Connect with Us

All posts tagged "dialogu"

Kosova & Rajoni 12:42 - 26 Tetor, 2019

Ndërprerja e dialogut me Serbinë/ Thaçi mesazh nga Tirana

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ishte i pranishëm në Samitin e Paqes për Evropën Juglindore, me temë “Paqja, Siguria dhe Zhvillimi”, i cili u mbajt sot...

Politikë 10:30 - 26 Tetor, 2019

Albin Kurti gati të marrë “frerët” e dialogut me Serbinë/ Flet edhe për “Shengenin Ballkanik”

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ndodhet për një vizitë në Tiranë, ku mori pjesë edhe në Samitin për Paqen në Evropën Juglindore. Në një prononcim...

Kosova & Rajoni 08:39 - 8 Tetor, 2019

Albin Kurti “lëshon dorën” me serbët e Kosovës/ Çfarë do të ndodhë me Lista Srpska dhe dialogun

Pas fitores në zgjedhjet e parakohshme të përgjithshme që u mbajtën ditën e diel në Kosovë, kreu i Vetëbendosjes, Albin Kurti ka dhënë një intervistë për...

Politikë 12:29 - 27 Shtator, 2019

DW: Shenja për dialog mes palëve politike në Shqipëri

Pas vendimit të Bundestagut për Shqipërinë, presidenti Ilir Meta e quan urgjente zgjidhjen e krizës së thellë politike. Kryeopozitari, Lulzim Basha është gati të ulet në...

Politikë 15:27 - 25 Korrik, 2019

Meta takon zyrtarin e lartë të OSBE/ Ndërmjetësoni dialogun për zgjidhjen e krizës 

Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti sot në takim Sekretarin e Përgjithshëm të OSBE-së, Thomas Greminger. Presidenti Meta e falenderoi për mbështetjen e dhënë nga Sekretariati...

Aktualitet 20:39 - 10 Qershor, 2019

“Nevoja për ndryshim radikal”/ Lubonja: Dialogu Rama-Basha nuk sjell asgjë të re

Analisti Fatos Lubonja ka komentuar situatën politike në vend, pas pulikimit të përgjimeve në gazetën gjermane “Bild”. Në një lidhje me studion e “Opinion” në studion...

Aktualitet 12:28 - 5 Qershor, 2019

Balla flet për Deutsche Welle/ Gati për dialog me PD-në

Kryetari i grupit parlamentar të  Partisë Socialiste të Shqipërisë, Taulant Balla, njëherazi edhe kryetar i grupit parlamentar gjermano-shqiptar, është aktualisht në Gjermani për të lobuar tek...

Aktualitet 19:33 - 3 Qershor, 2019

Alizoti sulmon Ramën/ “Politikan në formatin e një skizofreni”

Tomorr Alizoti, anëtar i kryesisë së Paritsë Demokratike, duke  folur për situatën politike në vend dhe protesën e djeshme të opozitës  e ka cilësuar kryeministrin Edi...

Aktualitet 11:53 - 3 Qershor, 2019

“Kush e thirri që s’vajti opozita”/ Manjani kërkon dialog politik?

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ka reaguar sërish sot në lidhje me krizën politike në vend. Në një postim në rrjetet sociale,...

Aktualitet 22:29 - 23 Maj, 2019

Ftesa për dialog/ Reagon ish ministri Ramës

Ish ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale lidhur mbi përgjigjen e kryeministrit Edi Rama drejtuar CDU/CSU, pas apelit që...

presidenti i republikes se shqiperise ilir meta
Aktualitet 18:28 - 9 Maj, 2019

Dialogu Kosovë-Serbi/ Meta: Potencial për perspektivën europiane të rajonit

President Ilir Meta ka deklaruar se Shqipëria mbështesë përpjekjet e institucioneve të Kosovës për t’u riangazhuar në dialogun me Serbinë. Përmes një postimi në rrjetet sociale,...

