Connect with Us

All posts tagged "enver hoxha"

Përkujtohet 20 shkurti i vitit 1991/ Olli: Sot pas 30 vitesh, diktatura na sundon sërish
Politikë 18:34 - 20 Shkurt, 2021

Përkujtohet 20 shkurti i vitit 1991/ Olli: Sot pas 30 vitesh, diktatura na sundon sërish

20 shkurti 1991 ka hyrë në historinë e Shqipërisë si dita e shembjes së simbolit të diktaturës, shtatores së Enver Hoxhës në qendër të Tiranës. Në...

Borxhet e marra për pandeminë/ Rudina Hajdari: Po përdoren për fushatë
Politikë 12:34 - 20 Shkurt, 2021

Rrëzimi i bustit të Enver Hoxhës/ Hajdari: Sot është detyra jonë të pastrojmë vendin nga mbetjet e komunizmit

Deputetja Rudina Hajdari ka kujtuar 30 vjetorin e rrëzimit të bustit të dikatorit, Enver Hoxha. Sipas Hajdarit, sot mbas 30 vitesh është detyra e çdo të...

“Mosmirënjohje e turpshme ndaj miqve të Shqipërisë”/ Berisha ‘bën për ujë të ftohtë’ Ramën
Politikë 10:41 - 20 Shkurt, 2021

“30 vjetori i triumfit të shqiptareve”/ Berisha thirrje të fortë për 25 prillin

Ish kryeministri Sali Berisha ëshët kthyer 30 vite pas, teksa kujton 30 vjetorin e triumfit të shqiptarëve. Berisha thekson se 20 shkurti 1991 është dita e...

U caktua drejtues qarku në Durrës/ Paloka tregon pse u tërhoq Rama nga kandidimi
Politikë 10:24 - 20 Shkurt, 2021

30 vjet nga rrëzimi i bustit të Enver Hoxhës/ Paloka: Këtë vit do e rrëzojmë më 25 prill

Ish deputeti i PD, Edi Paloka ka kujtuar 30 vjetorin e rrëzimit të bustit të diktatorit, Enver Hoxha. Pëmes një postimi në rrjetet sociale, Paloka shprehet...

Politikë 08:46 - 20 Shkurt, 2021

30 vite nga rrëzimi i bustit të Enver Hoxhës/ Paralajmëron Shehu: Historia nuk ka përfunduar

Ish deputeti i PD, Tritan Shehu ka kujtuar 30 vjetorin e rrëzimit të bustit të diktatorit Enver Hoxha në qendër të Tiranës. Shehu thotë së ky...

Nga Mitro Çela/ Kush është simboli i Përmetit?!
Opinione 12:36 - 19 Shkurt, 2021

Nga Mitro Çela/ Busti i Enverit rrugëve të Tiranës

Në zyrën e Berishës  kishte nisur një mbledhje e Komisionit Nismëtar të PD-së. Hyri Azem Hajdari: “ Studentët e pedagogët mbyllën derën e pallatit të kulturës...

“Është një aset për PD dhe demokracinë shqiptare”/ Basha flet për kandidimin e Berishës
Politikë 13:39 - 2 Shkurt, 2021

“Qytetari Rama dështoi për tetë vjet”/ Basha: Ka pushtet të pakufizuar që nga koha e Enver Hoxhës

Kryedemokrati Lulzim Basha i është përgjigjur ashpër deklaratave të kryeministrit Edi Rama. Në një konferencë për media, në fokus të të cilit ishte programi i PD...

Ylli Manjani kundër votës së emigrantëve/ Teknologjia “shpëton” zgjedhjet
Politikë 08:55 - 22 Janar, 2021

“Mileti nuk e sheh opozitën si varkë shpëtimi”/ Manjani “zbërthen” sondazhdin për zgjedhjet

Ish ministri i Drejtësisë, Ylli Majnani ka reaguar lidhur me sondazhin e Euronews për zgjedhjet e 25 prillit. Sipas Manjanit ky sondazh tregon se “ose miletit...

Ky popull këshu e do!/ Habit me deklaratën e saj Miranda e LSI-së
Politikë 19:27 - 14 Janar, 2021

Kandidatja e LSI pro diktaturës: Ky popull kështu e do!

Ish-kryetarja e Bashkisë së Përrenjasit, nga radhët e LSI-së, Miranda Rira, duket se është një ‘fanse’ e ish diktatorit Enver Hoxha. Aleatja e Lulzim Bashës, dhe...

Do të tallen të gjithë/ Ngjela: Takimi Rama-Erdogan, si vajtja e Enver Hoxhës në Kinë
Politikë 21:46 - 6 Janar, 2021

‘Do të tallen të gjithë’/ Ngjela: Takimi Rama-Erdogan, si vajtja e Enver Hoxhës në Kinë

Avokati Spartak Ngjela, e ka komentuar me tone ironike vizitën e kryeministrit Edi Rama në Turqi. Ai e krahasoi vizitën e sotme me vizitën e ish-diktatorit...

Letrat “tepër sekrete” për Enver Hoxhën: Do shkurtojmë 1915 efektivë të Ministrisë së Brendshme, Sigurimi dhe Zbulimi Politik do të…
Histori 09:02 - 3 Janar, 2021

Letrat “tepër sekrete” për Enver Hoxhën: Do shkurtojmë 1915 efektivë të Ministrisë së Brendshme, Sigurimi dhe Zbulimi Politik do të…

Publikohen dy dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi Qëndror i Shtetit (fondi 14. Aparati i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së) të cilat mbajnë siglën “Tepër sekret” dhe...

