Connect with Us

All posts tagged "emergjencat civile"

Politikë 19:23 - 10 Janar, 2020

Shënim/ Një kujtesë për Lulzim Bashën

Kreu i opozitës, Lulzim Basha ka zhvilluar një vizitë në Qendrën Operacionale të Emergjencave Civile në rajonin Friuli-Venezia-Giulia në Itali, nga ku foli për përballimin e...

Politikë 12:58 - 10 Janar, 2020

Basha jep lajmin e mirë/ Eksperienca e mbrojtjes civile italiane vjen në Shqipëri

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar një vizitë në Qendrën Operacionale të Emergjencave Civile në rajonin Friuli-Venezia-Giulia në Itali. Në një video-mesazh në rrjetet...

Politikë 22:09 - 16 Dhjetor, 2019

Denoncimi fortë/ Instituti i Ndërtimit prej 15 vitesh funksionon pa ligj, punonjësit pa licensë

Ish kreu i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi ka bërë një denoncim në lidhje me Institutin e Ndërtimit në Shqipëri. Sipas tij, ky institucion që është çertifikuar...

Aktualitet 10:42 - 10 Korrik, 2019

Projektligji për mbrojtjen civile/ Rama: Një hap më shumë drejt Europës

Kryeministri Edi Rama foli sot për mediat në kuadër të projektligjit për mbrojtjen civie. Ky është një projektligj i cili do u vij në ndihmë qytetarëve...

Aktualitet 10:33 - 2 Qershor, 2019

Tërmetet në Korçë/ Emergjencat Civile raportojnë për 184 banesa të dëmtuara

Ditën e djeshme në rrethin e Korçës u regjistruan mbi 20 lëkundje pas tërmetit 5.3 ballë, i cili ka ka vijuar edhe sot. Nga ora 00:35...

Aktualitet 15:13 - 16 Janar, 2019

Moti ekstrem/ Ministria e Mbrojtjes “ultimatum” bashkive

Nisur nga situata e motit të keq që ka përfshirë vendin,  Ministria e Mbrojtjes, përmes Emergjencave Civile ju ka drejtuar një letër të hapur bashkive në...

Aktualitet 16:05 - 28 Gusht, 2018

Zjarret që përfshinë vendin/ Çako: Në 80% të rasteve, të qëllimshme

Zjarrvënia e qëllimshme vijon të jetë problem edhe këtë sezon veror, ndonëse në një numër dhjetra herë më të vogël se një vit më parë. Këtë...

Aktualitet 14:36 - 27 Qershor, 2018

“Shpërthen” Prençi/ I nxjerr të palarat Ministrisë së Mbrojtjes

Ish shefi i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi, ka komentuar shkarkimin e tij në një intervistë për “News24”. Sipas Prençit, në Ministrinë e Mbrojtjes, zgjedhja e anëtarëve...

Politikë 17:19 - 19 Mars, 2018

Përmbytjet/ Koçi thirrje qeverisë: Rrisni buxhetin për emergjencat

Zëvendës-ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, teksa ka komentuar reshjet e orëve të fundit, që kanë sjellë dhe përmbytje në të gjithë territorin e vendit, ka thënë...

Uncategorized 20:19 - 13 Shkurt, 2018

Moti i keq/ Ja gjendja e vendit në orët e fundit

Qendra e Bashkuar Operacionale e FA dhe Emergjencat Civile, me anë të një raporti kanë dhënë informacione për gjendjen e vendit orët e fundit. Nga të...

Sociale 16:03 - 13 Shkurt, 2018

Shirat në të gjithë vendin/ Emergjencat Civile raportojnë situatën në qarqe

Ndërkohë që shirat vijojnë prej rreth 24 orësh në të gjithë vendin, specialistët e Emergjencave Civile, kanë raportuar situatën në qarqe të ndryshme të vendit. Sipas...

Aktualitet 19:37 - 5 Dhjetor, 2017

Paralajmërimi EC-së/ Ja zonat me risk të lartë erozioni

Si pasojë e reshjeve të dendura të shiut, të këtyre ditëve situata në zona të ndryshme të Shqipërisë vazhdon ende të jetë problematike. Ndërkohë nisur nga...

