Connect with Us

All posts tagged "dimer"

“Në vjeshtë do të përballemi me dy sëmundje!”/ Paralajmërimi i Silva Binos
Shëndeti 20:52 - 22 Qershor, 2020

“Në vjeshtë do të përballemi me dy sëmundje!”/ Paralajmërimi i Silva Binos

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë dhe Kontrollit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino  ishte e ftuar mbrëmjen e sotme në ABC neës, ku ka folur...

Lajme 09:13 - 1 Prill, 2020

Rikthehet dimri në Kukës/ Bora zbardh qytetin

Edhe pse sot kemi hyrë në muajin prill, reshjet e dendura të borës janë rikthyer në Kukës. Uljet drastike të temperaturave në pranverë kanë risjellë dimrin...

Blog 08:23 - 16 Janar, 2020

Një dimër bërthamor do të shkaktonte uri në mbarë botën/ Ja çfarë do të mund të hamë

Më shumë se 2 shekuj më parë, shpërthimi më i madh vullkanik në historinë e regjistruar, çoi në pragun e urisë miliona njerëz në Amerikën e...

Blog 09:10 - 21 Dhjetor, 2019

Nesër do të jetë nata më e gjatë e vitit, “Solstici dimëror”

Nesër, me datë 22 dhjetor në orën 05:19 të mëngjesit, dimri do të trokasë zyrtarisht në vendin tonë pasi është data e Solsticit dimëror, datë që...

Blog 14:03 - 20 Dhjetor, 2019

Si të përkujdesemi për bimët në dimër

Ndryshimi i temperaturave dhe klima përgjithësisht e ftohtë shkakton shumë mëdyshje mes dashamirësve të kopshtarisë. Ata që rrisin bimët vetë në shtëpi ose në kopësht, duhet...

Sociale 20:45 - 12 Dhjetor, 2019

Elbasan/ 23 qendra shēndetësore pa energji elektrike dhe ujë

Sektori i Emergjencave Civile ështv mbledur sot në Prefekturën e Elbasanit  për të diskutuar në lidhje me marrjen e masave parandaluese për përballimin e situatave emergjente...

Sociale 12:25 - 10 Dhjetor, 2019

Ulja e temperaturave/ Bora zbardh fshatin turistik të Dardhës

Ulja e ndjeshme e temperaturave, ka sjellë reshjet e para të borës në juglindje të vendit. Fshati turistik i Dardhës, është zghjuar nën petkun e bardhë...

Aktualitet 11:25 - 25 Mars, 2019

Mos kujtoni se ia hodhët dimrit/Ja surprizat e motit këtë javë

Ndërsa temperaturat u ngritën aq shumë sa njerëzit vendosën që të nisnin plazhin, na vjen keq t’ju zhgënjejmë, por dimri s’ka ikur ende. Sipas meteorologëve, kjo...

Kryesore Show Biz 11:10 - 25 Shkurt, 2019

Siç nuk e kemi parë ndonjëherë! Alketa Vejsiu me rroba banjo në mes të dëborës

Alketa Vejsiu po e shijon fundjavën shumë larg Tiranës. Moderatorja shqiptare ka ndarë disa foto mjaft të këndshme në Instagram, nga ku zbulon edhe destinacionin e...

ngjyra te ngrohta per dimer
Aktualitet 15:20 - 7 Shkurt, 2019

Nuancat e veshjeve të dimrit që ua bëjnë më të ngrohtë dhe plot ngjyra këtë stinë

Ngjyra e verës Kjo ngjyrë garanton dukje luksoze, e cila gjithmonë është e mirë për përditshmërinë gjatë dimrit. Kjo ngjyrë njëkohësisht është edhe e ngrohtë edhe...

