Connect with Us

All posts tagged "eulex"

Aktualitet 17:47 - 15 Nentor, 2020

Zbardhet dokumenti/ Basha, drejtor i Zyrës Biografike Serbe, ku “kopsiteshin” dosjet e luftëtarëve të UÇK

Faktet janë të shumta për përfshirjen e Lulzim Bashës në përgatitjen dhe kopsitjen e dosjeve për krime lufte ndaj ish komandatëve të UÇK, që tashmë kanë...

E vërteta e “Shtëpisë së Verdhë”/ Rrëfehet ish-prokurori I EULEX: Kam qenë disa herë në Shqipëri…
Kosova & Rajoni 22:40 - 14 Nentor, 2020

E vërteta e “Shtëpisë së Verdhë”/ Rrëfehet ish-prokurori i EULEX: Kam qenë disa herë në Shqipëri…

Ish-kryeprokurori i EULEX John Clint Williamson ka zbardhur detaje të reja për shumë të komentuarë “Shtëpi e Verdhë” në Mat. Në një intervistë për RTV Ora,...

EULEX bastis shtëpinë e Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit/ Kontrolle edhe brenda selisë qendore të PDK
Kosova & Rajoni 10:11 - 6 Nentor, 2020

EULEX bastis shtëpinë e Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit/ Kontrolle edhe brenda selisë qendore të PDK

Gjatë ditës së sotme pjesëtarët e EULEX-it kanë bastisur shtëpinë e ish-presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, kreu të Partisë Demokratike të Kosovës Kadri Veseli dhe kryetarit...

Kadri Veseli në Hagë/ Dje është njohur me aktakuzën
Kosova & Rajoni 10:36 - 5 Nentor, 2020

Gjykata e Hagës me “dorë të hekurt” mbi UÇK/ Konfirmohet aktakuza për Kadri Veselin

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës Kadri Veseli është paraqitur pak minuta më parë në selinë kryesore të EULEX në Prishtinë. Paraqitja e tij në zyrat...

Gjykata Speciale zbarkon në Prishtinë/ EULEX rrethon shtëpinë e Jakup Krasniqit
Kosova & Rajoni 08:44 - 4 Nentor, 2020

Foto-Gjykata Speciale zbarkon në Prishtinë/ EULEX rrethon shtëpinë e Jakup Krasniqit

Dhomat e Specializuara të Kosovës, me seli në Hagë, njoftojnë se Zyra e Prokurorit të Specializuar aktualisht është duke kryer operacione në Prishtinë. EULEX dhe forca...

Arrestimet e EULEX në zyrat e OVL të UÇK-së në Kosovë, Thaçi: S’ka nevojë për aksione spektakolare!
Kosova & Rajoni 20:22 - 25 Shtator, 2020

Arrestimet e EULEX në zyrat e OVL të UÇK-së në Kosovë/ Thaçi: S’ka nevojë për aksione spektakolare!

Presidenti Hashim Thaçi ka reaguar për aksionin e EULEX me bastisjen e zyrave të Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së dhe arrestimet e anëtarëve të...

EULEX arrreston ish kreun e inteligjencës së Kosovës për krime lufte
Kronika 12:16 - 24 Shtator, 2020

EULEX arrreston ish-kreun e inteligjencës së Kosovës për krime lufte

EULEX ka arrrestuar ish-kreun e inteligjencës së Kosovës Sali Mustafa, për krime lufte. Ky lajm është bërë i ditur nga zëdhënësi i  Ministrisë së  Mbrojtjes, Ibrahim...

EULEX arrreston ish kreun e inteligjencës së Kosovës për krime lufte
Aktualitet 18:28 - 25 Qershor, 2018

EULEX dorëzohet tek institucionet vendore të Kosovës

Misioni i Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit “EULEX” ka filluar me transferimin e lëndëve tek autoritetet vendore të Kosovës. Kalimi i të gjitha kompetencave nga EULEX-i tek autoritetet vendore,...

EULEX arrreston ish kreun e inteligjencës së Kosovës për krime lufte
Aktualitet 17:05 - 15 Qershor, 2018

Misioni EULEX: Ide e mirë, zbatim i keq

Gati 1,5 miliardë euro ka investuar Bashkimi Evropian për misionin e shtetit të së drejtës në shtetin më të ri evropian. Mbas dhjetë vjet pune, EULEX...

Aktualitet 17:02 - 8 Qershor, 2018

Ky është roli i ri i EULEX-it në Kosovë

EULEX-i do të ketë përgjegjësi ekzekutive të kufizuara, edhe pas përfundimit të mandatit në mes të qershorit. Këto përgjegjësi, do të jenë në fushën e mbrojtjes...

