Connect with Us

All posts tagged "europe"

Blog 08:39 - 27 Nentor, 2020

15 vitet e Angela Merkelit, si “perandoreshë” e Evropës

Nga Manuel Peruzzo Angela Merkel është një mister:ajo nuk bën humoristen, nuk i fyen kundërshtarët e saj politikë, nuk di të vallëzojë, dhe mbi të gjitha...

Bota 17:42 - 22 Nentor, 2020

Reuters artikull për pandeminë/ Corona u përhap në Itali e Europë që në shtator 2019

“Virusi Corona është përhapur në Itali më parë se sa mendohej”, titullon agjencia Reuters një artikull duke u bazuar në të dhënat e një studimi italian...

Ekonomi 08:17 - 7 Nentor, 2020

Ekonomia nuk zhvillohet me koncesione

Shqipëria është vendi më bujqësor në Europë. Bujqësia kontribuon në gati 19% të asaj që prodhon ekonomia në një vit, nga rreth 2%, që është mesatarja...

Studimi i ri/ Evropa pati një rol qendror në përhapjen globale të koronavirusit
Shëndeti 09:55 - 5 Nentor, 2020

Studimi i ri/ Evropa pati një rol qendror në përhapjen globale të koronavirusit

Grupi i Kërkimeve Arkeogjenetike i Universitetit Hadersfilld në Britaninë e Madhe, ka hartuar shpërndarjen e koronavirusit SARS-CoV-2, përgjegjës për pandeminë aktuale në mbarë botën COVID-19, duke...

Bota 15:45 - 4 Nentor, 2020

Evropa në pritje të rezultateve të zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara

Evropa, sikurse edhe pjesa tjetër e botës, duket se po mban frymën në pritje të rezultateve përfundimtare të zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara. Ne reagimet...

“Kjo është çështje për jetë a vdekje”/ Meta ngre tonet: Ose ka Shqipëri me shqiptarë, ose…
Politikë 15:50 - 2 Nentor, 2020

Meta thirrje të ashpra/ Në 25 prill Shqipëria do hyjë ose në Europë ose në gropë

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sërish me tone të ashpra dhe ka bërë thirrje të forta për qytetarët. Në një postim në rrjetet sociale, Meta deklaron...

Turpi është i yni, jo i tij...!/ Erion Dasho “shpërthen” keq ndaj Ramës
Aktualitet 08:34 - 31 Tetor, 2020

“Covid ka dalë nga kontrolli”/ Erion Dasho tregon si mund të zbulohen rastet e reja

Eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho ka reaguar ashpër sa i përket situatës aktuale të shkaktuar nga Covid-19 dhe gjendjes së shëndetësisë në vend. Përmes një...

Akuzat e PD për manipulimin e listave/ Paralajmëron Bylykbashi: Do ketë kallëzime
Aktualitet 09:57 - 30 Tetor, 2020

“Qeveria nuk do zgjedhje të ndershme”/ Bylykbashi: Rama po bllokon integrimin e vendit drejt BE

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi përmes një statusi në Facebook shprehet se ndryshimet e Kodit Zgjedhor shkojnë kundër interest të shqiptarëve për integrimin në Europë....

“Patriark për Shqipërinë e disa gjeneratave”/ Patozi mesazh ngushëllimi për humbjen e Koço Devoles
Aktualitet 09:47 - 30 Tetor, 2020

Astrit Patozi: Me këtë kurs stalinist, kam frikë se Basha do të ketë probleme edhe me aleatët e vet

Koordinatori i Bindjes Demokratike Astrit Patozi u shpreh i prerë se nuk do të formojë koalicion me partitë kryesore ën vend, PS-PD-LSI. Gjatë një interviste për...

Blog 16:49 - 28 Tetor, 2020

Cili vend në Evropë ka qasjen e duhur ndaj Covid-19?

Një valë e dytë e koronavirusit të ri, është duke e përfshirë mbarë Evropën kontinentale, me rekorde të reja infeksionesh që po thyen çdo ditë në...

Konfiskohen 352 makina të vjedhura në 22 shtete të Evropës
Bota 17:19 - 27 Tetor, 2020

Konfiskohen 352 makina të vjedhura në 22 shtete të Evropës

Një total prej 352 makinave të vjedhura janë konfiskuar teksa kanë qenë në rrugë për destinacionin e tyre final, si rezultat i një operacioni të mbështetur...

Blog 22:27 - 25 Tetor, 2020

Koha për doktorin! Dimri i gjatë që e pret Evropën

Bloomberg Spitalet e Evropës përsëri po shkojnë përtej limiteve, ndërsa kontinenti po bëhet epiqendra e rikthimit të virusit të frikshëm. Por gjatë kësaj përballje të fundit,...

