Connect with Us

All posts tagged "donacionet"

Sociale 13:44 - 28 Mars, 2020

KE rigrupon fondet/ Futen edhe 100 milionë eurot për Shqipërinë

Komisioni Europian kërkon të rigrupojë fondet e buxhetit të BE. Miliona euro duhet të përdoren kundër krizës së Coronës. E re në buxhet -100 milionë eurot...

Ekonomi 08:57 - 29 Shkurt, 2020

Rindërtim me borxhe/ Si do të përdoren huatë e Francës, Italisë e Bankës Botërore

Konferenca e Donatorëve i tejkaloi pritshmëritë në totalin e shumës së siguruar për financimin e pasojave të tërmetit të 26 nëntorit. Por, 74% e kësaj shume...

Politikë 18:13 - 20 Shkurt, 2020

Donacionet për rindërtimin/ SHBA ultimatum Ramës: Transparenca thelbësore

Ambasadorja e re e SHBA në Tiranë, Yuri Kim ka reaguar në rrjetet sociale lidhur me fondet e mbledhura nga Konferenca e Donatorëve për procesin e...

ish-ministri arben ahmetaj
Politikë 21:42 - 19 Shkurt, 2020

Ahmetaj tregon skemën/ Ja si do shpërndahen donacionet e mbledhura në Bruksel

Ministri i Shtetit për Rindërtimin, Arben Ahmetaj, foli sërish për donacionet e mbledhura nga ndërkombëtarët në Bruksel. Ahmetaj deklaroi se paratë që janë marrë në formën...

Ekonomi 15:21 - 18 Shkurt, 2020

Nga Klodian Tomorri/ Donacionet, kreditë dhe borxhi

Një pjesë e opinionit publik është e shqetësuar se shuma e madhe e kredive të mobilizuara një ditë më parë në konferencën e donatorëve do të...

Politikë 20:42 - 17 Shkurt, 2020

Kryemadhi për donacionet/ Çdo euro të administrohet me transparencë

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, ka shprehur  mirënjohje për të gjithë vendet, që u solidarizuan me Shqipërinë në dhurimin e 1.15 miliardë euro për rindërtimin. Me...

Opinione 20:38 - 17 Shkurt, 2020

Nga Astrit Patozi/ “Ti nuk do të jesh kurrë vetëm, sepse Shqipërinë nuk na e lanë vetëm”

(Edhe solidariteti mes popujve qenka po aq i paparashikueshëm sa tërmetet) Sot është një ditë e bekuar për të kuptuar se ëndrra e shqiptarëve për Europën...

Politikë 20:35 - 17 Shkurt, 2020

1.15 miliardë euro për rindërtimin/ Bozdo dy fjalë Ramës: Mos u emociono shumë

Eno Bozdo i Partisë Demokratike ka reaguar pas dhurimit të 1.15 miliardë eurove për rindërtimin e banesave të dëmtuara nga tërmeti, në Konferencën e Donatorëve në...

Politikë 11:40 - 17 Dhjetor, 2019

Soreca jep lajmin e mirë për Shqiptartët/ BE do të jetë pranë jush, 15 milion euro janë vetëm hapi i parë

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca ka folur sot për ndihmën që Bashkimi Europian ka dhënë pas tërmetit të 26 nëntorit, si dhe për...

Politikë 10:34 - 11 Dhjetor, 2019

Basha, 1.7 milion dollarë pasuri/ Asnjë qindarkë për të dëmtuarit nga tërmeti

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha, dje ka njoftuar përmes zyrës së tij të shtypit se kishte anulluar festën e PD-së, që pritej të mbahej...

Politikë 10:22 - 11 Dhjetor, 2019

Sa lekë do japë miliarderi Lulzim Basha për dëmet nga tërmeti?!

Lulzim Basha është kryetari i Republikës së re, i cili ka deklaruar 1.7 milion dollarë pasuri. Dy vila, diamante, apartamente, pasuri marramendëse. Ky është njeriu që...

Politikë 15:34 - 5 Dhjetor, 2019

Rama deklaron nga Kuvendi se buxhetin po e programon që të ndërtojmë me forcat tona/ Donatorët kanë refuzuar ndihmën???

Kryeministri Rama zgjodhi të sfidoje akuzuesit, duke deklaruar që nuk është e vërtetë që buxheti nuk ka fonde për të përballuar situatën. Ai tha se buxheti...

Lajme 11:18 - 4 Dhjetor, 2019

Elvis Naçi dhe Turqia

Imami i xhamisë së Tabakëve, Elvis Naçi është kthyer tashmë jo vetëm në një klerik, por edhe në një show man, dhe në një bamirës, duke...

Politikë 14:02 - 30 Nentor, 2019

Nga Klodian Tomorri/ Aty ku Rama ka plotësisht të drejtë

Thirrja e kryeministrit Edi Rama qe te gjitha donacionet per familjet e prekura nga termeti te kanalizohen ne fondin e qeverise eshte gjeja me racionale per...

Politikë 12:17 - 30 Nentor, 2019

Situata e jashtëzakonshme pas tërmetit/ Ministria e Financave bën njoftimin e rëndësishëm

Nisur nga situata e jashtëzakonshme e krijuar nga tërmeti i datës 26 Nëntorit, në ndihmë të familjeve të dëmtuara, Ministria e Financave dhe Ekonomisë nxit të...

Politikë 13:29 - 29 Nentor, 2019

Analiza paraprake/ Tërmeti ka shkaktuar mbi 1 miliard euro dëme

Qeveria ka filluar të bëjë një analizë paraprake të dëmeve të shkaktuara nga kjo katastrofë natyrore që goditi, kryesisht Durrësin dhe Thumanën. Por, tashmë janë shtuar...