Connect with Us

All posts tagged "duart"

Sociale 20:44 - 26 Mars, 2020

Dëmtimi i lëkurës nga larja e shpeshtë e duarve/ Këshillat e dermatologes

Mjekët specialist bëjnë thirrje vazhdimisht për larjen e shpeshtë të duarve, si një mënyrë parandaluese për infektimin nga COVID-19. Mirëpo aplikimi i larjes së shpeshta, shtuar...

Politikë 23:33 - 18 Mars, 2020

Foto-Lajm/ Kryeministri “thonj pa prerë” që na qeveris!

Kryeministri Edi Rama duket se ka një marrëdhënie “armiqësore” me pastërinë. Një nga shprehjet që shumëkush mund ta sjellë në mendje është batuta ‘lapidare’ e  ish-kryetarit...

Politikë 21:54 - 16 Mars, 2020

“Koronavirusi jeton nga 3 orë deri në disa ditë”/ Pipero tregon pse duhen larë duart shpesh edhe në shtëpi

Mjeku i njohur Pëllumb Pipero ka treguar sot se pse duhen larë duart shpesh edhe pse qytetarët ndodhen në shtëpi dhe nuk janë jashtë. Pipero tha...

Politikë 20:57 - 14 Mars, 2020

“Edi jam”/ Rama i mëson qytetarëve si lahen duart me video humoristike

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një video humoristike, ku i mëson qytetarëve si të lajnë duart për tu mbrojtur nga koronavirusi. Kreu i qeverisë kujton kohën...

Politikë 09:16 - 25 Gusht, 2019

Akuza për marrëveshje të fshehtë me Ramën/ Demokratët-Bashës: I keni lyer duart me gjak

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, dje ka përkujtuar nga rrjetet sociale, viktimat e regjimeve totalitare. Sipas të njëjtit, askush nuk ka paguar një çmim më...

Aktualitet 17:47 - 3 Mars, 2019

“Një dorë e zezë i lëshoi rrymën”/ Shteti lan duart me vdekjen e elektriçistit

Në datën 24 Shkurt, teksa po rregullonte një defekt, si pasojë e motit të keq dhe erërave të forta , elektriçisti 34 vjeçar, Prend Ceca, humbi...

Aktualitet 22:20 - 22 Janar, 2018

Kujdes: Ka një arsye pse nuk është mirë të thani duart në këtë makinë!

Në çdo dyqan, lokal, bar dhe restorant është një makineri e tillë në tualet. Të gjithë e kemi përdorur shumë herë për të tharë duart tona...

Aktualitet 19:15 - 1 Janar, 2018

Dridhja e duarve shkaktohet nga…

Pothuajse gjysma e njerëzve me këtë problem, (i cili lidhet me një mungesë komunikimi në tru), kanë edhe një anëtar në familje me të tillë shqetësim....

Aktualitet 23:20 - 22 Gusht, 2017

Ruani rininë e duarve tuaja/Sekreti që s’e ka ditur askush

Duart zakonisht janë ato që “spiunojnë” moshën, kjo pasi ato plaken më shpejt se sa fytyra. Gjithsesi ju mund ta devijoni këtë problem nëse kujdeseni si...

Aktualitet 23:20 - 14 Gusht, 2017

3 pjesët e trupit që nuk duhet të prekni kurrë me duart tuaja

Kërkimet tregojnë se duart luajnë një rol të rëndësishëm në transmetimin e mikrobeve kjo sipas Kelly Reynolds, një profesor i asociuar në Kolegjin Zuckerman të Shëndetit...

Life Style 23:06 - 2 Maj, 2017

Rrëfim/”I dashuri ka qejf që të më fusë duart te…”

Jam e lidhur me një djalë më të ri se vetja. Më bëri përshtypje që herën e parë që e takova, sepse dukej më i pjekur...

Kuriozitete 00:01 - 20 Korrik, 2015

Duart, transmetuesit kryesor të mikrobeve

Hulumtuesit thonë se duart luajnë një rol të rëndësishëm në transmetimin e mikrobeve, kështu ju duhet t’i kushtoni rëndësi shumë atyre dhe pjesëve më të ndjeshme...

Femra 22:00 - 17 Qershor, 2015

Duart si Mëndafshi

  Nëse keni lëkurë të ashpër në duar, kjo recetë do të jetë kura perfekte. Duart tuaja do të bëhen të buta si mëndafshi. Në qoftë...

Femra 06:04 - 17 Maj, 2015

Disa këshilla për duart perfekte

  Bukuria e femrës gjithmonë vërehet nga detajet. Përkudesja ndaj duarve është një faktor shumë i rëndësishëm për një pamje sa më të mirë dhe perfekte....

Shëndeti 12:27 - 5 Maj, 2015

Duart tregojnë problemet e fshehura shëndetësore

Si një pasqyrë për shëndetin tonë cilësohen duart, një pjesë e rëndësishme në trupin tone. Ndryshimet e vogla në lëkurë dhe thonj tregojnë për probleme të...

Kryesore 18:25 - 16 Mars, 2015

Pse trupit të Che Guevara’s i mungonin duart?

Udhëheqës revolucionar, hero kombëtar, armiku numër një i shtetit. Che Guevara ishte një nga figurat më të debatuara të shekullit të njëzetë. Kështu ndodh edhe sot,...