Connect with Us

All posts tagged "emerime"

Arrestohen në flagrancë pesë persona/ Policia jep detajet
Aktualitet 09:02 - 8 Shkurt, 2021

Emrat-Largohet drejtori i Policisë Gjirokastër/ Emërohet i riu

Të tjera lëvizje raportohen nga Policia e Shtetit. Mësohet se është larguar nga detyra drejtori i Policisë së Gjirokastrës, Perlat Vatoci. Ndërkohë në vend të tij,...

Politikë 13:40 - 23 Janar, 2021

Zgjedhja e kandidatëve në Institucionet e Rivlerësimit/ Ish prokurori tregon ndërhyrjet për emërimet

Ish prokurori i Krimeve të Rënda, Besnik Muci pretendon se anëtarët e KPA , u zgjodhën politikisht në postet e vettingut, duke paraqitur prova dhe fakte...

Prokurorja që hetoi oficerët e Policisë
Vetingu 10:48 - 17 Janar, 2021

Prokurorja që hetoi oficerët e Policisë

Më 15.10.2020, Këshilli i Lartë i Prokurorisë, mori vendim për caktimin e përkohshëm të prokurores Irena Çunoti, prokurore në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë...

Aktualitet 17:41 - 31 Dhjetor, 2020

Vazhdon “historia”/ Ndryshohet sërish drejtori i Kadastrës së Vlorës

Andi Binaj i cili prej 6 muajsh ishte në krye të Kadastrës së Vlorës ka kaluar në krye të AKU, ndërkohë në vend të tij është...

“Votimi elektronik është dështim politik”/ Drejtuesja e Koalicioneve: ODHIR do jetë në Shqipëri në 25 prill
Politikë 10:28 - 18 Dhjetor, 2020

Miratimi i Altin Binajt në Kushtetuese/ Reagon OSBE: Presim emërimet pasuese

Kuvendi i Shqipërisë ka votuar dje me 96 vota pro Altin Binajt për anëtar të Gjykatës Kushtetuese. Për votimin e Binajt ka reaguar edhe Prezenca e...

“Rrënjët e kësaj qeverie janë në imoralitet”/ Taulant Balla përplaset me analistët
Politikë 22:32 - 17 Dhjetor, 2020

Ndryshimet në qeveri/ Balla: Rama është trajneri, ai thotë ti do hysh e ti do dalësh

Avokati Adriatik Lapaj ka replikuar mbrëmjen e sotme me kryetarin e Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla, për nmdryshimet në qeveri. Lapaj tha se është etike...

Politikë 12:08 - 7 Dhjetor, 2020

Yuri Kim vë “ultimatum”/ KED të dërgojë këtë javë në Kuvend listën e kandidatëve për Kushtetuesen

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka kërkuar që Këshilli i Emërimeve në Drejtësi të mblidhet këtë javë dhe t’i dërgojë Kuvendit e Presidencës listën...

Zbulohen emrat/ Basha emëron koordinatorët e parë në rrethe
Politikë 10:04 - 12 Nentor, 2020

Zbulohen emrat/ Basha emëron koordinatorët e parë në rrethe

Lulzim Basha megjithëse kishte lajmëruar që para 10 ditësh tashmë, se të dielën e kaluar do të emëronte të deleguarit në degë, ka bërë një tjetër...

Ngritja e Gjykatës Kushtetuese/ KED “i hap rrugën” Sonila Bejtjes, “digjet” Eugen Papandile
Aktualitet 19:50 - 9 Tetor, 2020

Ngritja e Gjykatës Kushtetuese/ KED “i hap rrugën” Sonila Bejtjes, “digjet” Eugen Papandile

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ia ka hapur rrugë juristes Sonila Bjejta për të kandiduar për vendin vakant në Gjykatën Kushtetues. Pas mbledhjes së shtyrë më...

Çfarë do ndodhë me Klevis Balliun dhe të skualifikuarit?/ Besnik Mustafaj zbulon skenarin
Politikë 18:51 - 8 Tetor, 2020

Çfarë do ndodhë me Klevis Balliun dhe të skualifikuarit?/ Besnik Mustafaj zbulon skenarin

Në zgjedhjet që u zhvilluan ditën e djeshme në qarkun e Korçës u skualifikuan disa kandidatë të Partisë Demokratike. Demokratët e Pogradecit eleminuan nga lista Klevis...

Shqipëria krahasohet me Afrikën/ Topalli: Realitet i trishtueshem dhe i dhimbshëm
Politikë 18:57 - 14 Shtator, 2020

Topalli tregohet e sinqertë/ Kam gabuar që besova te disa persona

Ish-kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli, e ka pranuar pasditen e sotme se gjatë karrierës politike ka bërë edhe gabime. Në një intervistë për emisionin “Hard Talk”,...

