portalit të Metës, Blushit dhe Lulit

Portali i zyrtarëve të Ilir Metës, që janë miq të botuesit Enton Abilekaj, i cili paguhet edhe nga Ben Blushi, Digitalb apo Top Channel, i njohur...

Pse na duhet Ilir Meta kryeministër/ Mesazhi i koduar për Bashën dhe detaji i fshehur nga Presidenti
Politikë 11:05 - 14 Shtator, 2020

5 fake news nga Ilir Meta tek Lulzim Basha në 14 ditë

Në dy javët e fundit mediat kanë prodhuar një numër të madh fakeneës-esh apo lajmesh të pavërteta. Janë pesë apo më shumë fakenews të prodhuara ditët...

Analizë nga Artan Fuga/ Formati me të cilën u zgjodh ministre Shahini, Shqipëria nxjerr me mijëra
Politikë 17:27 - 24 Qershor, 2020

“Turp dhe fyerje për shkencën shqiptare”/ Shpërthen Artan Fuga: Ky lajm është një fake news

Akademiku dhe profesori i njohur Artan Fuga ka reaguar ashpër në rrjetet sociale, ndërsa e quan një fake neës lajmin se projekt – vendimi i qeverisë...

Politikë 14:46 - 5 Qershor, 2020

Skandali në median italiane/ Reagon Ilir Kulla: Po heqin vëmendjen nga biznesi më i madh i mafias në Shqipëri

Ilir Kulla ka reaguar në lidhje me lajmin e publikuar sot nga mediat italiane, ku ndër të tjera thuhej se , i ka dhënë ryshfet senatorit...

Çështja “e nxehtë” e detit/ Rama sqaron çfarë ka ndodhur, për çfarë u diskutua në parlamentin grek
Politikë 14:41 - 5 Qershor, 2020

“Fake News’-i i porositur nga këshilltari i Metës”/ Rama: Kjo shpifje plehrash…

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pasi mediet italiane zbardhën dosjen e prokurorisë ku thuhej se pas “Fake NEWS-it” të bujshëm se në 2017 në Shqipëri ishin...

Deklarata e raporterit të Këshillit të Evropës/ Meta: Duhet reflektuar sa më parë për paketën e censurës
Politikë 13:42 - 5 Qershor, 2020

“Mbetjet e groposura në Shqipëri”/ Prokuroria italiane zbulon skandalin: Këshilltari i Metës i dha ryshfet senatorit

Mediat italiane kanë nxjerrë në dritë detaje në lidhje me një lajm të publikuar rreth tre vite më parë, ku pretendohej se në Shqipëri ishin groposur...

Lajme 14:16 - 19 Prill, 2020

“Hamendje krejt joshkencore”/ Artan Fuga reagon ashpër ndaj deklaratës së Akademisë së Shkencave të Shqipërisë dhe Kosovës

Akademiku i njohur Artan Fuga është shprehur kritik ndaj deklaratës së përbashkët të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë dhe të Kosovës lidhur me situatën e krijuar...

Bota 22:19 - 13 Dhjetor, 2019

Paketa anti-shpifje/ “Washington Post”: Karakteristikë e liderave diktatorë

Ndërsa vitit 2019 po i vjen fundi, rreth 30 gazetarë deri në fund të këtij viti janë futur në burg në të gjithë botën me akuzën...

Politikë 18:52 - 11 Dhjetor, 2019

“PS protestonte me maska për lirinë e fjalës”/Manjani: 10 vite më vonë rrasin brenda ata që guxojnë të mendojnë

Ish Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka bërë publik një krahasim midis sjelljes së Partisë Socialiste para 10 vitesh në raport me fjalën e lirë dhe...

Sociale 11:24 - 5 Dhjetor, 2019

Paniku dhe fenomeni “Fake News”

Duke parë një situatë tepër të rrënduar ditët e fundit në lidhje me ndëshkime për persona apo portale të mediave Online në lidhje me arsye zyrtare...