Kuriozitete 16:25 - 4 Shkurt, 2019

6 arsye pse plakemi më shpejt në dimër

Moti i ftohtë mund të bëjë që shumë gjëra të duken keq – ti s’mund të jesh një prej tyre. Mungesa e rrezeve të diellit: Një studim...

fashion dimer
Fashion 10:40 - 22 Janar, 2019

Para se të ikë dimri, ky është kostumi “ikonë” që po veshin fashionistat shqiptare

Nëse ka një vend ku mund të drejtohemi për të parë trendet më të fundit të modës, ai është Instagrami. Fashionistat na tregojnë përmes fotove, trendet...

dimer plakje
Life Style 13:53 - 18 Janar, 2019

Pse plakemi më shpejt në dimër? Ja arsyet dhe çfarë të bëni

Plakja dhe moti i ftohtë janë një kombinim jo dhe aq i mirë. Temperaturat e ulëta lënë gjurmë në shëndet dhe zmadhojnë shenjat fillestare të plakjes. Në...

floke shenja qe tregojne kequshqyerje
Aktualitet 13:00 - 10 Janar, 2019

Ju tregojmë disa mënyra të thjeshta për të pasur flokë të shëndetshëm në dimër

Përdorni në masën e duhur shampon Moti i ftohtë shkakton tharjen, jo vetëm të lëkurës suaj, por gjithashtu edhe të flokëve dhe kokës suaj. Ju duhet...

Aktualitet 15:15 - 4 Janar, 2019

Ja si ta mbani lëkurën të shëndetshme gjatë dimrit

Lëkura ndryshe nga pjesët e tjera të organizmit, është më e ndjeshme ndaj të ftohtit, pasi ka kontaktin e parë me temperaturat e ulëta. Tharja e...

Aktualitet 20:40 - 2 Janar, 2019

Ja si të hidratoni duart në dimër me produkte natyrale

Vaji i ullirit Të dhënat tregojnë se vaji i ullirit përmban acide yndyrore të shëndetshme dhe antioksidantë. Këta të fundit e ushqejnë, hidratojnë dhe zbusin lëkurën....

Aktualitet 03:20 - 1 Janar, 2019

8 ide veshjesh dimërore që do të na nxjerrin nga kriza e kombinimeve ku jemi futur

Vetëm për shkak se jashtë bën ftohtë kjo nuk do të thotë që duhet të privohemi nga mënyra e të veshurit. Pavarësisht se na duhet të...

Aktualitet 00:00 - 14 Dhjetor, 2018

Me këto truqe do të shpëtoni njëherë e përgjithmonë nga tharja e lëkurës në dimër

Vishu mirë E ftohta si dhe ajri i thatë gjatë muajve të dimrit, bëjnë që uji në trupin tuaj të avullojë më shpejt. Shkencëtarët kanë dalë...

Kryesore Show Biz 15:25 - 12 Dhjetor, 2018

Gigi sfidon dimrin: Këmishë pa reçipeta, me vetëm një kopsë mbërthyer

Pa futuni pak në rol dhe imagjinoni rrugët e New York- ut, temperaturat e ulëta dhe kalimtarët të mbështjellë me xhupa dhe pallto dimërore. Njerëz që...

Life Style 21:15 - 9 Dhjetor, 2018

Maska që ju duhet gjatë dimrit ka vetëm tre përbërës

Dimri është stina në të cilën problemet  e lëkurës shtohen. I ftohti është një ndër shkaktarët kryesorë të këtyre problemeve, ndaj për t’ju ardhur në ndihmë...

Aktualitet 22:42 - 7 Dhjetor, 2018

I ftohti ekstrem ‘pushton’ Kinën/ Jep alarmi i kuq

Në Kinë është dhënë alarmi i kuq se dimri i këtij viti, do të jetë më i ftoht se kurrë më parë. Mësohet se temperaturat u...

Aktualitet 21:00 - 2 Dhjetor, 2018

Pse këtë dimër, këpucët me takë duhet t’i vishni patjetër me çorape

Sepse kështu thonë trendet e fundit dhe kur është fjala për trende nuk ka kundërshtime. Këpucët me takë të veshura me çorape janë një trend i...

Kuriozitete 19:45 - 30 Nentor, 2018

Gratë që ngelin shtatzënë në dimër, rrezikojnë të preken nga kjo sëmundje

Gratë të cilat kanë ngjizur shtatzaninë e tyre në dimër do të jenë më të rrezikuara për t’u prekur nga diabeti gestacional (i shtatzanisë). Këtë e...