Connect with Us

All posts tagged "emigrantet"

Opinione 09:06 - 6 Prill, 2020

Turp e faqja zezë shoqëri shqiptare

Ilir Levonja Sinqerisht është e neveritshme kur televizionet a webet shqiptare hapen me lajme rreth Amerikës, apo mbi gjoja konfliktin federal që është Trumpi dhe shtetet...

Politikë 21:43 - 5 Prill, 2020

Shqiptarët e bllokuar në kufi/ Basha: Një braktisje e tillë mizore përbën krim të rëndë

Kryedemokrati Lulzim Basha ka reaguar sërish lidhur me situatën e krijuar me emigrantët shqiptarë në Kapshticë. Basha shkruan se braktistja e qytetarëve shqiptarë, mbi të gjitha...

Kronika 21:06 - 5 Prill, 2020

Rëndohet gjendja në Kapshticë/ Tre emigrantë shfaqin probleme shëndetësore

Prej 3 ditësh 50 emigrantë shqiptarë janë bllokur në kufirin mes Shqipërisë dhe Greqisë në Kapshticë dhe nuk lejohen as të hyjnë në atdheun e tyre...

Politikë 19:46 - 5 Prill, 2020

Maliqi shfrenon gjuhën ndaj Ramës/ “Hitler, delirant, i babëzitur, i sëmurë mendor…”

Deputeti i opozitës parlamentare, Lefter Maliqi ka shpërthyer në akuza ndaj kryeministrit Rama, lidhur me situatën e krijuar me emigrantët shqiptar në kufi. Maliqi e krahason...

Kronika 19:29 - 5 Prill, 2020

Tensionohet situata në Kapshticë/ Emigrantët e bllokuar pengojnë kalimin e kamionëve

Është tensionuar situata në Kapshticë ku emigrantet e bllokuar prej 3 ditësh si pasojë e mbylljes së kufijve për shkak të koronavirusit, kanë ndaluar kalimin e...

Politikë 17:22 - 5 Prill, 2020

Bllokimi i emigrantëve në kufi/ Meta kërkon zgjidhje urgjente nga autoritetet

Presidenti IIlir Meta ka reagua sërish lidhur me situatën e krijuar në pikat kufitare  të  Kakavijës dhe Kapshticës ku një grup shqiptarësh vijojnë të jenë ende...

Opinione 16:14 - 3 Prill, 2020

Një furgon për shqiptarët në karantinën neutrale të Kapshticës

Nga Ilir Levonja * Në pikat kufitare me Greqinë dhe Malin e Zi, kanë mbetur të izoluar disa qytetarë shqiptarë. Informacion ky i dhënë nga televizionet...

Bota 10:23 - 7 Mars, 2020

Foto+Video-“Luftë” në det mes Turqisë dhe Greqisë/ Emigrantët rrihen dhe u merren rrobat 

Tensioni është i lartë mes Greqisë dhe Turqisë në kufirin tokësor dhe atë detar. Ndërkohë që mijëra emigrantë nga vendet e lindjes janë tani në kufi...

Sociale 14:38 - 1 Mars, 2020

Kujdes nga kleçkat/ Hyn në fuqi ligji i ri i fuqisë punëtore në Gjermani

Më 1 mars hyn në fuqi ligji i ri për fuqinë punëtore në Gjermani. Ai u drejtohet forcave të kualifikuara të punës jashtë BE. Çfarë rregullon...

Blog 08:25 - 26 Shkurt, 2020

Mirë mbetsh BE!/ Migracioni në Europën Lindore ndërron kahun

Dikur nuk ndalej vala e punëtorëve migrantë nga vendet lindore të BE, tani për herë të parë shënohet kthesa e vërtetë: Në Poloni po kthehen më...

Blog 08:27 - 22 Shkurt, 2020

Kriza e re e emigrantëve sirianë në prag/ Europa është e papërgatitur

* Për gati një dekadë, luftaçivile në Siri, ka qenë një njollë turpi për bashkësinë ndërkombëtare. Që nga viti 2011, ky konflikt i ka marrë jetën...

