Connect with Us

All posts tagged "dialog"

Kosova & Rajoni 19:04 - 1 Dhjetor, 2021

Borrell bën thirrje që Kosova dhe Serbia t’i kthehen dialogut

Palët duhet të kthehen në tavolinën e bisedimeve, tha përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, derisa foli rreth dialogut mes Kosovës...

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show
Politikë 21:00 - 27 Tetor, 2021

Propozimet e PD/ Rama i gatshëm për dialog, ftesë Bashës

Kryeministri Edi Rama deklaroi se është i gatshëm që të ulet në tryezë dialogu me kreun e PD,  Lulzim Basha, sa i takon propozimeve të opozitës....

Politikë 18:21 - 20 Tetor, 2021

Basha gati të ulet me Ramën/ Thellohet projekti i bashkëqeverisjes

Vijon të thellohet më tej projekti i bashkëqeverisjes PS-PD. Sinjalet janë dhënë ditën e sotme nga kreu i opozitës Lulzim Basha, i cili gjatë një konference...

Politikë 16:35 - 30 Shtator, 2021

‘Veprimi i PD më trishtoi”/ Lindita Nikolla, gati të ndërmjetësoj një takim Rama-Basha

Prej tri javësh Lindita Nikolla ka marrë drejtimin e Kuvendit të Shqipërisë. Në një intervistë për A2 CNN, kryeparlamentarja tregon se si e priti zgjedhjen në...

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show
Politikë 22:03 - 27 Shtator, 2021

Rama: Dialogu Kosovë-Serbi është shah, jo boks

Kryeministri Edi Rama ka komentuar situatën e tensionuar mes Kosovës dhe Serbisë. I ftuar në emisionin Open, me Eni Vasilin, Rama është shprehur se situata duhet...

cna lajme politike
Aktualitet 21:29 - 27 Shtator, 2021

“Shfaqje teatrale nga Serbia”/ Rama: Kosova nuk është pa zot

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se situata në veri të Kosovës duhet të ç’tensionohet dhe të kërkohet dialog. I ftuar në emisionin “Open”, kryeministri tha se...

cna lajme
Aktualitet 18:19 - 13 Gusht, 2021

Debatet për “Open Balkan”/ Lubonja: Rama po krijon konflikt me Kosovën, Luli fle gjumë!

Analisti Fatos Lubonja ka komentuar nismën “Open Balkan”, ku vuri theksin te dialogu mes vendeve të rajonit. I ftuar në rubrikën ‘Opinion”  Lubonja u shpreh se...

Politikë 13:23 - 7 Qershor, 2021

Basha takim me Konjufcën/ Prioritet vijimi i dialogut Kosovë-Serbi

Kreu i PD, Lulzim Basha ka zhvilluar një takim me kryetarin e Kuvendit të Kosovës Glauk Konjufca. Gjatë takimit është diskutuar për vijimin e dialogut Kosovë-Serbi....

Oferta për zgjedhjet e presidentit/ Grida Duma: E refuzoj kategorikisht, Rama bën diversion
Politikë 16:45 - 3 Qershor, 2021

Oferta për zgjedhjet e presidentit/ Grida Duma: E refuzoj kategorikisht, Rama bën diversion

Mazhoranca vazhdon ta mbajë të shtrirë dorën e bashkëpunimit me opozitën. Ditën e djeshme, ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin Elisa Spiropali Deputetja e zgjedhur...

Bota 18:12 - 26 Maj, 2021

Kosovë: Përpjekje për unifikim para dialogut me Serbinë

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, takoi disa nga krerët e partive politike opozitare në përpjekje për të informuar dhe bashkërenduar qëndrimet e Kosovës në kuadër të...

Bota 17:02 - 26 Maj, 2021

Dialogu Kosovë-Serbi/ SHBA-ja, garantuesja më e besueshme

Krerët e partive opozitare në Kosovë, i kanë kërkuar kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, përfshirjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në procesin e dialogut me...

Blinken - Lavrov theksojnë dialogun në takimin e tyre të parë
Bota 08:10 - 20 Maj, 2021

Blinken – Lavrov theksojnë dialogun në takimin e tyre të parë

Diplomatët më të lartë nga administrata e Presidentit Biden dhe nga Rusia në takimin e tyre të parë të mërkurën theksuan se ish-vendet armike të Luftës...

