Connect with Us

All posts tagged "diktatori"

Blog 08:48 - 7 Dhjetor, 2019

Kishte të njëjtin problem fizik si Hitleri, nxiti bumin ekonomik në vend/ Kush ishte diktatori spanjoll Francisko Franko

Gjenerali Francisko Franko, i udhëhoqi forcat nacionaliste drejt fitores kundër republikanëve gjatë Luftës Civile Spanjolle të viteve 1936-1939. Më pas ai e sundoi Spanjën për 36...

Aktualitet 22:03 - 2 Maj, 2019

Plani i supozuar për vrasjen e diktatorit nga Mehmet Shehu

Në këtë takim, mes Enver Hoxhës dhe Hekuran Isait, flitet mbi akuzat që rëndonin, sipas tyre, mbi Mehmet Shehun. Pjesë e listës së arrestimeve do të...

Aktualitet 10:01 - 20 Shkurt, 2019

Nga Denis Dyrnjaja/ Ka rënë diktatori, por jo diktati!

Diktati vijon edhe pas rënies së diktaturës. Ai, pra diktati ngjizet që në vogli. Diktati shfaqet në familje, në një pjesë të konsiderueshme të familjes tradicionale...

Aktualitet 16:46 - 17 Korrik, 2017

Ku jetonte diktatori, ndërsa populli vdiste për bukë?/ Shikoni këto foto të rralla

Ky pallat luksoz u ndërtua në 1965, pasi Çaushesku mori pushtetin në Rumani. Kjo ndërtesë shërbeu edhe si rezidenca e tij në kryeqytetin e Bukureshtit. Pas...

Aktualitet 14:18 - 20 Shkurt, 2017

26 vjet pas rrëzimit të diktatorit, shqiptarët të bashkuar në shesh për votën e lirë

Bashkëbisedim i z.Basha e protagonistëve të kohës me qytetarët në Sheshin e Lirisë, frymëzuar nga 20 shkurti i vitit 1991. “Zgjedhje të lira dhe të ndershme,...

Kuriozitete 17:54 - 13 Korrik, 2015

Femra e guximshme, i tha Diktatorit se modeli i flokëve nuk i shkon

Nje ushtarake femer mori guximin ti thote liderit te Korese se Veriut – Kim Jong Un, se atij nuk i shkon ky model flokesh. Kim Jong...

Aktualitet 12:40 - 20 Shkurt, 2015

Protagonisti i vetmuar i shkurtit ‘91

Ngjarjet e vitit ’91, kur u shemb monumenti i diktatorit Enver Hoxha janë tashmë pjesë e historisë, por në fakt ne nuk jemi shumë vite larg....