Connect with Us

All posts tagged "demokracia"

Si mund ta rikthejmë shpresën në Shqipëri z.President?
Politikë 12:58 - 26 Shtator, 2020

“Demokracia do të mbetet e mangët”/ Mesazhi i fortë i Metës dhe ftesa për të rinjtë

Presidenti Ilir Meta ka shpërndarë një analizë të profesorit të njohur Bajram Hysa për demokracinë, duke dhënë edhe një mesazh të fortë. Në një postim në...

A ka një recetë për suksesin e demokracisë në një vend?
Blog 08:13 - 16 Shtator, 2020

A ka një recetë për suksesin e demokracisë në një vend?

Nga Dalibor Rohac “American Interest” Pas Luftës së Dytë Botërore, shumë intelektualë perëndimorë dyshuan nëse Gjermania mund të bëhej sërish një komb demokratik i civilizuar. Megjithatë,...

Si mund ta rikthejmë shpresën në Shqipëri z.President?
Politikë 08:26 - 15 Shtator, 2020

“Koha është tani”/ Meta bën thirrjen e fortë: Zgjidhja nuk duhet të jetë më largimi

Në Diten Ndërkombetare të Demokracisë, presidenti Ilir Meta i ka drejtuar një thirrje të fortë qytetarëve shqiptarë, ku thekson se zgjidhja e problemeve nuk është largimi...

Presidenti Meta homazh Azem Hajdarit/ Vepra e tij frymëzon në çdo kohë!
Aktualitet 14:08 - 12 Shtator, 2020

Presidenti Meta homazhe për Azem Hajdarin/ Vepra e tij frymëzon në çdo kohë!

Presidenti Ilir Meta ka marr shkas nga fakti se sot është përvjetori i vdekjes së Azem Hajdarit dhe ka përcjell një mesazh. Sipas tij, Hajdari është...

Analizë nga Artan Fuga/ Formati me të cilën u zgjodh ministre Shahini, Shqipëria nxjerr me mijëra
Politikë 22:51 - 17 Gusht, 2020

Shumë larg modelit standard/ Fuga tregon se kur do të ndodhë emancipimi i politikës në Shqipëri

Akademiku dhe profesori i njohur Artan Fuga ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale ku rendit 5 rrafshet të cilat e çojnë Shqipërinë drejt një...

“Zoti na ruajtë”/ Olli “shuplakë” politikës: Demokracia ka dështuar
Politikë 08:30 - 31 Korrik, 2020

“Zoti na ruajtë”/ Olli “shuplakë”politikës: Demokracia ka dështuar

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Leonard Olli ka reaguar në lidhje me ndryshimet kushtetuese, të cilat u miratuan një ditë më parë në parlament....

Arben Malaj bën apelin e fortë/ Mesazhi për qytetarët, mos harroni këto tre veprime, do të kurseni miliarda
Politikë 12:27 - 22 Korrik, 2020

Nëntë propozimet e Arben Malajt për zgjidhjen e krizës politike 

Ish-ministri i Financave, Arben Malaj ka bërë nëntë propozime, që sipas tij i shërbejnë zgjidhjes së krizës politike. Në një postim në rrjetet sociale, Malaj thekson...

Mesazhi i fortë i Metës/ Demokracia dhe pluralizmi nuk janë dhënë njëherë e përgjithmonë, duhen ruajtur
Politikë 14:44 - 18 Korrik, 2020

Mesazhi i fortë i Metës/ Demokracia dhe pluralizmi nuk janë dhënë njëherë e përgjithmonë, duhen ruajtur

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Nelson Mandelës, presidenti Ilir Meta i ka drejtuar edhe një mesazh qytetarëve shqiptarë, ndërsa thekson se edhe ne kemi pasur...

Freedom House shuplakë politikës shqiptare/ Hapa prapa në demokraci
Politikë 20:43 - 15 Korrik, 2020

Freedom House shuplakë politikës shqiptare/ Hapa prapa në demokraci

Organizata Freedom House me qendër në Uashington tha se demokracia në Shqipëri pësoi rënie gjatë vitit 2019, duke materializuar shqetësimet për rritjen e autoritarizmit dhe të...

Blog 09:53 - 7 Korrik, 2020

Amerika është sot më pak një demokraci, dhe më shumë një oligarki

Nga Paul Krugman “The New York Times” * Amerika është në parim një demokraci, në të cilën çdo votë ka të njëjtën peshë. Ajo është gjithashtu...