“Këmbimi valutor i një dosjeje të mbyllur”/ Gjata: Çfarë fshihet pas emërimit të drejtorëshës së një shkolle
Politikë 13:28 - 13 Shtator, 2020

“Këmbimi valutor i një dosjeje të mbyllur”/ Gjata: Çfarë fshihet pas emërimit të drejtoreshës së një shkolle

Sekretari për çështjet ligjore të PD-së, Çlirim Gjata thotë se Rilindja e Ramës është një sistem që ngrihet mbi bankën e favoreve për çdo dosje të...

Politikë 20:17 - 9 Shtator, 2020

Dy zëvendësministra të rinj bëhen pjesë e kabinetit të Ramës

Dy zëvendësministra të rinj janë emëruar sot me vendim të Këshillit të Ministrave në Ministrinë e Drejtësisë. Klajd Karameta dhe Adea Pirdeni janë emëruar si zv...

Politikë 10:45 - 10 Gusht, 2020

Ilir Meta si padrino/ Të gjithë trafikantët e presidentit dhe LSI-së

President apo padrino i trafikantëve të drogës? Cili është roli i vërtetë i Ilir Metës në politikën shqiptare? Përtej çdo akuze politike, korrupsioni apo zullumi të...

Trembëdhjetë çështje në Kushtetuese/ Kalendari shkurt-mars “harrohen” dosjet e nxehta të politikës
Sociale 19:10 - 30 Qershor, 2020

Emërimet në Kushtetuese/ Zbardhet mbledhja e KED, ngrihet grup pune për rekomandimet e Venecias

Zbardhet mbledhja e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi që është mbajtur ditën e sotme. Mësohet se KED ka ngritur grup pune për rekomandimet e Komisionit të...

Politikë 14:48 - 22 Qershor, 2020

Raporti i Venecias/ Meta analizon pikat kyçe: U Konfirmua se KED funksionoi në mënyrë jo transparente

Presidenti Ilir Meta ka analizuar katër pikat nga raporti i Komisiomnit të Vendcias, për emerimet në Gjykatën Kushtetuese. Sipas Metës, ‘Venecia’ konfirmoi që ai kishte të...

“Ka pasur reflektim”/ Mazhoranca tërhiqet nga shkarkimi i Ilir Metës?
Politikë 20:33 - 19 Qershor, 2020

Opinioni i Venecias për emërimet në Kushtetuese/ Meta: Kauza e 2 marsit fitoi!

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas publikimit të opinionit të Komisionit të Venecias lidhur me emërimet në Gjykatën Kushtetuese. Meta e ka komentuar opinionin vetëm me...

Politikë 19:53 - 19 Qershor, 2020

Emërimet në Gjykatën Kushtetuese/ Komisioni i Venecias: Çështja më problematike e shkaktuar nga vendimet e KED-së

Komisioni i Venecias ka publikuar draft-opinionin final për emërimet në Gjykatën Kushtetuese, e cila i jep të drejtë Presidentit Ilir Meta në lidhje me kreun e...

Taulant Balla e thotë hapur/ Ja për çfarë bie dakord me Lulzim Bashën
Politikë 22:29 - 29 Maj, 2020

“Venecia” i dha të drejtë Metës për emërimet në Kushtetuese/ Balla: Do i japim kohë për verdiktin final

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla, ëështë pyetur mbrëmjen e sotme për draft-opinionin e Komisionit të Venecias, i cili i jepte të drejtë...

Gjykata Kushtetuese mban sot seancën e parë/ Çështjet që presin zgjidhje
Politikë 19:10 - 29 Maj, 2020

Emërimet në Kushtetuese/ Komisoni i Venecias dërgon draft-opinionin: Kriza pasojë e disa faktorëve

Zbardhet draft-opinioni i Komisonit të Venecias lidhur me emërimet në Gjykatën Kushtetuese. Venecia deklaron se kriza Kushtetuese ka ardhur si pasojë e disa faktorëve. Në draft-opinion...

Politikë 20:42 - 14 Maj, 2020

Dvorani: Gjykatës së Lartë i është rikthyer pjesërisht funksionaliteti

Kryetari i Gjykatës së Lartë Ardian Dvorani, ka reaguar pas emërimit të anëtarëve të rinj të këtij institucioni. Dvoirani deklaron se Gjykata e Lartë i është...

Mbledhja e KLP/ Zbardhen vendime e marra
Lajme 12:09 - 11 Shkurt, 2020

U diplomuan në 2019-ën/ KLP emëron prokurorë 10 magjistratët e rinj

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka zhvilluar mbledhjen në praninë e 10 anëtarëve, me mungesë të Besnik Cani. Me shumice votash, Keshilli vendosi miratimin e projektaktet...

Politikë 18:04 - 11 Dhjetor, 2019

“Furtunë” lëvizjesh në Ministrinë e Arsimit dhe atë të Jashtmen/ Zbulohen emërimet e reja

Lirohet nga detyra e zv.ministër i Arsimit Sportit dhe Rinisë Redi Shtino. Ndërkohë bëhet me dije se janë emëruar dy zv. ministrat e rinj Oltion Rrumbullaku...

Me shume postime