Connect with Us

All posts tagged "dw"

Politikë 22:35 - 20 Shtator, 2019

DW për Saimir Tahirin: Zhduku Lazaratin por trafiku i drogës u rrit, po merr fund pandëshkueshmëria

Gjykata e shpalli ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri të pafajshëm për trafik droge dhe fajtor për shpërdorim detyre. Vendimi jep 5 vjet burg, të kthyera në...

kriza politike
Blog 18:10 - 19 Shtator, 2019

Profil i Matthew Palmer – shkrimtari në Departamentin e Shtetit

Kush është Matthew Palmer, i ngakuari i posaçëm amerikan për Ballkanin? Nga ai pritet ndihmë në zgjidhjen e çështjeve shumë të ndërlikuara në këtë rajon. Si...

Bota 11:03 - 4 Shtator, 2019

Pas “Marrëveshjes së Paqes” drejt fatkeqësisë tjetër

Fundi i luftës në Afganistan nuk duket gjëkundi. Po të duan të kujdesen për paqen Talibanët, do të përballen me të njëjtat probleme si SHBA dhe...

Blog 10:58 - 31 Gusht, 2019

Femrat nuk janë mish gjahu

Në Turqi një burrë vret ish-gruan në publik. Mijëra njerëz dalin në rrugë të protestojnë kundër dhunës. Por ky akt tronditës shkon përtej Turqisë. Ai tregon...

Bota 14:12 - 29 Korrik, 2019

DW: Kremlini ka frikë nga populli

Elita në pushtet në Moskë reagon gjithnjë e më me nervozizëm ndaj protestave të popullit. Përkundrazi, opozita po e humbet frikën. Ato që të forcojnë janë...

Aktualitet 15:41 - 21 Korrik, 2019

DW: Zhvillime të bujshme në Kosovë

Dorëheqja e kryeministrit kosovar Haradinaj ishte e befasishme. Arsyeja: ai është thirrur nga Gjykata Speciale për krimet e luftës për Kosovën. Tashmë kartat do të shkartisen...

Aktualitet 22:59 - 17 Korrik, 2019

Udhëtimi i Merkelit drejt majave të pushtetit

Nga vajza e një prifti në Gjermaninë Lindore në femrën e parë kancelare: Më 17 korrik Angela Merkel mbush 65 vjeç. DW sjell pjesë nga jeta...

Aktualitet 09:49 - 12 Korrik, 2019

Merkel dhe dridhja/ Kancelarja qëndron ulur gjatë një pritjeje shtetërore

Angela Merkel dridhet – i gjithë vendi është i shqetësuar. Të enjten kancelarja qendroi ulur gjatë një pritjeje shtetërore. Të tregosh dobësi në politikë? Kjo nuk...

Aktualitet 08:55 - 6 Korrik, 2019

DW: BE duhet të gjejë një strategji të re në Ballkan

BE është e zënë me veten. Për një zgjerim të shpejtë nuk mendon askush për momentin në Bruksel. Por vendet e Ballkanit kanë nevojë për oferta...

Aktualitet 10:02 - 28 Qershor, 2019

Foto/ Trump takon “mikeshën e mrekullueshme”

Presidenti amerikan, Donald Trump e ka mbuluar me komplimente, kancelaren Angela Merkel. Ajo është një “person fantastik”, “mikeshë e mrekullueshme” dhe marrëdhënia është e “shkëlqyer”, tha...