Connect with Us

All posts tagged "demtim"

Lajme 13:22 - 25 Maj, 2020

Dëmtimi i sistemit TIMS/ Policia sqaron çfarë ndodhi

Policia e Shtetit e ka dhënë një sqarim lidhur me lajmin se është dëmtuar sistemi TIMS dhe nuk funksionon Me një deklaratë për mediat, policia sqaron...

Life Style 13:48 - 13 Maj, 2020

Qëndrimi dhe ekuilibri/ 10 gabimet që dëmtojnë shpinën tuaj

Qëndrimi për një kohë të gjatë ulur mund të shkaktojë probleme të shumta shëndetësore. Madje shkencëtarët e quajnë ndryshe “Sëmundja e uljes”. Dhimbja e shpinës është...

Jamarbër Malltezi, anëtar i kryesisë dhe drejtues i Departamentit për Ambjentin, Pyjet dhe Turizmin në PD
Denoncim 16:40 - 4 Maj, 2020

Malltezi ngre alarmin/ “Në Lalëz po ndërtohen pontile me gurë, rrezikohet dëmtimi i plazhit”

Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike, Jamarbër Malltezi, ka bërë një denoncim të fortë ditën e sotme. Në një postim në rrjetet sociale, Malttezi ngre alarmin...

Kuriozitete 15:53 - 12 Shkurt, 2019

Mos vuaj më! 4 shenja që i dashuri po të dëmton psikologjikisht

Ke gjithmonë ndjesinë se diçka duhet rregulluar në marrëdhënien tuaj Në një marrëdhënie e shëndetshme, me një person të shëndetshëm, marrëdhënia do të zhvillohet në mënyrë...

Life Style 11:22 - 25 Janar, 2019

Një aspirinë në ditë më shumë e dëmton shëndetin sesa e ndihmon

Marrja e një tablete aspirinë në ditë dëmton shëndetin e moshës së mesme, sepse rrit mundësitë për gjakderdhje të brendshme. Kjo në bazë të një studimi...

Aktualitet 23:20 - 31 Dhjetor, 2018

Dëmtimi i nervave, kujdes! Tetë shenjat që nuk duhen neglizhuar

Trupi i njeriut përshkohet nga miliarda nerva. Shumica prej tyre janë periferikë dhe kanë një funksion primar: shpërndarjen dhe transmetimin e mesazheve e sinjaleve në tru dhe...

Kuriozitete 12:40 - 30 Dhjetor, 2018

Nuk e kuptojmë, por këto 5 veshje po na dëmtojnë shëndetin

Bukuria kërkon sakrifica dhe femrat bëjnë shumë të tilla gjatë ditës. Ato “vuajnë” mbi takat e larta ose veshjet e ngushta për të respektuar kode të...

Aktualitet 20:45 - 22 Dhjetor, 2018

Ushqimi ngushëllues, çfarë është dhe si të kënaqemi pa u dëmtuar

Ushqimet ngushëlluese na sjellin përsëri në fëmijëri dhe na kënaqin në shumë situata. Asgjë nuk është e gabuar, thjesht mos e teproni Të gjithëve ne na...

Aktualitet 22:30 - 2 Nentor, 2018

4 zakonet e përditshme që dëmtojnë trurin tonë pa e kuptuar

Truri është një nga organet më të rëndësishme në trupin e një njeriu. Siç e dimë të gjithë, zakonet tona jetesës ndikojnë në shëndetin e përgjithshëm...

Aktualitet 14:16 - 6 Gusht, 2018

Shokohet Armando Sadiku/ Merr lajmin më të keq në karrierë

Sulmuesi i kombëtares tonë Armandao Sadiku e mbyll 2018-ën pa nisur sezoni. Dëmtimi që ai pësoi në miqësoren mes Levantes dhe Herenven rezultoi më i rëndë...

Aktualitet 23:00 - 10 Dhjetor, 2017

Rezultatet e studimit/ Halucinacionet shkaktohen nga një pije që e konsumoni mbi 2 herë në ditë

Njerëzit që pijnë shumë kafe, shohin fantazma dhe degjojne zëra te çuditshëm, thuhet në një studim te shkencëtareve britanike. Personat qe konsumojnë më shumë se shtatë...

Aktualitet 15:53 - 22 Nentor, 2016

Dëmtohet Muzeu i Alfabetit të Gjuhës Shqipe në Manastir

Muzeu i Alfabetit të Gjuhës Shqipe në Manastir, mbrëmjen e djeshme është bërë objekt i sulmeve vandale. Disa persona kanë thyer xhamat e godinës si dhe...

Kuriozitete 20:47 - 28 Shtator, 2015

Orari i zgjatur i punës shkakton goditje në tru

Personat që punojnë me orë të zgjatura janë më të rrezikuar nga goditja në tru. Përfundimi është publikuar në revistën mjekësore “Lancet”. Të dhënat treguan se, shanset...

Kosova & Rajoni 15:48 - 28 Korrik, 2015

Vonesat ne krijimin e Gjykates Speciale demtojne marredheniet e Kosoves me nderkombetaret

Institucionet e Kosovës me vonesën për krijimin e Gjykatës Speciale për krime lufte, janë duke rrezikuar marrëdhëniet me faktorin ndërkombëtar dhe proceset e rëndësishme nëpër të...

Shëndeti 21:30 - 26 Korrik, 2015

Studim/ Çamçakëzi dëmton kujtesën

Çamçakëzi dhe pse mund të jetë shumë i preferuar sidomos nga moshat e reja është shumë i dëmshëm për kujtesën dhe ndikon negativisht në memorizimin e...

Femra 20:00 - 6 Qershor, 2015

Si të menaxhoni konfliktet në mënyrë që të mos dëmtoni lidhjen

  Në fillimet e një romance të re çiftet nuk kanë arsye për të adresuar mosmarrëveshjet si konflikte. Kjo është një kohë kur ju injoroni të...

Shëndeti 19:00 - 31 Maj, 2015

Ja çfarë i dëmton sytë

  Veprimet që tashmë janë kthyer në rutinën tonë të përditshme janë dhe veprimet të cilat kanë një ndikim negativ në shëndetin e syve tanë. Disa...

Kuriozitete 12:45 - 30 Maj, 2015

C’farë i dëmton sytë

Veprimet që tashmë janë kthyer në rutinën tonë të përditshme janë dhe veprimet të cilat kanë një ndikim negativ në shëndetin e syve tanë.  Disa nga veprimet që dëmtojnë shëndetin e syve janë; Përqendrimi i...

Aktualitet 08:42 - 25 Prill, 2015

Burrel, dëmtohet makina e deputetit Bedri Hoxha

Mbrëmjen e djeshme është dëmtuar makina e deputetit Berdi Hoxha. Mësohet se autorët kanë thyer xhamat e automjetit, i cili ishte i parkuar pranë banesës së...

Life Style 20:00 - 1 Prill, 2015

5 hapat e gabuar që dëmtojnë shëndetin tuaj

Shumë shumë gjumë Ndoshta ju mendoni se ideja e gjumi është rimbursimi për fundjavë të mirë, në sajë të cilit ju do të ndjehen të çlodhur,...