Connect with Us

All posts tagged "egjipt"

Bota 17:20 - 15 Shkurt, 2020

Afrika konfirmon rastin e parë me koronavirus

Koronavirusi është kthyer tashmë në një alarm botëror, ndërsa ka mbërritur edhe në Afrikë. Kështu, mësohet se Egjipti ka konfirmuar  rastin e parë të prekur nga...

Bota 13:05 - 3 Janar, 2020

Drejt zbulimit të mistereve/ Hap dyert Piramida më e vjetër në botë

Në muajt e parë të vitit 2020, një nga piramidat më të vjetra të Egjiptit, mbase e para, Piramida e Faraonit Zozer, hapet për herë të...

Bota 14:13 - 21 Shtator, 2019

Protesta kundër presidentit në Egjipt

Demonstruesit në Egjipt akuzojnë presidentin dhe ushtrinë për korrupsion. Qindra vetë dolën në rrugë për të protestuar kundër lidershipit të vendit të frymëzuar nga një egjiptian...

Aktualitet 15:59 - 19 Maj, 2019

Sulmohet autobusi me turistë/ 16 të lënduar

Një autobus me turistë është goditur nga një bombë në zonën e piramidës së Gizës, në Egjipt. Sipas agjencisë Reuters, deri tani mendohet se ka 16...

Kuriozitete 15:40 - 1 Maj, 2019

E paskemi ditur gabim! Mumiet më të vjetra në botë nuk ndodhen në Egjipt

Gjithnjë kemi dëgjuar që në Egjipt ndodhen mumiet më të vjetra të të vdekurve por ja që faktet tregojnë që nuk është kështu. Mumiet janë krijuar...

Aktualitet 19:41 - 1 Mars, 2019

Vizita në Egjipt/ Ilir Meta: I impresionuar nga projektet ekonomike në këtë rajon

Presidenti i Republikës së Shqipërisë Ilir Meta, ndodhet për një vizitë zyrtare në Egjipt, nga ku ka vizituar Kanalin e Ri të Suezit. Në një postim...

Kuriozitete 13:25 - 30 Nentor, 2018

Arkivolet misterioze të Egjiptit, pse peshojnë më shumë se 100 tonë?

Janë të ndërtuara prej graniti dhe peshojnë më shumë se 100 tonë. Cila ishte arsyeja dhe pse u ndërtuan këto 24 arkivole në formën e kutive...

Kuriozitete 12:53 - 12 Nentor, 2018

Hapen varret e lashta në Egjipt, gjenden dhjetëra mumie të maceve dhe brumbujve

Një duzine macesh mumie si dhe një koleksion i rrallë i brumbujve janë gjetur së fundmi në 7 sarkofagë. Koleksioni mendohet që të jetë krijuar rreth...

Kuriozitete 17:00 - 6 Nentor, 2018

Zbulimi në Egjipt: Ja si u ndërtuan piramidat

Misteri se si ekzaktësisht piramidat janë ndërtuar mund të jetë më pranë zgjidhjes, pasi një ekip arkeologësh bënë një zbulim rastësor në një minierë të lashtë...

Aktualitet 23:49 - 11 Tetor, 2018

Sulmet në Kisha/ Egjipti dënon me vdekje 17 persona

Një gjykatë në Egjipt ka dënuar me vdekje 17 persona, për shkak të sulmeve në kisha. Sulmet, të cilat janë marrë përsipër nga ISIS, kanë lënë...

Aktualitet 15:53 - 16 Shtator, 2018

Treni del nga shinat, në Egjipt/ Plagosen 12 persona

12 persona kanë mbetur të plagosur si pasojë e daljes së trenit nga shinat në rajonin El-Menufijje të Egjiptit. Sikurse shkruajnë mediat vendase të plagosurit janë...

