Connect with Us

All posts tagged "ekonomia"

Moody’s paralajmëron rreziqet e Shqipërisë/ Ekonomi e padiversifikuar, borxh i lartë, po rriten PPP-të jashtë bilancit
Ekonomi 08:16 - 13 Korrik, 2020

Moody’s paralajmëron rreziqet e Shqipërisë/ Ekonomi e padiversifikuar, borxh i lartë, po rriten PPP-të jashtë bilancit

Shërbimi i Investitorëve Moody’s (“Moody’s”) ka publikuar rishikimin periodik të një grupi emetuesish që përfshin Shqipërinë, i cili kryhet në mënyrë periodike në përputhje me rregulloret....

Ekonomi 09:15 - 11 Korrik, 2020

Amnistia fiskale dhe penale për punë të “ndershme”!

Qëllimi i amnistisë fiskale nuk duhet të jetë formalizimi apo ligjërimi i asaj çfarë është bërë gabim në të kaluarën, por paraqitja e një vizioni të...

Frontet e hapura të investimeve të qeverisë kërkojnë edhe 930 mln euro financime/ Shumica për PPP-të
Ekonomi 10:13 - 10 Korrik, 2020

Frontet e hapura të investimeve të qeverisë kërkojnë edhe 930 mln euro financime/ Shumica për PPP-të

Qeveria e Shqipërisë po vijon financimin e 680 projekteve që janë kryesisht investime publike në infrastrukturë që kërkojnë mbështetje financiare shumëvjeçare. Këto projekte kanë një kosto...

Sondazhi/ 59% e shqiptarëve nuk do shkojnë me pushime këtë vit, jo për shkak të Covid-19
Ekonomi 10:04 - 10 Korrik, 2020

Sondazhi/ 59% e shqiptarëve nuk do shkojnë me pushime këtë vit

Pasiguria e krijuar nga Covid-19 duket se ka prishuar planet e shumë shqiptarëve për të shkuar me pushime këtë vit. Por më shumë sesa frika, arsyeja...

Politikë 14:03 - 9 Korrik, 2020

Beqaj “gjen zgjidhjen” për rimëkëmbjen e ekonomisë/ Kërkon më shumë ditë pushimi

Ish-ministri i Shëndetësisë, aktualisht deputet i PS-së, Ilir Beqaj sot ka bërë një propozim, që sipas tij ndihmon rimëkëmbjen e ekonomisë. Nga foltorja e Kuvendit, Beqaj...

Kërkoi më shumë pushime për administratën/ Arben Malaj i del në mbrojtje Beqjës
Ekonomi 14:48 - 8 Korrik, 2020

“Borxhi më i lartë se 80%”/ Malaj mesazh qeverisë: Amnistia nuk do e ndihmojë vendin të dalë nga kriza

Ish ministri i Financave, Arben Malaj, ka komentuar lëvizjen më të fundit të qeverisë në lidhje me amnistinë fiskale. Në një intervistë për abcnews, Malaj ka...

Ekonomi 13:26 - 8 Korrik, 2020

Vlerësimi i euros në mars me 7%, rriti stokun e borxhit të jashtëm me 300 mln euro

Nënçmimi sistematik i euros në tre vitet e fundit e ka ndihmuar qeverinë të administrojë kostot e borxhit të jashtëm. Një rikthim në vlerat e 130...

Pasojat e Covid-19 në ekonomi/ Sejko: Parashikohet rënie e prodhimit kombëtar në -6%
Ekonomi 21:09 - 7 Korrik, 2020

Pasojat e Covid-19 në ekonomi/ Sejko: Parashikohet rënie e prodhimit kombëtar në -6%

Banka e Shqipërisë vlerëson se goditjet nga pandemia Covid-19 në ekonomi do të jenë të forta këtë vit. I ftuar në emisionin Përballë të gazetarit Lutfi...

“Qeveria është krimineli”/ Shano: Luftë e egër në qendër të Tiranës dhe në jug
Politikë 13:19 - 7 Korrik, 2020

“Qeveria është krimineli”/ Shano: Luftë e egër në qendër të Tiranës dhe në jug

Eksperti i Ekonomisë, Dritan Shano ka theksuar sot se në vend nuk ka ekonomi tregu. I ftuar në AbcNeës, Shano tha se ka një luftë për...

Situata nga Covid-19/ Rama qetëson qytetarët: Nuk do të ketë një mbyllje të dytë
Politikë 13:13 - 7 Korrik, 2020

Eksperti i Ekonomisë “shuplakë” Ramës/ Mos hapja e kufijve nga BE, dështim i drejtpërdrejtë i qeverisë

Eksperti i Ekonomisë Dritan Shano ka folur sot në lidhje me situatën ekonomike dhe politike në vend. I ftuar në studion e Abc News, me Juli...

Zyrtare, ekonomia pritet të humbë 1.8 miliardë euro nga Covid-19
Ekonomi 08:27 - 7 Korrik, 2020

Zyrtare, ekonomia pritet të humbë 1.8 miliardë euro nga Covid-19

Ekonomia shqiptare pritet të humbë rreth 1.8 miliardë euro nga pandemia që ka mbërthyer vendin dhe botën, si rrjedhojë e shpërthimit të infeksionit të Covid-19. Në...

31 raste të reja me Covid në Greqi/ 4 u zbuluan gjatë kontrolleve në portat hyrëse të vendit
Ekonomi 09:19 - 6 Korrik, 2020

A e përballon ekonomia shqiptare një karantinë të dytë?!