Politikë 10:43 - 11 Prill, 2021

Basha kërkon përballje me Ramën/ “Je trim në ekran por në debat qep gojën”

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha gjatë takimit me gratë në Burrel ftoi sërish kryeministrin Edi Rama për një takim përpara zgjedhjeve të 25 Prillit. Sipas...

Bllokimi i Aeroportit të Rinasit/ Zbardhen diskutimet e bordit drejtues dhe kontrollorëve
Aktualitet 19:26 - 7 Prill, 2021

Kaosi në Rinas/ Reagon Unioni Europian i Kontrollorëve: Zgjidhje me dialog, ndalni sulmet

Unioni Europian i Kontrollorëve ka reaguar për kaosin në Aeroportin e Rinasit pas ndërprejes së punës nga ana e kontrollorëve të AlbControl. Unioni ka kërkuar të...

Politikë 14:44 - 31 Mars, 2021

BE beson në përmbylljen e dialogut Kosovë-Serbi”/ Cilat janë kërkesat e Kurtit për Vuçiç-in

Bashkimi Evropian vlerëson se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, i lehtësuar nga Bashkimi Evropian, ka bërë “ndryshim real në jetën dhe mirëqenien e qytetarëve në rajon”....

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,
Politikë 13:05 - 31 Mars, 2021

Dialogu me Kosovën/ Sekretari amerikan i Shtetit i kërkon Vuçiçit njohje reciproke nga Serbia

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken i ka dërguar një letër presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç ku i kërkoi këtij të fundit që të përmbyll dialogun...

“Mosçelja e negociatave i krijon hapësira Rusisë e Kinës”/ Palmer: Duhet vigjilencë
Politikë 22:56 - 12 Mars, 2021

Matthew Palmer mesazh Kurtit/ Pres të angazhohesh në dialogun me Serbinë

Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Matthew Palmer, ka treguar se me kreun e Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti ka marrëdhënie të mira. Palmer deklaroi për Rtv Dukagjini...

Kosova & Rajoni 12:22 - 18 Shkurt, 2021

Analisti gjerman: Vetëvendosja të mos injorojë shansin unik për dialogun me Serbinë

Bodo Weber, analist nga Berlini, analizon ekskluzivisht për DW, rezultatin e zgjedhjeve në Kosovë dhe shpjegon se përse Kurti duhet ta marrë seriozisht dialogun me Serbinë....

Bota 09:59 - 17 Shkurt, 2021

DASH, thirrje Kosovës t’i japë përparësi dialogut me Serbinë

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit Ned Price tha se SHBA do të do të inkurajojnë qeverinë e re të Kosovës, që sapo të jetë formuar,...

Dialogu Kosovë-Serbi/ Shaip Kamberi: Fuqia e butë e BE nuk e ka bindur Vuçiç
Kosova & Rajoni 19:11 - 12 Shkurt, 2021

Dialogu Kosovë-Serbi/ Shaip Kamberi: Fuqia e butë e BE nuk e ka bindur Vuçiç

Në emisionin e fundit para zgjedhjeve në Kosovë Balkan Talks në Euronews Albania ia dedikon mënyrës si shihet politika e Prishtinës në Beograd. Për këtë do...

Kosova & Rajoni 15:32 - 12 Janar, 2021

Akuza dhe kundërakuza Kosovë-Serbi: E ardhmja e dialogut e paqartë?

Dialogu Kosovë Serbi ka ngecur prej disa muajsh dhe kështu edhe do të vazhdojë me gjasë edhe për disa muaj të tjerë. Kjo për faktin që...

Grindjet e Hotit dhe Vuçiqit në distancë
Kosova & Rajoni 23:24 - 20 Dhjetor, 2020

Grindjet e Hotit dhe Vuçiçit në distancë

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti  dhe presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq shkëmbyen replika në distancë rreth fazës finale të dialogut Kosovë-Serbi. Kryeministri i Kosovës i nxitur...

Dialogu Kosovë-Serbi/ Përfaqësuesi i BE: Prishtina dhe Beogradi duhet të gjejnë një zgjidhje
Kosova & Rajoni 11:32 - 23 Nentor, 2020

Dialogu Kosovë-Serbi/ Përfaqësuesi i BE: Prishtina dhe Beogradi duhet të gjejnë një zgjidhje

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme, Josep Borrell ka thënë se para disa muajsh ka pasur një propozim për shkëmbim territoresh ndërmjet...