Connect with Us

All posts tagged "diktatura"

Politikë 10:09 - 20 Shkurt, 2020

“Shqipëtar mos rri po duku”/ Leonard Olli mesazh të fortë: Të ndalim diktaturën

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Leonard Olli ndërsa kujton 20 shkurtin e vitit 1991, kur u rrëzua busti i Enver Hoxhës, e cilëson këtë...

Politikë 11:46 - 16 Shkurt, 2020

Ish-ministri i Ramës tregon detajet e frikshme/ Faktet që provojnë diktaturën në Shqipëri

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani shkruan se Shqipëria po kthehet në diktaturë. Në një postim në rrjetet sociale, Manjani thekson se nuk...

Histori 10:03 - 28 Dhjetor, 2019

Dokumenti i Komandës Gjermane/ 21 emrat e komunistëve që Enver Hoxha kërkon për t’i shkëmbyer me robërit tanë

Memorie.al publikon disa dokumente të rralla arkivore që botohen për herë të parë dhe që janë nxjerrë nga Arkivi i Ministrisë së Punëve të Jashtme në...

Politikë 09:56 - 28 Dhjetor, 2019

Tranzicioni i tejzgjatur dhe “hijet” e diktaturës që vijojnë të na përndjekin

Për rreth 50 vite shqiptarët vuajtën një ndër diktaturat më të egra në Europë, nën regjimin e ish-diktatorit Enver Hoxha. Por, edhe edhe pse regjimi komunist...

Blog 08:33 - 28 Dhjetor, 2019

Rumani, pikëpyetje 30-vjeçare pas revolucionit që rrëzoi diktaturën komuniste

Nga Carmen Paun “Politico.eu” * Unë isha vetëm 4-vjeçe, kur pashë ekzekutimin e Nikolae Çausheskut dhe gruas drejtpërsëdrejti në televizionin kombëtar, ditën e Krishtëlindjes së vitit...

Kronika 12:09 - 21 Dhjetor, 2019

Ish-hetuesi i diktaturës në krye të SPAK/ Publikohen të tjera fakte tronditëse

Ish-futbollisti i Kombëtares, Roland Luçi ka vijuar të publikojë të tjera histori dhe denoncime, në drejtim të kreut të SPAk, Arben Kraja. Roland Luçi akuzon Krajën...

Kronika 11:03 - 20 Dhjetor, 2019

Historia tronditëse/ Kreu i SPAK, ish-hetuesi i diktaturës që çonte në Spaç “armiqtë” e partisë

Të tjera detaje kanë dalë në dritë në lidhje me prokurorin Arben Kraja, i zgjedhur një ditë më parë në krye të SPAK. Në një shënim...

Blog 09:10 - 7 Dhjetor, 2019

“Lufta e Pistë”/ Si u zhdukën 30 mijë njerëz nga junta ushtarake në Argjentinë

E stolisur me pemë të harlisura, dhe e rrethuar nga godina hijerënda, sheshi “Plaza de Mayo” në kryeqytetin argjentins, Buenos Aires, mund të duket si një...

Opinione 10:25 - 30 Nentor, 2019

Dhjetori/ Plebishti kundër diktaturave 

Nga Azgan HAKLAJ -Partia Demokratike misionare e çlirimit të demokracisë nga prangat e neodiktaturës së Rilindjes. -Rrezimi i Kalifatit mavi nga fronti opozitarë dhurata më e...

Politikë 12:01 - 17 Gusht, 2019

Basha sjell fjalët e diktatorit/ Masakra e Valmirit, akt makabër terrorist

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka përkujtuar masakrën e Valmirit, ku në 17 gushtin e 1949-s, u varën 4 mirditorë dhe pushkatuan 10 të tjerë....

Politikë 11:54 - 17 Gusht, 2019

Meta përkujton masakrën e Valmirit/ Si u ekzekutuan barbarisht 14 mirditorë

Presidenti Ilir Meta ka përkujtuar sot 70-vjetorin e masakrës së Valmirit, ku u pushkatuan 14 mirditorë, si pjesë e strategjisë së territorit ndaj një zone që...

