Connect with Us

All posts tagged "emigrante"

Sociale 14:36 - 6 Prill, 2020

Qytetarët e bllokuar në pikat kufitare/ Policia e Shtetit bën sqarimin e rëndësishëm

Policia e Shtetit ka dhënë sqarime lidhur me rasteve të disa qytetarëve që janë bllokuar në disa pika të kalimit kufitar. Sipas policisë në shumicën e...

Sociale 13:42 - 6 Prill, 2020

“Ecuria goxha pozitive”/ Rama sqaron situatën e emigrantëve të bllokuar në kufi

Kryeministri Edi Rama thotë se ecuria deri tani është goxha pozitive. Sipas Ramës, kjo ka ndodhur falë qytetarëve të cilët kanë respektuar masat e vendosura kundër...

Sociale 09:31 - 6 Prill, 2020

“Ngërçi’ në doganën e Kapshticës/ 17 emigrantë lejohen të futen në Shqipëri

17 emigrantë të bllokuar prej më shumë se 3 ditësh në Kapshticë janë lejuar të futen në Shqipëri. Ata u futën në tokën shqiptare pasi morën...

Politikë 23:19 - 5 Prill, 2020

Boçi publikon videon e përplasjes së emigrantëve me policinë/ “Po pengohen me dhunë të hyjnë në atdhe”

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Luçiano Boçi, ka publikuar pak më parë një video në rrjetet sociale të përplasjes së policisë me shqiptarët në kufirin me Greqinë....

Sociale 13:01 - 5 Prill, 2020

Shqiptarët e bllokuar në kufi/ Basha: Nuk mund të trajtohen si refugjatë nga shteti i tyre

Kryetari i PD, Lulzim Basha thotë se mbyllja e kufirit për dhjetëra shqiptarë në tokën neutrale Shqipëri-Greqi dhe ndalimi i tyre për të hyrë në atdhe...

Sociale 10:11 - 5 Prill, 2020

50 shqiptarë e kaluan natën jashtë në Kapshticë/ Mes tyre të moshuar dhe të sëmurë

Prej më shumë se 24 orësh, rreth 50 emigrantë shqiptarë vijojnë të qëndrojnë në tokë neutrale në doganën e Kapshticës. Midis tyre ka persona të moshuar...

Sociale 09:56 - 5 Prill, 2020

Emigrantëve shqiptarë u soset durimi/ Kalojnë kufirin në këmbë, gjobitën dhe futen në karantinë

Dhjetë shtetas shqiptarë të cilët kaluan natën  në tokën neutrale në  Kakavijë kane kaluar ilegalisht kufirin për të hyrë në atdhe. Ata janë kapur nga patrulla...

Politikë 19:38 - 8 Mars, 2020

“Shqipëria kamp refugjatësh”/ Alarmon Nishani: Platformë e mafias ndërkombëtare

Ish-presidenti Bujar Nishani ka reaguar ashpër për ardhjen e dhjetëra-mijëra emigrantëve sirianë, afganë, irakenë e plot kombësi të tjera nga lindja në Shqipëri. Nishani deklaron se...

Bota 12:47 - 4 Mars, 2020

Vazhdojnë përpjekjet e migrantëve për të hyrë në territorin grek

Autoritetet greke po vazhdojnë të ballafaqohen me mijëra migrantë të cilët nga Turqia po tentojnë të kalojnë në territorin grek. Të mërkurën në mëngjes, forcat greke...

Politikë 15:25 - 1 Mars, 2020

“Qindra vëllezër dhe motra janë nisur nga Greqia”/ Meta publikon mesazhin e emigrantëve shqiptarë

Një ditë para manifestimit në Tiranë, presidenti Ilir Meta ka publikuar mesazhin e disa emigrantëve shqiptarë në Athinë i cili shprehet se do të udhëtojë drejt...

Kultura 18:56 - 21 Shkurt, 2020

I strehonin në hotelin e tyre emigrantët e paligjshëm/ Arrestohen bashkëshortët dhe djali i tyre në Korçë

Policia e Korçës ka finalizuar me sukses operacionin e koduar “Agjencia” për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e dhënies së ndihmës shtetasve të huaj, për...