Blog 08:33 - 17 Shkurt, 2020

Pse po dështon multikulturalizmi në qytetet evropiane

Nga Licia Cianetti “The Conversation” * Gjatë dekadës së shkuar, ideja se multikulturalizmi është një eksperiment social i dështuar, ishte e përhapur në të gjithë Evropën....

Politikë 13:33 - 7 Shkurt, 2020

“Ultimatumi” i Artan Fugës/ O votë për emigrantët, o gjithçka hipokrizi!

Akademiku Artan Fuga thotë se emigrantët duhet të votojë aty ku ndodhen ose gjithccka tjetër rreth votës së emigrantëve është hipokrizi. Në një postim në rrjetet...

Bota 10:39 - 11 Janar, 2020

Fundoset varka me 50 emigrantë/ Dyshohet për viktima

Një varkë me rreth 50 emigrantë është fundosur mëngjesin e sotëm, 13 milje detare në jugperëndim të Paxos në Greqi. Media greke, Zougla.gr raporton se si...

Lajme 08:55 - 7 Janar, 2020

Pas festave emigrantët lënë Shqipërinë/ Vijon fluksi i lartë në pikat kufitare

Pas festave të fundvitit, emigrantët shqiprtarë, të cilët punojnë dhe jetojnë në vendet fqinje, vijojnë të ikin nga Shqipëria. Kështu mësohet se në pikat kufitare të...

Sociale 19:53 - 6 Janar, 2020

Merkaj zbulon shifrat/ Ja sa shqiptarë dhe të huaj hynë brenda vendit për festat e fundvitit

Festat e fundvitit kthejnë emigrantët çdo vit në atdhe, duke shkaktuar shpesh dhe radhë të gjata në pikat e kalimit kufitar. Nisur nga të dhënat e...

Sociale 10:57 - 6 Janar, 2020

Pas festave emigrantët lënë Shqipërinë/ Vijon fluksi në pikat doganore

Si çdo fundvit emigrantët shqiptarë në Greqi, kthehen pranë familjeve për të kaluar festat së bashku. Prej disa ditësh, kjo ka krijuar rradhë të gjata automjetesh...

Sociale 11:26 - 5 Janar, 2020

Emigrantët lënë Shqipërinë pas festave/ Fluks lëvizjesh në pikat kufitare

Pas pushimeve në Shqipëri, për emigrantët është koha të lënë vendin e tyre dhe të rikthehen në shtetet ku jetojnë e punojnë. Në pikat kufitare të...

Sociale 10:26 - 26 Dhjetor, 2019

Kthimi i emigrantëve për festat e fundvitit/ Flusk në doganën e Kapshticës

Emigrantët shqiptarë që punojnë dhe jetojnë jashtë vendit, vijojnë të kthehen në vendin e tyre për të kaluar festat e fundvitit. Kështu, mësohet se në Kapshticë,...

Sociale 10:00 - 25 Dhjetor, 2019

Festat kthejnë emigrantët/ Radhë të gjata në Kapshticë

Si çdo fundvit emigrantët shqiptarë në Greqi, kthehen pranë familjeve për të kaluar festat e fundvitit. Vetëm dje, në Kapshticë kanë hyrë plot 8260 shtetas shqiptarë...

Sociale 11:50 - 24 Dhjetor, 2019

Shqiptarët kthehen për festa/ Flusk në Portin e Durrësit

Pavarësisht motit të keq që ka shoqëruar vendin tonë gjatë këtyre ditëve, kjo nuk i ka penguar emigrantët shqiptarë të kthehen për të kaluar festat e...

Kronika 22:54 - 9 Dhjetor, 2019

Tragjike/ Aksidentohen në punë, humbin jetën dy emigrantë shqiptarë

Dy emigrantë shqiptarë, kanë humbur jetën tragjikisht në Itali, pasi u aksidentuan në vendet përkatëse të punës. Njëri prej tyre, i identifikuar si Gjon Lekaj, mësohet...

Kronika 22:31 - 30 Tetor, 2019

“Mbetën të traumatizuar”/ Artan Hoxha zbulon linjën ekstreme të trafikut të klandestinëve

Gazetari Artan Hoxha, ka identifikuar tre kategori të trafikut të klandestinëve nga grupet shqiptare ndërsa ka treguar dhe linjën ekstreme që ndiqet. “Sot kemi shqiptarët që...