Aktualitet 16:07 - 29 Prill, 2019

Marrveshja Kosovë-Serbi/ Thaçi pro dialogut

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i cili po merr pjesë në Samitin e Berlinit ku do të mblidhen të gjithë presidentët e Ballkanit është takuar me...

presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet 20:00 - 8 Mars, 2019

Vuçiç: Platforma e Prishtinës për dialog me Beogradin -“fund i dialogut”

Nënsekretari amerikan i Shtetit për Çështje Politike, David Hale, pas takimit që zhvilloi me Presidentin e Serbisë u bëri thirrje Beogradit dhe Prishtinës që të ndalin...

mustafaj kunder bashes
Aktualitet 17:25 - 8 Mars, 2019

Mustafaj kundër Bashës/ “Nuk duhet përjashtuar dialogu”

Ish ministri i Jashtëm Besnik Mustafaj i qenë present në rubrikën “Opinion” në News 24 ka folur rreth situatës politike në vend. Sipas tij, protestat janë...

Aktualitet 12:34 - 7 Mars, 2019

Deklarata e fortë e zyrtarit të lartë të BE-së/ Opozita po minon integrimin

Zyrtari i BE Christian Danielsson nënvizoi se për të dalja nga kriza politike vjen vetëm nëpërmjet dialogut. Pas takimit që ka zhvilluar me kryeministrin Edi Rama,...

Aktualitet 08:49 - 8 Shkurt, 2019

“Taksa është vendim politik”/ Serbia: S’ka dialog me Kosovën  

Shefi i diplomacisë së Serbisë, Ivica Daçiç tha se vendimi i Prishtinës për vendosjen e taksës 100 për qind ndaj mallrave serbe është politik. Ai në...

Aktualitet 09:02 - 8 Janar, 2019

Ekipi negociator i Kosovës sot në Bruksel/ Çfarë pritet të diskutohet

Për herë të parë ekipi negociues i Kosovës me Serbinë, takon sot në Bruksel Federica Mogherinin, që është ndërmjetësuese në dialogun me Serbinë, që aktualisht ka...

Aktualitet 16:25 - 24 Dhjetor, 2018

Kosova miraton Projektligjin për dialogun me Serbinë/ Ja çfarë përmban ai

Qeveria e Kosovës ka miratuar sot Projektligjin për detyrat, përgjegjësitë dhe kompetencat e Delegacionit Shtetëror të Republikës së Kosovës në procesin e dialogut me Republikën e...

Aktualitet 15:59 - 24 Dhjetor, 2018

Dialogu me Serbinë/ Kuvendi i Kosovës në seancë të jashtëzakonshme

Të mërkurën (26 dhjetor), Kuvendi i Kosovës do të mbajë seancë të jashtëzakonshme për të diskutuar mbi dokumentin e përgatitur nga Qeveria e Republikës së Kosovës,...

Aktualitet 14:48 - 18 Dhjetor, 2018

Rama reagon pas takimit me studentët/ U informuam për Pse-në e dialogut

Kryeministri Rama ka reaguar pas takimit që zhvilloi sot me student dhe pedagogë të Universitetit Bujqësor të Tiranës. Në një postim në rrjetet sociale, Rama shkruan...

Aktualitet 14:51 - 14 Shtator, 2018

Bushati në Prishtinë/ Inkurajon vijimin e dialogut Kosovë-Serbi

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati ndodhet në Kosovë ku po zhvillon një vizitë zyrtare. Ministri Bushati zhvilloi një takim me Kryetarin e Parlamentit...

Aktualitet 15:50 - 16 Gusht, 2018

Ftesa e PS për dialog/ Deputeti zbulon lojën e Ramës

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka është shprehur se ftesa që i bëri pak kohë më parë Rama opozitës, për dialog, është vecse një lojë e...

hashim thaci dhe aleksander vucic
Aktualitet 19:42 - 2 Korrik, 2018

Çfarë do të thotë “kompromis” në dialogun Serbi-Kosovë?

Autoritetet e Serbisë kërkojnë që në dialogun me Kosovën të arrihet një “kompromis”, por deri më sot nuk e kanë shpjeguar se çfarë do të thotë...