Ekonomi 10:40 - 20 Tetor, 2020

Ekonomia drejt “vdekjes së kontrolluar”

Një Europë e re dhe një Shqipëri e re do të shihet në të ardhmen si pasojë e pandemisë Covid-19, e cila si një tsunam pushtoi...

Bota 09:26 - 19 Tetor, 2020

Evropa reagon ndaj pandemisë së koronavirusit!

Italia, Franca dhe Sllovenia njoftojnë për shtimin e rasteve të infektimeve dhe marrin masa të reja përballë pandemisë. Qeveria italiane miratoi një projekt-buxhet prej rreth 40...

Covid-19/ Australia lehtëson masat, Evropa vendos kufizime të reja
Bota 18:44 - 18 Tetor, 2020

Covid-19/ Australia lehtëson masat, Evropa vendos kufizime të reja

Zyrtarët në Australi kanë njoftuar se do të lehtësojnë masat kundër koronavirusit, pas rënies së rasteve të reja me COVID-19, sëmundjen që e shkakton ky virus....

Kosova akuzon Serbinë për shkeljen e CEFTA-s
Kosova & Rajoni 20:49 - 17 Tetor, 2020

Kosova akuzon Serbinë për shkeljen e CEFTA-s

Shteti i Serbisë po vazhdon ta shkelë marrëveshjen për Tregti të Lirë me Evropën Qendrore, që njihet me shkurtesën CEFTA, thotë ministri i Tregtisë dhe Industrisë...

Evropë, masa të reja kufizuese për të frenuar përhapjen e Covid-19
Bota 23:28 - 15 Tetor, 2020

Evropë, masa të reja kufizuese për të frenuar përhapjen e Covid-19

Dhjetëra qytete evropiane janë detyruar të vendosin masa kufizuese ndërsa po përballen me një rritje të infeksioneve me koronavirus. Në rajonet e prekura njësitë e kujdesit...

Shifra alarmante/ 47 milion raste me COVID-19 në gjithë botën
Bota 08:33 - 12 Tetor, 2020

Rekord i ri në Evropë/ 123 mijë të prekur me koronavirus për 24 orë

Shënohet rekordi i ri i shifrave të të infektuarve me koronavirus në Europë, brenda 24 orëve të fundit. Raportohen mbi 123 mijë raste të reja me...

Bota 09:59 - 6 Tetor, 2020

Evropa përballë valës së dytë të Coronës

Duke pasur parasysh numrin në rritje të infeksioneve të reja gjithnjë e më shumë shtete evropiane po marrin masa më të forta për të penguar pandeminë....

Sa farmacistë ka Shqipëria, si krahasohet me vendet e Europës
Ekonomi 20:28 - 25 Shtator, 2020

Sa farmacistë ka Shqipëria, si krahasohet me vendet e Europës

Farmacistët praktikues ofrojnë një shërbim thelbësor për popullatën. Kjo është veçanërisht e dukshme tani gjatë pandemisë COVID, sipas një publikimi të fundit të Eurostat, që ka...

“Vini re me vëmendje!”/ Paralajmëron Manjani: Mund të ndërpritet rrugëtimi i Shqipërisë në Europë
Politikë 16:58 - 24 Shtator, 2020

“Vini re me vëmendje!”/ Paralajmëron Manjani: Mund të ndërpritet rrugëtimi i Shqipërisë në Europë

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, ka bërë një paralajmërim të fortë lidhur me integrimin e Shqipërisë në BE. Manjani deklaron se dështimi i Ramës mund të...

PVala e dytë e COVID-19/ Hoti: Kosova mund të rikthejë masat
Kosova & Rajoni 11:22 - 22 Shtator, 2020

Vala e dytë e COVID-19/ Kryeminstri Hoti: Kosova mund të shtrëngojë përsëri masat

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka paralajmëruar shtrëngimin e masave kufizuese në vjeshtë pasi sipas tij vala e dytë e COVID-19 tashmë është rikthyer në Europë....

Arrestohen dy shqiptarë në Itali/ U kapën me hashash dhe kokainë
Aktualitet 11:09 - 17 Shtator, 2020

Shkatërrohet karteli shqiptar i trafikut ndërkombëtar të drogës në Itali/ Policia kryen dhjetëra arrestime

Është shkatërruar një kartel i trafikut ndërkombëtar të drogës në Europë. Mediat italiane shkruajnë se karteli drejohej nga grupe shqiptare lider në kontinent,te cilët ishin të...