Connect with Us

All posts tagged "elon musk"

Elon Musk po arrin qëllimin e tij/ Interneti hapësinor do të mbulojë gjithë Tokën
Teknologji 15:07 - 27 Shkurt, 2021

Elon Musk po arrin qëllimin e tij/ Interneti hapësinor do të mbulojë gjithë Tokën

Elon Musk është duke iu afruar qëllimit që vendosi disa vjet më pare. Interneti nga hapësira do të jetë në dispozicion për njerëzit në zonat rurale...

Misioni i Elon Musk në Mars “për të kolonizuar Planetin e Kuq” mund të fillojë javën e ardhshme
Kuriozitete 14:58 - 23 Shkurt, 2021

Elon Musk nis misionin e tij për të kolonizuar “planetin e kuq”

Elon Musk ka zbuluar se një raketë SpaceX e krijuar për të çuar njerëzit në Mars mund të uudhëtojë në qiell në ditët në vijim. Në...

“U treguam budallenj”/ Elon Musk thyen heshtjen pas shpërthimit të raketës
Kuriozitete 14:48 - 6 Shkurt, 2021

“U treguam budallenj”/ Elon Musk thyen heshtjen pas shpërthimit të raketës

Elon Musk qëndroi i heshtur pas shpërthimit epik të Starship SN9 të SpaceX. Ai njoftoi më parë se do të largohej nag rrjetet sociale për pak...

Sa i pasur është ish-shefi i Amazon, Jeff Bezos, në krahasim me rivalët e teknologjisë?
Teknologji 14:22 - 6 Shkurt, 2021

Sa i pasur është ish-shefi i Amazon, Jeff Bezos, në krahasim me rivalët e teknologjisë?

Themeluesi i AMAZON, Jeff Bezos, po largohet si CEO i kompanisë që dikur e bëri atë njeriun më të pasur në botë. Ndërsa Bezos synon të...

Raketa "Starship" e Elon Musk shpërthen gjatë fluturimit provë
Kuriozitete 14:54 - 3 Shkurt, 2021

Raketa “Starship” e Elon Musk shpërthen gjatë fluturimit provë

SpaceX nisi prototipin e tij të fundit Starship Serial Number 9 (SN9) për provën e tij të parë në lartësi të lartë që ndoqi të njëjtën...

Elon Musk zbulon plane ambicioze për të dërguar njerëzit në Mars deri në vitin 2026
Teknologji 16:01 - 1 Shkurt, 2021

Elon Musk zbulon plane ambicioze për të dërguar njerëzit në Mars deri në vitin 2026

Njeriu më i pasur në botë, Elon Musk , ka zbuluar një plan ambicioz për të dërguar njerëzit në Mars deri në vitin 2026, shtatë vjet...

Elon Musk bëhet njeriu më i pasur në botë
Teknologji 11:38 - 8 Janar, 2021

Elon Musk bëhet njeriu më i pasur në botë

Elon Musk është bërë personi më i pasur në botë, pasi vlera e tij neto kaloi 185 miliardë dollarë. Sipërmarrësi i Tesla dhe SpaceX u rendit...

Musk merr vendimin e papritur/ Zhvendos Teslën në Texas
Teknologji 15:23 - 9 Dhjetor, 2020

Musk merr vendimin e papritur/ Zhvendos Teslën në Texas

Elon Musk ka njoftuar se po largohet nga Silicon Valley për në Teksas dhe parashikon që zona e nxehtë e teknologjisë mund të humbasë ndikimin e...

Space X lëshon raketën e 100/ Dragon dërgon dhurata për Krishtlindje në stacionin hapësinor
Kuriozitete 16:13 - 8 Dhjetor, 2020

Space X lëshon raketën e 100/ Dragon dërgon dhurata për Krishtlindje në stacionin hapësinor

SpaceX në pronësi të Elon Musk ka lëshuar raketën e saj të 100-të Falcon 9, duke dërguar një kapsulë të modernizuar Dragon në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar...

Teknologji 15:09 - 28 Nentor, 2020

Tesla mund të zgjerojë versionin e softuerit vetë-drejtues brenda dy javësh

Shefi Ekzekutiv i Tesla Inc Elon Musk tha të Premten se ndoshta do të ketë një version më të gjerë të një azhurnimi të ri të...

Elon Musk, njeriu i dytë më i pasur në botë
Teknologji 11:39 - 25 Nentor, 2020

Elon Musk, njeriu i dytë më i pasur në botë

Sipërmarrësi i teknologjisë Elon Musk ka kryesuar themeluesin e Microsoft Bill Gates duke u kthyer në njeriun e dytë më të pasur në botë pas një...

