Connect with Us

All posts tagged "dielli"

Sociale 18:51 - 31 Gusht, 2019

Përse po na djeg kaq shumë Dielli?

Dielli është ylli me ngjyrë të verdhë i përbërë kryesisht nga hidrogjeni edhe heliumi dhe ai ndodhet në qendër të Sistemit Diellor.  Ai përfshin rreth 99.86%...

Aktualitet 21:07 - 17 Prill, 2019

“Nuk mbulohet dielli me shoshë”/ Spaho dhëmb për dhëmb me Ballën

Ish-kreu i Grupit parlamentar të PD-së, Edmond Spaho, në një postim në rrjetet sociale, ka reaguar pas deklaratave të Taulant Ballës, i cili u shpreh se...

Aktualitet 08:20 - 23 Nentor, 2018

Energjia nga dielli/ Pezullohen aplikimet për parqe fotovolatike deri në 2MW

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë nuk do të pranojë më aplikime për ndërtimin e parqeve fotovolatikë deri në 2MW. Në një njoftim të bërë nga kjo...

Satire Politike 16:09 - 14 Prill, 2018

Xhaferri mban premtimin/ “Rritet cilësia e diellit në Durrës”

“Të përmirësojmë cilësinë e diellit dhe rërës”. Ky premtim i bërë në fushatën elektorave të zgjedhjeve vendore të vitit 2011 nga kandidati për kryetar bashkie, Ferdinand...

Aktualitet 01:30 - 12 Nentor, 2017

Vetëm një herë në vit në 11:11 pozicioni perfekt i diellit zbukulon bukurinë mahnitëse të këtij monumenti

Anthem Veterans Memorial (AVM) në Anthem, Arizona, është një monument në nder të shërbimit dhe sakrificës së forcave të armatosura të Shteteve të Bashkuara. Megjithatë, është...

Aktualitet 22:43 - 8 Gusht, 2017

E çuditshme, por e vërtetë/Në këtë qytet nuk del dielli për 40 ditë

Duket tepër e çuditshme kur dëgjohet, e në fakt është më se e vërtetë. Murmanskit është një qytet në veri-perëndim të Rusisë, ku nuk del dielli...

Aktualitet 17:19 - 6 Gusht, 2017

Temperatura përvëluese në të gjithë botën-Shkencëtarët japin alarmin/ Çfarë kanë gjetur në sipërfaqen e diellit?

Në vitet e fundit planeti Tokë ka qenë më i nxehtë se kurrë më parë. Në lidhje me këtë, edhe “The Independet” ka publikuar një artikull...

Aktualitet 15:55 - 6 Gusht, 2017

Dita kur dielli do të zhduket po afrohet/ Zbuloni datën

Një eklips diellor do të ndodhë në datën 21 gusht, ku dielli, hëna dhe Toka do të vendosen në vijë të drejtë. Nga ky eklips, dielli...

Aktualitet 22:16 - 8 Korrik, 2017

Pjesët e trupit që janë më të ndjeshme ndaj dëmtimit të diellit!

I nxehti gjatë sezonit të verës mund të dëmtojë lëkurën tuaj. Pavarësisht përdorimit të kremërave kundër diellit janë disa zona të trupit që duan kujdes më...

Aktualitet 22:24 - 26 Nentor, 2016

FOTO/ Zbulohet dielli i Kokëdhimës

Nga deputet, në reformator i partive politike. Nga hënë, në diell. Koço Kokëdhima është kudo dhe çfarëdo. Gruaja e tij, Brixhida Kokëdhima ka postuar në rrjetet...

Life Style 00:08 - 27 Qershor, 2016

Dielli kompenson dëmet e shkaktuara nga tymi i duhanit

Dielli zgjat jetën, këtë e konfirmon një studim i fundit suedez i botuar në revistën “Journal of Internal Medicine”. Janë ekspozuar 30 mijë gra për këtë...

Kuriozitete 20:00 - 16 Korrik, 2015

Shkencëtarët: Do shohim një mini epokë akullnajore

Një mini epokë e re akullnajore mund të hapet për planetin Tokë, ku mes viteve 2030-2040 dielli do të bjerë në “gjum”, duke zvogëluar akitivitetin e...

Aktualitet 21:15 - 6 Prill, 2015

Kur beteja fitohet nga dielli

Thonë që dielli është një nga armiqtë kryesor të lëkurës, andaj mjekët dermatolog rekomandojnë vazhdimisht për t’u ruajtur nga rrezet e forta të tij. Por ka...

Kuriozitete 18:56 - 27 Shkurt, 2015

Zbulohet vrima e zezë 12 miliardë herë më e madhe se Dielli

Shkencëtarët kanë zbuluar një vrimë të zezë e cila ka masë 12 miliardë herë më të madhe se Dielli dhe e cila është krijuar 900 milionë...

Life Style 09:00 - 19 Dhjetor, 2014

Njollat kafe në fytyrë, jo vetëm nga dielli, ja se si t’i hiqni

Njollat ngjyrë kafe në fytyrë janë kthyer në një fenomen që po prek gjithnjë e më shumë femrat. Informimi rreth tyre është tepër i rëndësishëm, sepse...