Connect with Us

All posts tagged "europa"

22 vjet nga masakra e Reçakut/ Bushati: Mohimi i krimeve minon të ardhmen europiane
Aktualitet 16:59 - 15 Janar, 2021

22 vjet nga masakra e Reçakut/ Bushati: Mohimi i krimeve minon të ardhmen europiane

Ish ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka përkujtuar ditën e sotme masakrën e Reçakut, ku 22 vite më parë forcat serbe vranë njerëz të pafajshëm. Përmes...

Sociale 15:28 - 14 Janar, 2021

Infektimi të bën imun për disa muaj

Një studim ka zbuluar se njerëzit që janë shëruar nga COVID-19 janë të mbrojtur në një masë të madhe për të paktën pesë muaj. Njerëzit që...

Si do të jetë Evropa pas Brexit
Blog 13:57 - 10 Janar, 2021

Si do të jetë Evropa pas Brexit

Nga Sigmar Gabriel “Project Syndicate” “OKB-ja nuk është themeluar për ta çuar njerëzimin në Parajsë, por për ta shpëtuar atë nga Ferri”. Kështu u shpreh në...

Blog 08:46 - 6 Janar, 2021

Loja e fajit me vonesat në shpërndarjes vaksinave/ Pse BE po tregohet kaq e ngathët?

Nga Jillian Deutsch “Politico.eu” Kur është fjala për vaksinimin e njerëzve nga Covid-19, Bashkimi Evropian është pas Britanisë, SHBA-së dhe Izraelit, dhe një numër në rritje...

Blog 09:50 - 5 Janar, 2021

Evropa i jep Kinës një fitore strategjike në kurriz të SHBA-së

Nga Gideon Rachman “Financial Times” Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Lejen, ka deklaruar se dëshiron të udhëheqë një “komision gjeopolitik”. Por ajo e mbylli...

Blog 08:47 - 30 Dhjetor, 2020

Biden do “normalitet” me Evropën, por ajo është e dashuruar me Kinën

Nga Dominic Green “The Wall Street Journal” Administrata Bajden është e angazhuar të rivendosë raportet normale midis SHBA-së me Evropën. Por e vërteta është se nuk...

“Rama po shet sapunin për djath”/ Bushati tregon gabimin e pafalshëm të kryeministrit
Aktualitet 23:18 - 28 Dhjetor, 2020

“Rama po shet sapunin për djath”/ Bushati tregon gabimin e pafalshëm të kryeministrit

Në një kohë që vetëm pak ditë na ndajnë nga viti i ri 2021, ka pasur një sërë diskutimesh se kush dominoi në skenën politikë për...

Belind Këlliçi: Prilli nuk është ditë votimi, është ditë ndryshimi
Politikë 20:08 - 26 Dhjetor, 2020

Belind Këlliçi: Prilli nuk është ditë votimi, është ditë ndryshimi

Kryetari i FRPD-së Belind Këlliçi, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale  ku bën apel që rinia shqiptare të qëndroi në Shqipëri, pasi janë shpresa...

Bota 09:13 - 21 Dhjetor, 2020

Varianti i ri Corona/ Europa mbyll dyert për Britaninë e Madhe

Këtë herë nuk bëhet fjalë për Brexit, por për një variant të ri të virusit Corona, që sipas gjasave është 70% më shumë infektues. Për këtë...

“Jemi në kërcënim të vazhdueshëm për jetën”/ Mediu: Rama shkatërroi konceptin e shtetit
Politikë 12:42 - 16 Dhjetor, 2020

“Jemi në kërcënim të vazhdueshëm për jetën”/ Mediu: Rama shkatërroi konceptin e shtetit

Fatmir Mediu zhvilloi një takim me strukturat e Partisë Republikane në Shkozë të Tiranës. Kreu Republikan ka përshkruar situatën e vështirë sipas tij që po përjeton...

Pandeia globale/ Si vaksinohen më shumë se 7 miliardë njerëz kundër COVID-19?
Shëndeti 21:13 - 6 Dhjetor, 2020

Pandemia globale/ Si vaksinohen më shumë se 7 miliardë njerëz kundër COVID-19?

Si vaksinohen më shumë se 7 miliardë njerëz kundër COVID-19? Kjo është sda me të cilën përballen zyrtarët e shëndetit publik në të gjithë botën. Rregullatorët...

