Connect with Us

All posts tagged "europa"

Vala e dytë e Covid-19, ja ku gaboi Evropa
Blog 08:33 - 23 Shtator, 2020

Vala e dytë e Covid-19, ja ku gaboi Evropa

 Nga Emma Reynolds “CNN” Pasi shtypi me sukses valën e parë të infeksioneve dhe vdekjeve të mëdha në numër, Evropa gjendet tani në mesin e një...

Bota 12:44 - 22 Shtator, 2020

Shtimi i rasteve të reja me Covid/ A do të ketë një “mbyllje” të dytë në Evropë?

Shumë evropianë po vuajnë ende pasojat e mbylljes së parë. Ndërsa tani po flitet për një Lockdown të dytë. Si të evitohet kjo? “Katastrofale”, “e tmerrshme”,...

A mundet Kina ta kthejë Evropën kundër Amerikës?
Blog 08:20 - 15 Shtator, 2020

A mundet Kina ta kthejë Evropën kundër Amerikës?

Nga Andrew A.Michta “The Wall Street Journal” Një nga hilet që përdorin vendet që konkurrojnë me fuqitë e tjera të mëdha, është që të joshin aleatët...

Katastrofa e Morias, dhe politika hipokrite e BE-së mbi refugjatët
Blog 08:35 - 14 Shtator, 2020

Katastrofa e Morias, dhe politika hipokrite e BE-së mbi refugjatët

“Der Spiegel” * Shahrzadi ia doli. Ajo arriti t’u shpëtonte flakëve që e shndërruan Moria-n, kampin më të madh të refugjatëve në Evropë, në një djerrinë...

Evropa e dobët, nuk ka këllqe t’ia mbledhë Putinit për helmimin e Navalnit
Blog 08:20 - 9 Shtator, 2020

Evropa e dobët, nuk ka këllqe t’ia mbledhë Putinit për helmimin e Navalnit

Nga Paul Roderick Gregory “The Hill” * Vladimir Putin, është i famshëm për ndërmarrjen e aksioneve të rrezikshme. Shumë nga veprimet që ai ka kryer i...

Aleanca ballkanase-amerikanolatine e krimit po kërcënon të ardhmen e rajonit
Blog 08:47 - 7 Shtator, 2020

Aleanca ballkanase-amerikanolatine e krimit po kërcënon të ardhmen e rajonit

Nga Ryan C.Berg & Ivana Stradner “American Enterprise Institute” * Shumë grupe kriminale në Ballkan, e kanë origjinën tek shpërbërja e Republikës Socialiste Federale të Jugosllavisë,...

Blog 08:38 - 7 Shtator, 2020

Pse Kina është rreziku kryesor për Amerikën dhe botën 

Nga Curtis Ellis “American Greatness” * Një raporti i ri i Pentagonit, paraqet një panoramë tronditës të sfidës që paraqet për SHBA-në dhe botën Partia Komuniste...

Ashpërsohen qëndrimet evropiane ndaj Kinës
Bota 22:41 - 5 Shtator, 2020

Ashpërsohen qëndrimet evropiane ndaj Kinës

Një mosmarrëveshje e ashpër mes Kinës dhe Republikës Çeke kërcënon të ndikojë në marrëdhëniet midis Evropës dhe Pekinit. Një delegacion nga senati çek vizitoi këtë javë...

Drakula, një hero i keqkuptuar?
Blog 08:48 - 31 Gusht, 2020

Drakula, një hero i keqkuptuar?

Emri Drakula ngjall frikë, neveri, përbuzje dhe urrejtje, dhe ndonjëherë edhe frikë, kurdo dhe kudo shqiptohet. Por a janë të bazuara këto mendime në fakte, apo...

Studimi britanik/ Covid-19 po bëhet më pak vdekjeprurës në Evropë, por arsyeja mbetet ende mister
Shëndeti 08:43 - 28 Gusht, 2020

Studimi britanik/ Covid-19 po bëhet më pak vdekjeprurës në Evropë, por arsyeja mbetet ende mister

Është duke u bërë gjithnjë e më e qartë, se njerëzit kanë më pak të ngjarë të vdesin nëse preken nga Covid-19 sot, krahasuar me disa...

Blog 08:47 - 19 Gusht, 2020

Ndryshimi i klimës mundëson në Evropë kultivimin e bimëve ekzotike

Ndryshimet klimatike po u sjellin fermerëve evropianë humbje për shkak të thatësirës. Por temperaturat e larta mundësojnë edhe kultivimin e frutave ekzotike. Vera më të nxehta,...

