Connect with Us

All posts tagged "dhembe"

Life Style 15:12 - 22 Korrik, 2020

“Superfuqia” e karotës/ Çfarë ndodh nëse konsumoni dy të tilla çdo ditë

Ngrënia e dy karotave në ditë sjell përfitime të mëdha për shëndetin tonë, duke u nisur nga efekti i dobishëm që ka në sytë tanë, në...

Life Style 16:45 - 20 Korrik, 2020

Dëshironi dhëmbë të bardhë dhe të ndritshëm?/ Këto janë 7 ushqimet që duhet të konsumoni

Nëse keni nevojë që dhëmbët tuaj të jenë sa më të ndritshëm dhe të shëndetshëm, më poshtë poi u listojmë 7 ushqimet që do t’iu ndihmojnë...

Life Style 15:54 - 13 Maj, 2019

E pabesueshme! Kjo sëmundje lidhet me dhimbjet e dhëmbëve

Shpeshherë mendojmë se dhimbjet e dhëmbëve vijnë nga sulmi i baktereve të cilat krijojnë prishjen e tyre. Por nuk e dinim se dhimbja e tyre mund...

arbana emision
Aktualitet 13:25 - 15 Prill, 2019

“Kur qesh dhe ti me këto dhëmbë si qen”/Arbana Osmani i kthen përgjigjen epike komentuesit

Modratorja shqiptare Arbana Osmani bëri publike në faqen e saj një koment fyes që i ka mbërritur në inbox-in e mesazheve të Instagramit.Pavarësisht gjithçkaje Arbana e...

Life Style 14:40 - 19 Mars, 2019

Studimi më i ri/Zbulohet ilaçi që rregullon dhëmbët e thyer dhe të prishur

Shkencëtarët nga King’s College në Londër kanë zbuluar se, medikamenti i quajtur “Tideglusib”, që u jepet pacientëve të prekur me”Alzheimer”, aktivizon qelizat në qendër të dhëmbit...

Life Style 14:25 - 18 Mars, 2019

Çfarë ndodh nëse nuk i lani dhëmbët në darkë?

Shumë persona as nuk e konceptojnë dot të flenë pa larë dhëmbët por ka edhe të tjerë që ‘përtojnë’ ta bëjne këtë çdo darke. Një dentist...

Life Style 14:53 - 11 Mars, 2019

Ndoshta nuk e dinit por dhimbja e dhëmbëve mund të jetë një shenjë e keqe për trupin tuaj

A e dinit se nëse keni dhimbjen më të vogël të dhëmbëve kjo mund të jetë shenjë e një problemi në trupin tonë. Sipas studimeve më...

si te qetesoni mishrat e gjakosur
Aktualitet 15:30 - 21 Shkurt, 2019

Si të qetësoni në kushte shtëpie mishrat e gjakosur

Aloe Vera Xheli apo lëngu i aloe verës që mund të blihet edhe në dyqan përmban enzima antibakteriale që ndihmojnë dhe përshpejtojnë procesin e shërimit të...

Aktualitet 23:00 - 18 Shkurt, 2019

“Ju mund të jeni duke i larë dhëmbët me jashtëqitjen e dikujt tjetër”

Herës tjetër që lani dhëmbët mund ta gjeni veten duke u menduar dy herë, pasi rezulton se në furçat tuaja të dhëmbëve nuk ka vetëm pastë....

Life Style 12:11 - 6 Shkurt, 2019

Pastat e dhëmbëve, mund të shkaktojnë kancer

Pas reklamës së re të pastës së dhëmbëve “Colgate” ku konsiderohet si produkti më i mirë për pastrimin e dhëmbëve, ka pasur disa hulumtime sa i...

Life Style 15:25 - 5 Dhjetor, 2018

20 fakte që duhet të dimë para se të vendosim faseta porcelani në dhëmbë

Dhëmbët janë një nga problemet më të mëdha që të gjithë njerëzit përballen me to, dikush për sëmundjet e dikush për pamjen e jashtme. Dhe nëse...

