Connect with Us

All posts tagged "enver hoxha"

Histori 08:25 - 28 Maj, 2020

Dëshmia e rrallë e përkthyesit/ Si e shoqërova për 12 vite kryekomunistin e Polonisë, që rrinte ilegalisht në vila sekrete, ku vinin Enveri, Ramizi dhe…

Memorie.al publikon historinë e panjohur të Kazhimierzh Mijal, kryetarit të Partisë Komuniste të Polonisë, i cili në vitin 1966 erdhi ilegalisht në Shqipëri, pasi kërkohej për...

Kultura 23:05 - 27 Maj, 2020

“Nga aktor më çuan të punoja hamall”/ Dhimitraq Orgocka tregon si e ndihmoi Enver Hoxha të kthehej në teatër

Një dosje me të dhënat biografike të aktorëve që kanë ushtruar aktivitetin e tyre gjatë periudhës së komunizmit, ka trazuar rrjetin. Mes këtyre artistëve ishte edhe...

Politikë 23:34 - 19 Maj, 2020

“Opozita ka edhe një shans”/ Bejtja: Zhgënjehem kur e krahasojnë situatën me regjimin e Enver Hoxhës

Që nga dita kur u shemb Teatri Kombëtar, analisti Andi Bejtja nuk e ka mbajtur të fshehtë pakënaqësinë e tij nga opozita joparlamentare. Bejtja tha mbrëmjen...

Opinione 21:04 - 17 Maj, 2020

Nga Ilir Levonja/ Bravo legen

Zakonisht arrestimet në diktaturë bëheshin herët, të shqyenin derën dhe të thoshin se, në emër të popullit je i arrestuar. Kështu edhe sot, në gjendje ku...

Politikë 17:57 - 11 Maj, 2020

Legalizimi i kanabisit i është propozuar edhe Enver Hoxhës/ Spartak Ngjela nxjerr detajet e pathëna

Avokati i njohur Spartak Ngjela ka komentuar deklaratat e kryeministrit Rama i cili pak ditë më parë hodhi idenë për legalizimin e kanabisit në Shqipëri, sipas...

Aktualitet 08:42 - 10 Maj, 2020

Dokumentet e panjohura/ Si ua mori Enver Hoxha tokat pronarëve dhe “dora” e jugollsavëve në këtë reformë

Memorie.al publikon dokumente të panjohura me shifra dhe fakte, të cilat hedhin dritë mbi Reformën Agrare që realizoi qeveria komuniste e Enver Hoxhës në vitet 1945-1946,...

Histori 08:27 - 7 Maj, 2020

Dëshmia e korrierit/ Enveri pushkatoi dhe burgosi të gjithë shokët e Qemalit, shoqëruesin e tij dhe familjen tonë

Publikohet historia e panjohur e Qemal Stafës, i cili në vitin 1935, pas vdekjes së të atit, kolonel Hasan Stafës (ushtarak i Monarkisë së Zogut me...

Histori 12:36 - 6 Maj, 2020

Intelektuali Llazar Fundo/ Dëshmori antifashist, që u vra nga “dëshmorët” e komunizmit

Intelektuali korçar, Zai Fundo është një njeri që ka luftuar kundër fashizmit, i arrestuar nga Italianët dhe i internuar më pas prej tyre, i njohur si...

Opinione 22:19 - 5 Maj, 2020

Nga Arben Kallamata/ 5 Maji apo 7 Prilli?

Amerikanët i kujtojnë dëshmorët e luftërave të tyre të hënën e fundit të muajit maj. Tradita ka lidhje me Luftën Civile (1861-1865) dhe iu kushtohet të...

Histori 08:35 - 5 Maj, 2020

Dëshmia e rrallë/ Si i mbajtëm në shtëpi për 3 vite Qemal Stafën bashkë me familjen, pas amanetit që iu la babait tim

Publikohet historia e panjohur të Qemal Stafës, i cili në vitin 1935, pas vdekjes së të atit, kolonel Hasan Stafës (ushtarak i Monarkisë së Zogut me...

Histori 08:54 - 4 Maj, 2020

“Qemal Stafën e kisha në klasë dhe në gjyq …”/ Dëshmia e rrallë e “shokut të prangave”, misteri i vrasjes

Publikohet historia e panjohur e Qemal Stafës sipas dëshmive të Riza Deliallisit me origjinë nga Shijaku, i cili e ka pasur Qemalin shok klase gjatë kohës...