Histori 08:33 - 29 Dhjetor, 2020

Publikohen fotot kur Enver Hoxha merrte pjesë në ceremoninë mortore të Nako Spiros

Publikohen për herë të parë katër foto të rralla nga ceremonia mortore e ish-Kryetarit të Komisionit të Planit të Shtetit, Nako Spiru, e cila u zhvillua...

''Gabuam që në fillim''/ Ish-i përndjekuri politik Simon Mirakaj: Shtresa jonë nuk ka marrë atë që meriton 
Lajme 21:01 - 24 Dhjetor, 2020

”Gabuam që në fillim”/ Ish-i përndjekuri politik Simon Mirakaj: Shtresa jonë nuk ka marrë atë që meriton 

Zvarritja e procesit të dëmshpërblimit të ish-të përndjekurve politikë gjatë regjimit komunist, ka bërë që jo vetëm të dënuarit, por edhe trashëgimtarët të largohen nga jeta...

Blendi Fevziu: Enver Hoxha e bastardoi problemin e Kosovës ndërkombëtarisht
Politikë 20:47 - 22 Dhjetor, 2020

Blendi Fevziu: Enver Hoxha e bastardoi problemin e Kosovës ndërkombëtarisht

Drejtuesi i emisionit “Opinion” në Tv Klan, Blendi Fevziu gjatë intervistës së dhënë për “Ilva Now” duke folur për marrëdhënien Shqipëri-Kosovë evidentoi dy probleme që vëren në...

"Nuk jam më i miri, po s’ka më të mirë"/ Befason Manjani: Rama e pastë hallall super pushtetin...
Politikë 21:26 - 29 Nentor, 2020

Thirrja e Metës për të rinjtë/ Manjani: Lutem që kjo të mos ndodhë

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka reaguar pas deklaratës së presidentit Ilir Meta që të rinjtë të sillen si ato të para 70 viteve. Manjani deklaron...

Nga Sali Berisha/ 28 nëntori 1944, Shqipëria – nga një pushtim i vjetër në një pushtim të ri
Politikë 15:48 - 29 Nentor, 2020

Nga Sali Berisha/ 28 nëntori 1944, Shqipëria – nga një pushtim i vjetër në një pushtim të ri

Data 28 nëntor 1944 mbahet si dita e çlirimit të Shqipërisë dhe siç dihet, edhe sot vazhdon debati mbi saktësinë e datës së çlirimit, nëse kjo...

Nga Sali Berisha/ 28 nëntori 1944, Shqipëria – nga një pushtim i vjetër në një pushtim të ri
Opinione 11:44 - 29 Nentor, 2020

Nga Sali Berisha/ 28 nëntori 1944, Shqipëria nga një pushtim i vjetër në një pushtim të ri

Data 28 nëntor 1944 mbahet si dita e çlirimit të Shqipërisë dhe siç dihet, edhe sot vazhdon debati mbi saktësinë e datës së çlirimit, nëse kjo...

‘Do rikthejë check-balancën’/ Gjata: Ndryshimet në Kushtetutë nevojë imediate
Politikë 12:20 - 26 Nentor, 2020

Çlirim Gjata si futbollist i LULIT

Çlirim  Gjata një nga sekretarët e Republikës së Re të Lulzim Bashës, nga dita e djeshme është kthyer nga njerëzit e shumëakuzuar dhe shumësulmuar në rrjet...

Politikë 12:24 - 15 Nentor, 2020

Realiteti përmes karikaturave/ Mesazhet “therëse” të Gjergj Lucës për politikanët

Kushdo që ka vizituar ambientet “Rozafa” nuk i ka shpëtuar dhjetra metra katrorë karikatura murale dhe mesazhet therëse që ta përciellin. Patjetër që dikujt këto mesazhe...

Koço Devole, njeriu i vitit për CNA.al
Lajme 15:21 - 10 Nentor, 2020

“Sa ishe i gjallë, të hëngrën m**ë”/ Si e kërcënuan me vdekje Koço Devolen, se u tall me Enver Hoxhën

Telefilmi i jashtëzakonshëm “Gjuetia e Fundit”, ku interpretonin aktorët e Varietesë së Tiranës, me në krye Devolën, si Vasillaq Vangjeli, Agim Bajko, Vegi, Xhani, Xhevahir Zeneli,...

Lulzim Basha: Jozefina Topalli “vrasëse” me pagesë
Politikë 15:31 - 26 Tetor, 2020

Lulzim Basha: Jozefina Topalli “vrasëse” me pagesë

Mediat e Lulzim Bashës zbuluan dy ditë më parë se Jozefina Topalli do të bënte një parti. Ishin ato të parat që e përhapen lajmin, në...

Nga Spartak Ngjela/ Çfarë po ndodh në Shqipëri?
Opinione 16:33 - 24 Tetor, 2020

Nga Spartak Ngjela/ Çfarë po ndodh në Shqipëri?

A erdhi më në fund koha e moralitetit në Shqipëri, tani, pas 108 vjetësh që Shqipëria ka qenë një shtet pa drejtësi shoqërore? Ambasadorja amerikane në...

Sulo Gradeci: Andi Bushati  e çlodhte dhe e përtërinte Enver Hoxhën
Opinione 18:10 - 20 Tetor, 2020

Sulo Gradeci: Andi Bushati  e çlodhte dhe e përtërinte Enver Hoxhën

Në këto 30 vite pas rënies së komunizmit pinjollët e ish byrosë politike komuniste janë larguar nga jeta publike të turpëruar e të vetëdijshëm për zullumet...