Aktualitet 21:17 - 17 Nentor, 2017

Emergjencat Civile/ Xhaçka-prefektëve të rinj: Zyra juaj është terreni

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka në një takim me 12 prefektët e sapoemëruar në vend, kërkoi një planifikim të qartë masash për parandalimin dhe për menaxhimin...

Aktualitet 10:35 - 2 Shtator, 2017

Situata e zjarreve/ Emergjencat Civile: Ja sa vatra u regjistruan në 24 orët e fundit

Pavarësisht se temperaturat kanë rënë, vatrat e zjarrit vijojnë të jenë problematike në disa qytete të Shqipërisë. Emergjencat Civile kanë dhënë një informacion mbi situatën e...

Aktualitet 10:14 - 28 Gusht, 2017

Zjarret në vend/ EC japin informacion: Ja zonat më të rrezikuara

Zjarret kanë qenë një shqetësim serioz për vendin gjatë kësaj vere. Emergjencat Civile kanë dhënë informacion në lidhje me situatën e vatrave të zjarrit gjatë 24...

Aktualitet 10:27 - 23 Gusht, 2017

Shqipëria vazhdon të “digjet”/ Sa punonjës janë të angazhuar për shuarjen e zjarreve

Emergjencat Civile kanë lajmëruar për situatën e vendit tonë gjatë ditës së fundit. Sipas informacioneve gjatë këtyre 24 orëve janë shënuar 6 varta zjarri. Ndërkohë që...

Aktualitet 10:03 - 22 Gusht, 2017

Zjarret në vend/ EC japin informacion: Në 24 orët e fundit janë konstatuar 5 vatra

Emergjencat Civile kanë dhënë informacion  mbi situatën e zjarreve në të gjithë vendin. Sipas specialistëve, gjatë 24 orëve të fundit, janë shënuar 5 vatra zjarri në...

Aktualitet 10:59 - 12 Gusht, 2017

Zjarret drejt përmirësimit/ Brenda 24 orëve 8 vatra, ja qarqet

Emergjencat Civile kanë dhënë një informacion të përgjithshëm për situatën e zjarreve në vend brenda 24 orëve. Vihet re një përmirësim të situatës së zjarreve, pasi...

Aktualitet 11:45 - 11 Gusht, 2017

Përkeqësohet situata e zjarreve/ Pritet ndihmë nga Greqia

Situata e zjarreve ka shkruar drejt përkesësimit. Sipas Emergjencave Civile brenda 24 orëve të fundit janë raportuar 19 vatra zjarri në qarqe të ndryshme në Shqipëri,...

Aktualitet 10:51 - 8 Gusht, 2017

Përkeqësohet situata/ Ja vatrat e zjarreve në vend

Emergjencat Civile kanë dhënë informacion mbi situatën e zjarreve për 24 orët e fundit. Vihet re një përkeqësim të situatës pasi ditën e djeshme janë regjistruar...

Aktualitet 18:35 - 3 Gusht, 2017

Shqipëria bën një hap para në shuarjen e flakëve/Aktivizon programin e BE

Një situatë e frikshme është krijuar për shkak të temperaturave ekstreme, që kanë mbërthyer vendin prej ditësh. Një sërë vatrash zjarri janë aktivizuar çdo ditë në...

Aktualitet 13:00 - 21 Korrik, 2017

Vazhdon të “digjet” vendi/ Sa vatra zjarri u shënuan në 24 orët e fundit?

  Për shkak të temperaturave të larta dhe të nxehta, vatrat e zjarrit vazhdojnë të jenë prezente dhe të rrezikojnë vendin. Sipas Emergjencave Civile, gjatë 24...

Aktualitet 11:02 - 20 Korrik, 2017

Situatë e njëjtë e zjarreve në vend/ EC: Dy vatra vijojnë të jenë aktive

Temperaturat e larta që kanë pushtuar vendin tonë ditëve të fundit kanë aktivizuar disa vatra zjarri në të gjithë Shqipërinë. Emergjencat Civile kanë dhënë një informacion...