Histori 09:43 - 27 Prill, 2020

Foto-Dokumentetet sekrete të CIA-s/ Hoxha akuzoi Hrushovin se ai vetë nxiti kultin e Stalinit, përgjigja nga Moska

Publikohen disa dokumenta të nxjerra nga një sërë dosjesh të arkivave sekrete të CIA-s (CENTRAL INTELLIGENCE AGENCY), ku bëhet fjalë për marrëdhëniet e acaruara ndërmjet Tiranës...

Histori 12:22 - 15 Prill, 2020

Letra lutëse e motrës së Enver Hoxhës, që t’i falnin të shoqin/ Enveri: Po nuk e vrava atë, nuk vras dot të tjerët

Publikohet historia e panjohur të Bahri Omarit, që nga shkollimi në Stamboll, puna si nënprefekt i Himarës, emigrimi në SHBA-së ku drejtoi gazetën “Dielli” të Shoqatës...

Histori 09:02 - 7 Mars, 2020

“I kërkova Ramiz Alisë që të dënonte figurën e Enverit”/ Dëshmia e rrallë e ish-majorit që e mbyllën në Psikiatri

Publikohet historia e panjohur të ish-majorit të Sigurimit të Shtetit, Koçi Lubonja, i cili pasi kishte dalë partizan që në moshën 17 vjeçare me gjithë vëllezërit...

Politikë 21:48 - 3 Mars, 2020

Nano sulmon Linda Ramën/ “Mbajti fjalim si shoqja Nexhmije”

Analisti Mustafa Nano ka sulmuar kryeministrin Edi Rama dhe bashkëshorten e tij, Linda Rama, për fjalimin e mbajtur në Kongresin e PS-së. Nano ngriti akuzat se...

Histori 08:47 - 19 Shkurt, 2020

Dëshmia e rrallë e kolonelit/ Enveri ka gisht në vrasjen e Vojos dhe spiunoi Koci Xoxen te italianët

Publikohen kujtimet e panjohura të kolonel Hamit Keçit, ish-shok kursi me Mehmet Shehun në shkollën ushtarake në Itali dhe më pas në akademinë ushtarake të Moskës....

Histori 11:57 - 15 Shkurt, 2020

Dokumentet e panjohura/ 500 nazistët që luftuan në Shqipëri përkrah partizanëve të Enver Hoxhës

Publikohet historia e panjohur të njësisë ushtarake naziste hitleriane me emrin “Divizioni 999”, të njohur ndryshe si “Njerzit me shënjën blu”, apo “Llumi i Gjermanisë”, pasi...

Histori 09:40 - 31 Janar, 2020

Fotot e rralla/ Kur Enver Hoxha pozonte në krah të kreut të Ballit Kombëtar dhe të birit dhe si i zhduku më pas

Publikohen fotot e rralla që i përkasin vitit 1936, kur Enver Hoxha ishte pjesëtar i delegacionit të “Djemurisë gjirokastrite” që shkoi në rrethin e Shkodrës për...

Histori 14:54 - 4 Janar, 2020

“Enver, ja si po e masakron këtë popull”/ Letra e gjeneralit që vdiq në Burg

Publikohet historia e panjohur e gjeneral-majorit Halim Xhelos, ish-Drejtor i Sigurimit të Shtetit në Ministrinë e Mbrojtjes, i cili në vitin 1966 i shkroi një letër...

Histori 10:03 - 28 Dhjetor, 2019

Dokumenti i Komandës Gjermane/ 21 emrat e komunistëve që Enver Hoxha kërkon për t’i shkëmbyer me robërit tanë

Memorie.al publikon disa dokumente të rralla arkivore që botohen për herë të parë dhe që janë nxjerrë nga Arkivi i Ministrisë së Punëve të Jashtme në...

Politikë 20:01 - 23 Dhjetor, 2019

“Rilindja po restauron epokën e Enverit”/ Tufa reagon për Haxhi Lleshin si “qytetar nderi”

Ish Drejtori i Institutit për studimin e krimeve dhe pasojave të Komunizmit, shkrimtari dhe pedagogu Agron Tufa, ka reaguar kundër dhënies së titullit “Qytetar nderi” nga...

Politikë 12:11 - 20 Dhjetor, 2019

Që Taulant Balla të mos këndojë më për Enverin

Me një akt të papreçedentë më parë, duke e kthyer publikisht dhe duke manipuluar opinionin me stilin alla Rilindase, mazhoranca e një parlamenti qesharak miratoi ndryshimet...

Politikë 08:39 - 19 Dhjetor, 2019

Dëshmia e rrallë/ “Si shpëtova nga pushkatimi i shqiptarëve në Prishtinë

Memorie.al publikon historinë e panjohur të shqiptarëve të burgosur nga gjermanët në Kampin e shfarosjes në Prishtinë ku më 23 tetor të vitit 1944, komanda e...