Connect with Us

All posts tagged "egjiptiane"

Blog 09:23 - 18 Tetor, 2020

Nuk ishte egjiptiane dhe as e bukur/ Ç’nuk dini mbi Kleopatrën e famshme të antikitetit

Emri i Kleopatrës të sjell në mend imazhe të Egjiptit të Lashtë dhe intrigave historike. Por çfarë qëndron përtej legjendës së saj? Ishte viktimë e propagandës...

Aktualitet 15:08 - 29 Dhjetor, 2018

Sulmi ndaj turistëve/ Policia egjiptiane ekzekuton 40 xhihadistë

Pas sulmit me lëndë shpërthyese ndaj një autobusi me turistë në afërsi të piramidave të Egjiptit, ku humbën jetën 4 vetë, 3 turistë e një shoqërues,...

Kuriozitete 22:47 - 25 Maj, 2016

Nga egjiptianët, tek Majat: Të gjithë shikonin yjet

Qielli ishte për të lashtët një spektakël “hyjnor”. Për grekët, për shembull, ishin “yjet” e Hermesit, Afërditës, Aresit dhe Zeusit (Mërkuri, Venusi, Marsi dhe Jupiteri). Kudo...