Connect with Us

All posts tagged "demokracia"

Lajme 08:24 - 4 Mars, 2020

Raporti i “Freedom House” për demokracinë/ Shqipëria shënon hapa pas

Organizata Freedom House thotë se demokracitë e konsoliduara janë në rënie, ndërsa bota për të 14-in vit radhaz përjetoi përkeqësim të të drejtave politike dhe lirive...

Politikë 19:08 - 3 Mars, 2020

“Populli kuq e zi është zgjuar!”/ Meta publikon video nga manifestimi në Bulevard

Presidenti Ilir Meta ka publikuar një foto nga manifestimi i djeshëm dhe ka theksuar edhe njëherë arsyen pse u ngrit kundër mazhorancës qeverisëse. Me anë të...

Blog 08:32 - 3 Mars, 2020

Demokracia liberale dhe armiqtë e saj

Nga Chris Patten “Project Syndicate” * Kur dramaturgu gjerman Bertolt Breht shkroi se “E gjithë fuqia vjen nga njerëzit”, ai vazhdoi më tej duke shtruar pyetjen...

Lajme 15:20 - 22 Shkurt, 2020

Njohja e së shkuarës, vaksinë kundër totalitarizmit

Në Shqipëri u organizuan Ditët e Kujtesës 2020 në bashkëpunim me Institutin për Demokraci, Kulturë dhe Media, (IDCM) e me mbështetjen e Fondacionit Gjerman në Tiranë,...

Politikë 09:07 - 23 Janar, 2020

Zbulohen shifrat e frikshme/ Shqipëria me demokracinë më të dobët dhe me korrupsion më të madh

Ish-nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë, Jorida Tabaku ka reaguar pas publikimit të raportit të Transparency International për korrupsionin, ku Shqipëria humbet shtatë pozicione në krahasim me...

Blog 08:17 - 23 Janar, 2020

Paradoksi i terrorizmit/ Bie numri i sulmeve, shtohen masat e sigurisë

Nga Robert Skidelsky, “Project Syndicate” * Sulmi terrorist i nëntorit 2019 në Urën e Londrës, ku Usman Khan goditi me thikë për vdekje 2 persona, para...

Blog 08:20 - 4 Janar, 2020

Cila do jetë gjendja e demokracisë në vitin 2020/ Krizë apo ripërtëritje?

Cilat do të jenë perspektivat e demokracisë në vitin 2020? Tre ekspertë flasin mbi rreziqet, sfidat apo edhe skenarët më të rëndësishëm që ata parashikojnë të...

Blog 10:50 - 1 Janar, 2020

Pse rendi ndërkombëtar liberal, do të ekzistojë edhe dekadën e ardhshme

Nga Michael Hirsh “Foreign Policy” * Është bërë tashmë e modës të pyetet nëse rendi ndërkombëtar liberal, mund t’i mbijetojë forcave dashakeqe që janë rreshtuar kundër...

Blog 08:35 - 30 Dhjetor, 2019

Politika parashikuese/ Kur algoritmet do të udhëheqin demokracitë tona

Nga Adrian Lobe “Suddeutsche Zeitung” * Kompanitë e mëdha të teknologjisë, janë të fiksuara pas parashikimit të sjelljes njerëzore. Kështu “Auto-correct” e di se çfarë fjalë...

Politikë 08:49 - 29 Dhjetor, 2019

Rritja e populizmit/ Një kërcënim për institucionet demokratike?

Nga Lisdey Espinoza Pedraza “Modern Diplomacy” * Gjatë viteve të fundit, mund të gjesh shumë pak ide, që kanë pasur një ringjallje kaq të papritur në...

Bota 09:51 - 24 Dhjetor, 2019

Presidenti gjerman thirrje qytetarëve/ Demokracia ka nevojë për ne

Në sfondin e pasigurisë, fyerjeve, antisemitizmit dhe urrejtjes në jetën e përditshme dhe në internet, presidneti i Gjermanisë Frank-Walter Steinmeier u bën thirrje qytetarëve për më...