Politikë 11:39 - 21 Shkurt, 2020

Nga Armir Shkurti/ Rama që ndërroi popullin kur s’i pëlqeu

A e merr vesh tani ç’është “Shoqëria e Hapur” e Sorosit? Tani që rrjedhin qindramijë shqiptarë në kurbet për tu zëvendësuar me të tjerë hallexhin të...

Sociale 15:14 - 10 Shkurt, 2020

Emigrantët ilegalë në Itali/ Gati ligji i ri për pajisjen me leje të rregullt qëndrimi

Qeveria italiane po analizon mundësinë e aprovimit të një ligjit të ri për pajisjen me leje të rregullt qëndrimi për emigrantët që jetojnë e punojnë ilegalisht...

Politikë 22:05 - 6 Janar, 2020

Rritja e numrit të emigrantëve/ Shehi: Rama punon vetëm me biznesmenët e mëdhenj

Kryetari i LZHK, Dashamir Shehi, i ftuar në studion e Report tv, ka folur në lidhje me situatën në Shqipëri përgjatë vitit 2019, ku edhe u...

Kronika 13:48 - 5 Janar, 2020

Kapet në Itali gomonia me 33 emigrantë/ Ishin nisur nga Shqipëria

Një gomone me 33 migrantë kurdë është shpëtuar në brigjet e bregdetit Adriatik të Salentos, në San Cataldo, marina e Leçes. Në mesin e migrantëve, ndodheshin...

Ekonomi 10:53 - 4 Janar, 2020

Shumë familje mbahen ende nga emigrantët/ Kush është qarku ku dërgohen më shumë

Emigrantët vijojnë të dërgojnë para për familjarët e tyre në Shqipëri, fenomen ky që duket se është në rritje. Banka e Shqipërisë ka konfirmuar se dërgesat...

Kronika 12:40 - 29 Dhjetor, 2019

Dyndje në kufij/ Në 7 ditë vijnë mbi 250 mijë emigrantë, ja situata në Kapshticë dhe Kakavijë

Emigrantët shqiptarë të cilët punojnë dhe jetojnë jashtë vendit vijojnë të kthehen për të kaluar festat e fundvitit pranë të dashurve të tyre. Kështu, përgjatë kësaj...

Bota 11:28 - 26 Dhjetor, 2019

Fundoset anija me emigrantë/ Humbin jetën 7 persona

Një anije që transportonte emigrantë është fundosur sot në Turqinë lindore, duke bërë që 7 persona të humbin jetën. Ngjarja ndodhi në liqenin Van të Turqisë,...

Kronika 17:08 - 23 Dhjetor, 2019

Tragjike/ Fundoset varka, humbin jetën 6 persona

Të paktën gjashtë persona kanë humbur jetën këtë të hënë në lumin Danub, midis kufirit Serb dhe Kroacisë pasi varka me të cilën udhëtonin u përmbys....

Bota 19:14 - 10 Dhjetor, 2019

Kaluan kufirin në mënyrë ilegale/ Humbin jetën nga i ftohti 6 emigrantë në kufirin Greqi-Turqi

Gjashtë emigrantë kanë humbur jetën nga i ftohti pranë kufirit greko-turk, në përpjekje për t’u futur në rajonin europian përmes Turqisë. Mjeku ligjor grek, Pavlos Pavlidis...

Sociale 12:27 - 29 Tetor, 2019

622 mijë shqiptarë kanë marrë leje qëndrimi në BE/ Cilat shtete janë më “të preferuarat”

Në dekadën e fundit (2008 – 2018), 622 mijë shqiptarë kanë marrë leje qëndrimi në një nga vendet e Bashkimit Europian, sipas të dhënave të publikuara...

Kronika 13:48 - 18 Tetor, 2019

Rritet numri i emigrantëve që kalojnë paligjshëm kufirin Greqi-Shqipëri

Në një intervistë ekskluzive për Deutsche Welle, zëdhënësja e FRONTEX, Izabela Cooper, tha se numri i emigrantëve që përdorin kufirin Greqi-Shqipëri për kalim të paligjshëm, është...

Kronika 13:48 - 20 Shtator, 2019

Dhunuan emigrantët dhe tentuan ti grabisin/ Arrestohen pesë shtetas

Policia e Shkodrës ka finalizouar operacionin “Stroke”, për parandalimin dhe goditjen e dhënies së ndihmës për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt fitimit, ku është bërë...