Connect with Us

All posts tagged "eksperte"

Shëndeti 08:33 - 28 Nentor, 2020

Ekspertja e OBSH-së bën thirrje për më shumë të dhëna për vaksinat e COVID-19

Ekspertja kryesore e vaksinave e Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se agjencia duhet të vlerësojë vaksinat e koronavirusit dhe reagimet e tyre për imunitetin bazuar në...

Çfarë mund të presim realisht nga një vaksinë kundër Covid-19?
Shëndeti 23:27 - 27 Nentor, 2020

A do të na mbrojë vaksina e COVID-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën globale kundër...

Ekspertët ligjvënësve: Tërheqja nga Afganistani ishte e gabuar
Bota 22:02 - 22 Nentor, 2020

Ekspertët ligjvënësve: Tërheqja nga Afganistani ishte e gabuar

Ekspertët amerikanë e cilësuan të gabuar vendimin për reduktimin e pranisë ushtarake amerikane në Afganistan nga 4 mijë e 500 në 2 mijë e 500 trupa....

Teknologji 14:54 - 21 Nentor, 2020

Pse është e rëndësishme të qëndroni larg mediave sociale/ Ja çfarë këshillojnë ekspertët

A keni dashur ndonjëherë të bëni një pushim nga telefoni juaj, por e keni të vështirë t’i rezistoni dëshirës për të kontrolluar vazhdimisht mediat sociale? Në...

A po shkojmë drejt karantinës?/ Manastirliu: Po përballemi me një virus të rrezikshëm
Shëndeti 20:28 - 10 Nentor, 2020

A po shkojmë drejt karantinës?/ Manastirliu: Po përballemi me një virus të rrezikshëm

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, në një intervistë me gazetaren Ilva Tare në Euronews Albania analizoi situatën e pandemisë në Shqipëri. Ajo e përjashtoi mundësinë e...

Politikë 12:01 - 1 Nentor, 2020

Ekspertët e gjumit: Pse ka ardhur koha t’i jepet fund praktikës së ndryshimit të orës

Në SHBA ora dimërore vendoset këtë fundjavë më 1 nëntor, në Evropë dhe Shqipëri kjo gjë ka ndodhur që fundjavën e kaluar. Akrepat e orës kthehen...

Politikë 11:14 - 1 Nentor, 2020

Rama publikon videon/ Basha i sulmon, por kush janë ekspertët e Komitetit Teknik

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një video në facebook, ndërsa thekson se kreu i PD, Lulzim Basha vetëm shpif ndaj ekspertëve të shëndetësisë. Në këtë video,...

“Koha për të riparuar dëmet”/ Dasho thirrje qeverisë: Nevojiten masa serioze! Modeli më i mirë, ai gjerman
Sociale 09:10 - 1 Nentor, 2020

“Shqiptarët po sëmuren dhe po vdesin”/ Erion Dasho “shpërthen” ndaj kolegëve: Ka ardhur koha të jepni llogari

Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho ka analizura mbledhjen e djeshme të komitetetit te eskeprtëve kundër Covid-19. Sipas Dashos, në vend që publiku të ndonjë muhabet...

Përfshihet nga flakët një pallat në Durrës | CNA.AL
Politikë 19:50 - 29 Tetor, 2020

“Po i bëni dëm shëndetit publik”/ Manastirliu thumbon opozitën, apel të fortë qytetarëve

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka bërë një tjetër thirrje për qytetarët, lidhur me përballjen me koronavirusin. Manastirliu ka publikuar në rrjetet sociale një foto të...

Politikë 08:16 - 13 Tetor, 2020

Ekspertët: 12 strategjitë më të mira për mosinfektimin nga Covid-19

Kanë kaluar shumë muaj qëkur Covid-19 e ka ndryshuar thelbësisht jetën tonë. Ne jemi përshtatur me mbajtjen e maskave, distancimin social, larjen e vazhdueshme të duarve,...

A funksionon vërtetë hipnoza?/ Zbuloni çfarë thonë ekspertët
Kuriozitete 16:26 - 5 Tetor, 2020

A funksionon vërtetë hipnoza?/ Zbuloni çfarë thonë ekspertët

Hipnoza është një ngjarje fizikisht dhe psikologjikisht shumë e ngjashme me gjumin. Subjekti nën hipnozë, megjithatë, është në gjendje të marrë sugjerime, informacione dhe t’u përgjigjet...

“Qeveria nuk të zhgënjen asnjëherë”/ Klodian Tomorri: 4 milionë dollarë do i jepen koncensionarit
Opinione 17:18 - 28 Shtator, 2020

Nga Klodian Tomorri/ Hipokrizia e madhe e progresistëve

Në të njëjtën ditë, që qeveria dhe ekspertët e saj nisën të sulmonin planin e opozitës për taksën e sheshtë duke e quajtur atë si dhuratë...

