Connect with Us

All posts tagged "dibra"

Politikë 09:43 - 15 Janar, 2020

“Opozita u tërhoq me bishtin ndër shalë”/ Sherefedin Shehu paralajmëron pazarin e radhës

Pas një proteste të zhvilluar në 16 shkurt 2019, opozita e drejtuar nga Lulzim Basha, vendosi të djegë mandatet e deputetëve, në shenjë proteste kundër qeverisë,...

Kronika 08:26 - 23 Gusht, 2019

Zëri i Amerikës: Dibra refuzoi dosjen 184, polemika mbi hetimin e zgjedhjeve

Hetimet mbi dyshimet për manipulim dhe blerje të votave gjatë zgjedhjeve të pjesshme vendore në Dibër në vitin 2016, janë rikthyer në qendër të debateve, pas...

Lajm i Rekomanduar 21:17 - 15 Gusht, 2019

Valdrin Pjetri, si alibi e pamjaftueshme e “fitoreve” të Lulzim Bashës

Sot pas disa ditësh turbullirë politike dhe pas publikimit të një dosje të një dënimi në Itali, të marrë rreth 16 vite më parë, kandidati për...

Aktualitet 08:24 - 15 Maj, 2019

Lindjet në janar-mars 2019, në minimumin historik/ Cili qytet kryeson

Largimi i të rinjve, tendenca e çifteve për të bërë më pak fëmijë, pasiguria për të ardhmen, të ardhurat e pakta të disponueshme, ndryshimi i stilit...

Aktualitet 22:15 - 17 Prill, 2019

E majtë apo e djathtë?/ Ja si do të ndahet Dibra

Partia Demokratike, sipas sondazhit të “GPF Inspiring Research”, është në avantazh në Bashkinë e Dibrës. Përqindjet ndahen si më poshtë: 35-39% do të votonin PD-në, 27-31%...

Aktualitet 08:54 - 11 Janar, 2019

Izolohet Dibra/ Trashësia e dëborës mbi 1.5 metër

Reshjet intensive të dëborës në disa qarqe të vendit kanë izoluar disa zona, ku situata më e rënduar paraqitet në qarkun e Dibrës. Mësohet se në...

Aktualitet 11:35 - 15 Nentor, 2018

Rruga Arbërit/ Zbulohet mega-vjedhja e radhës, si po grabiten 160 milion euro 

Deputetja e Partisë Demokratike, Dhurata Çupi akuzon kryeministrin Rama për abuzime në lidhje me projektin për “Rugën e Arbrit”. Në një postim në rrjetet sociale, Çupi...

Aktualitet 17:17 - 27 Gusht, 2018

Basha dhe Rama i vënë “zjarrin” Veriut

Qarku i Shkodrës ka deputetët më joefektiv. Sipas një raporti  të publikuar nga Instituti i Studimeve Politike, qarku i Shkodrës zë vendin e parë për efektshmërinë...

Aktualitet 16:17 - 25 Mars, 2018

Deputetja e PD-së sulmon Ramën: U hoqe bukën e gojës 6200 familjeve dibrane

Deputetja e Partisë Demokratike për Dibrën, Dhurata Çupi, ka vijuar sulmet ndaj kryeministrit Edi Rama dhe qeverisë së tij lidhur me varfërinë dhe gjendjen e mjerueshme...

Aktualitet 16:05 - 13 Dhjetor, 2017

Reportazh/ Një ditë në Dibër

Rrezet e vakëta të diellit vjeshtor lanë pas një natë të gjatë dhe të ftohtë.  Qyteti fillon të zgjohet nga pak. Njerëzit lëvizin gjithësecili në punët...

Aktualitet 12:33 - 29 Nentor, 2017

Kush është dhe si shpëtoi drejtori i policisë që kanabizoi Dibrën?

Viti 2016 është viti i asaj që mund të quhet Shqipëria e kanabizuar. Një vit ku Shqipëria u zhyt në pushtetin e drogës, kjo jo sipas...

Aktualitet 01:40 - 12 Nentor, 2017

Për Dibrën, përtej politikës

Nga Alban Daci -Për Dibrën flitet shumë pak në media, në Parlament, në televizione, edhe pse personazhet më të rëndësishëm të Shtetit shqiptar janë nga Dibra...

Aktualitet 17:36 - 21 Maj, 2017

Sadri Abazi i PD vendos listat e kandidatëve në Dibër

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, njoftoi sot ngritjen e grupeve të punës në 12 qarqet e vendit, që do të merren me shqyrtimin dhe verifikimin...

Aktualitet 13:21 - 21 Maj, 2017

Ja sa propozime kandidatësh për deputetë në PD vijnë nga Korça, Durrësi dhe Dibra

CityNews pak më parë ka publikuar numrin e propozimeve të kandidatëve për deputetë që është bërë nga Tiranë. 1.000 janë emrat e propozuar për kandidatë për...

Aktualitet 13:29 - 2 Dhjetor, 2016

Dibra pas humbjes në zgjedhje

Fundi i verës dhe fillimi i vjeshtës shtuan së tepërmi popullsinë në qytetin verilindor të Dibrës. Një palë zgjedhje lokale po ktheheshin në një betejë midis...

Aktualitet 22:26 - 22 Shtator, 2016

Opinion/ Basha: Dibrën e fituan biznesmenë të majmur nga buxheti i shtetit si Sadri Abazi dhe Rakip Suli

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në studion e Opinion ka thënë se PS solli në Dibër persona me precedent penal, si dhe njerëz të hurit...

Aktualitet 16:41 - 13 Shtator, 2016

Nga Astrit Patozi/Le t’i lemë të gëzohen Ramat

Rezultati i zgjedhjeve te parakohshme në Dibër nuk e bën kurrësesi më të dobët opozitën dhe aq më pak më të fortë qeverinë. Sepse, me gjithë...

Aktualitet 11:24 - 13 Shtator, 2016

Dibra si humbje e Lulzim Bashës/ A mund ta kthejë në fitore?

Dibra ishte një garë e humbur në mënyrë katastrofike. Një garë ku i humburi i madh është vetë kreu demokrat Lulzim Basha, i cili e personalizoi...

Aktualitet 13:03 - 26 Gusht, 2016

Basha: Rama gënjeu në Dibër/Sherefedin Shehu kryebashkiaku që sjell ndryshimin

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, duke kërkuar votën e dibranëve për kandidatin demokrat Sherefedin Shehu, ka premtuar nga Dibra se me PD-në vitin tjetër në pushtet. “PD...

Aktualitet 10:22 - 25 Gusht, 2016

Besnik Mustafaj rikthehet në politikë/Në Dibër për Sherefedin Shehun

Ish-ministri i Jashtëm dhe ish sekretari i mardhënieve me jashtë në PD, Besnik Mustafaj rikthehet pas 9 vitesh në politikën aktive. Mustafaj nëpërmjet një postimi në...

Aktualitet 11:17 - 24 Gusht, 2016

Nga Elvi FUNDO/Çfarë na tregoi dje Rama nga Dibra?

Dje në Dibër u bë prezantimi i kandidatit të PS për garwn e kësaj bashkie me zgjedhje të parakohëshme, pas shkakrkimit të ish-kryebashkiakut Shukri Xhelili, i...

Aktualitet 09:48 - 22 Gusht, 2016

Kandidati Shukri dy zbardh enigmat e fushatës/ Faktet dhe e vërteta që nuk fshihet dot

Zgjedhjet në Dibër pritet të jenë beteja e rradhës mes palëve politike. Përtej një beteje elektorale për bashkinë, pritet të jetë edhe një “luftë” intrigash, blerje...