Connect with Us

All posts tagged "efektet"

Efektet shëndetësore afatgjata të Covid-19
Shëndeti 23:00 - 28 Nentor, 2020

Efektet shëndetësore afatgjata të Covid-19

Personat e intubuar e të shtruar në spital për javë të tëra pa lëvizur, ngrënë apo folur siç duhet vazhdojnë ende t’i ndjejnë pasojat e koronavirusit....

Lajm i trishtë! Po kurohej për Covid, ndërron jetë gruaja shtatzënë
Shëndeti 20:21 - 24 Nentor, 2020

Koronavirusi/ Çfarë dimë, dhe çfarë nuk dimë!?

Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP Kjo sëmundje është shkaktuar nga një koronavirus i ri njerëzor dhe gjithashtu është krahasuar gabimisht me gripin. Simptomat e...

Pse kafeja mund të jetë e mirë për shëndetin tuaj
Blog 08:33 - 8 Nentor, 2020

Pse kafeja mund të jetë e mirë për shëndetin tuaj

Kafeina është ilaçi më popullor psikoaktiv në botë. Njerëzit kanë pirë kafe, një burim natyral i kafeinës, për shekuj me radhë. Por rreth efektit të saj...

Efekti i COVID-19/ Ekonomitë më sytë nga turizmi, përmirësohen standardet
Ekonomi 12:05 - 26 Tetor, 2020

Efekti i COVID-19/ Ekonomitë më sytë nga turizmi, përmirësohen standardet

Turizmi është një nga sektorët më të goditur globalisht sa i takon situatës së COVID-19 por edhe ai që mund të rimëkëmbet më shpejt. Drejtoria e...

Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse konsumoni ushqim pikant/ Zbuloni efektet negative dhe pozitive
Life Style 13:24 - 27 Shtator, 2020

Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse konsumoni ushqim pikant/ Zbuloni efektet negative dhe pozitive

Disa pjata janë aq pikante, saqë kuzhinierët duhet të mbajnë një maskë me gaz gjatë gatimit për të mbrojtur sytë nga djegia. Ngrënia e ushqimit të...

8 efektet që çamçakëzi mund të ketë në trupin tuaj
Kuriozitete 13:27 - 26 Shtator, 2020

8 efektet që çamçakëzi mund të ketë në trupin tuaj

Ndikon në dhëmbët tuaj. Mirë : Çamçakëzi pa sheqer është një vrasës efikas i baktereve. Ai  mbron dhëmbët tuaj nga prishja dhe gingiviti duke  shkaktuar pështymë...

 Mjekët: Maskat e fytyrës ju mbrojnë nga Covid-19, por ja çfarë u bëjnë syve...
Shëndeti 08:47 - 12 Shtator, 2020

Mjekët: Maskat e fytyrës ju mbrojnë nga Covid-19, por ja çfarë u bëjnë syve…

Në momentin aktual ku gjendet pandemia e Covid-19, ekspertët mjekësorë pranojnë gjerësisht se mbajtja e maskës në fytyre në ambiente publike, është një nga mënyrat më...

Politikë 09:16 - 2 Shtator, 2020

Efektet e pandemisë/ 57 000 qytetarë dolën të papunë, Shqipëria dha ndihmën më të ulët në Rajon

Ekonomia e Shqipërisë pësoi dy goditje të njëpasnjëshme, efektet e tërmetit shkatërrimtar dhe pandemisë globale Covid-19. Izolimi i detyruar dhe paralizimi i aktivitetit ekonomik detyroi qeverinë...

Shëndeti 15:06 - 19 Qershor, 2020

E paskemi ditur gabim/ Çfarë efekti ka bananja në organizmin tuaj

Bananet kryesisht përbëhen nga uji, përbërësit e tjerë janë karbohidrate,vitamina,minerale dhe në përqindje më të ulët proteinat dhe lipidet. Ndër karbohidratet, fibra është ajo që ia...

