Connect with Us

All posts tagged "depresion"

Shkaqet e depresionit të festave të fundvitit
Sociale 18:00 - 1 Janar, 2021

Shkaqet e depresionit të festave të fundvitit

Ankthet e shqetësimet që vijnë si rezultat i festave të fundvitit nuk duhet të ngatërrohen me depresionin sezonal, i cili shfaqet në fund të ditëve të...

Depresioni, sëmundje e trashëguar apo e fituar gjatë jetës? Ja çfarë thotë studimi i fundit
Shëndeti 14:40 - 1 Janar, 2021

Depresioni, sëmundje e trashëguar apo e fituar gjatë jetës? Ja çfarë thotë studimi i fundit

Që depresioni mund të jetë një sëmundje e trashëgueshme, kjo nuk është asgjë e re. Por pyetja nëse “ai është i lindur apo i nxitur nga...

Shëndeti 08:23 - 21 Dhjetor, 2020

COVID-19 shkakton çrregullime në shëndetin mendor, shtohen tentimet për vetëvrasje

Ndryshimet drastike në jetë si pasojë e COVID-19, tek shumë njerëz po mabifestohen me çrregullime të shëndetit mendor. Dy specialiste në këtë fushë të mjekësisë që...

Të qëndruarit për shumë orë në mediat sociale shkakton këtë sëmundje tek të rinjtë
Shëndeti 15:43 - 15 Dhjetor, 2020

Të qëndruarit për shumë orë në mediat sociale shkakton këtë sëmundje tek të rinjtë

Të rinjtë që kalojnë shumë orë në ditë në mediat sociale janë në rrezik të rritur të shfaqin depresion në të ardhmen e afërt, sugjeron studimi...

Studimi/ Njerëzit që nuk merren me ushtrime fizike, gati 2 herë më të rrezikuar nga depresioni
Blog 08:41 - 15 Nentor, 2020

Studimi/ Njerëzit që nuk merren me ushtrime fizike, gati 2 herë më të rrezikuar nga depresioni

Njerëzit që nuk kanë aktivitet fizik, kanë thuajse 2 herë më shumë gjasa të bien në depresion, dhe janë 60 për qind më të rrezikuar nga...

Situata nga Covid/ Bardhyl Londo sjell “Prilli i hidhur”, poezi të shkruara në kohën e depresionit
Kultura 15:27 - 5 Nentor, 2020

Situata nga Covid/ Bardhyl Londo sjell “Prilli i hidhur”, poezi të shkruara në kohën e depresionit

Poeti Bardhyl Londo ka nxjerrë në treg librin e tij më të ri të titulluar “Prilli i hidhur”. Në një prononcim për CNA.al, Bardhyl Lodo tha...

“Mu duk si fundi i botës, isha në depresion”/ Lei Kraja flet për periudhën më të vështirë të jetës së saj
Showbizz 12:38 - 2 Nentor, 2020

“Mu duk si fundi i botës, isha në depresion”/ Lei Kraja flet për periudhën më të vështirë të jetës së saj

Lei Kraja është një nga moderatoret më seksi të ekranit . Si rrallë herë ajo ka folur për historinë e dhimbshme të jetës së saj, momentin...

Psikologia: Ndryshimi i orës shkakton depresion dhe stres
Lajme 22:15 - 24 Tetor, 2020

Psikologia: Ndryshimi i orës shkakton depresion dhe stres

Psikologia e njohur, Eralba Zeneli, tregoi sot efektet negative që shkakton ndryshimi i orës. Zeneli tha se shumë njerëz kanë probleme depresioni për shkak të ndryshimit...

Këngëtari i famshëm italian flet për të shkuarën e errët: Ja pse u bëra gay
Showbizz 14:16 - 16 Tetor, 2020

Këngëtari i famshëm italian flet për të shkuarën e errët: Ja pse u bëra gay

Tiziano Ferro është një nga këngëtarët më të famshëm italian. Kohë më parë ai shokoi fansat teksa deklaroi se ishte gay. Së fundi këngëtari ka realizuar...

Armik i ankthit dhe depresionit/ Ky është përbërësi “misterioz” që gjendet tek vera
Life Style 11:30 - 1 Tetor, 2020

Armik i ankthit dhe depresionit/ Ky është përbërësi “misterioz” që gjendet tek vera

A ju pëlqen të relaksoheni me një gotë verë të kuqe pas një dite stresuese? Mos i jep alkoolit të gjithë meritat për relaksimin tënd. Hulumtimi...

Kuriozitete 16:15 - 27 Shtator, 2020

“Sëmundja e vjeshtës”/ Pse ndryshimi i stinës na bën më të trishtuar

Shtatori është një muaj i fillimeve dhe sfidave të reja. Dhe ka shumë njerëz që nuk janë në gjendje ta përballojnë atë qetësisht. Për disa është...

vetevrasje
Kronika 08:52 - 26 Shtator, 2020

Hidhet nga kati i pestë i pallatit/ Humb jetën 54-vjeçarja në Vlorë

Ditën e sotme është gjetur e pajetë një grua 54-vjeçare në Vlorë. Sipas informacioneve zyrtare, ngjarja ka ndodhur ditën e sotme, në lagjen “Pavarësia 2”, ku...

