Connect with Us

All posts tagged "emigrimi"

Aktualitet 08:15 - 17 Korrik, 2019

Shqiptarët po ikin edhe si të punësuar/ Kryeson Gjermania, trend dhe Malta  

Tashmë jo vetëm si azilantë, shqiptarët po ikin edhe si të punësuar. Gjatë 2018-s janë dhënë 9,288 leje qëndrimi nga vendet e Bashkimit Europian për arsye...

Aktualitet 16:14 - 13 Korrik, 2019

Shpopullimi i vendit/ Manjani “shuplakë” qeverisë: “Po i yshtin njerëzit të ikin”

Ish ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale lidhur me largimin e shqiptarëve nga vendi. Ai kritikon ashpër qeverin por...

shenja inteligjence
Aktualitet 08:20 - 13 Mars, 2019

Shqipërisë i ikën “truri”/ Shpenzimet për kërkimin shkencor më të ulëta në rajon

Në një studim të parë rajonal në kuadër të projektit “Krijimi i sinergjisë në Ballkanin Perëndimor për forcimin e arsimit, kërkimit dhe shkencës”, Shqipëria identifikohet me problematikën e...

Aktualitet 08:52 - 8 Janar, 2019

Emigrimi në SHBA/ Avokati i njohur përgjigjet për të gjitha rastet

Nga Kieran Both Reforma gjithëpërfshirëse e Emigracionit nënkupton një rregullim sistematik të ligjeve të emigracionit të vendit me fokus ndërtimin e sistemit të kontrollit dhe balancës...

Aktualitet 21:37 - 21 Mars, 2018

Emigrimi i shqiptarëve/ Gazetarja: Po largohen edhe ata që kanë një punë sepse…

Emisioni “ARENA” i Dritan Hilës, po trajton mbrëmjen e sotme temën “Emigrimi, Pse ikin dhe ku shkojnë shqiptarët?”, me të ftuar panelistët, Dashamir Shehin, Kryetar i...

Aktualitet 18:22 - 20 Qershor, 2016

Raporti/ Pas Sirisë, Shqipëria me kërkesat më të larta për azil në Gjermani më 2015

Republika Arabe e Sirisë ishte vendi i origjinës me numrin më të lartë për azil-kërkuesit, i ndjekur nga Shqipëria, Serbia dhe Kosova, Afganistani, Iraku me 2015....

Aktualitet 22:00 - 4 Prill, 2015

Ulet numri i emigrantëve nga Kosova për në Gjermani

Zyra e emigrimit, me seli në Nuremberg të Bavarisë, i kanë hedhur poshtë të dhënat për gjysmë milioni kërkesa të reja për azil në Gjermani, siç...

Aktualitet 12:37 - 24 Shkurt, 2015

Emigrimet Kosovare/ Ndërron jetë në kufi një fëmijë

Mediat Kosovare kanë bërë me dije se një fëmijë rreth 18 muajsh ka ndërruar jetë në kufirin mes Serbisë dhe Hungarisë. Sipas raportimeve familja nga Kosova...