Aktualitet 14:43 - 9 Shtator, 2018

Foto/Varret e lashta egjiptiane të Mehut hapen për publikun

Varret e Mehut janë rihapur për publikun për herë të parë në pothuajse 80 vjet qëkur u zbuluan në vitin 1940 në Giza të Egjiptit. Varret,...

Aktualitet 21:24 - 29 Gusht, 2018

Egjipt/ Ekzekutohen njëzet terroristë të ISIS-it

Ushtria egjiptiane ka ekzekutuar 20 terroristë të ISIS-it. Nga mediat ndërkombëtare raportohet, se sulmi është kryer nga avionë luftarakë në shkretëtirën perëndimore, në një zonë që...

Aktualitet 09:34 - 20 Gusht, 2018

Foto-Sarkofagu “i mallkuar” egjiptian/ Ja çfarë u gjet brenda tij

Ministria Egjiptiane e Antikave ka bërë publike detaje të reja rreth disa skeleteve të gjetura brenda sarkofagut misterioz që u zbulua në korrik. Sarkofagu i gjetur...

Aktualitet 23:32 - 5 Gusht, 2018

U kafshua nga peshkaqeni/ Ndërron jetë turisti

Një turist çek ka ndërruar jetë si pasojë e sulmit të një peshkaqeni. Ngjarja është regjistruar në plazhin e Marsa Allam në Detin e Kuq në...

Aktualitet 22:56 - 21 Korrik, 2018

Hapet sarkofagu 2000 vjeçar/ Ja çfarë u gjet brenda tij (foto)

Autoritetet egjiptiane kanë hapur më në fund sarkofagun 2000 vjeçar që ndodhej në Aleksandri. Brenda tij u gjetën 3 skelete të dekompozuar, ndërsa njëra prej kafkave...

Aktualitet 20:47 - 9 Dhjetor, 2017

Zbulohen dy varreza të lashta/ Ja cilit vit i përkasin

Dy varreza të vogla antike janë zbuluar në jug të qytetit Luxor, njoftojnë autoritetet egjiptiane. Nga të dhënat e paraqitura në mediet vendase, raportohet se ato...

Aktualitet 08:41 - 25 Nentor, 2017

PD, reagon për sulmin në Egjipt

Një sulm i egër dhe po aq i ulët goditi një grup besimtarësh në Egjipt. Brutaliteti i këtij sulmi shkaktoi një numër të madh viktimash dhe...

Aktualitet 18:15 - 24 Nentor, 2017

Sulmi në xhami/ Rritet bilanci i viktimave në Egjipt

Vijon të rritet numri i viktimave të sulmit në xhaminë Sinai në Egjipt. Mediat ndërkombëtare, bëjnë me dije se deri më tani, janë të paktën 235...

Aktualitet 14:55 - 24 Nentor, 2017

Sulm me bombë në një xhami/ 155 të vdekur

Një sulm me bombë dhe armë ka ndodhur në një xhami në provincën Sinai në veri të Egjiptit. Si pasojë e këtij sulmi janë vrarë 155...

Uncategorized 22:05 - 14 Gusht, 2017

Teoritë shokuese që tregojnë anën tjetër të historisë

Njerëzit shpesh ndajnë opinione të pranuara gjerësisht për çdo event historik. Por ka një shans që disa nga këto pikëpamje na imponohen nga fuqi më të...

Aktualitet 12:53 - 26 Maj, 2017

Sulm terrorist ndaj të krishterëve/23 të vrarë brenda autobuzit

Njëzetë e tre persona të besimit të krishterë janë vrarë si pasojë e një sulmi kundër autobusit në të cilin ata udhëtonin, ndërkohë që njëzetë e...

Aktualitet 19:37 - 13 Korrik, 2016

Denoncimi shokues i Amnesty International/ Qeveria në Egjipt po zhduk njerëzit!

Amnesty International ka bërë një denoncim shokues: qeveria egjiptiane po zhduk qytetarët. Sipas AI, studentë dhe manifestues politikë të gjitha moshave janë zhdukur pa lënë asnjë...