Connect with Us

All posts tagged "donald trump"

Bisedimet Kosovë – Serbi/ Grenell: Le ta lëmë mënjanë politikën
Kosova & Rajoni 23:13 - 20 Shtator, 2020

Grenell: Zbatimi i marrëveshjes Kosovë-Serbi, prioritet kryesor i administratës së Trump

I dërguari special i presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka konfirmuar mbrëmjen e sotme ardhjen e tij në Prishtinë. Në një postim...

Më në fund/ Trump jep "bekimin" për marrëveshjen e Oracle me Tik Tok
Teknologji 14:27 - 20 Shtator, 2020

Më në fund/ Trump jep “bekimin” për marrëveshjen e Oracle me Tik Tok

Presidenti i SHBA Donald Trump ka shprehur miratimin e tij për një marrëveshje që do të lejojë aplikacionin për ndarjen e videove në pronësi të Kinës...

Trump merr vendimin: Ndalon shkarkimin e Tik Tok dhe WeChat në aplikacione
Teknologji 11:53 - 19 Shtator, 2020

Trump merr vendimin: Ndalon shkarkimin e Tik Tok dhe WeChat në aplikacione

Trump do të ndalojë shkarkimin e dy aplikacioneve, Tik Tok dhe WeChat në SHBA që nga dita e nesërme. Kjo gjë do të ndryshojë vetëm nëse...

Teknologji 10:33 - 18 Shtator, 2020

Marrëveshja e Tik Tok dhe Oracle/ Trump në dyshime

Rregullatorët e SHBA kanë rënë dakord paraprakisht për një marrëveshje me kompaninë mëmë kineze të aplikacionit, ByteDance dhe partnerin e saj amerikan, Oracle, një person i...

Sistemet zgjedhore në SHBA/ Nuk ka shenja sulmi kibernetik
Bota 15:57 - 17 Shtator, 2020

Sistemet zgjedhore në SHBA/ Nuk ka shenja sulmi kibernetik

Zyrtarët më të lartë amerikanë të agjencive të zbatimit të ligjit, zyrtarët ushtarakë dhe të shërbimeve të zbulimit po shprehin besim në aftësinë e tyre për...

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Berisha: Duhet të zbatohet, ka ndikimi pozitive
Kosova & Rajoni 21:22 - 16 Shtator, 2020

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Berisha: Duhet të zbatohet, ka ndikimi pozitive

Ish-kryeministri Sali Berisha përshëndeti sërish marëveshjen Kosovë-Serbi që u nënshkrua në Uashington me ndërmjetësimin e presidentit të SHBA Donald Trump. Berisha tha se kjo marëveshje nuk...

Politikë 11:26 - 15 Shtator, 2020

Basha kopjon Biden/ Trump e tall

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha në fushatën e tij duket fiks sikur po kopjon Joe Biden, i cili duke qënë se nuk artikulon mirë...

Ngjela habit me deklaratën/ Disa moderatorë janë paguar për të sulmuar Shqipërinë
Politikë 22:48 - 13 Shtator, 2020

Ngjela habit me deklaratën/ Disa moderatorë janë paguar për të sulmuar Shqipërinë

Avokati Spartak Ngjela ka bërë deklarata të forta mbrëmjen e sotme lidhur me forcimin e Shqipërisë dhe të shqiptarëve. Ngjela deklaron se në Tiranë dhe Prishtinë...

Serbia shpall Hezbollahun organizatë terroriste/ SHBA përshëndet vendimin
Bota 20:51 - 13 Shtator, 2020

Serbia shpall Hezbollahun organizatë terroriste/ SHBA përshëndet vendimin

SHBA përshëndetën synimin e Serbisë për ta shpallur Hezbollahun organizatë terroriste. Në një deklaratë, Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo tha se njoftimi i Serbisë është...

Beteja e Tik Tok me Donald Trump/ Kina për mbylljen e aplikacionit
Teknologji 12:06 - 12 Shtator, 2020

Beteja e Tik Tok me Donald Trump/ Kina për mbylljen e aplikacionit

Pekini kundërshton një shitje të detyruar të operacioneve të TikTokut në SHBA nga pronari i saj kinez, ByteDance dhe do të preferonte ta shihte aplikacionin e...

Bota 22:59 - 10 Shtator, 2020

SHBA anulon vizat e mbi 1000 shtetasve kinezë

Shtetet e Bashkuara thanë se u kanë anuluar vizat më shumë se një mijë shtetasve kinezë që konsiderohen “me rrezikshmëri të lartë” për sigurinë e SHBA-ve,...

Çfarë mund të presim realisht nga një vaksinë kundër Covid-19?
Bota 18:53 - 9 Shtator, 2020

A do të ketë një vaksinë para zgjedhjeve në SHBA?

Ndërsa shtohen pikëpyetjet nëse Shtetet e Bashkuara do të autorizojnë një vaksinë për koronavirusin përpara zgjedhjeve të nëntorit, ekspertët thonë se ekziston një mundësi e vogël...

