Connect with Us

All posts tagged "Depresioni"

Blog 08:38 - 27 Janar, 2020

Depresioni i Mëngjesit/ Pse zgjohemi shpesh të zymtë, dhe si ta kalojmë këtë gjendje

A jeni zgjuar sot në një gjendje depresive dhe shumë të lodhur? Mos u shqetësoni. Lajmi i mirë, është se ekzistojnë disa mënyra për t’ju ardhur...

Blog 10:59 - 3 Janar, 2020

Si ta përballoni depresionin pas pushimeve, dhe t’i riktheheni jetës së përditshme

Shumica e njerëzve mezi i presin pushimet e festave të fundvitit, por depresioni pas pushimeve mund të jetë goxha i vështirë të përballohet. Entuziazmi që shoqëron...

Blog 10:00 - 8 Nentor, 2019

Ekspertët/ Pirja e duhanit, rrezikon të shkaktojë depresion dhe skizofreni

Sipas një studimi më të fundit, nëse pini duhan, jeni më të rrezikuar të prekeni nga sëmundje serioze të shëndetit mendor, si depresioni dhe skizofrenia. Shumë...

Blog 09:21 - 8 Tetor, 2019

Nga depresioni tek tumoret/ Nëntë sëmundjet që diagnostikohen shpesh gabim nga mjekët

A mendoni se mjeku juaj ka bërë gabuar në diagnostikimin e sëmundjes tuaj? Është mëse e mundur. Studimet më të fundit, tregojnë se mbi 20 për...

depresion shenja atipik
Aktualitet 21:00 - 7 Mars, 2019

Depresioni/ Kur buza qesh dhe shpirti qan

Simptomat e depresionit të ashtuquajtur depresion atipik, variojnë nga personi në person. Gjithsesi shenjat e depresionit atipik janë këto. Depresioni atipik shfaqet në momente të caktuara...

depresion shenja atipik
Aktualitet 08:19 - 28 Janar, 2019

Shqipëria “bie” në depresion/ 70% e të rriturve kanë përjetuar sëmundjen

Depresioni është një gjendje komplekse mendore dhe emocionale, e lidhur zakonisht me të qenët i trishtuar, humor të keq që ndikon negativisht tek produktiviteti mendor dhe...

Kuriozitete 14:32 - 13 Dhjetor, 2018

Këto janë shenjat e fshehura të depresionit, sëmundjes që vret në heshtje

Depresioni është një gjendje që nuk lidhet as me gjininë e as me statusin ekonomik, të personave, të gjithë janë të predispozuar që të vuajnë nga...

Aktualitet 22:10 - 1 Dhjetor, 2018

Nëse ushqeheni shëndetshëm do të  mund t’i shpëtoni depresionit

Depresioni është një sëmundje mendore, që prek miliona persona në të gjithë botën.Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, kostot e depresionit arrijnë deri në 1 trilion dollarë...

Aktualitet 17:40 - 19 Janar, 2018

Soni Malaj ka qenë dy muaj në depresion për…

Këngëtarja shqiptare Soni Malaj, e ka vuajtur ndarjen e grupit “Spirti Voice” në të cilin ajo ishte vokaliste, bashkë me Elia Zaharian dhe Dorina Nizamin. Këtë...

Aktualitet 00:10 - 25 Nentor, 2017

Jim Carrey shpjegon sjelljet e çuditshme në intervista/ E vërteta e errët të cilën askush nuk e kishte menduar

Jim Carrey ka qenë në qendër të vëmendjes kohët e fundit për një sërë intervistash të çuditshme të publikuara në media. Këto intervista, së bashku me...

Aktualitet 21:31 - 29 Shtator, 2017

Foto/ Depresioni nuk ka fytyrë

  Shtatori është Muaji Kombëtar i Parandalimit të Vetëvrasjeve, dhe gjatë javëve të fundit Instagram është përmbytur duke fuqizuar tregimet e mbijetesës. Një hashtag i ri,...

Aktualitet 23:30 - 9 Gusht, 2017

Zbulimi shokues/ Meshkuj ruhuni nga sheqeri!

Të gjithë e dinë se sheqeri i tepërt në organizëm është i dëmshëm për shëndetin fizik, por fakte të reja nga një studim i Universitetit College...

Showbizz 14:40 - 19 Tetor, 2015

Ka vuajtur gjithë jetën nga depresioni

Këngëtarja e mirënjohur, Lady Gaga, ka pozuar për kopertinën e revistës “Billboard”, së bashku me këngëtarin, Elton John, dhe nëpërmjet një interviste ka deklaruar se dëshiron...

Shëndeti 00:50 - 18 Prill, 2015

Shkaktari numër 1 i depresionit

Kjo eksperiencë e dëmshme është shkaktari numër një i depresionit në nivele më të larta nga sa mendohet. Sipas një grupi shkencëtarësh njerëzit e abuzuar gjatë...

Shëndeti 21:48 - 4 Prill, 2015

Doni të shpëtoni nga depresioni? Filloni kërceni!

Thoni se ndiheni më të lumtur që kur keni filluar të shkoni në një klasë zumba, apo që kur ajo është bërë pjesë e jetës tuaj?...

Kryesore 19:42 - 24 Shkurt, 2015

Depresioni te të rinjtë, më të ndjeshëm në sezonin e provimeve

Të rinjtë shqiptarë janë të stresuar dhe në gjendje ankthi, përgjithësisht në sezone para provimit ose momente të tjera kur nuk duan te njohin deshtimin. Kjo...