Connect with Us

All posts tagged "dron"

Aktualitet 16:20 - 14 Maj, 2019

Në kohën e duhur dhe në momentin e duhur!/ Pamjet më fantastike që keni parë mbi tokë

Të gjithë do të donim të ishim të paktën një herë në këto vende. Këto pamje janë kapur me dron në momentin e duhur dhe në...

ja sa ishte numri i pjesemarresve
Aktualitet 20:58 - 16 Mars, 2019

Pamjet me dron/ Ja sa pjesëmarrës kishte në kulmin e protestës së opozitës

Ditën e sotme ashtu siç ishte paralajmëruar u zhvillua protesta e opozitës. Mirëpo, si gjithmonë në mbyllje të protestës bëhet debati i shifrave për numrin e...

Aktualitet 18:36 - 1 Nentor, 2017

Tjetër skenar me dron në Beograd? / Policia serbe ndalon 3 shqiptarë

Policia serbe ka ndaluar 3 shqiptarë në Preshevë të cilët sipas mediave serbe po udhëtonin drejt Beogradit me një dron të cilin do ta përdornin në...

Aktualitet 12:36 - 6 Gusht, 2017

Video-Shikon një vrimë të çuditshme në liqen/Fut dronin brenda saj dhe shokohet

Jo më kot Kalifornia në botë njihet si “Shteti i Artë”. Është padyshim një nga vendet më të nxehta dhe së fundmi nga moti përvëlues thanë...

Aktualitet 12:18 - 27 Shkurt, 2017

 Ngrihet droni para Kryeministrisë/Zgjedhje të lira pa drogë e të droguar!

Protestuesit e opozitës kanë ngritur një dron para Kryeministrisë. Droni shoqërohet me parullën: “Zgjedhje të lira pa drogë e të droguar”. Mes protestuesve të shumtë është...

Teknologji 16:14 - 27 Shtator, 2016

Dronët së shpejti pa bateri

Koha e vogël e qëndrimit në ajer e një droni, ka shtyrë kërkuesit të eksplorojnë mundësi të reja për të bërë të mundur zgjatjen e kohës...

Aktualitet 23:18 - 27 Prill, 2016

Video/ Unaza e Vogël e filmuar me dron

Bashkia e Tiranës ka publikuar një video ku shfaqen pamje të Unazës së Vogël, filmuar me dron. Përfundimi i punimeve të Unazës së Vogël u përuruan ditën...

Kuriozitete 21:36 - 26 Nentor, 2015

Dronët do të monitorojnë emetimet e gazrave

Një dron eksperimental i pajisur me sensorë është duke u vendosur për të monitoruar gazrat në rritje nga grumbullimi i plehrave. Droni është duke fluturuar mbi...

Aktualitet 20:34 - 14 Nentor, 2015

Berisha: Rama evakuohet në sarajet e Surrelit nga frika e dronit!

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka komentuar lajmin e ditës së djeshme, lidhur me një dron të evidentuar mbi banesën e shefit të qeverisë Edi Rama në Surrel....

Kuriozitete 15:26 - 5 Shtator, 2015

Unazat e martesës bien nga qielli

Dëshira plotësohet. I riu Kartzke, ka pranuar propozimin e dy miqve të tij, Derek dhe Lundy dhe i ka pritur unazat e martesës nga qielli në...

Teknologji 23:35 - 18 Gusht, 2015

Pentagoni do shtojë përdorimin e dronëve

Numri i avionëve me telekomandë që përdorin Shtetet e Bashkuara në mbarë botën do të rritet me afro 50 përqind. Plani në fjalë kërkon shtimin e...

Opinione 08:05 - 18 Korrik, 2015

Analizë e intervistës së Ismail (Ballist) Morinaj me Dritan Shakohoxhën (2)

Nga Kastriot MYFTARAJ   Shakohoxha e pyeti Morinajn: “Pse e doje flamurin me vete Ismail?” Me këtë Shakohoxha donte të thoshte se përse Morinaj donte që...

Kuriozitete 16:15 - 15 Qershor, 2015

Selfie nga Ferri

Një person ka marrë një guxim prej të çmenduri duke fotografuar veten në vendin më të pazakontë. Sam Cossman dhe grupi i tij shkuan në një vullkan...

Kuriozitete 11:15 - 5 Qershor, 2015

Droni do të ndalojë nxënësit të kopjojnë

Këtë vit, mbi 9 milionë të rinj kinezë do t’i nënshtrohen provimit dyditor të maturës, që do të përcaktojë se në cilin universitet do të shkojnë....

Bota 12:18 - 15 Maj, 2015

Japoni/ Një dron me rërë radioaktive fluturon mbi zyrën e kryeministrit

Një ish-anëtar i Forcave Ajrore Japoneze u padit sot lidhur me fluturimin e një droni të mbushur me rërë radioaktive mbi çatinë e zyrës së kryeministrit....

Aktualitet 17:30 - 1 Prill, 2015

Berlini, Parisi e Roma, projekt për teknologjinë e dronëve

Gjermania dhe Franca do të punojnë së bashku me Italinë për të zhvilluar teknologjinë e dronëve, e për t’u bërë të pavarur në arritjen e të...

Kultura 15:17 - 13 Mars, 2015

Zhvillohet seminari “Përdorimi i droneve në studimin e siteve arkeologjike”

Në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar u mbajt sot seminari me temë: “Përdorimi i droneve në studimin dhe menaxhimin e siteve arkeologjike dhe të territorit”. Ky...

Teknologji 23:45 - 10 Mars, 2015

Dron si transpotues këpucësh

Robotët dhe dronët po na zënë vendin e punës. Kemi parë raste të përdorimit të dronëve për të dërguar pica, apo në Singapor ku dronët po...

Teknologji 20:40 - 17 Shkurt, 2015

Dronet e përdorura nga Amazon

Ekspertët e industrisë së dronëve thonë se ndërsa ligjet e reja federale mund të kufizojnë shumë aplikime komerciale, plani i Amazon për dërgimin e porosive dhe...