Connect with Us

All posts tagged "dw"

Aktualitet 15:20 - 18 Janar, 2021

Tiranë/ Gjermania vijon ndihmat humanitare kundër pandemisë

Gjermania i dhuroi Shqipërisë 1000 oksimetra pulsi për pacientët e diagnostikuar me COVID-19 në rrezikshmëri të lartë jete, për të monitoruar edhe ata vetë nivelin e...

Reforma në drejtësi/ Sokol Sadushi: 2021 do jetë vit premtues
Aktualitet 15:02 - 17 Janar, 2021

Reforma në drejtësi/ Sokol Sadushi: 2021 do jetë vit premtues

Zëvendës Kryetari i Gjykatës së Lartë, Sokol Sadushi, në intervistën ekskluzive për DW tregon sfidat e funksionimit të plotë të kësaj Gjykate, e cila duhet të...

Kosova & Rajoni 15:32 - 12 Janar, 2021

Akuza dhe kundërakuza Kosovë-Serbi: E ardhmja e dialogut e paqartë?

Dialogu Kosovë Serbi ka ngecur prej disa muajsh dhe kështu edhe do të vazhdojë me gjasë edhe për disa muaj të tjerë. Kjo për faktin që...

Bota 08:56 - 2 Janar, 2021

Opinion në DW/ Corona është këtu dhe do të mbetet

Kancelarja ia kushtoi pothuajse të gjithë fjalimin e saj për Vitin e Ri pandemisë Corona. Dhe ia doli të përqendrohet tek gjërat më të rëndësishme –...

Aktualitet 10:09 - 25 Dhjetor, 2020

Ambasadorja gjermane: Për të arritur në BE, duhet punuar! Shqipërisë i mungojnë disa kushte

Afrimi i Ballkanit Perëndimor me BE-në është vendim strategjik dhe ka qenë në krye të agjendës së Gjermanisë si presidente e radhës e BE-së. Deutsche Welle:...

A do të ketë ndryshim të masave kufizuese?/ Silva Bino jep përgjigjen
Aktualitet 11:07 - 21 Dhjetor, 2020

“Po vlerësojmë skenarë të ndryshëm të furnizimit, përveç Covax”/ Silva Bino zbulon se kur do të nis vaksinimi në Shqipëri

Ekspertja Silvia Bino nga Instituti i Shëndetit Publik flet për DW mbi strategjinë e vaksimit të popullsisë në Shqipëri dhe sigurimin e infrastrukturës për fillimin e...

Dalin shifrat/ Ja sa doza vaksine anti-Covid kanë siguruar vendet e Ballkanit përmes Covax
Kosova & Rajoni 13:23 - 16 Dhjetor, 2020

“Vaksinimi, jo para marsit”/ Si do ta sigurojë Kosova vaksinën anti-Covid

Kosova pritet të sigurojë falas 360 mijë vaksina, kurse pjesën tjetër do ta blejë. Ndërkohë zyrtarë të OBSH-së në Kosovë parashohin që procesi i vaksinimit në...

Zhvillimi ekonomik/ Gjermania ndihmon Kosovën me 72 milionë euro
Bota 14:17 - 9 Dhjetor, 2020

Zhvillimi ekonomik/ Gjermania ndihmon Kosovën me 72 milionë euro

72.1 milionë euro është ndihma e radhës e Gjermanisë për Kosovën. Kjo shumë do të vihet në funksion gjatë dy viteve të ardhshme dhe ndihma gjermane...

Bota 14:06 - 8 Dhjetor, 2020

BE do të ndëshkojë shkeljet e të drejtave të njeriut kudo në botë

Bashkimi Europian do të lehtësojë mekanizmin e sanksioneve, kur shkelen të drejtat e njeriut. Ministrat e Jashtëm të BE, vendosën njëzëri të hënën në Bruksel në...

Integrimi/ Gjermania po angazhohet për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut
Bota 12:12 - 8 Dhjetor, 2020

Integrimi/ Gjermania po angazhohet për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

“Ne (Gjermania) si drejtues të Presidencës së Këshillit të Bashkimit Evropian, po bëjmë të gjitha që janë në mundësinë tonë që mundësisht sa më shpejt, të...

Merkeli paralajmëron ndryshim në barazpeshën globale prej pandemisë
Bota 19:15 - 1 Dhjetor, 2020

Merkeli paralajmëron ndryshim në barazpeshën globale prej pandemisë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha se duhet të pyesim veten se ku do të përfundojë Evropa pas krizës. Në samitin digjital të qeverisë gjermane, kancelarja tha...

