Connect with Us

All posts tagged "fa"

Lajme 14:07 - 29 Prill, 2020

Covid-19 infekton tre efektivë të FA/ Ishin pjesë e operacionit të KFOR

Tre efektivë të Forcave të Armatosura, pjesë e operacionit të KFOR (Kosovë) kanë dalë pozitiv ndaj COVID-19. Lajmi është bërë i ditur nga ministra e Mbrojtjes,...

Lajme 15:51 - 20 Mars, 2020

Forcat e Armatosura zbresin në terren/ Monitorim në çdo lagje të Tiranës

Forcat e Armatosura kanë zbarkuar në cdo lagje të Tiranës së bashku me policinë. FA në bashkpunim me policinë e shtetit po monitorojnë situatën në cdo...

Lajme 20:21 - 14 Mars, 2020

“6 ushtarakë të kthyer nga Gjermania me temperaturë”/ Kollçaku zbulon përgjjigjen e analizave

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku ka treguar se 6 ushtarakë të Forcave të Armatosura të kthyer nga një stërvitje në...

Politikë 08:37 - 4 Dhjetor, 2019

Video-Meta uron 107-vjetorin e Ushtrisë Shqiptare/ Mirënjohje për përkushtimin heroik dhe sakrificat sublime

Presidenti Ilir Meta ka uruar sot 107-vjetorin e Ushtrisë Shqiptare, ndwrsa shpreh mirwnjohjen pwr kontributet dhe sakrificat e tyre sublime. Nw njw postim nw rrjetet sociale,...

Lajme 11:29 - 1 Dhjetor, 2019

“Bravo ju qoftë! Jeni krenari”/ Xhaçka falënderon efektivët e FA: Do fuqizojmë strukturat tona të emergjencave civile

Disa ditë pas tërmetit që tronditi vendin, ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka i ka premtuar efektivëve të Forcave të Armatosura, mbështetje më të madhe me pajisje...

Politikë 08:20 - 30 Nentor, 2019

Rama publikon shifrat zyrtare të viktimave të tragjedisë/ Operacionet e kërkim-shpëtimit janë mbyllur

Në mbledhjen e jashtëzakonshme të qeverisë, mëngjesin e sotëm, kryeministri Edi Rama ka deklaruar se numri i viktimave si pasojë e tërmetit tragjik të 26 nëntorit,...

Politikë 09:58 - 20 Shtator, 2019

Nis viti i ri akademik, Xhaçka jep lajmin e mirë/ Akademia e FA do të akreditohet si një institucion i arsimit të lartë

Këshilli i Ministrave pritet të miratojë së shpejti statusin e veçantë për Akademinë e Forcave të Armatosura, duke i hapur kështu rrugën ndryshimit rrënjësor të sistemit...

Politikë 10:00 - 19 Shtator, 2019

Përfundon “Albanian Effort 19”/ Xhaçka: Stërvitje të tilla ndërtojnë fuqinë e Aleancës

“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e...

Kronika 08:59 - 9 Shtator, 2019

Video-Parandalohet tragjedia/ FA kryejnë operacionin e rrezikshëm

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka bëntë ditur se Forcat e Armjatosura kanë kryer një operacion të rrezikshëm, duke bërë të mundur parandalimin e një tragjedie të...

Aktualitet 15:40 - 17 Dhjetor, 2018

Krijimi i FA/ Këshilli i Sigurimit të OKB diskuton mbi Kosovën

Të hënën (17.12.) Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të diskutojë rezolutën 1244 për Kosovën. Arsye është letra që Serbia i dërgoi presidentit të...

Aktualitet 15:35 - 4 Dhjetor, 2018

106-vjetori i FA/ Xhaçka: Misionet në OKB, simbol i profesionalizmit

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, ka uruar ushtarakët shqiptarë për 106-vjetorin e krijimit të Forcave të Armatosura. Nisjen e trupave ushtarake për në Afganistan, ministrja Xhaçka...

Sociale 11:07 - 20 Mars, 2018

Shkodra nën pushtetin e ujit/ FA në ndihmë të banorëve, ja si paraqitet situata

Reshjet e vazhdueshme të ditëve të fundit kanë sjellë përmbytje në shumë qarqe, ndërsa situata më problematike paraqitet në qarkun e Shkodrës. Një numër i madh...