Ekuacioni me shumë të panjohura i Covid-19 është larg zgjidhjes. Kur u duk se po i vinte fundi, u shtuan ndryshoret, duke e komplikuar më tej...

Zyrtare, ekonomia pritet të humbë 1.8 miliardë euro nga Covid-19
Ekonomi 08:16 - 6 Korrik, 2020

Ndryshon sërish buxheti/ Pasojat drastike të Covid-19, deficiti mund të arrijë deri 1.5 miliardë euro, borxhi publik rritet në 80% të PBB-së

Efektet që Covid-19 ka dhënë mbi ekonominë vendase e kanë detyruar Ministrinë e Financave të ndryshojë rrënjësisht buxhetin e 2020-s. Teksa të ardhurat priten në rënie...

A e përballon ekonomia shqiptare një karantinë të dytë?!
Ekonomi 08:33 - 5 Korrik, 2020

A e përballon ekonomia shqiptare një karantinë të dytë?!

Ekuacioni me shumë të panjohura i Covid-19 është larg zgjidhjes. Kur u duk se po i vinte fundi, u shtuan ndryshoret, duke e komplikuar më tej...

“Nuk mund të futemi në vjeshtë me këtë numër tamponësh”/ Panariti paralajmëron qeverinë: Do ta pësojmë shumë keq
Politikë 10:44 - 28 Qershor, 2020

Panariti paralajmëron “cunam infektiv” të papritur/ Numri i shtretërve reanimatorë të shkojë 2000 para vjeshtës

Ish ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti, ka reaguar lidhur me situatën e krijuar nga Covid-19 në vend. Duke bërë një parelalizëm me historinë e gripit spanjoll...

Taksimi “Rama” zbrazi xhepat e shqiptarëve/ Basha tregon zgjidhjen e PD për rimëkëmbjen e ekonomisë
Politikë 10:50 - 27 Qershor, 2020

Taksimi “Rama” zbrazi xhepat e shqiptarëve/ Basha tregon zgjidhjen e PD për rimëkëmbjen e ekonomisë

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vijon të akuzojë kryeministrin Edi Rama se po shkatërron ekonominë shqiptare. Në një postim në rrjetet sociale, Basha shkruan se...

Projekti i ri fiskal/ Si mund të tërheqë Shqipëria investimet e huaja
Ekonomi 08:20 - 27 Qershor, 2020

Projekti i ri fiskal/ Si mund të tërheqë Shqipëria investimet e huaja

Një sistem tatimor më i drejtë, më efikas, më i thjeshtë dhe më transparent mund të bëjë që Shqipëria të jetë më tërheqëse për investimet e...

Politikë 12:27 - 26 Qershor, 2020

Basha takim me Administratorin e Konfindustrisë/ Si të fuqizojmë ekonominë dhe të rrisim vendet e punës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zhvilluar një takim me me Administratorin e Përgjithshëm të Konfindustrisë  Gjergj Buxhuku dhe bashkëpunëtorët e tij. Në takim u...

Ekonomi 13:43 - 25 Qershor, 2020

Shqiptarët, me varfërinë më të madhe në rajon/ Nuk përballojnë faturat, ushqimet, veshjet dhe nuk arrijnë të ngrohin shtëpitë

Një anketë e Këshillit të Kooperimit Rajonal i nxori shqiptarët si popullin me pamundësitë më të mëdha për të paguar faturat mujore të dritave dhe ujit,...

Si mund të shmanget recesioni ekonomik global
Blog 08:38 - 24 Qershor, 2020

Si mund të shmanget recesioni ekonomik global

Nga Joseph Stiglitz “Internazionale” * Qeveritë në mbarë botën po reagojnë fuqishëm ndaj krizës ekonomike të shkaktuar nga pandemia e Covid-19, me politika fiskale dhe monetare...

Zyrtare, ekonomia pritet të humbë 1.8 miliardë euro nga Covid-19
Ekonomi 08:22 - 24 Qershor, 2020

Pandemia “gjunjëzon” ekonominë/ Paralajmërimi i BB: Shqipëria, ndër më të rrezikuarat nga 106 shtete

Pandemia e COVID-19 ka shkaktuar dëme të pashembullta kudo në ekonominë globale dhe ka krijuar tendosje për sistemin financiar në shumë vende, por Shqipëria do të...

Paralajmërimi i frikshëm i Bankës Botërore/ Çfarë do të ndodhë me ekonominë globale
Ekonomi 14:28 - 23 Qershor, 2020

Paralajmërimi i frikshëm i Bankës Botërore/ Çfarë do të ndodhë me ekonominë globale

Banka Botërore parashikon që pandemia e Covid-19, mund të shkaktojë recensionin më të keq të ekonomisë globale që nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore. Sipas...

Eurobondi/ Ridvan Bode: Defiçiti buxhetor do jetë më i madhi historik që ka pasur ndonjëherë vendi
Ekonomi 21:02 - 22 Qershor, 2020

Eurobondi/ Ridvan Bode: Defiçiti buxhetor do jetë më i madhi historik që ka pasur ndonjëherë vendi

“Defiçiti buxhetor do jetë më i madhi historik që ka pasur ndonjëherë vendi dhe ka nevojë të financohet”. Kështu deklaroi mbrëmjen e sotme ish-ministri i Financave...