Connect with Us

All posts tagged "ekrem spahiu"

Opinione 12:58 - 20 Janar, 2020

Kongresi i Lushnjes/ Jetësim i pavarësisë së Shqipërisë, gur themeli i parlamentarizmit

Nga Ekrem Spahiu  Pas afro 8 vjetësh pikëpyetjesh për ekzistencë që nga themelimi i shtetit shqiptar, Shqipërisë i duhejnjë institucion shpëtimi. Për më tepër, si shtet...

Histori 21:05 - 23 Dhjetor, 2019

Revolucioni i Nolit dhe Triumfi i Legalitetit/ 95 vjetori, 24 dhjetor 1924-2019

Nga Ekrem Spahiu Legjitimiteti – e drejta për të qeverisur në emër të shumicës e cila njeh, pranon dhe mbështet autoritetin e qeverisësit, është guri i...

Histori 19:23 - 17 Nentor, 2019

Shtatë vite më parë, kthimi i eshtrave të Mbretit Zog

Nga Ekrem Spahiu* Forcat komuniste në mëngjesin e 17 nëntorit 1944 shkatërruan mauzoleumin ku preheshin eshtrat e Nënës Mbretëreshë Sadije dhe hynë triumfalisht në Tiranë si...

Opinione 18:05 - 7 Tetor, 2019

Mbreti Zog hodhi themelet e shtetit modern shqiptar

Nga Ekrem Spahiu* – Presidenti i Republikës së Shqipërisë, me rastin e 100 vjetorit të shpalljes së Pavarsisë, më 17 nëntor 2012, ka dekoruar Mbretin Zog...