Aktualitet 18:22 - 4 Qershor, 2018

Kosovë, letërkëmbim mbi mandatin e misionit të EULEX-it

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi u ka dorëzuar të hënën zyrtarëve të Bashkimit Evropian letërkëmbimin me përfaqësuesen e lartë për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini, lidhur...

Aktualitet 19:24 - 30 Maj, 2018

EULEX mbetet në Kosovë deri në vitin 2020

EULEX-i do të jetë i pranishëm në Kosovë edhe dy vjet, të paktënm pasi BE-ja tashmë e sheh si punë të kryer vazhdimin e misionit të...

Aktualitet 19:22 - 23 Maj, 2018

U emërua gjyqtar në Kushtetuese/ Serbia i kishte kërkuar EULEX-it arrestimin e tij

Misioni i EULEX-it ka thënë se kishte pranuar një kërkesë nga autoritetet serbe në nëntor të vitit të kaluar për arrestimin e Radomir Laban, të cilin...

Aktualitet 18:10 - 23 Maj, 2018

Transformohet EULEX-Kosova/ Ja kush do të jetë misioni i tij i ardhshëm

Duke nisur nga data 14 qershor Misioni i Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit, EULEX, pritet të ndryshojë mandatin aktual, me pergjegjësi ekzekutive, monitoruese nga fusha...

vangjush dako reagon per cna.al
Aktualitet 09:44 - 17 Prill, 2018

Ekskluzive-Vangjush Dako nën  hetime/ Kryeprokurori zbardh rastin

Kryetari i Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako, pritet që të arrestohet së shpejti. Ky është pretendimi i kreut të Opozitës, Lulzim Basha, i cili e ka...

Kosova & Rajoni 16:33 - 26 Shkurt, 2018

Vullnet politik për t’i dhënë ‘lamtumirën’ EULEX-it

Misioni i Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit – EULEX, duket të jetë gjithnjë e më pak i dëshiruar në Kosovë. Mekanizmat e drejtësisë, konsiderojnë se...

Aktualitet 11:45 - 16 Janar, 2018

Vrasja e liderit serb/ Reagon BE: Çfarë presim nga Kosova

Maja Kocijançiç, zëdhënëse e Përfaqësueses së Lartë të BE-së, Federica Mogherini, ka thënë për grupin Koha se Bashkimi Evropian e dënon fuqishëm vrasjen e Oliver Ivanoviçit,...

Aktualitet 09:49 - 25 Nentor, 2017

Malcolm Simmons EULEX i përfshirë në afera korruptive/ Reagon Maja Kocijancic

Pretendimi i ngritur kohët e fundit  nga ish-kryetari i gjyqtarëve të EULEX-it Malcocm Simmons, për përfshirjen e EULEX-it në afera korruptive ka bërë një jehonë të...

Aktualitet 13:38 - 21 Nentor, 2017

Rama në përgjimet e EULEX

Ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë akuza të forta paraditen e sotme, në drejtim të kryeministrit aktual Edi Rama. Në një postim në rrjetet sociale, Berisha thotë...

Aktualitet 22:31 - 20 Nentor, 2017

Deklarata e Anduena Llabanit: Eulex ka sjellë një dosje ndaj Vangjush Dakos

Gazetarja Anduena Llabani, e specializuar për marrëdhëniet me policinë dhe prokurorinë, e ftuar në studion e emisionit “Opinion”, teksa komentoi deklaratën e Bashës ndaj Vangjush Dakos,...

Aktualitet 14:02 - 19 Shtator, 2017

Kosovë\ Vrasja e doganierit në veri, EULEX jep 82 mijë euro për informatorin

EULEX ofron 82 mijë euro shpërblim për këdo që do të japë informacion lidhur me autorët e vrasjes së doganierit lituanez, Audrius Senaviciusit. Doganieri u vra...

Kosova & Rajoni 16:33 - 17 Shtator, 2016

Vendimi i ri për “Dajën” jepet sot

Gjyqtarja e EULEX-it, Jenifer Seal sot do të japë vendimin lidhur me ish-deputetin e PDK-së dhe komandantin e Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Azem Syla, i...

Aktualitet 08:42 - 31 Korrik, 2016

EULEX përgjysmon stafin

Rreth 800 punëtorë do të largohen nga EULEX-i si rezultat i rikonfigurimit të këtij Misioni, ka treguar zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijancic. Vazhdimi i mandatit...