Connect with Us

All posts tagged "facebook"

Gjigantët e teknologjisë bashkojnë forcat për të luftuar kundër komplotevë për vaksinat anti-Covid
Teknologji 12:22 - 20 Nentor, 2020

Gjigantët e teknologjisë bashkojnë forcat për të luftuar kundër komploteve për vaksinat anti-Covid

Tre nga rrjetet më të mëdha sociale kanë thënë se do të bashkojnë forcat me kontrolluesit e fakteve, qeveritë dhe studiuesit për t’u përpjekur të gjejnë...

Twitter ndalon David Icke për keqinformim rreth covid-19
Teknologji 11:24 - 4 Nentor, 2020

Twitter ndalon David Icke për keqinformim rreth covid-19

Twitter ka ndaluar llogarinë e teoricienit britanik të konspiracionit David Icke.”Llogaria e referuar është pezulluar përgjithmonë për shkelje të rregullave të Twitter në lidhje me dezinformimin...

“Facebook di gjithçka”/ Këto janë kompanitë që mbledhin të dhënat personale
Teknologji 09:56 - 1 Nentor, 2020

“Facebook di gjithçka”/ Këto janë kompanitë që mbledhin të dhënat personale

Çdo kompani internet mbledh të dhëna për klientët dhe përdoruesit e saj në një masë më të madhe ose më të vogël. Ka shërbime që zotërojnë...

Si po përgatiten mediat sociale për kaosin zgjedhor në SHBA
Teknologji 14:13 - 31 Tetor, 2020

Si po përgatiten mediat sociale për kaosin zgjedhor në SHBA

Për shkak të numrave të paparë të votave postare, mund të ketë ditë ndoshta javë midis përfundimit të votimit dhe rezultatit të deklaruar. Dhe në atë...

Bota 10:45 - 13 Tetor, 2020

Facebook-u ndalon përmbajtjet që mohojnë apo shtrembërojnë Holokaustin

Kompania e medias sociale Facebook njoftoi të hënën se po ndryshon politikat e saj mbi gjuhën e urrejtjes dhe se do të ndalojë të gjitha postimet...

Pretendimi se Covid është më pak “vdekjeprurës se gripi”/ Facebook fshin postimin e Trump
Teknologji 12:15 - 7 Tetor, 2020

Pretendimi se Covid është më pak “vdekjeprurës se gripi”/ Facebook fshin postimin e Trump

Facebook ka fshirë një postim në të cilin Presidenti Trump kishte pretenduar se Covid-19 ishte “më pak vdekjeprurës” se gripi. Z. Trump është kthyer në Shtëpinë...

Facebook, Twitter dhe Tik Tok japin njoftimin/ Çdo mesazh që uron vdekjen e presidentit do të hiqet
Teknologji 15:33 - 5 Tetor, 2020

Facebook, Twitter dhe Tik Tok japin njoftimin/ Çdo mesazh që uron vdekjen e presidentit do të hiqet

Pasi presidenti Donald Trump rezultoi pozitiv ndaj Covid-19, kompanitë e mediave sociale kanë shprehur një mesazh të qartë: Çdo përmbajtje që dëshiron për vdekjen e kujtdo,...

Zgjedhjet në SHBA/ Facebook ndalon më shumë reklama politike
Teknologji 10:40 - 2 Tetor, 2020

Zgjedhjet në SHBA/ Facebook ndalon më shumë reklama politike

Disa ditë pas ndalimit të reklamave që shpallnin para kohe fitoren në zgjedhjet presidenciale, Facebook tani ka ndaluar ata që vënë në dyshim procesin zgjedhir të...

Teoritë konspirative për Covid-19/ Përhapja e tyre në Shqipëri dhe Ballkan shihet si rrezik shëndetësor
Lajme 18:02 - 30 Shtator, 2020

Teoritë konspirative për Covid-19/ Përhapja e tyre në Shqipëri dhe Ballkan shihet si rrezik shëndetësor

Që nga javët e para të pandemisë dhe deri më sot, krahas lajmeve të rreme, një sërë teorish komploti, apo siç njihen në zhargon, teori konspiracioni,...

Facebook pezullon llogari të rreme ruse
Teknologji 16:33 - 25 Shtator, 2020

Facebook pezullon llogari të rreme ruse

Kompania Facebook tha të enjten se ka mbyllur tre rrjete të llogarive të rreme të cilat mund të përdoreshin nga shërbimet e inteligjencës ruse për rrjedhje...

Ky është vendi që ka më shumë përdorues të rrjetit social, Facebook
Teknologji 12:16 - 25 Shtator, 2020

Ky është vendi që ka më shumë përdorues të rrjetit social, Facebook

Facebook po përballet me polemika të shumta njëkohësisht në Shtetet e Bashkuara, veçanërisht rreth dezinformimit , gjuhës së urrejtjes dhe paragjykimit politik. Por këto çështje janë...

