Connect with Us

All posts tagged "dimri"

Blog 08:35 - 20 Janar, 2020

Pse në dimër, kemi më shumë nevojë për vitaminën D?

* Dimri ka mbërritur, dhe bashkë më të edhe rreziqet që vijnë nga mungesa e vitaminës D. Vitamina D, që prodhohet zakonisht në lëkurën tonë pas...

Blog 15:28 - 19 Dhjetor, 2019

Kuriozitete shkencore mbi dimrin/ Çfarë ndodh në stinën e ftohtë

Është mirë kur mëson dhe je i vetëdijshëm mbi çfarë ndodh rreth teje në çdo kohë dhe meqenëse jemi momentalisht në stinën më të ftohtë të...

Blog 08:29 - 20 Nentor, 2019

Pse ndjehemi të trishtuar dhe të lodhur gjatë stinës së dimrit?

Ndiheni të lodhur, me humor të keq, të irrituar apo në depresion gjatë stinës së dimrit? Nuk jeni të vetëm. Sa më larg veriut të jetoni...

ministrja e shendetesise, ogerta manastirliu nekonference
Aktualitet 15:17 - 3 Janar, 2019

Dimri i acartë/ Manastirliu: Masat për përballimin e të ftohtit

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu zhvilloi sot një takim me strukturat e shëndetësisë për përballimin e emergjencave të mundshme që lidhen me motin e ftohtë në...

Aktualitet 08:27 - 17 Nentor, 2018

Troket dimri/ Temperaturat pësojnë ulje të ndjeshme

Ditën e djeshme u shënuan reshjet e para të dëborës në Dardhë të Korçës, duke paralajmëruar stinën e dimrit. Edhe fundjava do të karakterizohet nga reshje...

Fashion 23:30 - 10 Shkurt, 2018

Mos i harroni/ 5 gjërat esenciale kur udhëtoni në mot të ftohtë

Ndërsa keni planifikuar të arratiseni për disa ditë pushimi nga vendi, gjëja që na mundon më shumë është përgatitja e valixhes. Zgjedhjen e veshjeve ia lëmë...

Aktualitet 00:30 - 14 Janar, 2018

Foto/ Ja se çfarë mund të vishni në punë gjatë dimrit! 

Për të shmangur kombinimet e lodhshme zgjidhni një kostum. Prerja e xhaketës dhe e pantallonave është mirë të jetë disi e bollshme. Preferohet të vishet me...

Aktualitet 21:30 - 1 Janar, 2018

Si ta hidratoni lëkurën e skuqur gjatë dimrit

Kur lëkura behet e thate dhe e ndjeshme duhet patjetër te gjeni një mënyrë te shpejte për ta përmirësuar. Ja disa këshilla. Me rënien e temperaturave...

Aktualitet 17:00 - 1 Janar, 2018

Gripi, pse shfaqet vetëm gjatë dimrit?

A jeni pyetur ndonjëherë se pse gripi është sezonal? Sipas një studimi përhapja e gjerë e virusit ka të bëjë me nivelet e lagështisë. Në regjionet...

Aktualitet 23:48 - 8 Janar, 2017

Mero Baze kundër qeverisë/Ta jetojmë dimrin, si në dimër

Nga Mero Baze Është e vërtetë se bën më shumë ftohtë, nëse shikon televizionet, se sa kur del jashtë. Ka më shumë borë dhe akull në...

Aktualitet 20:41 - 28 Dhjetor, 2016

Fotot nga Korça e mbuluar me petkun e dëborës

Rreshjet e dëborës kanë hijeshuar Korçën, pasditën e sotme. Qyteti është zbardhur nga dëbora e cila filloi në mesditë. Rreth 5 cm dëborë ka rënë në...

Aktualitet 08:51 - 2 Janar, 2015

RUMANI/ Minus 31,7 gradë Celsius

Minus 31,7 gradë Celsius u regjistrua sot në mëngjes në Intorsura Buzaului, në kontenë qendrore rumune të Covasnas. ”Edhe sonte pritet të jetë një natë tjetër...

Life Style 19:32 - 11 Dhjetor, 2014

Gripi, pse shfaqet vetëm gjatë dimrit?

A jeni pyetur ndonjëherë se pse gripi është sezonal? Sipas një studimi të realizuar kohë më parë, përhapja e gjerë e virusit ka të bëjë me...

Life Style 19:30 - 11 Dhjetor, 2014

Dimri na frymëzon për të luajtur me ngjyrat e qerpikëve!

Sytë monokromë të ngjyrave të guximshme do të jenë një hit këtë sezon! Për të arritur një efekt të tillë, provoni një makijazh të veçantë në...