Connect with Us

All posts tagged "eksodi"

Politikë 11:43 - 18 Janar, 2020

Meta flet për eksodin nga Kosova/ Të vazhdojmë të jemi pranë njeri-tjetrit, ja kush është sfida e sotme

Presidenti Ilir Meta ka marrë pjesë sot në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”, të organizuar nga Ipeshkëvia e Dioqezës Prizren-Prishtinë, që po mbahet në Prishtinë në Qendrën...

Bota 10:52 - 19 Gusht, 2019

19 Gusht 1989/ Pikniku politik që ndryshoi historinë

Para 30 vjetësh, më 19 gusht 1989 në lëndinën në kufirin austriako-hungarez do të ofrohej birrë dhe mish i pjekur. Një piknik paneuropian. Festa simbolike për...

Emigrimet nga kosova shifrat
Aktualitet 19:07 - 21 Mars, 2019

I riu ngre alarmin/ Shqipëria drejt një eksodi më të madh se ai i viteve 90’

Indrit Hoxha, i cili mban postin e sekretarit në FRPD, në një postim në rrjetet sociale shkruan se Shqipëria nuk është popull i varfër, por një...

Politikë 14:10 - 13 Qershor, 2015

Berisha: Edi Rama po rrokullis shpresën e shqiptarëve

Ish kryeministri, Sali Berisha ka marr pjesë në forumin Crans Montana , në të cilin u mbajt një seancë e veçantë mbi emigarcionin dhe emergjencën që...

Sociale 12:00 - 10 Qershor, 2015

Vijon eksodi/ Rritet numri i azilkërkuesve shqiptarë në Gjermani

Numri i azilkërkuesve shqiptarë në Gjermani ka pësuar sërish rritje. Shifrat zyrtare të ministrisë së Brendshme të Gjermanisë tregojnë se 4992 shqiptarë aplikuan në muajin maj...

Politikë 11:02 - 30 Prill, 2015

Eksodi i shqiptarëve/ Pollo: Problemi nuk qëndron tek politikat e BE por tek qeveria

Në seancën e sotme plenare po diskutohet projektligji për Kodin e Procedurave Administrative. Nga foltorja e Kuvendit, Genc Pollo ka këkruar që ligji të votohet nga...

Aktualitet 13:54 - 28 Prill, 2015

Eksodi/ Prefekti Vorpsi: Një grup përfituesish po luajnë me shpresat e njerëzve

Prefekti i Tiranës, Sadi Vorpsi, mblodhi ditën e sotme Komitetin Rajonal Antitrafik. Gjatë takimit  është  diskutuar lidhur me ikjen masive të shqiptarëve  në vendet e Bashkimit...

Politikë 13:49 - 28 Prill, 2015

Eksodi i shqiptarëve/ Dade: Qeveria të mos justifikohet me deklarata

Eksodi i shqiptarëve në vendet e Bashkimit Evropian është komentuar edhe nga deputetja e Partisë Socialiste Arta Dade. Kjo e fundit i bën thirrje qeverisë që...

Aktualitet 14:19 - 24 Prill, 2015

Foto Lajm/ Eksodi, qytetarët shprehin arsyet e largimit në “muri e fletërrufeve”

Aktivistët e rinisë kanë iniciuar nismën më të fundit “Muri i fletërrufeve përse ikin shqiptarët”. Qindra qytetarë kanë shkruar aryset që ata mendojnë se kanë që...

Kosova & Rajoni 13:01 - 19 Shkurt, 2015

Serbi/Vetëm 5 kosovarë tentuan kalimin drejt Hungarisë

Ministri serb i Punëve të Brendshme, Nebojsha Stefanoviç, ka deklaruar sot se në 24 orët e fundit, “rreth 5 shqiptarë nga Kosova kanë tentuar që paligjshëm...