Connect with Us

All posts tagged "ekonomi"

Mbyllja e qepenave të biznesit të vogël/ Thirrja e Metës: Të shmanget katastrofa në ekonominë
Ekonomi 14:05 - 7 Gusht, 2020

Mbyllja e qepenave të biznesit të vogël/ Thirrja e Metës: Të shmanget katastrofa në ekonomi

Presidenti Ilir Meta thotë se mbyllja mijëra qepenave të biznesit të vogël në mbarë vendin është vitrina më e dhimbshme e pasojave tepër serioze në ekonominë...

Pesë muaj pas mbylljes nga pandemia/ Basha bën bilancin: Paketat ekonomike të qeverisë rezultuan gjysmake
Politikë 13:15 - 6 Gusht, 2020

Pesë muaj pas mbylljes nga pandemia/ Basha bën bilancin: Paketat ekonomike rezultuan gjysmake

Pesë muaj pas mbylljes nga pandemia, kreu i PD, Lulzim Basha thotë se është fakt që paketat ekonomike të qeverisë rezultuan gjysmake, të pamenduara dhe pa...

PAA: Shqipërisë i duhet një plan rimëkëmbjeje realist dhe eficent kundër krizës ekonomike
Politikë 11:05 - 6 Gusht, 2020

PAA: Shqipërisë i duhet një plan rimëkëmbjeje realist dhe eficent kundër krizës ekonomike

PAA bazuar edhe në analizën dhe vendimin e fundit të Këshillit Mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë lidhur me gjëndjen, risqet dhe sfidat e vështira të ekonomisë...

Ekonomi 09:45 - 6 Gusht, 2020

Eurostat: Ekonomia shqiptare humbi 400 mln euro në tremujorin e parë

Ekonomia shqiptare rezulton të ketë humbur rreth 400 milionë euro që në tremujorin e parë të këtij viti, në raport me si rrjedhojë e tërmetit dhe...

Ekonomia e Suedisë u tkurr më pak se ajo e Eurozonës, në kulmin e pandemisë
Ekonomi 13:53 - 5 Gusht, 2020

Ekonomia e Suedisë u tkurr më pak se ajo e Eurozonës, në kulmin e pandemisë

Ekonomia e Suedisë performoi më mirë sesa pjesa më e madhe e Europës në kulmin e pandemisë edhe pse u tkurr me ritmet më të larta,...

Tabaku ngre alarmin/ Rritja e detyrimeve të prapambetura, rezultat katastrofik për ekonominë e vendit
Ekonomi 12:23 - 5 Gusht, 2020

Tabaku ngre alarmin/ Rritja e detyrimeve të prapambetura, rezultat katastrofik për ekonominë e vendit

Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku thotë se qeveria e Ramës ka grumbulluar borxhe ndaj biznesit, prej 70 mld lekë ndërkohë që pretendon se do të...

Bota 09:10 - 3 Gusht, 2020

Gjermani/ Të rinjtë dhe gratë më të goditur nga pandemia

Sipas një studimi personat nën 30 vjeç janë prekur më fort financiarisht nga pandemia Corona. Po ashtu gratë kanë vuajtur gjatë pandemisë më shumë mendërisht sesa...

Bota 16:06 - 2 Gusht, 2020

Ekonomia gjermane: Vala e dytë e virusit do të ishte rrënim

Mbyllja rishtas e ekonomisë do të ishte më e dëmshme, se vala e parë e virusit. Ekonomia gjermane paralajmëron nga pasoja të paparashikueshme sociale e ekonomike....

Sociale 11:13 - 29 Korrik, 2020

“Po shkakton dëm për ekonominë lokale”/ Bashkia Igumenicë i kërkon Greqisë të hapë doganën e Qafë-Botës

Këshilli Bashkiak i Igumenicës i bën kërkese zyrtare Ministrisë së Mbrojtjes së Qytetarit në Greqi për hapjen e doganës së Mavromatit (Qafë-Botë). Sipas Këshillit Bashkiak, mbyllja...

Basha nxjerr fotot e dyqaneve të mbyllura/ “Paaftësia e qeverisë Rama po vret biznesin e vogël”
Politikë 11:55 - 26 Korrik, 2020

Basha nxjerr fotot e dyqaneve të mbyllura/ “Paaftësia e qeverisë Rama po vret biznesin e vogël”

Kryetari i Republikës së Re, Lulzim Basha ka publikuar fotot e disa dyqaneve të mbyllura dhe ka ngritur akuza ndaj kryeministrit Edi Rama. Basha deklaron në...

Covid-19 po falimenton në masë bizneset e vogla/ Rriten me 54% mbylljet e subjekteve
Ekonomi 08:51 - 26 Korrik, 2020

Covid-19 po falimenton në masë bizneset e vogla/ Rriten me 54% mbylljet e subjekteve

Nga 1 maji në 14 korrik, numri i bizneseve që kanë kaluar në status pasiv është rritur me 54% me bazë vjetore. Sipërmarrësit shprehen se mungesa...