Kronika 17:18 - 3 Mars, 2018

Foto-Të bllokuar prej katër ditësh nga dëbora/ Ushtarë të Komandës evakuojnë 4 punonjës të RTSH

Pas një operacioni që zgjati gati 6 orë, 10 efektivë të Komandës Mbështetëse arritën të evakuojnë 4 punonjës të Radiotelevizionit dhe Agjencisë së Sistemeve të Ndërlidhjes...

Aktualitet 10:12 - 14 Janar, 2018

Modernizimi i FA, Xhaçka: Së shpejti investime të reja për bazat detare dhe vendbazimet ushtarake

Rivitalizimi i vendbazimeve ushtarake në të gjithë territorin e Shqipërisë pritet të jetë një potencial i jashtëzakonshëm zhvillimor në zonat ku janë ndërtuar. Ministrja e Mbrojtjes,...

Aktualitet 11:53 - 31 Dhjetor, 2017

Meta uron FA-të/ Vlerësoj dhe garantoj mbështetje

Me rastin e festave të fundvitit, presidenti i vendit, Ilir Meta, ka vizituar  komandën e Forcave të Armatosura Tokësore në Zall-Herr. Teksa u ka shprehur vlerësim...

Aktualitet 10:57 - 17 Dhjetor, 2017

Faza e post menaxhimit të emergjencës/ Familjet e ushtarakëve ndihma për të përmbyturit

Jo vetëm efektivët e Forcave të Armatosura, por edhe familjet e tyre janë solidarizuar për t’u ardhur në ndihmë të prekurve nga përmbytjet. Nëpërmjet një nisme...

Aktualitet 16:05 - 10 Dhjetor, 2017

Përmbytjet/ FA-të shpërndajnë 70 tonë ushqime

Komanda e Forcave të Armatosura ka nisur shpërndarjen e ndihmave për zonat e përmbytyra, kryesisht në jug të vendit, zona në të cialt situate ende nuk...

Aktualitet 10:08 - 10 Dhjetor, 2017

Ministrja Xhaçka: Angazhim maksimal për trajtim më të mirë dhe modernizim të FA

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka e shoqëruar nga zëvendësministri Petro Koçi, zhvilluan një vizitë në batalionin e 1-rë të këmbësorisë në Vaun e Dejës. Fillimisht ministrja...

Aktualitet 11:07 - 8 Dhjetor, 2017

Rama justifikohet para FA-ve/ Jo gjithçka që duam është e mundur

I ftuar në ceremoninë e festimit të 105 vjetorit të Forcave të Armatosura, kryeministri Edi Rama, krahas falenderimeve dhe mirënjohjes së shprehur kundrejt Forcave të Armatosura,...

Aktualitet 08:37 - 4 Dhjetor, 2017

105-vjetori i krijimit të Forcave të Armatosura/ Ja mesazhi i kreut të shtetit

Me rastin e 105-vjetorit të krijimit të Forcave të Armatosura, presidenti Ilir Meta ka përcjellë një mesazh nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale. Në postimin e...

Aktualitet 15:19 - 17 Tetor, 2017

Ministrja e Mbrojtjes: FA do të angazhohen në mision paqeruajtës në Afganistan

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ka zhvilluar sot një drekë me Forcat Speciale në Zallherr. Lajmi është bërë i ditur nga vetë Xhaçka, në një postim...

Aktualitet 10:06 - 15 Korrik, 2017

“FA në terren për të pastruar plazhet”, komentuesit ‘sulmojnë’ Ramën

Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur që t’u thotë “mirëmëngjes” miqve të tij vitual me nje foto nga aksioni i pastrimit të plazheve në jug të vendit....

Aktualitet 10:33 - 13 Korrik, 2017

Emergjenca mjedisore/Edi Rama zbulon aksionin më të ri të Forcave të Armatosura

Kryeministri i vendit, Edi Rama, teksa ka uruar mëngjesin për të gjithë ndjekësit e tij në rrjetet sociale, ka zbuluar aksionin më të ri të Forcave...