Life Style 14:40 - 26 Nentor, 2018

Harrojeni dentistin! Si t’i zbardhni dhëmbët në kushte shtëpie

Të gjithëve na ka ndodhur që të shkojmë shpesh për të zbardhur dhëmbët tek dentisti. Por së fundmi ne do ju tregojmë një sekret, që ju...

Life Style 15:53 - 14 Nentor, 2018

Pastë dhëmbësh si krem për t’u depiluar? Kjo vajzë thotë PO!

Përveç gjithë përfitimeve të tjera, Instagram-i shpesh na kursen kohë dhe para duke marrë në të njëjtën kohë, rezultate. Kjo blogger-e përshembull na tregoi se mund...

Aktualitet 14:25 - 12 Nentor, 2018

Si të ndaloni dhimbjet e dhëmbëve pa shkuar tek dentisti

Për shumë njerëz vizitat tek dentisti dhe dhimbjet e dhëmbëve janë  të  padurueshme. Por ka një  rrugëzgjidhje për të  gjithë  ata që e kanë  të  vështirë ...

Life Style 21:44 - 2 Nentor, 2018

Dhëmbë të bardhë dhe të fortë? Këto janë 9 ushqimet që duhet të konsumojmë

Kujdesi për dhëmbët është shumë i rëndësishëm dhe një nga mënyrat më të mira që dhëmbët të jenë gjithmonë të fortë dhe të bardhë është të...

Life Style 15:10 - 31 Tetor, 2018

Dhëmbët si ylber, ju prezantojmë me trendin e ri në Instagram

Ky vit ka qenë plot me trende të pazakonta në Instagram. Së fundmi, një kompani është duke shitur një agjent për ngjyrosjen e dhëmbëve dhe nuk...

Life Style 23:40 - 17 Maj, 2018

Produkte natyrale për zbardhjen e dhëmbëve

Ka shumë prej nesh që nuk guxojnë të qeshin në publik për të fshehur gjendjen e mjeruar të dhëmbëve të tyre. Por ekzistojnë produkte natyrale për...

Life Style 22:50 - 23 Prill, 2018

E konsumoni çdo ditë por ju prish dhëmbët/ Hiqni dorë nga ky lloj çaji

Pijet me shije frutash janë çdo ditë në tryezat tona, sidomos çajrat. Këto të fundit bëjnë që dhëmbët të marrin ngjyrë dhe të dëmtojnë smaltin. Kjo...

Kuriozitete 22:30 - 8 Mars, 2018

Po ju prishen dhëmbët?/ Faji është i …

Nëse keni dhimbje në stomak, apo dhimbje koke duhet ta dini se ka një shkak dhe nuk janë vetëm sëmundje. Ka një shkak tjetër, i cili...

Life Style 11:20 - 1 Mars, 2018

Shmangni këto ushqime nëse doni dhëmbë të shëndetshëm

Ushqimet që ne konsumojmë nuk na ndihmojnë për të pasur dhëmbë të bardha dhe të forta. Këtu do të gjeni disa ushqime që dentistët i shmangin...

Aktualitet 23:40 - 14 Tetor, 2017

Ja se çfarë ndodh kur nuk lani dhëmbët

Ju është thënë një herë apo më shumë, që duhet të lani dhëmbët të paktën tre herë në ditë. Nuk ka të bëjë vetëm me higjenën...

Life Style 09:30 - 14 Mars, 2017

Për dhëmbë më të bardhë

Kur kemi një problem shëndetësor, gjithmonë përpiqemi ta gjejmë zgjidhjen në shtëpi si fillim. Por sot, e kemi fjalën për probleme specifike që tentojmë t’i zgjidhim...

Femra 20:45 - 20 Janar, 2017

Thuajini stop vizitës tek dentist/ Ja zgjidhja

Prej vitesh na është bërë rutinë larja e dhëmbëve dy herë në ditë, në mëngjes dhe në darkë, e kush mundet edhe më shpesh. Përveçse kujdesemi...