Connect with Us

All posts tagged "ekspertet"

Deklarata e fortë/ Situata e Covid-19 ka dalë  jashtë kontrolli
Politikë 13:47 - 7 Korrik, 2020

Deklarata e fortë/ Situata e Covid-19 ka dalë jashtë kontrolli

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zhvilluar një  takim me mjekë dhe specialistë të fushës së bashku me departamentin e shëndetësisë në PD. Në një...

Politikë 22:15 - 30 Maj, 2020

Firmosën për shembjen e Teatrit Kombëtar/ Rama “shpërblen” gjashtë këshilltarët

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Genc Pollo publikoi sot listën e emrave të grupit negociator me Bashkimin Europianmes tyre janë edhe disa prej të këshilltarëve që miratuan...

Politikë 21:04 - 26 Maj, 2020

Ekspertët: Legalizimi i prodhimit të marijuanës medicinale nuk ndal krimin, problemet sociale

Shqipëria po shqyrton mundësinë që të legalizojë kultivimin e marijuanës mjekësore. Kryeministri Edi Rama e hodhi idenë duke thënë se po studiohet mundësia e prodhimit të...

“Europa është me ne”/ Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit publikon përgjigjen nga PE  
Politikë 14:55 - 25 Maj, 2020

Skandali i komisionit të ekspertëve që firmosen për shembjen e Teatrit Kombëtar

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore, ka bërë shkruan se asnjë prej “ekspertëve” që firmosën për shembjen e Teatrit Kombëtar, te cilet realizuan ne vetem dy...

Bota 15:43 - 9 Maj, 2020

Media amerikane: Shtëpia e Bardhë bllokoi udhëzimet e ekspertëve

Sipas një korrespondence elektronike të siguruar nga agjencia e lajmeve “Associated Press” vendimi për të mos zbatuar këshillat e hollësishme të ekspertëve kryesorë të vendit për...

Bota 09:38 - 9 Maj, 2020

Ekspertët japin alarmin për rritjen e nivelit të detit

Rreth 100 shkencëtarë janë të bindur se rritja mesatare globale e nivelit të detit do të jetë shumë më e lartë sesa parashikohet nga Këshilli Botëror...

Politikë 09:58 - 5 Maj, 2020

Ish-ministri i Ramës bën deklaratën e fortë/ Ja kush i ka marrë vendimet për koronavirusin

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Petrit Vasili shkruan se vendimet për koronavirusin i ka marrë vetëm kryeministri Edi Rama, dhe jo komiteti i grupit...

Shëndeti 08:54 - 1 Maj, 2020

Foto-Mjeku publikon faktet/ Covid-19 ka qarkulluar që në janar në Shqipëri, mesazhi për qeverinë

Doktor Gëzim Xhepa, vijon të deklarojë se koronavirusi në vendin tonë ka qarkulluar para muajit mars, kur dhe i identifikua “pacienti zero”. Në një postim në...

Shëndeti 22:21 - 7 Prill, 2020

Pse nuk bëhen më shumë testime?/ Manastirliu: Se kam zgjedhur unë strategjinë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, në një lidhje me emisionin “Real Story” bëri me dije se rreth 4000 teste pritet të vijnë së shpejti në Shqipëri...

Politikë 11:49 - 7 Prill, 2020

Menaxhimi i situatës së Covid-19/ Leonard Olli leksion Ramës: Transparenca është detyrim kushtetues

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Leonard Olli ndërsa ka komentuar situatën e vështirë që po kalon vendi për shkak të koronavirusit, i ka dhënë...

Politikë 21:22 - 24 Mars, 2020

COVID-19/ Ahmetaj: Nga java e parë e prillit do të kemi 40-50 mijë të papunë

Ekspertët në Shqipëri vlerësojnë se paketa e masave financiare të qeverisë prej 370 mln dollarësh, ose 2.13 % të prodhimit të brendshëm bruto në ndihmë të...

Lajme 09:29 - 21 Mars, 2020

DW: Kriza e COVID-19 rrezikon ekonominë e Shqipërisë

Qeveria do të mbështesë me 370 milionë dollarë bizneset për t’i mbrojtur nga falimentimi. Por ekspertë të ekonomisë i thanë DW-së, se kjo është e pamjaftueshme...

