Connect with Us

All posts tagged "durresi"

Sociale 08:47 - 5 Shkurt, 2020

Nga Durrësi, Tirana, Vora, Fushë-Kruja dhe Laçi/ Zbulohen zonat ku do të ngrihen lagjet e reja pas tërmetit

Janë publikuar sot në Fletoren Zyrtare koordinatat dhe hartat e zonave të reja për zhvillim, ku do të vendosen banorët, banesat dhe shtëpitë e të cilëve...

Sociale 08:43 - 16 Dhjetor, 2019

Ndërtimet pa kriter/ Tirana dhe Durrësi, qytetet me të rrezikuara nga degradimi i tokës

Tirana paraqitet me nivelin më të lartë të presionit mbi degradimin e tokës, kryesisht prej ndërtimeve pa kontroll, shtimit të popullsisë dhe erozionit, thuhet në një...

Politikë 13:19 - 14 Dhjetor, 2019

Skandali- Bashkia e Durrësit, 42 mijë euro per festa/ Tetova dhuron 25 mijë eurot e dekorit të saj festiv për qytetarët  

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa deklaron se Bashkia e Durrësit ka vendosur të përdorë 42 mijë euro për zbukurime për festat e fundvitit, ndërkohë që...

Lajme 22:46 - 9 Dhjetor, 2019

Seranaj ngre alarmin/ Në një tërmet tjetër Durrësi do rrëzohet më shumë

Inxhinieri Agim Seranaj deklaroi në emisionin “Opinion” se Durrësi do dëmtohet më shumë edhe nëse bie një tërmet më i vogël se ai i 26 nëntorit....

Kronika 08:37 - 5 Dhjetor, 2019

Tërmeti/ Stacioni i Durrësit nuk regjistroi asgjë se…ikën dritat!

Sizmologu Llambro Duni në një studio televizive sqaroi që aksilograma e tërmetit nuk u regjistrua fare në stacionin e Durrësit, për shkak të ndërprerjes së energjisë...

Sociale 10:50 - 3 Dhjetor, 2019

Lejet e ndërtimit në Durrës/ Në 2018 u rritën me 70% sipërfaqet e dhëna për ndërtim banesash

Qyteti i Durrësit u godit rëndë nga tërmeti mëngjesin e 26 nëntorit, ku për fat të keq u shënuan edhe jetë të humbura, përveç dëmeve ende...

Politikë 10:06 - 3 Dhjetor, 2019

Nga Kashari te ish-uzina e traktorëve/ Zonat ku do ngrihen lagjet e reja për të prekurit nga tërmeti

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar mëngjesin e sotëm një mbledhje të jashtëzakonshme me qeverinë, ku ndër të tjera tha se pas tërmetit të 26 nëntorit do...

Politikë 08:01 - 3 Dhjetor, 2019

Dëmet nga tërmeti/ Rama zbulon skenarët për Tiranën, Durrësin dhe Kurbinin

Gjatë mbledhjes së jashtëzakonshme të Këshillit të Ministrave, mëngjesin e sotëm, kryeministri Edi Rama ndër të tjera ka zbuluar skenarët që po përgatiten për t’u zbatuar...

Politikë 16:31 - 1 Dhjetor, 2019

Dorëheqja e Valbona Sakos, reagon PD: Qyteti në duart e Dakos, Zhyljen Varfi njeriu i tenderave korruptiv

Kryetari i PD-së në Durrës Ferdinand Xhaferraj, ka reaguar lidhur me dorëheqjen e Valbona Sakos nga detyra e kryetares së Bashkisë. Xhaferri, shkruan se tashmë qyteti...

Kronika 11:25 - 30 Nentor, 2019

Durrësi i veshur me të zeza/ Tetë anëtarë të familjes Lala përcillen sot për në banesën e fundit

Durrësi përcjell sot për në banesën e fundit, mes dhimbjes dhe lotëve, tetë anëtarët e familjes Lala, të cilët humbën jetën nga tërmeti katastrofik që tronditi...

Sociale 15:20 - 29 Nentor, 2019

Frika nga tërmetet zbraz qytetin 3 mijë vjeçar

Qyteti 3 mijë vjeçar, i cili  është ringritur disa herë pas tërmeteve shkatërruese, është goditur sërish rëndë prej lëkundjeve sizmike që vijojnë prej 3 ditësh dhe...