Opinione 23:12 - 4 Qershor, 2020

“Zgjedhorja”/ Ilva Tare: Reforma e duhur, demokracia e partive

Prej një jave publiku është bombarduar nga lajmet për Reformën Zgjedhore. Duket sikur u harrua corona, tërmeti, vaksina, komplotet e konspiracionet. Aman të bëhet reforma zgjedhore...

Blog 09:09 - 4 Qershor, 2020

Masakra e Tiananmenit/ Si Pekini iu kundërvu vullnetit të popullit për demokraci

Nga Ben Westcott “CNN” * Kur agoi 4 qershori 1989, populli kinez u zgjua në një vend që kishte ndryshuar rrënjësisht brenda natës. Për 7 javë...

Lajme 08:43 - 6 Maj, 2020

“Udhëheqësit sulmojnë haptaz institucionet”/ Freedom House: Shqipëria rënie në qeverisje demokratike dhe proces zgjedhor

Organizata Freedom House ka arritur në përfundimin se një numër i madh udheqësish në Evropën Qendrore dhe Lindore as nuk përpiqen të pretendojnë se po luajnë...

Lajme 08:24 - 4 Mars, 2020

Raporti i “Freedom House” për demokracinë/ Shqipëria shënon hapa pas

Organizata Freedom House thotë se demokracitë e konsoliduara janë në rënie, ndërsa bota për të 14-in vit radhaz përjetoi përkeqësim të të drejtave politike dhe lirive...

Politikë 19:08 - 3 Mars, 2020

“Populli kuq e zi është zgjuar!”/ Meta publikon video nga manifestimi në Bulevard

Presidenti Ilir Meta ka publikuar një foto nga manifestimi i djeshëm dhe ka theksuar edhe njëherë arsyen pse u ngrit kundër mazhorancës qeverisëse. Me anë të...

Blog 08:32 - 3 Mars, 2020

Demokracia liberale dhe armiqtë e saj

Nga Chris Patten “Project Syndicate” * Kur dramaturgu gjerman Bertolt Breht shkroi se “E gjithë fuqia vjen nga njerëzit”, ai vazhdoi më tej duke shtruar pyetjen...

Lajme 15:20 - 22 Shkurt, 2020

Njohja e së shkuarës, vaksinë kundër totalitarizmit

Në Shqipëri u organizuan Ditët e Kujtesës 2020 në bashkëpunim me Institutin për Demokraci, Kulturë dhe Media, (IDCM) e me mbështetjen e Fondacionit Gjerman në Tiranë,...

Politikë 09:07 - 23 Janar, 2020

Zbulohen shifrat e frikshme/ Shqipëria me demokracinë më të dobët dhe me korrupsion më të madh

Ish-nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë, Jorida Tabaku ka reaguar pas publikimit të raportit të Transparency International për korrupsionin, ku Shqipëria humbet shtatë pozicione në krahasim me...

Blog 08:17 - 23 Janar, 2020

Paradoksi i terrorizmit/ Bie numri i sulmeve, shtohen masat e sigurisë

Nga Robert Skidelsky, “Project Syndicate” * Sulmi terrorist i nëntorit 2019 në Urën e Londrës, ku Usman Khan goditi me thikë për vdekje 2 persona, para...

Blog 08:20 - 4 Janar, 2020

Cila do jetë gjendja e demokracisë në vitin 2020/ Krizë apo ripërtëritje?

Cilat do të jenë perspektivat e demokracisë në vitin 2020? Tre ekspertë flasin mbi rreziqet, sfidat apo edhe skenarët më të rëndësishëm që ata parashikojnë të...

Blog 10:50 - 1 Janar, 2020

Pse rendi ndërkombëtar liberal, do të ekzistojë edhe dekadën e ardhshme

Nga Michael Hirsh “Foreign Policy” * Është bërë tashmë e modës të pyetet nëse rendi ndërkombëtar liberal, mund t’i mbijetojë forcave dashakeqe që janë rreshtuar kundër...

Blog 08:35 - 30 Dhjetor, 2019

Politika parashikuese/ Kur algoritmet do të udhëheqin demokracitë tona

Nga Adrian Lobe “Suddeutsche Zeitung” * Kompanitë e mëdha të teknologjisë, janë të fiksuara pas parashikimit të sjelljes njerëzore. Kështu “Auto-correct” e di se çfarë fjalë...

Politikë 08:49 - 29 Dhjetor, 2019

Rritja e populizmit/ Një kërcënim për institucionet demokratike?

Nga Lisdey Espinoza Pedraza “Modern Diplomacy” * Gjatë viteve të fundit, mund të gjesh shumë pak ide, që kanë pasur një ringjallje kaq të papritur në...