Imuniteti i tufës pas vaksinimit të 70% të popullsisë
Bota 16:10 - 30 Nentor, 2020

Imuniteti i tufës pas vaksinimit të 70% të popullsisë

Lirime të masave kufizuese pritet të ketë në periudhën para krishtlindjeve në Francë, Itali, Irlandë e Belgjikë. Gjermania vetem nga 20 dhjetori bën lirime të lehta...

Lufta kundër Covid/ Qeveria gjermane publikon masat e reja me dy faza
Bota 12:34 - 26 Nentor, 2020

Lufta kundër Covid/ Qeveria gjermane publikon masat e reja me dy faza

Shifrat e infektimeve në Gjermani janë ende të larta, por të qëndrueshme. E megjithatë, Gjermania synon  t’i shtrëngojë edhe më shumë masat e mbylljes së lehtë,...

Bota 12:10 - 15 Nentor, 2020

Opinion/ Përjashtimi i myslimanëve nxit radikalizimin

“Islami duhet të iluminohet!” Këtë e theksonte mësuesi im i sportit me gishtin e ngritur para fytyrës. Në sallën e sportit sundonin zhurmat, e në një...

Bota 12:59 - 14 Nentor, 2020

Sulmet terroriste/ Si mund të ndalohen xhihadistët në Evropë?

Drezden, Paris, Nicë dhe Vjenë. Pas katër sulmeve terroriste në më pak se një muaj, është e qartë, se pesë vjet pas sulmeve të përgjashme në...

Bota 10:21 - 14 Nentor, 2020

“Koronavirusi na plaku të gjithëve”/ Ja grupmoshat e rrezikuara nga pandemia

Dy javë më parë takova disa ish-shokë të shkollës së mesme që kishin ardhur në qytetin tonë. Jeta duket të jetë më e durueshme këtu –...

Pandemia e koronavirusit/ DW tregon çfarë i ka sjellë Suedisë rruga e veçuar
Bota 11:25 - 8 Nentor, 2020

Pandemia e koronavirusit/ DW tregon çfarë i ka sjellë Suedisë rruga e veçuar

“Zhvillimet po shkojnë në drejtimin e gabuar”, shkroi kryeministri i Suedisë, Stefan Löfven të enjten në Facebook. “Më shumë infektime, më shumë raste vdekjeje. Kjo është...

Nuk respektuan masat anticovid/ Ndëshkohen 626 qytetarë dhe 6 administratorë lokalesh
Aktualitet 13:37 - 7 Nentor, 2020

Pandemia e koronavirusit/ DW: Në Tiranë situata ka dalë jashtë kontrollit

Të premten (06.05) Tirana është cilësuar nga ekspertët anti-Covid-19 si “zonë e kuqe”. Ky cilësim, që shpreh gjendjen e rrezikut të lartë, ka ardhur nga rritja...

“DW” analizon zgjedhjet në SHBA: Çfarë duhet ditur kur Amerika voton, si funksionon sistemi
Aktualitet 08:51 - 4 Nentor, 2020

“DW” analizon zgjedhjet në SHBA/ Çfarë duhet ditur kur Amerika voton dhe si funksionon sistemi

Në SHBA amerikanët kanë dhënë votën për vendimin që kanë marrë, për të zgjedhur si president Donald Trumpin apo Joe Bidenin. Ç’pritet të ndodhë, si funksionon...

Bota 15:01 - 16 Shtator, 2020

A i duhet Ballkanit Perëndimor një “Mini-Shengen”?

Kur Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, në tetor 2019, paraqitën nismën e tyre, të quajtur “Mini-Shengen”, BE-ja sapo e kishte shtyrë hapjen e negociatave të...

 “Funksionimi i Gjykatës Kushtetuese në rend të ditës”/ Blushi i Metës, i përgjigjet gazetares së DW
Politikë 15:37 - 23 Qershor, 2020

 “Funksionimi i Gjykatës Kushtetuese në rend të ditës”/ Blushi i Metës, i përgjigjet gazetares së DW

Zëdhënësi i Presidencës, tedi Blushi ka reaguar në lidhje me një shkrim të publikuar në DË, ku ndër të tjera thuhet se Funksionimi i Gjykatës Kushtetuese...

Shëndeti 09:34 - 10 Qershor, 2020

Studimi/ Ndikimi i grupit të gjakut tek COVID-19

Sipas studimeve të fundit grupi i gjakut luan rol në rrjedhën e sëmundjes COVID-19. Ky konstatim pritet të ndikojë edhe në zhvillimin e e terapive të...

Sociale 14:24 - 22 Prill, 2020

Humori në rrjetet sociale sfidon koronavirusin

Rrugët vazhdojnë të jenë shkreta në Shqipëri, por jo komunikimi mes njerëzve. Platformat online lulëzojnë e bashkë me to edhe humori si kundërpeshë ndaj krizës së...