Connect with Us

All posts tagged "dhembe"

Life Style 13:10 - 13 Qershor, 2019

“Bakteret mund të përfundojnë në tru”/ Ja çfarë mund t’ju ndodhë nëse harroni të lani dhëmbët

Shumica e njerëzve e pranojnë se harrojnë të lajnë dhëmbët në mëngjes apo në darkë. Por sipas studimeve kjo jo vetëm dëmton dhëmbët por edhe trurin...

Aktualitet 12:10 - 9 Qershor, 2019

100 milionë baktere/ Ja gabimet që po bëni me furçën e dhëmbëve

Sipas “BrightSide” të gjitha aktivitetet që i kryeni në lavaman dhe tualet lirojnë baktere, kështu ato shkojnë në ajër dhe përfundojnë më pas tek furça e...

Life Style 15:54 - 13 Maj, 2019

E pabesueshme! Kjo sëmundje lidhet me dhimbjet e dhëmbëve

Shpeshherë mendojmë se dhimbjet e dhëmbëve vijnë nga sulmi i baktereve të cilat krijojnë prishjen e tyre. Por nuk e dinim se dhimbja e tyre mund...

arbana emision
Aktualitet 13:25 - 15 Prill, 2019

“Kur qesh dhe ti me këto dhëmbë si qen”/Arbana Osmani i kthen përgjigjen epike komentuesit

Modratorja shqiptare Arbana Osmani bëri publike në faqen e saj një koment fyes që i ka mbërritur në inbox-in e mesazheve të Instagramit.Pavarësisht gjithçkaje Arbana e...

Life Style 14:40 - 19 Mars, 2019

Studimi më i ri/Zbulohet ilaçi që rregullon dhëmbët e thyer dhe të prishur

Shkencëtarët nga King’s College në Londër kanë zbuluar se, medikamenti i quajtur “Tideglusib”, që u jepet pacientëve të prekur me”Alzheimer”, aktivizon qelizat në qendër të dhëmbit...

Life Style 14:25 - 18 Mars, 2019

Çfarë ndodh nëse nuk i lani dhëmbët në darkë?

Shumë persona as nuk e konceptojnë dot të flenë pa larë dhëmbët por ka edhe të tjerë që ‘përtojnë’ ta bëjne këtë çdo darke. Një dentist...

Life Style 14:53 - 11 Mars, 2019

Ndoshta nuk e dinit por dhimbja e dhëmbëve mund të jetë një shenjë e keqe për trupin tuaj

A e dinit se nëse keni dhimbjen më të vogël të dhëmbëve kjo mund të jetë shenjë e një problemi në trupin tonë. Sipas studimeve më...

si te qetesoni mishrat e gjakosur
Aktualitet 15:30 - 21 Shkurt, 2019

Si të qetësoni në kushte shtëpie mishrat e gjakosur

Aloe Vera Xheli apo lëngu i aloe verës që mund të blihet edhe në dyqan përmban enzima antibakteriale që ndihmojnë dhe përshpejtojnë procesin e shërimit të...

Aktualitet 23:00 - 18 Shkurt, 2019

“Ju mund të jeni duke i larë dhëmbët me jashtëqitjen e dikujt tjetër”

Herës tjetër që lani dhëmbët mund ta gjeni veten duke u menduar dy herë, pasi rezulton se në furçat tuaja të dhëmbëve nuk ka vetëm pastë....

Life Style 12:11 - 6 Shkurt, 2019

Pastat e dhëmbëve, mund të shkaktojnë kancer

Pas reklamës së re të pastës së dhëmbëve “Colgate” ku konsiderohet si produkti më i mirë për pastrimin e dhëmbëve, ka pasur disa hulumtime sa i...