Kryetari i Dhomës të Tregtisë/ Rikthimi i masave do të kishte pasoja të rënda për ekonominë
Ekonomi 16:49 - 15 Korrik, 2020

Kryetari i Dhomës të Tregtisë/ Rikthimi i masave do të kishte pasoja të rënda për ekonominë

Kryetari i Dhomës të Tregtisë dhe Industrisë, Nikolin Jaka, në një komunikim për mediat u bën thirrje qytetarëve të tregohen të kujdesshëm në respektimin e masave...

FMN/ Tre grafikë që tregojnë se si ka ndikuar izolimi në ekonominë globale
Ekonomi 22:39 - 10 Korrik, 2020

FMN/ Tre grafikë që tregojnë se si ka ndikuar izolimi në ekonominë globale

Në të gjithë botën, vendet kanë filluar të dalin nga bllokimi i COVID-19. Megjithëse masat izoluese kanë shpëtuar mijëra jetë, ato kanë rezultuar në një krizë...

Blog 21:56 - 10 Korrik, 2020

Virusi i kapitalizmit

E parë me sytë e sotëm, periudha e panikut të hershëm nga covid-19 e muajve të kaluar është pothuajse e ngjyrosur me një dritë nostalgjike: është...

Politikë 11:14 - 8 Korrik, 2020

“Rama po i jep goditje fatale ekonomisë”/ Basha i vendosur: Ditë më të mira do të vijnë

Kreu i PD, Lulzim Basha shprehet i bindur se kryeministri Edi Rama po i jep ekonomisë një goditje fatale me rritjen stratosferike të Borxhit Publik në...

Ekonomi 13:21 - 7 Korrik, 2020

Plagët e Covid-19 mund të zbehen më shpejt se sa mendojmë

Nga Tim Harford Bulmetorja në lagjen time, pasi u ri-përshtat si një dyqan produktesh të përgjithshme, ka qenë e hapur gjatë gjithë karantinës. Pronari më thotë...

Pasojat e pandemisë/ Banka e Shqipërisë: Ja për sa kohë do të ndodhë rikuperimi
Ekonomi 08:08 - 4 Korrik, 2020

Pasojat e pandemisë/ Banka e Shqipërisë: Ja për sa kohë do të ndodhë rikuperimi

Në një analizë të posaçme për “Monitor”, Banka e Shqipërisë pohoi se, në rrethanat që ndodhemi, pasiguria në parashikimet makroekonomike është relativisht e lartë, por megjithatë,...

Ekonomi 11:13 - 2 Korrik, 2020

“Pandemia goditi fort”/ Sejko nga Kuvendi: Rritja e borxhit e keqe e domosdoshme

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko gjatë prezantimit të raportit vjetor në Kuvend, vendosi theksin te pandemia dhe masat e marra nga institucioni që drejton...

Ekonomi 08:03 - 2 Korrik, 2020

Tërmeti dhe pandemia/ Paralajmërimi i FMN: Ekonomia e Shqipërisë pritet të tkurret ndjeshëm

Një ekip i Fondit Monetar Ndërkombëtar ka përfunduar një vizitë në distancë në Shqipëri. Ndër gjetjet paraprake të publikuara, FMN është shprehur kundër amnistrisë fiskale, pasi...

“Nuk jemi të varfër, jemi të vjedhur”/ Tabaku tregon sa u kanë kushtuar këto 7 vite shqiptarëve
Politikë 09:38 - 1 Korrik, 2020

“Nuk jemi të varfër, jemi të vjedhur”/ Tabaku tregon sa u kanë kushtuar këto 7 vite shqiptarëve

Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku thotë se këto 7 vite, sipas KLSH, shqiptarëve u kanë kushtuar 6,2 mld euro. Sipas Tabakut, janë miliarda që vijnë...

Plani i rimëkëmbjes ekonomike/ Gjermania merr presidencën 6-mujore të BE-së
Bota 09:29 - 1 Korrik, 2020

Plani i rimëkëmbjes ekonomike/ Gjermania merr presidencën 6-mujore të BE-së

Më 1 korrik Gjermania merr përsipër presidencën gjashtëmujore të Bashkimit Evropian. BE-ja po përballet me recesionin më të thellë që nga Lufta e Dytë Botërore. Kancelarja...

Ekonomia e Suedisë u tkurr më pak se ajo e Eurozonës, në kulmin e pandemisë
Ekonomi 08:19 - 1 Korrik, 2020

Efektet e Covid-19/ Ekonomia drejt rënies më të madhe që nga 1997-a

Tremujori i parë i vitit i 2020 ka sinjalizuar rënien më të fortë ekonomike që vendi ka përjetuar të paktën në dy dekadat e fundit. Goditja...

Kohë të vështira, bizneset dhe individët po kursejnë/ Rriten depozitat në maj
Ekonomi 15:49 - 29 Qershor, 2020

Kohë të vështira, bizneset dhe individët po kursejnë/ Rriten depozitat në maj

Në kohë të pasigurta, individët dhe bizneset tentojnë të kursejnë, pasi nuk e dinë se çfarë i pret në të ardhmen, ndërsa hezitojnë të shpenzojnë. Kjo...