Ekonomi 22:03 - 14 Mars, 2020

Covid-19/ Flasin ekspertët: Ja tre sektorët ku do të preket ekonomia shqiptare

Pandemia e koronavirusit që përfshirë shumë vende të botës, mes të cilëve edhe Shqipërinë, do të ketë jo pak impak negative në ekonomi. Besart Kadia, në...

Ekonomi 20:06 - 13 Mars, 2020

Koronavirusi godet rëndë ekonominë shqiptare

Kriza e koronavirusit në Shqipëri ka prekur thuajse të gjithë sektorët e ekonomisë. Të parat që po dëmtohen janë sektorët që lidhen me udhëtimet, tregtinë dhe...

Bota 09:50 - 29 Shkurt, 2020

Gjermania midis panikut dhe kujdesit nga koronavirusi/ Çfarë thonë ekspertët

Virusi Korona është tema numër një në bisedat në Gjermani. Ekspertët paralajmërojnë të mos kalohet në panik. Çfarë do të thotë epidemia e virusit Korona për...

Politikë 10:15 - 11 Shkurt, 2020

Reforma Zgjedhore/ Mbërrijnë në Tiranë ekspertët e OSBE/ ODIHR

Ekspertët e OSBE/ ODIHR kanë mbërritur sot në Tiranë. Ashtu siç ishte lajmëruar, ata do të asistojnë në tyrezën katër palëshe të reformës, ndërsa do të...

Politikë 11:50 - 4 Shkurt, 2020

“Tjetër armë në arsenalin e Shqipërisë për të luftuar korrupsionin”/ Yuri Kim jep mesazhin e fortë

Është zhvilluar sot ceremonia e çertifikimit të pesë ekspertëve që u trajnuar në SHBA për testin e makinerisë së të vërtetës, ku e pranishme ishte edhe...

Kronika 11:40 - 4 Shkurt, 2020

Çertifikimi i ekspertëve për BKH/ Rrumbullaku: 2020, viti i sfidave të mëdha

Është zhvilluar sot ceremonia e çertifikimit të ekspertëve të poligrafit të SHÇBA për Byronë Kombëtare të Hetimit. Gjatë fjalës së tij në këtë aktivitet, Drejtori i...

Politikë 19:32 - 22 Janar, 2020

Reforma Zgjedhore/ Opozita cakton emrat e 4 ekspertëve

Janë zbardhur emrat e katër ekspertëve të opozitës të cilët do të jenë pjesë e Këshillit Politik për hartimin e Reformës Zgjedhore. Të përzgjedhurit janë Arjan...

Ekonomi 21:37 - 20 Janar, 2020

Ekonomia shqiptare përballë vështirësive të mëdha/ Flasin ekspertët

Në Shqipëri, studiues të ekonomisë vërejnë se tërmeti thelloi varfërinë ekzistuese dhe devijoi një pjesë të fondeve buxhetore. Por ata vlerësojnë se edhe para tërmetit ekonomia...

Blog 08:35 - 20 Janar, 2020

Pse në dimër, kemi më shumë nevojë për vitaminën D?

* Dimri ka mbërritur, dhe bashkë më të edhe rreziqet që vijnë nga mungesa e vitaminës D. Vitamina D, që prodhohet zakonisht në lëkurën tonë pas...

Bota 09:05 - 13 Janar, 2020

Gjermanët largohen nga vendi i tyre/ Ekspertët ndezin dritat e alarmit 

Për punë apo për qejf – gjithnjë e më shumë gjermanë po ikin nga vendi i tyre. Shumica janë fuqi e kualifikuar punëtore, ndaj ekspertët kanë...

Sociale 18:40 - 1 Janar, 2020

Melankolia festive, ja pse ndodh sipas ekspertëve

Të gjithë rreth nesh po përjetojnë magjinë e festive të fundvitit. Dritat, pluhuri i artë, zërat e femijëve, buzëqeshjet, çiftet e dashuruara që ecin rrugëve të...