Lajm i Rekomanduar 11:21 - 23 Shtator, 2019

Shënim/ Lironi gazetarët, fajtori është në Presidencë

Pak para mesantës së mbrëmshme, qarkulloi një fake news, sipas të cilit një tërmet i fortë pritej të godiste Shqipërinë. Lajmi u publikua nga portal Syri.net...

Kronika 00:23 - 23 Shtator, 2019

FAKE NEWS dhe panik/ Policia shoqëron dy gazetarët e Syri-t dhe Shekullit

Menjëherë pas publikimit të një lajmi të rremë në portalin “SYRI.net” dhe më pas edhe në disa portale të tjera, se sipas parashikimeve të një sizmologu...

Kronika 00:19 - 23 Shtator, 2019

FAKE NEWS dhe panik/ Ja çfare rrezikon Çim Peka

Avokati Stefan Topalli sqaron se cfare rrezikojne ligjerisht personat qe perhapin lajme te reme dhe panik. Sipas tij Kodi Penal  eshte mjaft i qarte, ” Neni...

Kronika 00:15 - 23 Shtator, 2019

Reagon Çim Peka/ Edi Rama po mbyll portalin me polici

Nje lajm me qellim sensibilizues qe ka qarkulluar ne te gjitha portalet dhe tek “Syri” me shkas nga nje interviste ne “Top Channel” e nje sizmologu...

Sociale 23:16 - 22 Shtator, 2019

Zbulohet portali që shpërndau FAKE NEWS per tërmet në orën 23.30

Ka qene portali Syri i Cim Pekes dhe Ilir Metes, qe ka shperndare nje FAKE NEWS per temet te mundshem ne oren 23.30. I ashper ka...

Lajmet e rreme në rrjet/ Facebook bën hapin e radhës
Blog 13:00 - 4 Shtator, 2019

Brenda “dhomës së luftës” në Facebook, kundër lajmeve të rreme

Nga Emma Graham-Harrison Dublin- Më shumë se 3 vite më parë, shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zukerberg, e hodhi poshtë si “të çmendur”, idenë se lajmi...

Aktualitet 14:53 - 26 Prill, 2019

Fake News/ Të martën administrata kthehet në punë

Ditën e sotme disa portale kanë raportuar se administrata do të bëjë 5 ditë pushim, duke filluar nga dita e nesërme. Sipas këtyre raportimeve, administrata do...

Aktualitet 18:41 - 27 Dhjetor, 2018

AMA dhe AKEP si bandë e kamikazëve të Fugës

Kryeministrit të vendit dhe shefit të tij të propagandës nuk ju del inati me mediat. Me një ligj të shkruar në zyrën e Endri Fugës dy...

Aktualitet 21:38 - 2 Dhjetor, 2018

Rama kërcënon portalet/ Do rrisim gjobat për lajmet e rreme

Konferenca e agjencive të lajmeve europiane dhe ballkanike me temë:“News Agencies vs Fake News” u mbajt mbrëmjen e sotme në “Pallatin e Kongreseve”, në Tiranë ku...

Aktualitet 21:15 - 2 Dhjetor, 2018

Rama tregon se kush ndihmon në shpërndarjen e “Fake News”

Kryeministri Edi Rama mbrëmjen e sotme ka marrë pjesë në konferencën e agjencive të lajmeve europiane dhe ballkanike me temë:“News Agencies vs Fake News”, që u...

Aktualitet 20:52 - 22 Tetor, 2018

Ylli Rakipi tregon “Fake News-in” që kërcënon shqiptarët

Gazetari Ylli Rakipi i ftuar në emisionin “5 Pyetje Nga Babaramo” në Report TV ka folur për propozimin e kryeministrit Edi Rama për mbylljen e basteve,...

Aktualitet 11:38 - 3 Janar, 2018

Të nisësh Vitin e Ri me “fake news”

Nga Lutfi DERVISHI “Vetëm dashuria mund ta shpëtojë botën”. “Dashuria është gravitet”. “Kuptimi jetës është dashuria: – këto fjalë nuk janë marrë nga Bibla, por nga “Letra...