Connect with Us

All posts tagged "e ardhmja"

Blog 08:18 - 30 Mars, 2020

Shansi i humbur i Europës në mbrojtjen nga koronavirusi

Europianët po e paguajnë reagimin e vonuar të qeverive europiane ndaj pandemisë së Coronës me kufizimin e lirisë personale dhe recesion të thellë. Europa mund të...

Lajme 19:45 - 1 Janar, 2020

“Apokalipsi i insekteve”/ Shkencëtarët bëjnë paralajmërimin e madh

Shkencëtarët thonë, se ngrohja globale nuk është kërcënimi i vetëm serioz për njerëzit.Një kërcënim tjetër i madh është rënia e numrit të insekteve dhe zhdukja e...

Lajme 18:42 - 30 Dhjetor, 2019

Astrologjia e karmës/ 2020 parashikon atë çfarë meritoni

Keni dëgjuar ndonjëherë për astrologjinë “karmike”? Atrologjia karmike është një nga disa llojet e astrologjisë. Edhe pse kjo nuk është një degë shumë e njohur në...

Blog 10:03 - 11 Tetor, 2019

Cila është e ardhmja e populizmit evropian?

Nga Alessandra Bocchi “The Washington Examiner” * Në Evropën Perëndimore, nuk ka asnjë qeveri populiste në pushtet. Megjithatë partitë populiste janë ende në rritje, dhe liderët...

zgjidh nje akullore te themi cfare thote e ardhmja
Aktualitet 23:40 - 19 Shkurt, 2019

Zgjidh një akullore dhe do të themi çfarë thotë e ardhmja për ty

Akullorja e parë Nëse ke zgjedhur akulloren e parë së shpejti do të bësh një udhëtim, kujtimi i të cilit do të qendrojë për shumë kohë...

Aktualitet 12:31 - 4 Nentor, 2018

Debati Munk, mes “populistit” Bannon dhe konservatorit Frum

Një debat i ashpër por shumë civil që tregon qartë se e ardhmja në perëndim i përket “populizmit kombëtar dhe jo liberalizmit socialist”. Një debat prej...

Life Style 22:50 - 19 Maj, 2018

Projekti që do të shpëtojë njerëzimin/ Qytet-shteti lundrues

Sipas kuptimit tradicional, një shtet është një organizatë politike me një qeveri qendrore që ka monopolin dhe legjitimitetin për të ushtruar edhe forcën brenda një territori...

Uncategorized 20:46 - 14 Maj, 2018

Trajneri Shkëmbi e tregon hapur: Këto ekipe më kanë kontaktuar!

Trajneri dhe ish-kapiteni i Skënderbeut, Bledi Shkëmbi, dha një intervistë për “RTSH”-në. Ai foli në lidhje me fitimin e titullit të Skënderbeut, të ardhmen, por dhe...

Kryesore Show Biz 22:30 - 10 Shkurt, 2018

‘Udhëtarët e kohës’ nga vitet 8973 dhe 6000 ndajnë fotot e së ardhmes 

Një djalosh i cili pretendon të jetë një zyrtar i qeverisë tha se po shfaq një sekret të tmerrshëm që po ndodh në botë. Ndërsa shumë...

Aktualitet 01:30 - 3 Dhjetor, 2017

Ja kush do të jenë ekonomitë më të fuqishme në 2050-ën

Deri në vitin 2050, bota ka gjasa të ketë ndryshuar në mënyrë drastike nga ajo që njohim sot, dhe peizazhi ekonomik dhe financiar i planetit nuk...

Aktualitet 22:30 - 19 Nentor, 2017

‘Udhëtari kohor nga viti 2028’ ka një paralajmërim të frikshëm për të ardhmen

Shumë shkencëtarë dhe ekspertë thonë se udhëtimi në kohë është teorikisht i mundur, por teknologjia e nevojshme për ta bërë atë të ndodhë është vite dhe...

Aktualitet 01:10 - 12 Tetor, 2017

Mënyrat se si e ardhmja do ndryshojë trurin tonë

Truri ka qënë subjekti kryesor në çdo gjë që ne bëjmë, në funksionimin dhe zhvillimin tonë. Megjithatë, duke kaluar koha, dhe avancimet mjekësore dhe zbulimet bëhen,...

Aktualitet 17:40 - 10 Gusht, 2017

E ardhmja e errët e njerëzimit!/Gazetari: Do ketë përmbytje të madhe, kush do shpëtojë!

Gazetari Klodian Tomorri ka bërë një parashikim mbi të ardhmen e njerëzimit. Në rrjetet sociale, gazetari Tomorri shkruan se pas tërmetit 50-vjeçar do të ketë një...

Aktualitet 11:55 - 31 Korrik, 2017

Parashikimi i frikshëm i analistit/ PD nuk vjen kurrë në pushtet nëse…

Gazetari dhe analisti i njohur, Fatos Lubonja ka bërë një analizë të gjatë të Partisë Demokratike dhe të ardhmen që e pret këtë forcë politike, në...

Aktualitet 22:54 - 25 Korrik, 2017

Si te lexoni te ardhmen në filxhanin e kafesë?

Rregullat Filxhani duhet të jetë i rrumbullakët, pasi aty lexohet më së miri e ardhmja. Kafeja duhet të jetë e fortë dhe e freskët. Sheqeri, qumështi...

Aktualitet 09:09 - 28 Mars, 2017

Çfarë patë në foto?!/Përgjigjja zbulon të ardhmen tuaj

Kjo fotografi e bukur e artistit Octavio Ocampo me siguri do t’ju hutojë… Në shikim të parë, me sytë diçka e çuditshme ndodh. Por kjo ndodh...

Kuriozitete 09:45 - 2 Qershor, 2015

Ashensori i së ardhmes

Ky ashensor mund të revolucionarizojë lëvizjen me këtë mjet dhe do të shtojë hapësirat në banesat tona. Ideja është marrë nga filmi i njohur fantashkencë Star Trek. Një...

Kuriozitete 18:34 - 30 Maj, 2015

Bill Gates, obsesion për fundin e njerëzimit

Një prej njerëzve më të pasur në botë është i fiksuar nga “mendime të errëta” për të ardhmen e njerëzimit. Optimizmi për të është realizëm, e për...