"Nuk kishte ditë që nuk doja të vrisja veten"/ Këngëtarja e famshme trondit me deklaratën e saj
Showbizz 14:58 - 21 Shtator, 2020

“Nuk kishte ditë që nuk doja të vrisja veten”/ Këngëtarja e famshme trondit me deklaratën e saj

Këngëtarja me famë botërore, Lady Gaga ka folur hapur për problemet e saj me shëndetin mendor dhe luftën me depresionin. Në një intervistë shumë të sinqertë...

“Të mbyllen baret dhe restorantet”/ Pipero: Respektoni masat që të shmangim mbylljen
Shëndeti 20:00 - 9 Shtator, 2020

Pipero tregon ngjarjen e frikshme/ Një pacient më shkruajti letër amaneti, dëshironte të vetëvritej

Mjeku Pëllumb Pipero ka folur për rastet e vetëvrasjeve të pacientëve me Covid-19 në Spitalin Shefqet Ndroqi. Pipero tha se nuk ka shumë informacion lidhur me...

E rëndë/ Gjendet i pajetë një 66-vjeçar, dyshimet e para
Kronika 14:32 - 31 Gusht, 2020

Tragjike/ Babai i katër fëmijëve i jep fund jetës duke u vetëvarur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Librazhd, ku një 50-vjeçar i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur. Sipas abcnews ngjarja ka ndodhur në Floq...

E rëndë në Kavajë/ 20-vjeçarja tenton vetëvrasjen me armë
Kronika 21:28 - 24 Gusht, 2020

E rëndë në Kavajë/ 20-vjeçarja tenton vetëvrasjen me armë

Një ngjarje e rëndë është regjistruar rreth dy orë më parë në Kavajë. Mësohet se një vajzë rreth 20 vjeç, ka tentuar vetëvrasjen me armë zjarri....

Vetëflijimi/ Sociologia: Komunikoni dhe qëndrojuni afër të njohurve tuaj
Sociale 23:27 - 3 Korrik, 2020

Vetëflijimi/ Sociologia: Komunikoni dhe qëndrojuni afër të njohurve tuaj

Në një intervistë për gazetaren Bruna Çifligu, sociologia Entela Binjaku analizoi fenomenin e vetëvrasjes në Shqipëri, kjo duke u nisur nga rasti tronditës i së enjtes...

Në depresion nga karantina/ Vetëvritet miliarderi, hidhet nga kati i 27
Showbizz 11:50 - 23 Qershor, 2020

Në depresion nga karantina/ Vetëvritet multimilioneri, hidhet nga kati i 27

Trashëgimtari i pasurive të patundshme, multimilioneri, kineasti dhe filantropi Steve Bing, është vetëvrarë.  Steve i ka dhënë fund jetës duke u hedhur nga kati i 27...

Showbizz 12:45 - 9 Qershor, 2020

“Kam turp të shoh veten në intervista”/ Këngëtarja tregon detajin që nuk i pëlqen tek vetja

Këngëtarja Dafina Zeqiri si asnjëherë më parë ka folur për detaje rreth jetës së saj private. E ftuar në emisionin NIN këngëtarja ka treguar për luftën...

FOTOT-Dafina Zeqiri shtang fansat/ Bën veprimin e papritur
Showbizz 11:00 - 9 Qershor, 2020

“Je fytyrë publike, si po vjen në zyrë”/ Dafina Zeqiri flet për luftën me depresionin

Këngëtarja Dafina Zeqiri është një nga personazhet më të pëlqyer dhe të dashur nga publiku. Duke qenë shumë e njohur dhe personazh publik. Dafina si rrallë...

Kronika 11:40 - 5 Prill, 2020

Kushte të vështira ekonomike dhe depresion/ 40-vjeçarja i jep fund jetës tragjikisht

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në qytetin e Kuçovës, ku një 40-vjeçare I ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur në dhomën e saj të...

Sociale 11:48 - 30 Mars, 2020

“Nuk duam të kemi të ardhmen në depresion”/ Thirrja e fortë: Duhet vëmendje e veçantë për fëmijët

Zëdhënësja e PD, Ina Zhupa thotë se në këtë kohë të vështirë duhet një vëmendje e veçanë për fëmijët në çdo familje shqiptare, nga institucionet shtetërore....

Lajme 17:05 - 1 Janar, 2020

Depresioni gjatë festave të fundvitit/ Këshilla si t’i tejkaloni ndjesitë e këqija

Përgjithësisht festat e fundvitit japing ndjesi të mirë te njerëzit dhe shpesh i bëjnë ata të lumtur. Por, kjo nuk vlen për të gjithë pasi shpesh...