Connect with Us

All posts tagged "ekonomi"

Ekonomi 15:44 - 16 Shtator, 2020

Pandemia godet të gjithë sektorët e prodhimit, përveç ndërtimit

Nga sektori i prodhimit vetëm ndërtimi ka rezultuar me rritje gjatë 3-mujorit të dytë të vitit që përkon edhe periudhën e izolimit, si në drejtim të...

29 milion të infektuar me COVID-19 në botë
Shëndeti 17:35 - 13 Shtator, 2020

Bilanc i thellë nga Covid-19 në botë/ Rreth 29 milion të infektuar që nga fillimi i pandemisë

Numri i të infektuarve me COVID-19 në të gjithë botën ka arritur në rreth 29 milion. Shtetet e Bashkuara mbeten vendi me më shumë infeksione, më...

“Ekonomia shqiptare buzë greminës”/ Basha: Situata alarmante!
Politikë 09:40 - 13 Shtator, 2020

“Ekonomia shqiptare buzë greminës”/ Basha: Situata alarmante!

Kreu i PD, Lulzim Basha thotë se situata e investimeve të huaja në Shqipëri është alarmante. Sipas Bashës, vetëm gjatë këtij viti, shifra e rënies së...

Nga Artan Fuga/ Tregtinë e vogël nuk e shkatërron Covid19, por mungesa e logjikës ekonomike
Opinione 23:23 - 12 Shtator, 2020

Nga Artan Fuga/ Tregtinë e vogël nuk e shkatërron Covid19, por mungesa e logjikës ekonomike

Hidhini një sy tabelës që ndodhet në fund të këtij postimi, dalë nga një mbledhje të dhënash në terren me anketim preju 800 vetash, bërë në...

Ekonomi 23:20 - 11 Shtator, 2020

Raporti i BE/ Masat që u morrën nga vendet anëtare për krizën e Covid-19

Raporti i publikuar nga Bashkimi Europian, Eurofound (2020), “Covid-19: Përgjigjet e politikave në të gjithë Europën” përmbledh masat e marra nga vendet anëtare të BE-së për...

“Hapja e kazinove rikthen skenën e krimit”/ Teliti zbulon kërkesat e miqve të Ramës: Po qarkullojnë para të pista
Politikë 16:51 - 10 Shtator, 2020

“Hapja e kazinove rikthen skenën e krimit”/ Teliti zbulon kërkesat e miqve të Ramës: Po qarkullojnë para të pista

Këshilltari për Ekonominë në Partinë Demokratike, Dorian Teliti, ka folur sot për rihapjen e kazinove në qendër të Tiranës. Teliti deklaron se rihapja e kazioneve ka...

Arben Malaj ngre “alarmin”/ Ekonomia shqiptare ka gropa të thella korrupsioni
Politikë 17:49 - 9 Shtator, 2020

Arben Malaj ngre “alarmin”/ Ekonomia shqiptare ka gropa të thella korrupsioni

Ish ministri i Financave, Arben Malaj ka folur për ekonominë e vendit teksa ka theksuar se ekonomia shqiptare fatkeqësisht ka gropa të thella të korrupsionit. “Edi...

Qarkullimi i parasë jashtë bankave/ Ekspertët: Nuk është fenomen i ri
Ekonomi 21:37 - 8 Shtator, 2020

Qarkullimi i parasë jashtë bankave/ Ekspertët: Nuk është fenomen i ri

Mbi 300 miliardë lekë ndodhen jashtë bankave, duke shënuar nivelin më të lartë që prej vitit 2002. Këto janë të dhënat e Bankës së Shqipërisë, e...

Kosova & Rajoni 16:05 - 7 Shtator, 2020

Kosova dhe Serbia në raund të ri bisedimesh në Bruksel

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç konfirmuan të hënën në Bruksel se kanë përafruar qëndrimet e tyre për çështjen e të...

Nga tërmeti te koronavirusi/ Ahmetaj analizë për ekonominë, humbjet që solli pandemia
Ekonomi 12:59 - 2 Shtator, 2020

Nga tërmeti te koronavirusi/ Ahmetaj analizë për ekonominë, humbjet që solli pandemia

Ministri i Shtetit për Rindërtimin dhe koordinatori i situatës ekonomike në kohën e pandemisë, Arben Ahmetaj, ka bërë një analizë për ekonominë. Ahmetaj thotë se ekonomia...

Afera me inceneratorin e Tiranës/ Tabaku publikon videon: Koha që Rama të japë dorëheqjen
Politikë 14:53 - 1 Shtator, 2020

“117 biznese mbyllen në ditë”/ Tabaku: Qeveria tradhtoi shqiptarët, e lidhi jetën me oligarkët

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku, ka ngritur akuza ndaj qeverisë për situatën ekonomike. Në një postim në rrjetet sociale, Tabaku deklaron se në një ditë...

