Connect with Us

All posts tagged "emigrimi"

Ekonomi 21:14 - 3 Mars, 2020

Selami Xhepa ngre alarmin/ “Emigrimi masiv i shqiptarëve po dëmton ekonominë”

Të dhënat zyrtare nga INSTAT tregojnë se popullsia e Shqipërisë po tkurret ndjeshëm. Kjo për shkak të emigrimit, i cili pesë vitet e fundit po njeh...

Politikë 17:49 - 10 Nentor, 2019

Në emigracion nuk ka integrim pa punë dhe sakrifica/ Një rrëfim i sinqertë nga Petro Karanxha

I ftuar sot në rubrikën Profil-Intervistë të Flasshqip vjen Petro Karanxha. Petro është pa diskutim një histori suksesi, ndër shumë të tjera në Kanada, falë asaj...

Politikë 17:22 - 7 Nentor, 2019

Braktisja e vendit nga të rinjtë/ Zotohet Basha: Jo më kompromis në kurriz të rinisë

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në vjim të turit të tij me të rinjt është ndalur sot në qyteti e Vlorës. Në fjalën e tij...

Politikë 22:08 - 29 Tetor, 2019

“Arratisja” e shqiptarëve/ Çdo ditë nga Durrësi, 8 autobusë drejt Italisë

Vijon eksodi i shqiptarëve drejt vendeve të Bashkimit Europian. “8 autobus me shqiptar nisen çdo ditë nga qyteti i Durrësit drejt vendeve të unionit”, kjo është...

Blog 14:18 - 26 Tetor, 2019

Kina është ekonomia e dytë në botë/ Pse kinezët rrezikojnë jetën për të emigruar në Britani?

Nga Aimee Lewis “CNN” * Vdekja tragjike e 39 kinezëve, brenda një kamioni të gjetur në një park industrial në Britaninë e Madhe këtë javë, ka...

Sociale 09:29 - 23 Tetor, 2019

Shqipëria po boshatiset/ OKB nxjerr shifrat shokuese: 38 persona në ditë emigruan

Në një ditë nga vendi largohen 38 emigrantë më shumë se ato që kthehen, sipas të dhënave të fundit nga Organizata e Kombeve të Bashkuara. Mesatarish...

Ekonomi 19:42 - 9 Tetor, 2019

“Ikja e trurit”/ Banka Botërore jep alarmin

Emigrimi i intelektualëve shqiptar është në fokus të një studimi të Bankës Botërore, shifrat e të cilit janë alarmante. Kështu referuar të dhënave rezulton se rreth...

Kosova & Rajoni 09:20 - 4 Tetor, 2019

Emigrimi prek sistemin arsimor/ Ekspertët japin alarmin

Mësues me gjithnjë e më pak nxënës! Fenomeni i emigrimit ka prekur ndërkohë sistemin arsimor në Kosovë. Por dëmtimi i arsimit pengon transformimin e Kosovës, ngrenë...

Sociale 10:54 - 28 Shtator, 2019

Valë e re emigrimi nga Shqipëria?

Të rinj që duan të largohen, të kualifikuar që kërkojnë punë jashtë, prindër që mbesin të vetmuar në pleqëri. Emigrimi po e godet fort Shqipërinë. Ekspertët...

Politikë 13:32 - 27 Shtator, 2019

Kriza ekonomike zbraz Shqipërinë/ Rama reklamon atletet  

Kryetari i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Belind Këlliçi ka reaguar pas shifrave alarmante të publikuara nga Fonacioni gjerman Friedrich Ebert, ku 285 mijë të rinj...

Sociale 08:43 - 27 Shtator, 2019

Të rinjtë braktisin Shqipërinë/ Zbardhen shifrat alarmante

Sipas një anketë të fonacionit gjerman Friedrich Ebert për Edukimin e të rinjve në Europën Juglindore që u publikua këto ditë, 285 mijë shqiptarë planifikojnë të...

Sociale 08:01 - 15 Gusht, 2019

Rikthehet frikshëm dëshira e shqiptarëve për emigrim/ Rriten aplikimet për azil

Dëshira e shqiptarëve për të ikur është rikthyer sërish e fortë në pjesën e parë të këtij viti, teksa mes krizës së tejzgjatur politike, njerëzit nuk...

Sociale 08:27 - 28 Korrik, 2019

Emigrimi merr përmasa të frikshme/ Rritet numri i të larguarve nga Shqipëria

Shqiptarët nuk e shohin të ardhmen e tyre në Shqipëri.  Pasi shkollohen dhe specializohen emigrojnë në kërkim të një jete më të mirë. Faktorët që i...

Aktualitet 08:15 - 17 Korrik, 2019

Shqiptarët po ikin edhe si të punësuar/ Kryeson Gjermania, trend dhe Malta  

Tashmë jo vetëm si azilantë, shqiptarët po ikin edhe si të punësuar. Gjatë 2018-s janë dhënë 9,288 leje qëndrimi nga vendet e Bashkimit Europian për arsye...

Aktualitet 16:14 - 13 Korrik, 2019

Shpopullimi i vendit/ Manjani “shuplakë” qeverisë: “Po i yshtin njerëzit të ikin”

Ish ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale lidhur me largimin e shqiptarëve nga vendi. Ai kritikon ashpër qeverin por...

shenja inteligjence
Aktualitet 08:20 - 13 Mars, 2019

Shqipërisë i ikën “truri”/ Shpenzimet për kërkimin shkencor më të ulëta në rajon

Në një studim të parë rajonal në kuadër të projektit “Krijimi i sinergjisë në Ballkanin Perëndimor për forcimin e arsimit, kërkimit dhe shkencës”, Shqipëria identifikohet me problematikën e...

Aktualitet 08:52 - 8 Janar, 2019

Emigrimi në SHBA/ Avokati i njohur përgjigjet për të gjitha rastet

Nga Kieran Both Reforma gjithëpërfshirëse e Emigracionit nënkupton një rregullim sistematik të ligjeve të emigracionit të vendit me fokus ndërtimin e sistemit të kontrollit dhe balancës...

Aktualitet 21:37 - 21 Mars, 2018

Emigrimi i shqiptarëve/ Gazetarja: Po largohen edhe ata që kanë një punë sepse…

Emisioni “ARENA” i Dritan Hilës, po trajton mbrëmjen e sotme temën “Emigrimi, Pse ikin dhe ku shkojnë shqiptarët?”, me të ftuar panelistët, Dashamir Shehin, Kryetar i...

Aktualitet 18:22 - 20 Qershor, 2016

Raporti/ Pas Sirisë, Shqipëria me kërkesat më të larta për azil në Gjermani më 2015

Republika Arabe e Sirisë ishte vendi i origjinës me numrin më të lartë për azil-kërkuesit, i ndjekur nga Shqipëria, Serbia dhe Kosova, Afganistani, Iraku me 2015....

Aktualitet 22:00 - 4 Prill, 2015

Ulet numri i emigrantëve nga Kosova për në Gjermani

Zyra e emigrimit, me seli në Nuremberg të Bavarisë, i kanë hedhur poshtë të dhënat për gjysmë milioni kërkesa të reja për azil në Gjermani, siç...

Aktualitet 12:37 - 24 Shkurt, 2015

Emigrimet Kosovare/ Ndërron jetë në kufi një fëmijë

Mediat Kosovare kanë bërë me dije se një fëmijë rreth 18 muajsh ka ndërruar jetë në kufirin mes Serbisë dhe Hungarisë. Sipas raportimeve familja nga Kosova...