Politikë 11:52 - 28 Nentor, 2019

Durrësi pa kryetare bashkie

Tërmeti shkatërrimtar i dy ditëve më parë, ka lënë pasoja katastrofale në vendin tonë, ndërsa qyteti më i prekur është Durrësi. Dhjetëra viktima, të tjerë persona...

Politikë 13:04 - 4 Nentor, 2019

Foto-Asnjë plan për parandalimin e përmbytjeve/ Shiu i nxjerr “bojën” Valbona Sakos

Kanë mjaftuar vetëm disa orë reshje shiu, dhe qyteti i Durrësit është gjendur nën pushtetin e ujit. Rrugët janë përmbytur, duke paralizuar kështu qarkullimin në qytet....

Kronika 09:32 - 4 Nentor, 2019

Foto+video-Mashtrimi me investimet/ Paralizohet Durrësi, shiu nxjerr zbuluar Vangjush Dakon

Kanë mjaftuar vetëm disa orë reshje shiu për të nxjerrë “zbuluar” ish-kryebashkiakun e Durrësit, Vangjush Dako në lidhje me investimet e bëra në këtë qytet në...

Aktualitet 09:04 - 30 Maj, 2019

Nga kazinotë te palestrat, 325 milionë euro për argëtim/ Zbuloni qytetin më qejfli

Tirana nuk është vetëm kryeqytet, por edhe epiqendra e argëtimit dhe çlodhjes në Shqipëri. Edhe për vitin 2017, Tirana mban rekordin e shpenzimeve në kategorinë art,...

Aktualitet 20:25 - 28 Maj, 2019

“Partia ime është Durrësi”/ Valbona Sakollari “ndez motorët” e fushatës elektorale

Kandidatja e partisë Bindja Demokratike Valbona Sakollari është gati të ndezë motorët e fushatës elektorale për zgjedhjet e 30 Qershorit. Në një postim në rrjetet sociale...

Aktualitet 11:58 - 15 Mars, 2019

Basha thirrje të fortë nga Durrësi/ Ky është momenti ynë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në vijim të takimit të tij nëpër rrethe , është ndalur ditën e sotme në Durrës, nga ku ka bërë...

Aktualitet 10:17 - 16 Shkurt, 2019

Protesta/ Si po gënjen PD për pjesëmarrjen

Partia Demokratike ka njoftuar mëngjesin e sotëm se mijëra protestues janë nisur nga rrethet në drejtim të Tiranës. Sipas PD-së sot do të jetë një protestë...

Aktualitet 20:43 - 28 Korrik, 2018

Shansi që po humbim/ Durrësi humb shkëlqimin, ja pse po largohen turistët

Hotelet dhe tur-operatorët raportojnë për një rënie të rezervimeve për këtë sezon turistik veror në Durrës, me përjashtim të atyre që operojnë me kontrata. Administratorët tregojnë...

Aktualitet 18:48 - 27 Qershor, 2018

Studimi/ Universitetet e Elbasanit dhe Durrësit kampion në keqpërdorimin e fondeve

Organizatat Qëndresa Qytetare dhe Task Forca Studentore, mbështetur nga Fondacioni Friedrich Ebert, publikoi sot një raport monitorimi mbi menaxhimin e tre universiteteve publike në Tiranë, Durrës...

Aktualitet 22:48 - 18 Qershor, 2018

“Unë të zhduk ty dhe çadrën! Dil në ballkon bëje plazhin”/ Pronari i lokalit kërcënon qytetaren

Emisioni “Stop” ka bërë një vëzhgim në plazhin e Durrësit për të parë se çfarë kushtesh ofron për pushuesit gjatë sezonit veror, megjithëse ka nisur prej...

Aktualitet 21:04 - 30 Mars, 2018

Turistët nga Kosova “braktisin” Durrësin /“Tarifa në Rrugën e Kombit është e lartë”

Qytetarët e Kosovës, të cilët janë edhe “turistët” më patriotikë të Shqipërisë dhe bregdetit Adriatik, janë mërzitur nga vendosja e taksës në Rrugën e Kombit. Në...

Aktualitet 22:31 - 20 Mars, 2018

Agron Duka “tradhton” Bashën/ Publikon kandidatin e tij për Durrësin

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka, nuk i ka kursyer akuzat ndaj liderit të opozitës Lulzim Basha, për mënyrën e të bërit opozitë. Teksa komentoi...