Shqipëria “ka ngritur duart përballë krizës”/ Eksperti i Shëndetit Publik bën paralajmërimin e frikshëm 
Blog 08:24 - 6 Qershor, 2020

Koronavirusi/ Çfarë ndodh nëse nuk do të funksionojë asnjë ilaç kundër tij?

Nga Heather Catt & Arpana Verma “The Conversation” Aktualisht nuk ka një kurë të njohur ndaj Covid-19, dhe rezultatet e testeve të hershme klinike të disa...

Life Style 17:02 - 10 Maj, 2020

Reduktoni përdorimin e këtij produkti/ Njihuni me efektet negative të pastruesit të make up-it

Teksa mendoni se fshirja e make up me letra të lagura ndihmon në relaksimin e fytyrës, kjo nuk është dhe aq e vërtetë. Në fakt është...

Bota 19:28 - 24 Shkurt, 2020

Problemet e koronavirusit në Kinë do të kenë efekt mbi ekonominë amerikane

Problemet e shkaktuara nga shpërthimi i koronavirusit në Kinë do të kenë efekt mbi ekonominë amerikane, por përmasat e goditjes janë të paqarta, tha të hënën...

babai dhe bija
Aktualitet 20:20 - 15 Janar, 2019

Studimi/ Dashuria e nënës fshin dhimbjen e mungesës së babait

Babai është shumë përcaktues në formimin e personalitetit të fëmijës dhe në mënyrën se si fëmija do të ndërtojë karakteristikat e veçanta të personalitetit më vonë....

Aktualitet 14:40 - 10 Janar, 2019

Ju tregojmë se çfarë ndodh me trupin tuaj kur nuk konsumoni më kafe

Flini më mirë Edhe pse në fillim ju ndiheni më të lodhur se zakonisht, sepse trupi duhet të mësohet me mungesën e stimuluesve, në afat të...

Aktualitet 22:25 - 23 Dhjetor, 2018

Shkencëtarët shpjegojnë pse duhet të flini nudo

Të flesh nudo do të ndihmojë që të krijosh një lidhje më të fortë me partnerin. Oksitocina është një hormon që krijon edhe lidhjen mes dy...

Aktualitet 23:20 - 22 Dhjetor, 2018

Gjumi i pakët përshpejton plakjen e trurit

Gjumi i pakët sipas studimeve, vendos në rrezik shëndetin e trurit tonë. Pa orët e nevojshme të gjumit, truri ynë mund të jetë në rrezik të...

Aktualitet 23:15 - 8 Dhjetor, 2018

Ja se çfarë i ndodh trurit të fëmijës kur ju ngrini zërin

Të kesh fëmijë është bekim, gjithsesi shumë prindër e humbin durimin për shkak të detyrës së vështirë dhe nuk komunikojnë si duhet me fëmijët e tyre....

Aktualitet 01:00 - 14 Janar, 2018

Efektet mrekullibërëse të lëkurës së mollës 

Përbërësit natyrorë që mund t’ju ndihmojnë kundër hipertensionit përfshijnë ekstraktin e lëkurës së mollës, qumështin dhe çajin e gjelbër. Këtu janë disa përfitime të tjera që...

Aktualitet 22:20 - 17 Shkurt, 2017

Kjo bimë përmirëson problemet me kujtesën

Antioksiduesit e acidit të rozmarinës në masë të madhe mund ta parandalojnë apo ngadalësojnë shfaqjen e sëmundjes së Alzajmerit, dhe sipas ekspertëve italianë, edhe mund ta...

Life Style 16:53 - 16 Janar, 2015

Sallata jeshile, fillimi i një shëndeti të mirë

Të gjithë ne kur konsumojmë vaktet e ushqimit mundohemi të hamë sa më shëndetshëm dhe të marrim sa më shunë vlera ushqyese. Një ndër këto produkte...

Life Style 10:41 - 10 Janar, 2015

Cfarë ndodh nëse bëjmë dush c’do ditë…

Sipas specialistëve të bërit dush çdo ditë mund të jetë shumë e rrezikshme. Pse nuk duhet të bëjmë dush çdo ditë? Ideale janë zakonet e mira...