Gustavi i Madh
Blog 08:30 - 17 Gusht, 2020

“Gustavi i Madh”/ Topi gjigant përmes të cilit Gjermania u përpoq të pushtonte Evropën

“Gustavi i Madh”, është është emri i një topi të prodhuar nga gjermanët për Luftën e Dytë Botërore. Një armë me predha shpuese me një diametër...

A po e humbet Evropa Perëndimore kontrollin e saj mbi koronavirusin?
Blog 08:25 - 4 Gusht, 2020

A po e humbet Evropa Perëndimore kontrollin e saj mbi koronavirusin?

Nga Ryan Cooper “The Week” * Për javë më radhë, Evropa Perëndimore pa me tmerr atë që po ndodhte me koronavirusin në Shtetet e Bashkuara, ku...

Blog 08:41 - 31 Korrik, 2020

SHBA nuk duhet t’a lërë fatin e Ballkanit Perëndimor në dorën e Evropës

Nga Reuf Bajroviç & Ivana Stradner “The American Interest” * Marrëdhëniet transatlantike, tejet të brishta për pjesën më të madhe të 3 viteve të fundit, janë...

Sociale 08:21 - 27 Korrik, 2020

Shqipëria, e pesta në Europë për peshën e lartë të vdekjeve nga sëmundjet e zemrës

Shqipëria u rendit e pesta në Europë sa i përket peshës së lartë të vdekjeve nga sëmundjet e qarkullimit të gjakut (zemra, tensioni), pas Bullgarisë, Rumanisë,...

Ergogan i tregon forcën Greqisë/ Nis stërvitjen ushtarake në Qipron Veriore
Blog 08:28 - 25 Korrik, 2020

Si Turqia, një anëtare e NATO-s, u shndërrua sërish në një diktaturë islamike

Nga Eric Zuesse “Modern Diplomacy” * Procesi gradual i shndërrimit të Turqisë në një vend islamik ku sundon Ligji i Sheriatit, nuk është më kaq gradual...

Lajme 11:55 - 24 Korrik, 2020

Raporti alarmues/ Tentakulat e krimit të organizuar nga Ballkani Perëndimor

Një raport i fundit i Nismës Globale Kundër Krimit të Organizuar Ndërkombëtar, arrin në përfundimin se grupet kriminale nga Ballkani Perëndimor po veprojnë gjithnjë e më...

Situata e Covid-19 shqetësuese/ Anestezisti: Përse intubimi nuk ka pasur atë sukses që ndoshta edhe pritej
Sociale 08:31 - 16 Korrik, 2020

Ulet mosha mesatare e vdekjeve në vend nga Covid-19/ Rreth 19% janë nën 60 vjeç

Mosha mesatare e jetëve të humbura nga Covid -19 po ulet teksa përhapja e pandemisë në vendin tonë po përhapet me ritme te shpejta, duke zbritur...

Si i marrim vendimet gjatë një pandemie
Blog 08:32 - 13 Korrik, 2020

Si i marrim vendimet gjatë një pandemie

Kur shtohet udhëzimet e autoriteteve për të shmangur daljet e panevojshme jashtë, dhe qëndruar më shumë në shtëpi për shkak të pandemisë, njerëzit përballen me një...

Ja si mund të nisin luftërat botërore të shekullit XXI
Blog 10:07 - 11 Korrik, 2020

Ja si mund të nisin luftërat botërore të shekullit XXI

Nga Charlie Ang Hwa Leong “Al Jazeera” Pandemia e Covid-19, është si një aksident hekurudhor me xhirim të ngadaltë. Ai mund të jetë shkëndija që do...

Dilema e turistëve këtë verë/ Në shtëpi apo në plazhet e “vdekjes”?
Blog 08:25 - 11 Korrik, 2020

Dilema e turistëve këtë verë/ Në shtëpi apo në plazhet e “vdekjes”?

Nga Saim Saeed “Politico.eu” * Mirësevini në dilemën e Shrëdingerit, ku pushuesve u thuhet këtë vit edhe të udhëtojnë, edhe të dekurajohen të bëjnë këtë gjë...

Çështja e “Shën Sofisë”/ Erdogan: Vendimi ka të bëjë me kombin turk dhe me asnjë tjetër!
Blog 09:03 - 10 Korrik, 2020

Turqia në Ballkan/ Një marshim i saj drejt Perëndimit

Nga Andrei Isaev “Modern Diplomacy” * Rajoni i Ballkanit, po bëhet tërheqës për një spektër të gjerë lojtarësh të huaj – nga Pekini në Uashington, dhe...

Kosova & Rajoni 15:08 - 9 Korrik, 2020

Në Srebrenicë, Evropa dështoi

Para 25 vjetësh ndodhi në Srebrenicë krimi më i rëndë në Evropën e pas Luftës së Dytë Botërore: njësi serbe vranë atje mbi 8.000 djem dhe burra...