Connect with Us

All posts tagged "erdogan"

Bota 19:14 - 30 Tetor, 2020

Tërmeti i fuqishëm “shkrin akujt” mes Greqisë dhe Turqisë

Pas telefonatës me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis, edhe presidenti turk Regep Taip Erdogan i ka shprehur Greqisë dhe Mitsotakis, ngushëllimet për viktimat që la pas tërmeti...

Blog 09:07 - 27 Tetor, 2020

Projekti politik, që fshihet pas provokimeve të Erdoganit

Nga Pierre Haski “Internazionale” Rexhep Tajip Erdogan, është një politikan që nuk nuk i mungon nuhatja politike. Në fakt kjo është një nga cilësitë e tij...

Erdogan mesazh të qartë Greqisë: Nuk jemi mysafirë në Mesdhe, por pronarë
Aktualitet 15:17 - 28 Shtator, 2020

Erdogan mesazh të qartë Greqisë: Nuk jemi mysafirë në Mesdhe, por pronarë

Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan i ka dhënë një mesazh të qartë Greqisë. “Turqia është një vend mesdhetar. Ne nuk jemi mysafirë, por pronarë”, tha...

Afera korruptive e inceneratorëve/ Berisha tregon kush po hetohet nga SPAK
Politikë 21:56 - 25 Shtator, 2020

Marrëdhënia e Ramës me Erdoganin/ Berisha: U bë synet në Top Kapi në 2013

Ish-kryeministri Sali Berisha teksa ka folur për marrëdhënien e kryeministrit Edi Rama me presidentin turk Erdogan, tha se Rama është bërë synet në Turqi kur ka...

Konflikti Gerqi-Turqi/ Erdogan ndryshon strategji: Do të vazhdojë t’i zgjidhë keqkuptimet me urtësi
Bota 11:02 - 21 Shtator, 2020

Konflikti Greqi-Turqi/ Erdogan ndryshon strategji: Do të vazhdojë t’i zgjidhë keqkuptimet me urtësi

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, ka ndryshuar strategji  lidhur me mosmarrëveshjeve me Greqinë. Sipas tij do të vazhdojë të zgjidhë keqkuptimet me urtësi dhe mënyrë...

Politikë 09:38 - 20 Shtator, 2020

Rama nga Greqia/ Jam krenar që Erdogani është miku im, nuk e kam mohuar

Kryeministri Edi Rama gjatë vizitës së tij në Greqi ka dhënë një intervistë për televizionin ‘Mega’. Rama është shprehur se ndihet krenar që ka mik Erdoganin...

Aktualitet 14:25 - 17 Shtator, 2020

Konflikti Greqi-Turqi/ Erdogan: S’lejojmë askënd të burgosë vendin tonë, pavarësisht sjelljeve fëmijërore

Konfikti mes Greqisë dhe Turqisë ka agravuar akoma më tepër. Kjo pasi Greqia i vuri kusht, për të mos u ulur në tryezën e diskutimeve pa...

Rama publikon foton me Erdogan/ Ja për çfarë u diskutua gjatë takimit
Aktualitet 15:29 - 14 Shtator, 2020

Rama publikon foton me Erdogan/ Ja për çfarë u diskutua gjatë takimit

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar ditën e sotme një takim me Presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan. Prandaj ai ka publikuar një foto ku shkruan: “Me Presidentin...

Erdogan bisedë telefonike me Thaçin dhe Vuçiç/ Zbardhen diskutimet
Kosova & Rajoni 23:23 - 9 Shtator, 2020

Erdogan bisedë telefonike me Thaçin dhe Vuçiç/ Zbardhen diskutimet

Presidenti turk, Rexhep Tayyip Erdogan ka realizuar një bisedë-telefonike me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi si dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç. Kjo u bë e...

Ergogan i tregon forcën Greqisë/ Nis stërvitjen ushtarake në Qipron Veriore
Bota 22:31 - 6 Shtator, 2020

Erdogan i tregon forcën Greqisë/ Nis stërvitjen ushtarake në Qipron Veriore

Forcat e armatosura turke kanë nisur ditën e sotme stërvitjen në Qipron Veriore duke nxitur në këtë formë tensionet me Greqinë. Kërkimet e Turqisë për rezerva...

Ergogan i tregon forcën Greqisë/ Nis stërvitjen ushtarake në Qipron Veriore
Kronika 09:36 - 5 Shtator, 2020

Thellohen përplasjet Turqi-Greqi/ Paralajmërimi i frikshëm i Erdogan

Përplasjet mes Turqisë dhe Greqisë vijojnë të thellohen, ndërsa së fundi presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan ka bërë edhe një paralajmërim të fortë. Sipas të përditshmes...

Afera korruptive e inceneratorëve/ Berisha tregon kush po hetohet nga SPAK
Politikë 13:44 - 29 Gusht, 2020

Berisha analizon çështjen e detit/ Rama e rrëzoi në Kushtetuese me kërkesë të Erdoganit

Ish-kryeministri Berisha kë bërë një analizë të çështjes së kufirit detar me Greqinë. Pas deklaratës së kryeministrit grek, se Greqia do të zgjerohet me 12 milje...