Politikë 08:55 - 16 Gusht, 2019

“Bëni gati plaçkat, së fundi dihet”/ Kulluri mesazh të fortë Ramës dhe Bashës

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edvin Kulluri i ka drejtuar sot një mesazh të fortë kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe kryeministrit Edi...

Aktualitet 21:37 - 29 Maj, 2019

“Diktatura e Erion Veliaj nuk njeh kufij”/ Reagon ashpër Jorida Tabaku

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, ka reaguar në lidhje me ngjarjen e sotme, ku Bashkia e Tiranës shembi tre ndërtesa në zonën e “Selvisë”,...

Aktualitet 12:18 - 22 Janar, 2019

Tre fakte/ Pinjollët e diktaturës në krye të shtetit shqiptar

Edhe pas rreth 28 vitesh tranzicion, në krye të shtetit shqiptar, vijojnë të qëndrojnë pinjollët e diktaturës. Partia Socialiste, e cila sot qeveris vendin apo edhe...

Aktualitet 21:23 - 2 Qershor, 2018

Diktatura nuk është çështje uni Rikard

Nga Ilir Levonja Një populli të thjeshtë, a një magazinjeri ndërmarje, një kapteri ushtrie etj…,besa i shkon për shtat të thotë, unë për vete në kohën...

Aktualitet 19:30 - 22 Dhjetor, 2017

Dosjet e diktaturës dhe dosjet e SHISH

Nga ARTUR  AJAZI Prej vitesh, politika dhe shoqeria civile po çirren (në momente të veçanta si gjithmonë) duke kërkuar me forcë “hapjen e dosjeve të diktaturës,...

Aktualitet 15:22 - 9 Shtator, 2017

Bëhen “gati” qelitë e diktaturës komuniste/ Historia po përsëritet

Kryetari i Departamentit të Kulturën në Partinë Demokratike, Arben Skënderi ka bërë një postim në rrjetet sociale nga ku tregon momente nga 1 minutë heshtje në...

Aktualitet 11:13 - 20 Gusht, 2017

Manjani ironizon Ramën/ Rilindja ia arriti qëllimit, ta gëzojmë!

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka ironizuar në rrjetet sociale Edi Ramën dhe Rilindjen e tij. Duke komentuar edhe rikthimin e vizave për shqiptarët, Manjani ka...

Aktualitet 12:19 - 12 Maj, 2017

Nga Denion Meidani/Zgjedhjet njëngjyrëshe si testim të rezistencës së mbetur qytetare      

Studimet e deritanishme mbi autokracinë, autoritarizmin e totalitarizmin janë më se të bollshme. Përgjithësisht, liderët autokratë, autoritarë e totalitarë i përdorin zgjedhjet një-partiake apo pseudo-zgjedhjet shumë-partiake...

Aktualitet 19:18 - 24 Maj, 2015

Dosja “top sekret” e komunizmit shqiptar

Për një periudhë 25-vjeçare, Shqipëria komuniste e drejtuar nga Enver Hoxha, e më pas nga Ramiz Alia, ka financuar parti marksiste-leniniste dhe ka formuar grupe ushtarake...

Aktualitet 20:22 - 23 Prill, 2015

Ekspozita “Diktatura dhe demokracia në epokën e ekstremeve” prezantohet edhe në Berat

26 posterat dhe 1900 fotografitë e ekspozitës “Diktatura dhe demokracia në epokën e ekstremeve”, që prezanton historinë  dramatike të një shekulli  përmes fotografive dhe dokumentave arkivore të...

Aktualitet 14:29 - 20 Shkurt, 2015

Sot 20 shkurti, dita e ngadhënjimit mbi diktaturën

Nga Sali Berisha Te dashur miq, ne historine e Shqiperise dhe shqiptareve 20 shkurti eshte dita e madhe e lirise, e ngadhenjimit te tyre mbi diktaturen...