Connect with Us

All posts tagged "dhimbje"

Aktualitet 14:10 - 9 Korrik, 2019

“S’kam ndjerë kurrë dhimbje të tillë”/ Kim Kardashian rrëfen çfarë përjetoi me fustanin super të ngushtë

Në muajin maj, në Las Vegas u organizua eventi më i rëndësishëm i vitit, Meta Gala 2019 ku morën pjesë VIP-at më të njohur në botë....

Kuriozitete 19:18 - 21 Qershor, 2019

Skema e trupit/ Zbuloni sëmundjen duke parë zonën ku ndjeni dhimbje

Disa shembuj se si lloje të ndryshme dhimbjesh në trup lidhen me një organ të caktuar. Duhet të thkesojmë se ky informacion është thjesht paraprak që...

Life Style 14:24 - 20 Qershor, 2019

Nga dhimbjet mensturale tek kujtesa/ Zbuloni benefitet e sherebelës

Sherebela është një bimë e përdorur prej shekujsh si në gatim ashtu edhe në mjekësinë tradicionale. E pasur me ushqyes dhe veti terapeutike, ajo mund të...

Aktualitet 16:16 - 15 Qershor, 2019

“Si ke arritur t’i plotësosh ëndrrat?”/ Rozana Radi rrëfen dhimbjen më të madhe të jetës

Moderatorja dhe këngëtarja Rozana Radi është jë nga personazhet që ka shumë vite karrierë si në aktrim ashtu dhe në muzikë. Shpesh herë në intervista Rozana...

Aktualitet 16:43 - 9 Qershor, 2019

Gjithçka që ju duhet për të eleminuar dhimbjet e gjunjëve/ Mos i shmangni këto 11 ushqime

Ndoshta nuk e keni vënë re se sa të dëmtuar janë gjunjët tuaj deri në momentin që fillojnë t’iu dhembin. Dhimbja kronike e gjurit është shumë...

Aktualitet 12:25 - 6 Qershor, 2019

“Dhimbja kthehet në forcë”/ Pas ndarjes nga gruaja, miliarderi i bën “dhuratë” vetes shtëpinë 80 milionë dollarëshe

Multimiliarderi Jeff Bezos mesa duket ka vendosur të “ngushëllojë” veten pas divorcit të famshëm me gruan e tij pak muaj më parë. Ai ka paguar 80...

Aktualitet 15:40 - 4 Qershor, 2019

“Ka disa dhimbje që nuk kalojnë kurrë”/ Eranda Libohova prek me dedikimin për mamanë e ndjerë

Pak muaj më parë këngëtaret shqiptare Eranda dhe Irma Libohova humbën njeriun e tyre më të shtrenjtë, nënën. Ndërsa sot në një ditë të shenjtë për...

Life Style 12:40 - 2 Qershor, 2019

Zbuloni si të trajtoni në mënyrë natyrale dhimbjet e nervit shiatik

Nervi shiatik është nervi më i gjatë në trup: ai fillon nga pjesa e poshtme e shpinës dhe përfundon në këmbë. Dhimbjet e nervit shiatik janë...

dhimbje koke
Aktualitet 13:10 - 29 Maj, 2019

Dhimbja e kokës është e padurueshme? Zbuloni si mund ta “shëroni” me disa mënyra natyrale

Për disa njerëz dhimbja e kokës kthehet në diçka të padurueshme për ta dhe drejtohen menjëherë tek mjeku për të marrë medikamente. Por ekzistojnë edhe disa...

Aktualitet 10:25 - 19 Maj, 2019

“Ndjen një dhimbje të paprovuar më parë”/Princi Williams flet për ndarjen nga jeta të nënës së tij

Duka i Cambridge, Princi William ka folur për të disatën herë përmes një dokumentari të ri të BBC 1 “A Royal Team Talk’, ku ai së...

Life Style 15:54 - 13 Maj, 2019

E pabesueshme! Kjo sëmundje lidhet me dhimbjet e dhëmbëve

Shpeshherë mendojmë se dhimbjet e dhëmbëve vijnë nga sulmi i baktereve të cilat krijojnë prishjen e tyre. Por nuk e dinim se dhimbja e tyre mund...