Politikë 11:24 - 20 Dhjetor, 2019

“Kushtetuta nuk është një copë letre”/ Meta bën thirrje për një politikë demokratike

Presidenti Ilir Meta në një prononcim për shtypin ka folur më tej mbi problematikën e rritjes së numrit të shqiptarëve që largohen nga vendi. Meta nuk...

Politikë 10:30 - 20 Dhjetor, 2019

Meta jep alarmin/ Ligji i censurës rrezikon demokracinë, gazetarët po largohen

Presidenti i Republikës Ilir Meta në një deklaratë prë shtyp ka shprehur qëndrimin e tij kundër ligjit për censurën e medias të miratuar në Parlament. Meta...

Blog 22:30 - 2 Nentor, 2019

Si të ndërtojmë sot një demokraci, si ajo e Athinës së Lashtë

Gati 2500 vjet më parë, qytetarët e Athinës kishin një formë qeverisjeje, që frymëzoi shumë nga sistemet e sotme politike. Historiani britanaik, Pol Kartlexh jep 8...

Blog 08:41 - 23 Tetor, 2019

Tre dekada pas revolucioneve të 1989-ës, demokracia po sfidohet seriozisht

Nga Javier Solana “Project Syndicate” * 9 nëntori i vitit 1989, është një datë që brezi im s’do ta harrojë kurrë, dhe që do të ngulitet...

Blog 08:57 - 14 Tetor, 2019

Nëse nuk luftoni për demokracinë, nuk e meritoni atë

Nga Roger Cohen “The New Jork Times” * Athinë- Ndoshta e dini atë historinë e papagallit në Rusinë Sovjetike, që doli nga kafazi i tij dhe...

Blog 11:10 - 4 Tetor, 2019

Demokracia po sulmohet/ A do të luftojë sërish Evropa për ta mbrojtur?

Nga Noah Barkin “Foreign Policy” * Në fillim të muajit gusht, teksa po shtoheshin spekulimet se ushtria kineze po përgatitet të shtypë me dhunë protestat pro-demokracisë...

Blog 11:42 - 2 Tetor, 2019

Që SHBA të dominojë mbi Kinën, duhet të promovojë demokracinë kudo në botë

Nga Patrick Quirk & David Shullman “The Hill” * Shtetet e Bashkuara, janë duke e riformuluar mënyrën sesi po e përdorin ndihmën ndaj vendeve të huaja,...

Opinione 14:15 - 15 Shtator, 2019

Nga Afrim Krasniqi/ Tani “demokracia“ nuk është shumë në modë

15 shtatori është Dita Ndërkombëtare e Demokracisë. Dikur ishte ditë me simbolikë të madhe, frymëzuese dhe reflektuese. Tani “demokracia“ nuk është shumë në modë dhe modelet...

Politikë 08:55 - 16 Gusht, 2019

“Bëni gati plaçkat, së fundi dihet”/ Kulluri mesazh të fortë Ramës dhe Bashës

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edvin Kulluri i ka drejtuar sot një mesazh të fortë kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe kryeministrit Edi...

Politikë 11:18 - 29 Korrik, 2019

“Ky s’di më as çfarë flet”/ Ish-ministri i “përvishet” Ramës

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani akuzon kryeministrin Edi Rama si shkatërues të demokracisë dhe shtetit ligjor në Shqipëri. Sipas tij, prova më...

deputeti i pd tritan shehu komunikim me gazetaret
Aktualitet 09:50 - 15 Mars, 2019

Ish-deputeti jep alarmin/ Shqipëria në grusht shteti

Ish-deputeti demokrat Tritan Shehu, referuar mungesës së Gjykatës Kushtetuese, thotë se Shqipëria aktualisht është nën një grusht shteti kundër demokracisë. “Aktualisht Shqipëria, pa Gjykatën Kushtetuese është...

Aktualitet 21:26 - 7 Mars, 2019

Vangjel Dule për BE-në: Synon stabilitetin e rajonit, jo demokracinë

I ftuar në emisionin “Real Story”, në televizionin “Vizion Plus”, kryetari i PBDNJ-së Vangjel Dule tha se për fat të keq Bashkimi Europian nuk ka për qëllim...