Erdogan mesazh të qartë Greqisë: Nuk jemi mysafirë në Mesdhe, por pronarë
Blog 08:36 - 25 Gusht, 2020

Pse Erdogan dëshiron të ringjallë në Turqi Perandorinë Osmane

Nga Mohamed Ayoob “National Interest” * Shumë është shkruar mbi arsyet e veprimit të presidentit turk Rexhep Taip Erdogan, për të ndryshuar destinacionin e Shën Sofisë...

"Hakmarrje" ndaj Greqisë?/ Erdogani shndërron një kishë tjetër muze në xhami
Bota 14:29 - 22 Gusht, 2020

“Hakmarrje” ndaj Greqisë?/ Erdogani shndërron një kishë tjetër muze në xhami

Zemërimi dhe protestat që shkaktoi rasti i Shën Sofisë me sa duket nuk i ka bërë asnjë përshtypje presidenti turk, Ai shndërroi tani një kishë tjetër...

Konflikti Gerqi-Turqi/ Erdogan ndryshon strategji: Do të vazhdojë t’i zgjidhë keqkuptimet me urtësi
Blog 09:06 - 14 Gusht, 2020

Çfarë do që të arrijë Erdogani duke shpikur krizë pas krize?

Nga Yavuz Baydar “Ahval News” Ndërsa reagimet ndërkombëtare ndaj krizës në përshkallëzim e sipër midis Turqisë dhe Greqisë, janë të para edhe në të shkuarën, çështja...

Tensionet Turqi-Greqi/ Media e njohur turke e transmeton fjalimin e Erdoganit me titra greke
Bota 09:28 - 12 Gusht, 2020

Tensionet Turqi-Greqi/ Media e njohur turke e transmeton fjalimin e Erdoganit me titra greke

Së fundmi, situata mes Turqisë dhe Greqisë është tensionuar shumë. Përpos asaj që ka ndodhur mes dy vendeve të Mesdheut, edhe një situatë tjetër aspak normale...

Çështja e “Shën Sofizë”/ Kryepiskopi Anastas Janullatos: Fyerje që i bëhet si Krishterimit dhe Islamit
Sociale 14:40 - 18 Korrik, 2020

Çështja e “Shën Sofisë”/ Kryepiskopi Anastas Janullatos: Fyerje ndaj Krishterimit dhe Islamit

Fortlumturia e Tij, Kryepiskopi Anastas Janullatos e ka cilësuar si fyerje vendimin e Presidentit të Turqisë Rexhep Tayyib Erdogan, për rikthimin e faljeve në kishën e...

Çfarë fshihet pas vendimit të Erdoganit për Kishën e "Shën Sofisë"
Blog 08:25 - 17 Korrik, 2020

Çfarë fshihet pas vendimit të Erdoganit për Kishën e “Shën Sofisë”

Nga Murat Yetkin “Internazionale” * Pasditen e datës 10 korrik, disa minuta pas njoftimit të Departamentit të Dhjetë të Këshillit të Shtetit, presidenti i Turqisë Rexhep...

Togolezët
Bota 15:40 - 16 Korrik, 2020

Togolezët festojnë me kurban kthimin e “Shën Sofisë / Erdogani, lider i Afrikës dhe gjithë myslimanëve

Banorët e Togos në Afrikë e kanë pritur me mallëngjim firmën e Presidentit të Turqisë Rexhep Tayyib Erdogan për rikthimin e faljeve në kishën e “Shën...

Çështja e “Shën Sofisë”/ Erdogan: Vendimi ka të bëjë me kombin turk dhe me asnjë tjetër!
Bota 16:37 - 12 Korrik, 2020

Çështja e “Shën Sofisë”/ Erdogan: Vendimi ka të bëjë me kombin turk dhe me asnjë tjetër!

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan ka reaguar në lidhje me komentet dhe kritikat e shumta, që nga momenti kur gjykata në Stamboll mori vendimin për t’i...

Blog 12:16 - 2 Korrik, 2020

A do të jetë Kisha e Shën Sofisë në Stamboll, viktima e radhës e Erdoganit?

Nga Mohamed Almezel “Gulf News” Në vitin 1453, në kulmin e fuqisë së Perandorisë Osmane, Sulltan Mehmeti pushtoi Kostandinopojën, kryeqytetin e famshëm të Perandorisë Bizantine. Qyteti...

Bota 11:32 - 13 Prill, 2020

Situata nga koronavirusi/ Ministri i Brendshëm turk jep dorëheqjen, Erdogan nuk ia pranon

Ministri i Brendshëm i Turqisë Soulejman Soylu ka dhënë dorëheqjen, pasi në vend nuk u respektua karantina, për shkak të koronavirusit. “Shtet-rrethimi” në Turqi ishte kritikuar...

Blog 08:41 - 19 Mars, 2020

Erdogani dhe BE konsultohen për refugjatët dhe koronavrusin/ Putini “problemi kryesor”

Kancelarja Merkel, Presidenti francez Macron dhe kryeministri britanik Johnson kanë zhvilluar një videokonferencë me Presidentin turk Erdogan. Temat: Refugjatët dhe virusi Corona. Pas takimit javën e...