Life Style 16:40 - 25 Mars, 2019

Studimi më i ri/Dhimbjet e shpinës shkaktohen nga problemet e pjesëve të tjera të trupit

Në shumicën e rasteve,  dhimbjet e shpines përfshijnë ndryshime në stilin e jetës së pacientit me lëvizje dhe aktivitete të reduktuara , të cilat në mënyrë...

Life Style 14:53 - 11 Mars, 2019

Ndoshta nuk e dinit por dhimbja e dhëmbëve mund të jetë një shenjë e keqe për trupin tuaj

A e dinit se nëse keni dhimbjen më të vogël të dhëmbëve kjo mund të jetë shenjë e një problemi në trupin tonë. Sipas studimeve më...

dhimbja e qafes ja pse shkaktohet
Aktualitet 22:00 - 9 Mars, 2019

Dhimbja e qafës/ Ja arsyet pse shkaktohet

Dhimbja në  qafë është një dhimbje shumë e bezdisshme. Gjithsesi kjo dhimbje mund të largohet për pak minuta. Më poshtë ju tregojmë disa nga shkaqet kryesore...

limon. dhimbje shpine
Aktualitet 12:58 - 14 Shkurt, 2019

Mos u lodhni kot/ Dhimbjet e shpinës shërohen vetëm me limon

Vetitë antioksiduese dhe anti-inflamatore të flavonoideve të agrumeve mund të luajnë një rol të rëndësishëm në aktivitetin e tyre kundër sëmundjeve të ndryshme degjeneruese dhe në...

kreu i kuvendit gramoz ruci
Aktualitet 10:30 - 4 Shkurt, 2019

Masakra e 4 shkurtit/ Ruçi: Memorial i dhimbjes

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi ka përkujtuar, në 75-vjetorin e masakrës së 4 shkurtit në Tiranë, viktimat e saj dhe ka bërë për institucionet e shtetit....

Life Style 10:41 - 3 Shkurt, 2019

Çfarë i shkakton dhimbjet e kokës në mëngjes?

Dhimbjet e kokës që shfaqen në mëngjes mund të kenë shkaktarë të ndryshëm. Këto dhimbje mund t’i përjetoni pas një nate me gjumë të dobët, kur...

stres kronik
Aktualitet 21:40 - 31 Janar, 2019

Stresi kronik/Si ta dalloni përmes shenjave fizike

Dhimbje koke Stresi shkakton ndër të tjera dhe dhimbje të forta koke. Kjo lloj dhimbje mund të fillojë shumë e lehtë, për t’u bërë më pas...

dhimbje fyti
Aktualitet 12:40 - 31 Janar, 2019

Studimi/Kjo është sëmundja e tmerrshme që fshihet pas dhimbjes së fytit

Sipas një studimi të fundit, mjekët ORL që ndeshen me pacientë të cilët kanë dhimbje të vazhdueshme të fytit, si dhe vështirësi në frymëmarrje, në përtypjen...

dhimbje koke
Aktualitet 23:40 - 29 Janar, 2019

Si të shpëtosh nga dhimbja e kokës sa hap e mbyll sytë

Ka disa metoda natyrale, të cilat mund të heqin qafe dhimbjen e kokës shumë shpejt pa shkaktuar efektet anësore shumë të zakonshme që shkaktohen nga medikamentet....

perioda
Aktualitet 23:50 - 20 Janar, 2019

Studimi/ Dhimbja gjatë menstruacioneve është e njëjtë me atë të atakut kardiak

Nuk është  ekzagjerim, një studim ka treguar se dhimbja gjatë menstruacioneve mund të jetë e krahasueshme me dhimbjen që kanë njerëzit gjatë atakut kardiak. Sipas një...

gjoks simpson
Aktualitet 14:14 - 17 Janar, 2019

Ju dhemb gjoksi para se t’ju vijnë periodat/ Ja se si të shpëtoni

Rreth70% e grave përjetojnë dhimbje të gjirit gjatë ciklit menstrual, por përse ndodh kjo? Ashtu si me shumicën e dhimbjeve që vijnë gjatë periodave, kjo dhimbje...

Life Style 17:00 - 14 Janar, 2019

Harta e dhimbjeve të barkut/ Identifikoni zonën dhe zbuloni shkakun

Shumica prej nesh vuajnë nga dhimbja e barkut apo e stomakut. Shpeshherë nuk jemi në gjendje të kuptojmë shkakun prej nga vjen akjo dhimbje. Ky artikull...