Buxhuku zbulon fajtorin/ Kriza ekonomike nuk lidhet me pandeminë
Ekonomi 12:20 - 1 Shtator, 2020

Buxhuku zbulon fajtorin/ Kriza ekonomike nuk lidhet me pandeminë

Administratori i përgjithshëm i ‘Konfindustrias’, Gjergj Buxhuku tha  se kriza në ekonominë shqiptare nuk lidhet drejtpërdrejtë me pasojat nga tërmeti apo pandemia, pasi sipas tij situata në ekonominë shqiptare ka...

Ekonomi 09:44 - 30 Gusht, 2020

Rikuperimi nuk do të jetë aq i shpejtë dhe i lehtë sa pritej!

E gjithë bota është mbërthyer në krizën më të keqe që pas Luftës së Dytë Botërore. Të dhënat paraprake treguan se rënia në tremujorin e dytë...

Paralajmëron Dritan Shano/ Shtatori do jetë i nxehtë, do e ndjejnë familjet shqiptare
Politikë 12:20 - 25 Gusht, 2020

Paralajmëron Dritan Shano/ Pritet një shtator “i nxehtë”, do e ndjejnë familjet shqiptare

Eksperti i ekonomisë Dritan Shano ka bërë sot një paralajmërim të fortë për sezionin e ardhshëm parlamentar. Shano tha se shtatori do të jetë i nxehtë...

Ekonomi 08:52 - 14 Gusht, 2020

Pandemia dhe tërmeti ulën investimet private në ekonomi me 17% në 3-mujorin e parë

Pas rënies me 10.7% në tremujorin e katërt të vitit 2019, investimet totale në ekonomi thelluan tkurrjen me 16.7% në tremujorin e parë të këtij viti...

SHBA, bien kërkesat për ndihmë papunësie
Bota 16:54 - 13 Gusht, 2020

SHBA, bien kërkesat për ndihmë papunësie

Në SHBA, 963 mijë persona të tjerë paraqitën javën e kaluar kërkesa për kompensim papunësie, sipas Departamentit të Punës. Megjithatë kjo ishte hera e parë që...

Kriza ekonomike në Shqipëri dhe sfidat në vazhdim/ Flasin ekspertët e ekonomisë
Politikë 15:12 - 13 Gusht, 2020

Rimëkëmbje e vakët e ekonomisë pas hapjes/ Deri kur do e mbajë nën presion pandemia rikuperimin

Rimëkëmbja e ekonomike e vendit pas heqjes së masave bllokuese qe shkaktoi pandemia Covid-19 po rezulton e vakët teksa pasojat negative ishin të shpejta dhe të...

Petrit Vasili ngre alarmin/ “Ekonomia është drejt kolapsit, janë mbyllur 32 400 biznese”
Politikë 08:41 - 11 Gusht, 2020

“Shqiptarët po mbijetojnë”/ Vasili: Zhvillimi ekonomik po bën hapa shkatërrimtarë

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili bazuar nga të dhënat e INSTAT thotë se shqiptarët shpezojnë gjithnjë e më pak pasi kanë hallin e mbijetesës. Sipas Vasilit,...

Video-Florjon Mima akuza të forta/ “Qeveria e Ramës shërbëtore e një grushti oligarkësh”
Politikë 08:54 - 10 Gusht, 2020

“Tetë vite gjullurdi totale për ekonominë reale”/ Mima tregon “sekretin” për të dalë nga kjo situatë

Ish deputeti i PD, Florjon Mima ka analizuar situatën ekonomike në vendin tone gjatë këtyre 8 viteve. Sipas tij, në 8 vite ka pasur , çoroditje,...

Mbyllja e qepenave të biznesit të vogël/ Thirrja e Metës: Të shmanget katastrofa në ekonominë
Ekonomi 14:05 - 7 Gusht, 2020

Mbyllja e qepenave të biznesit të vogël/ Thirrja e Metës: Të shmanget katastrofa në ekonomi

Presidenti Ilir Meta thotë se mbyllja mijëra qepenave të biznesit të vogël në mbarë vendin është vitrina më e dhimbshme e pasojave tepër serioze në ekonominë...

Zbardhen emrat e Bashës për anëtarë të KQZ
Politikë 13:15 - 6 Gusht, 2020

Pesë muaj pas mbylljes nga pandemia/ Basha bën bilancin: Paketat ekonomike rezultuan gjysmake

Pesë muaj pas mbylljes nga pandemia, kreu i PD, Lulzim Basha thotë se është fakt që paketat ekonomike të qeverisë rezultuan gjysmake, të pamenduara dhe pa...

PAA: Shqipërisë i duhet një plan rimëkëmbjeje realist dhe eficent kundër krizës ekonomike
Politikë 11:05 - 6 Gusht, 2020

PAA: Shqipërisë i duhet një plan rimëkëmbjeje realist dhe eficent kundër krizës ekonomike

PAA bazuar edhe në analizën dhe vendimin e fundit të Këshillit Mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë lidhur me gjëndjen, risqet dhe sfidat e vështira të ekonomisë...

Ekonomi 09:45 - 6 Gusht, 2020

Eurostat: Ekonomia shqiptare humbi 400 mln euro në tremujorin e parë

Ekonomia shqiptare rezulton të ketë humbur rreth 400 milionë euro që në tremujorin e parë të këtij viti, në raport me si rrjedhojë e tërmetit dhe...