Vuçiç: Në Uashington, Serbia nuk e pranoi njohjen e ndërsjellë me Kosovën
Kosova & Rajoni 15:58 - 9 Shtator, 2020

Vuçiç: Në Uashington, Serbia nuk e pranoi njohjen e ndërsjelltë me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se në takimin në Uashington, Serbia nuk e ka pranuar njohjen e ndërsjellë me Kosovën. Vuçiç dhe kryeministri i Kosovës,...

Takimi me Trump në Shtëpinë e Bardhë/ Zyrtarja ruse tallet keq me Vuçiç
Kosova & Rajoni 13:58 - 6 Shtator, 2020

Takimi me Trump në Shtëpinë e Bardhë/ Zyrtarja ruse tallet keq me Vuçiç

Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, në profilin e saj në Facebook ka publikuar presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq gjatë takimit...

Zgjedhjet në SHBA/ Aktivistët punojnë me ngulm për çdo votë në shtetet e lëkundura
Bota 15:59 - 5 Shtator, 2020

Zgjedhjet në SHBA/ Aktivistët punojnë me ngulm për çdo votë në shtetet e lëkundura

Në 60 ditët e fundit të fushatës zgjedhore për Shtëpinë e Bardhë, ish-nënpresidenti demokrat Joe Biden kryeson ndaj Presidentit Donald Trump në disa shtete të lëkundura...

Marrëveshja Kosovë-Serbi prek edhe Shqipërinë/ Fuga tregon elementin më kyç
Politikë 13:32 - 5 Shtator, 2020

Marrëveshja Kosovë-Serbi prek edhe Shqipërinë/ Fuga tregon elementin më kyç

Marrëveshja ekonomike e firmosur nga Kosova dhe Serbia me bekimin e presidentin e SHBA-ve Donald Trump, kërkon që dy shtetet të realizojnë një studim fizibiliteti për...

Trump po përdor strategjinë e Reganit për të fituar në nëntor     
Blog 08:31 - 4 Shtator, 2020

Trump po përdor strategjinë e Reganit për të fituar në nëntor      

Nga William A.Galston “The Wall Street Journal” * Gjatë një fjalimi në Pitsburg të hënën, kandidati demokrat për president u përgjigj me forcë ndaj akuzës së...

Helmimi i Alexei Navalny/ Trump: Është e tmerrshme, ne nuk kemi asnjë provë…
Opinione 09:05 - 2 Shtator, 2020

Nga Azgan Haklaj/ 6 nëntori, epilogu i betejës finale dhe prologu i rendit të ri botëror

* Ngadhënjimi i Trumpit shpresa e njerëzimit Bota e lirë sheh tek Donland Trumpi gardianin e lirisë së saj Danland Trump emblemë e guximtarëve Njerëzimi ka...

Zgjedhjet në SHBA/ Dallimet e politikës së jashtme tek dy kandidatët presidencialë
Bota 21:01 - 29 Gusht, 2020

Zgjedhjet në SHBA/ Dallimet e politikës së jashtme tek dy kandidatët presidencialë

Kuvendi Kombëtar Republikan e portretizoi Presidentin Donald Trump si një komandant të fortë që mposht armiqtë dhe që kërkon më shumë aleatë. Kundërshtari i tij, ish...

Përplasjet me Trump/ Jep dorëheqjen drejtori i Tik Tok
Bota 18:32 - 27 Gusht, 2020

Përplasjet me Trump/ Jep dorëheqjen drejtori i Tik Tok

Kevin Mayer ka dhënë dorëheqjen nga posti si drejtues i rrjetit social shumë të përhapur Tik Tok. Lajmi është bërë i ditur nga vetë Mayer, i...

Teknologji 12:45 - 26 Gusht, 2020

Lufta e Trump kundër WeChat/ Ndalimi mund të parandalojë ndërmarrjet amerikane të bëjnë biznese me Kinën

Donald Trump për të ndaluar WeChat tashmë ka mërzitur miliona përdorues në Amerikë të cilët varen nga aplikacioni si një shpëtim i familjes dhe miqve në...

Pse braktisa demokratët për të mbështetur presidentin Donald Trump
Opinione 11:35 - 25 Gusht, 2020

Nëse je patriot dhe antikomunist, voto Donald Trump!

Nga Nebil Çika * Thirrje ! Të nderuar bashkëtdhetarë që keni të drejtën e votës në SHBA ! Edhe pak javë na ndajnë nga zgjedhjet presidenciale...

Jep dorëheqjen këshilltarja e Donald Trump/ Zbulohet arsyeja
Bota 22:42 - 24 Gusht, 2020

Jep dorëheqjen këshilltarja e Donald Trump/ Zbulohet arsyeja

Kellyanne Conway, këshilltare e Presidentit Donald Trump, e njohur për debatet e saj me gazetarët, njoftoi të dielën se do të japë dorëheqjen për t’u përqendruar...