Ligji për presidentin/ PD: Është antikushtetues, Rama do t’i kufizojë kompetencat presidentit
Politikë 17:46 - 24 Shtator, 2020

Ekspertët e PD takim online me Misionin e FMN/ Ankohen për PPP-të dhe amnistinë fiskale e penale

Grupi i ekpertëve të ekonomisë dhe financave publike në Partinë Demokratike zhvilluan një takim online me Misionin e FMN-së, znj. Yan Sun, Shefe e misionit të...

“Nuk premtoj mrekullira”/ Basha tregon planin për të shpëtuar vendin
Politikë 18:36 - 23 Shtator, 2020

Paralajmërimi i mjekëve për protesta/ Basha i paraprin lëvizjes së Ramës

Sindikata e Mjekëve paralajmëroi sot se ditën e nesërme do të zhvillojë një protestë para QSUT-së, ndërsa kryeministri Edi Rama i ftoi në takim një orë...

Ekspertët e medias: Pse Shqipërisë nuk i duhet paketa e censurës
Lajme 23:30 - 22 Shtator, 2020

Ekspertët e medias: Pse Shqipërisë nuk i duhet paketa e censurës

Në një intervistë me gazetaren Ilva Tare në studion e “Ilva Now” Jonila Godole dhe Plator Nesturi diskutuan rreth ligjit të medias dhe paketën antishpifje. Sipas...

Basha: Vetëm 0.5% e xhiros vjetore, taksa për biznesin e vogël
Politikë 21:34 - 17 Shtator, 2020

Basha tregon programin e tij ekonomik/ Po punojmë me ekspertët më të njohur në botë

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka thënë gjatë një interviste në emisionin “Opinion” se forca e tij politike është duke punuar prej dy vjetësh për...

Paketa e censurës/ Ekspertët: Projektligji duhet të tërhiqet, është i gatuar keq
Sociale 21:14 - 14 Shtator, 2020

Paketa e censurës/ Ekspertët: Projektligji duhet të tërhiqet, është i gatuar keq

Me nisjen e sezonit të ri, paketa e censurës është rifutur në programin e punës së parlamentit, gjë që ka rindezur debatet lidhur me këtë çështje....

Pamjet e pabesueshme/ Stuhia zbulon pyllin e zhytur prej 4500 vitesh në det
Kuriozitete 14:29 - 11 Shtator, 2020

Pamjet e pabesueshme/ Stuhia zbulon pyllin e zhytur prej 4500 vitesh në det

Stuhia “Francis” ka ekspozuar pjesë të një pylli në Uells i zhytur për 4500 vitesh. Pemët e zbuluara në Llanrhystud, në bregun perëndimor të Uellsit, mendohet...

Qarkullimi i parasë jashtë bankave/ Ekspertët: Nuk është fenomen i ri
Ekonomi 21:37 - 8 Shtator, 2020

Qarkullimi i parasë jashtë bankave/ Ekspertët: Nuk është fenomen i ri

Mbi 300 miliardë lekë ndodhen jashtë bankave, duke shënuar nivelin më të lartë që prej vitit 2002. Këto janë të dhënat e Bankës së Shqipërisë, e...

Banesën ia shpallën të pabanueshme/ Qytetari: Po jetoj në shtëpinë e rrënuar, nuk mundja më në çadër
Politikë 12:11 - 6 Shtator, 2020

Banesën ia shpallën të pabanueshme/ Qytetari: Po jetoj në shtëpinë e rrënuar, nuk mundja më në çadër

Eduart Hysa është një prej banorëve të fshatit Shpërdhet, bashkia Kurbin, i cili gjatë tërmetit të 26 nëntorit të vitit të kaluar pësoi dëme të pariparueshme...

Patozi zbulon “Thembrën e Akilit”/Ja pse zihen palët politike  
Politikë 18:14 - 3 Shtator, 2020

Nga Astrit Patozi/ Mjafton të mos ua lemë prapë atyre në dorë

Për shqiptarin Abazoviq, që u kthye papritur në njeriun kyç të Malit të Zi, qarkullojnë shumë informacione këto ditë. Mes tyre mund të ketë të vërteta,...

VV: Ndryshimet kushtetuese deformojnë vullnetin e qytetarëve
Politikë 15:21 - 27 Gusht, 2020

“Deklaratat për detin të papranueshme”/ Lëvizja Vetëvendosje thirrje Ramës dhe ekspertëve

“Transparencë e qëndrim të prerë, në mbrojtje të integritetit territorial detar shqiptar!” Këtë kërkon Lëvizja Vetëvendosje në Shqipëri, teksa komenton deklaratat e kryeministrit grek për zgjerimin...

“Qeveria nuk bën teste pasi është lidhur me kompanitë e funeraleve”/ Dasho i përgjigjet Ramës me të njejtën gjuhë
Opinione 09:20 - 14 Gusht, 2020

Nga Erion Dasho/ COVID-19, politikë apo mjekësi?!

Në javët e para të muajit Mars kur vlerësoja si pozitive masat e karantinës, disa miq të faqes që i kundërshtonin këto masa, më kritikonin se...