Maqedonia e Veriut regjistron mutacione të koronavirusit
Bota 18:39 - 3 Dhjetor, 2020

Rriten rastet nga COVID-19 në Ballkan/ OBSH: Europa në situatë të paqëndrueshme

Epidemia COVID-19 mbetet e brishtë në të gjithë rajonin Evropian, tha të enjten Organizata Botërore e Shëndetësisë, ndërsa rastet rriten në Evropën Qendrore, Ballkanin dhe Kaukazin....

Blog 08:35 - 13 Nentor, 2020

Covid-19/ Rimëkëmbja e Ballkanit dhe Evropës Lindore do të kërkojë kohë

Nga Craig Turp-Balazs “Emerging Europe” Sipas parashikimeve të reja të bëra publike të enjten nga Instituti i Vjenës për Studime Ekonomike Ndërkombëtare, rimëkëmbja e ekonomive të...

Bota 09:36 - 5 Nentor, 2020

Europa vazhdon të jetë e kërcënuar nga terrori i xhihadistëve

Sulmi i përgjakshëm në Vjenë tregon, se jo vetëm Franca është e kërcënuar prej xhihadistëve, por edhe vende të tjera europiane. Sa konkret është rreziku? Ç’mund...

“Trump e zgjoi Europën në shumë dimensione”/ Kodheli mbështet kandidaturën e presidentit aktual të SHBA
Aktualitet 08:30 - 5 Nentor, 2020

“Trump e zgjoi Europën në shumë dimensione”/ Kodheli mbështet kandidaturën e presidentit aktual të SHBA

Ish-ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli komentoi zgjedhjet që po mbahen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku shprehu mbështetjen e saj për presidentin aktual Donald Trump....

“Nuk po hyjmë në zgjedhjet e radhës, por në betejë kundër monizmit”/ Manjani thirrje të fortë opozitës
Aktualitet 10:21 - 4 Nentor, 2020

Hapja e negociatave me BE/ Manjani akuza politikanëve, tregon çfarë po e mban peng procesin e vendit

Ish ministri i Drejtësisë ka bërë një reagim të fortë sa i takon situatës politike në vend. Përmes një postimi në rrjetin social ai ka renditur...

Bota 09:30 - 2 Nentor, 2020

Gjermania dhe vende të tjera të Evropës futen në izolim

Gjermania, nga sot, futet në izolim të pjesshëm, për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Të dhënat e Institutit Robert Koch për Sëmundjet Infektive tregojnë se numri...

Sa do të zgjasë pandemia, çfarë na mësoi gripi spanjoll, SARS dhe Ebola: Kostot në ekonomi
Blog 09:27 - 1 Nentor, 2020

Rastet me Covid rriten frikshëm/ Evropa është e ndarë mbi bllokimet

Kancelarja Angela Merkel, u tha gjermanëve se duhet të presin të përballen me një “dimër të vështirë”, teksa mediat gjermane raportuan një rritje të frikshme të...

Paralajmërojnë zyrtarët amerikanë/ Perëndimi rrezikon ta humbë Turqinë
Bota 08:45 - 29 Tetor, 2020

Paralajmërojnë zyrtarët amerikanë/ Perëndimi rrezikon ta humbë Turqinë

Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar Turqinë të mos ndërmarrë hapa të tjerë për të aktivizuar systemin rus të mbrojtjes ajrore S-400, duke theksuar se do të...

Europa e ngërthyer nga Corona
Bota 10:17 - 25 Tetor, 2020

Europa e ngërthyer nga Corona

Në fillim ishte kancelarja Merkel që u shpreh për një reduktim në minimum të kontakteve dhe heqjen dorë nga udhëtimet, e pas kësaj u bë i...

Blog 08:29 - 21 Tetor, 2020

Super-kanabisi po pushton Evropën

Nuk është më kanabisi i dikurshëm. Kjo theksohet në raportin e këtij viti të EMCDDA, agjencia e Bashkimit Evropian që merret me varësinë nga droga. Ajo...

Blog 09:32 - 14 Tetor, 2020

Ballkani Perëndimor/ Një histori e rreme e evropianizimit

Nga Borjan Gjuzelov “Emerging Europe” Javën e kaluar, Komisioni Evropian bëri publike “​’Paketën e Zgjerimit” për Ballkanin Perëndimor dhe Turqinë. Kjo do të thotë që 6...

Blog 08:41 - 12 Tetor, 2020

Pse Amerika e ka humbur interesin ndaj Evropës?

Nga Janan Ganesh “The Financial Times” Ne që e çmojmë përkushtimin e Amerikës ndaj Evropës, flasim ndonjëherë për të si për një raport të përjetshëm të...