4 astronautë nisen për ISS në misionin historik NASA-SpaceX
Kuriozitete 14:43 - 16 Nentor, 2020

4 astronautë nisen për ISS në misionin historik NASA-SpaceX

Katër astronautë u nisën në orbitë të Dielën në fluturimin e parë historik operativ për anijen kozmike Crew Dragon të SpaceX si pjesë e misionit komercial...

Space X i Elon Musk lëshon një grup satelitësh Starlink në hapësirë
Teknologji 15:34 - 18 Tetor, 2020

Space X i Elon Musk lëshon një grup satelitësh Starlink në hapësirë

SpaceX ka lëshuar me sukses grupin e fundit të satelitëve të saj Starlink . Drejtori i Përgjithshëm i SpaceX, Elon Musk, tha se firma do të...

Elon Musk: Tesla më e lirë gati për tre vjet
Teknologji 10:23 - 23 Shtator, 2020

Elon Musk: Tesla më e lirë gati për tre vjet

Themeluesi i Tesla, Elon Musk, ka se thotë se do t’i bëjë bateritë Tesla më të lira dhe më të fuqishme.Në një prezantim të drejtpërdrejtë që...

Elon Musk hedh një hap tjetër drejt inteligjencës artificiale/ Demostron pajisjen që po testohet te derrat
Kuriozitete 19:17 - 30 Gusht, 2020

Elon Musk hedh një hap tjetër drejt inteligjencës artificiale/ Demostron pajisjen që po testohet te derrat

Elon Musk ka hedhur një hap tjetër më afër lidhjes së një kompjuteri në trurin tuaj. Musk ka zbuluar më shumë detaje në lidhje me planet...

Teknologji 13:22 - 28 Gusht, 2020

Idetë e çmendura të gjigantit të teknologjisë/ Çipi në tru që mundëson inteligjencën mbinjerëzore

Drejtori i Përgjithshëm i Tesla dhe SpaceX, Elon Musk ka tërhequr vëmendjen e të gjithëve me idetë e tij të çmendura përsa i përket implanteve të...

Teknologji 15:14 - 23 Korrik, 2020

Gjiganti i makinave elektrike në “top 5” e njerëzve më të pasur në botë

Shefi i Tesla Elon Musk u bë personi i pestë më i pasur në botë në  fillim të javës, falë çmimit të rritjes së aksioneve të...

Pas dy dështimeve/ Satelitet Starlink të SpaceX do të udhëtojnë për në hapësirë
Kuriozitete 11:33 - 13 Korrik, 2020

Pas dy dështimeve/ Satelitet Starlink të SpaceX do të udhëtojnë për në hapësirë

SpaceX i Elon Musk do të nisë 60 satelitë në hapësirë, nëse moti është i mirë.Një hedhje e hershme e satelitëve Starlink duhej të shtyhej për...

Misioni i Elon Musk/ Space X gati të vendosë 60 satelitë në hapësirë
Teknologji 11:04 - 26 Qershor, 2020

Misioni i Elon Musk/ Space X gati të vendosë 60 satelitë në hapësirë

Elon Musk ka vendosur që sot të hedhë 60 satelitë të tjerë Starlink në orbitë. Një raketë Falcon 9 është vendosur të shpërthejë nga Cape Canaavayê...

Bota 17:22 - 26 Maj, 2020

SpaceX gati misionin me astronautë

Sipërmarrësi Elon Musk i kompanisë SpaceX është i vendosur të nisë dy astronautë amerikanë në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar të mërkurën nga Qendra Hapësinore Kennedy e NASA-s...

Aktualitet 00:30 - 29 Nentor, 2017

Elon Musk tregon provat se apokalipsi është më afër nga sa e kishim menduar

Elon Musk ka bërë një ‘paralajmërim’ për të ardhmen e robotëve, duke pretenduar se së shpejti ata do të bëhen aq të shpejtë, sa njerëzit nuk...

Aktualitet 00:20 - 25 Nentor, 2017

Elon Musk ndërton baterinë më të madhe në botë për 100 ditë

Elon Musk po ecën përpara në botën e teknologjisë dhe tani ka krijuar baterinë më të madhe të krijuar ndonjëherë në më pak se 100 ditë....

Aktualitet 02:15 - 22 Nentor, 2017

Njihuni me miljarderin më të ri në botë

Në moshën 27 vjeçare, John Collison është miliarderi më i ri në botë…dhe i ka arritur të gjitha vetë. Ai thuhet se është single, por për...