Publikonin lajme rreth zgjedhjeve presidenciale amerikane/ Facebook bllokon llogaritë e rreme nga Kina
Teknologji 15:01 - 23 Shtator, 2020

Publikonin lajme rreth zgjedhjeve presidenciale amerikane/ Facebook bllokon llogaritë e rreme nga Kina

Facebook ka mbyllur mbi 150 llogari të rreme që drejtoheshin nga Kina, duke përfshirë llogaritë që postojnë në lidhje me zgjedhjet presidenciale të nëntorit në SHBA....

Showbizz 17:19 - 21 Shtator, 2020

Aurela Gaçe nuk gjen qetësi/ Bie sërish pre e hackerave një ditë pasi mori Facebook-un

Këngëtarja e njohur Aurela Gaçe, prej më shumë se një muaji ka rënë pre e hackerave, të cilët i kanë vjedhur dje profilin e saj në...

Teknologji 14:19 - 21 Shtator, 2020

Facebook bashkohet me prodhuesin Ray Ban për syzet e para inteligjente në 2021

Facebook njoftoi së fundi partneritetin e tij me Luxoticca për të krijuar syzet inteligjente për 2021.Zuckerberg gjithashtu njoftoi se kompania ka në plan të lëshojë Project...

“Ikja jote na hidhëroi”/ Aurela Gaçe humb njeriun e shtrenjtë
Showbizz 19:02 - 20 Shtator, 2020

Ra pre e hackerave/ Aurela Gaçe merr sërish në dorë rrjetin social: U mundova t’ju lajmëroj

Prej më shumë se një muaji, këngëtarja shumë e dashur për publikun Aurela Gaçe ka rënë pre e hakerave, të cilët i kishin vjedhur llogarinë në...

“Urrejtje, propagandë dhe keqinformim”/ Kim Kardashian i bashkohet bojkotit ndaj Instagram dhe Facebook
Teknologji 11:50 - 16 Shtator, 2020

“Urrejtje, propagandë dhe keqinformim”/ Kim Kardashian i bashkohet bojkotit ndaj Instagram dhe Facebook

Kim Kardashian West dhe dhjetëra të famshëm të tjerë kanë njoftuar se do të ngrijnë llogaritë e tyre në rrjetet sociale për të protestuar kundër përhapjes...

Teknologji 11:48 - 9 Shtator, 2020

Facebook paguan përdoruesit për të çaktivizuar aplikcaionin para zgjedhjeve të vitit 2020 në SHBA

Facebook thuhet se do të paguajë disa nga përdoruesit e tij për të lënë përdorimin e aplikacionit të tij për një kohë. Ky veprim është pjesë...

Teknologji 14:14 - 6 Shtator, 2020

Facebook sjell ndryshime/ Insta Stories direkt në llogarinë tuaj

Facebook ka paramenduar zgjerimin e kontrollit të kompanisë në tre platformat e saj, duke përfshirë Instagram, Whatsapp dhe Facebook për të krijuar sinergji më të madhe...

“Facebook”-u vendos kufizime për dërgimin e mesazheve në “Messenger”
Teknologji 21:49 - 4 Shtator, 2020

“Facebook”-u vendos kufizime për dërgimin e mesazheve në “Messenger”

Rrjeti më i madh social, Facebook ka ndërmarrë një tjetër veprim në përpjekje për të parandaluar keqinformimin dhe informacionet e rreme me përmbajtje të dëmshme. Facebook...

Facebook ndalon reklamat e reja politike para zgjedhjeve në SHBA
Bota 20:32 - 3 Shtator, 2020

Facebook ndalon reklamat e reja politike para zgjedhjeve në SHBA

Kompania Facebook Inc tha të enjten se do të ndalë pranimin e reklamave të reja politike një javë para zgjedhjeve presidenciale të nëntorit, duke rritur shqetësimet...

Teknologji 11:08 - 2 Shtator, 2020

Facebook dhe Twitter ”çmontojnë” rrjetin rus

Facebook thotë se ka çmontuar një rrjet të vogël llogarish dhe faqesh që ishin pjesë e një operacioni të ndikimit rus.Kompania tha se fushata ishte e...

Publikonin lajme rreth zgjedhjeve presidenciale amerikane/ Facebook bllokon llogaritë e rreme nga Kina
Teknologji 13:02 - 1 Shtator, 2020

Facebook paralajmëron përdoruesit në Australi/ Ja ligji i ri që po përgatitet

Facebook ka kërcënuar se do të ndalojë përdoruesit nga ndarja e përmbajtjes së lajmeve në Australi ndërsa përgatitet për një ligj të ri që e detyron...

Zuckerberg e pranon publikisht/ Ja gabimi që bëri Facebook këtë javë
Bota 21:11 - 30 Gusht, 2020

Zuckerberg e pranon publikisht/ Ja gabimi që bëri Facebook këtë javë

Shefi ekzekutiv i Facebook-u, Mark Zuckerberg thotë se kompania që ai drejton bëri gabim që nuk hoqi këtë javë postimin në llogarinë e një grupi paraushtarak...