Connect with Us

All posts tagged "demokraci"

The surprising move/Ilir Meta calls to Albanians:Vote against me!
Politikë 10:15 - 26 Shkurt, 2021

Meta kujton tragjedinë e 70 viteve më parë/ 25 prilli do të jetë Dita e Triumfit të Demokracisë

Presidenti Ilir Meta ka kujtuar 70 vjetorin e ditës kur 22 intelektualë të shquar, qytetarë të pafajshëm, të ndershëm dhe atdhetarë, u ekzekutuan barbarisht me pushkatim,...

Blog 10:08 - 23 Shkurt, 2021

A janë demokracitë më të ndjeshme ndaj pandemive?

Nga Adrian Lobe “Worldcrunch” Pandemia e koronavirusit, ka shkaktuar deri tani më shumë se 2 milion të vdekur. Kjo shifër është shumë më e lartësesa numri...

Politikë 12:43 - 17 Shkurt, 2021

Zotimi i Bashës për Kushtetutë të re/ Anastasi: Nuk vuajmë nga përmbatja por nga zbatimi

Kostitucionalistja Aurela Anastasi komentoi në Euronews Albania premtimin e zotit Lulzim Basha, se nëse vjen në pushtet do të nisë hartimin i një kushtetute të re....

“PD-LSI të heqin dorë nga bojkoti”/ Balla: Zgjedhjet në Kosovë, një mesazh demokratik për Shqipërinë
Politikë 10:29 - 15 Shkurt, 2021

“PD-LSI të heqin dorë nga bojkoti”/ Balla: Zgjedhjet në Kosovë, një mesazh demokratik për Shqipërinë

Kreu i grupit parlamentar të PS Taulant Balla ka folur për media pas përfundimit të mbledhjes me drejtuesit e qarqeve, ku ka treguar edhe detaje mbi...

Blog 09:49 - 5 Shkurt, 2021

Covid-19 e ka dëmtuar rëndë demokracinë

Nga Pierre Haski “Internazionale” Covid-19 është i dëmshëm jo vetëm për shëndetin, por edhe për demokracinë. Raporti vjetor i sektorit kërkimor të së përjavshmes britanike “The...

Bota 08:49 - 1 Shkurt, 2021

Corona si test stresi për demokracinë

Nëse ka qenë rastësi, ishte një rastësi e lumtur: Në të njëjtën kohë me fillimin e Forumit Ekonomik Botëror, WEF këtë vit për shkak të Coronës...

“Lëvizjni me urgjencë”/ Yuri Kim tjetër thirrje: Kushtetuesja të jetë gati brenda vitit
Politikë 11:40 - 8 Janar, 2021

Protesta e dhunshme në SHBA/ Ambasadorja Kim: Demokracia nuk është e lehtë

Ambasadorja e SHBA Yuri Kim ka reaguar lidhur me protesën e dhunshme në SHBA. Kim ka falenderuar shqiptarët që kanë shprehur shqetësim rreth sulmit mbi Kapitolin...

Bota 10:38 - 8 Janar, 2021

A është SHBA ende një shembull për demokracinë dhe lirinë?

A është SHBA ende një shembull për demokracinë dhe lirinë? Pas trazirave të përgjakshme në Kapitol po shtohen dyshimet. “Demokracia amerikane i mbijetoi Donald Trumpit; por...

“Një shoqëri demokratike ia mbyll gojën presidentit”/ Kikia: Këto mekanizma i përdo një shoqëri e lirë
Aktualitet 12:21 - 7 Janar, 2021

“Një shoqëri demokratike ia mbyll gojën presidentit”/ Kikia: Këto mekanizma i përdor një shoqëri e lirë

Gazetari Mentor Kikia ka komentuar ngjarjet e fundit të ndodhura në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku pas humbjes së zgjedhjeve presidentit ende në detyrë Donald...

Blog 11:13 - 7 Janar, 2021

Në Uashington, oligarkia e mund çdo herë demokracinë

Nga J.B Shurk “American Thinker” Një pjesë shumë më e madhe e amerikanëve,beson se qeveria e SHBA-së është duke gënjyer mbi njohuritë e saj mbi UFO-t,po...

Biden po e nis gabim, një bllokim i dytë do ishte katastrofik për SHBA-në
Bota 17:00 - 1 Janar, 2021

Joe Biden beson tek demokracia apo oligarkia?

Nga Tucker Carlson “Fox News” Ju duhet t’ia njihni meritën secilit kontributor nga MSNBC që shkroi fjalimin që mbajti Xho Bajden të hënën në mbrëmje. “Në...

Bota 16:00 - 1 Janar, 2021

Nga Mateusz Morawiecki/ BE duhet ta pranojë se në gjirin e saj, ka modele të ndryshme të demokracisë

Një krizë si kjo aktualja, mund të ndodhë një herë në 100 vjet. Shkalla e humbjeve të shkaktuara nga epidemia e koronavirusit, është ende për t’u...

Rrugëtimi i Bindjes Demokratike
Politikë 13:43 - 10 Dhjetor, 2020

Rrugëtimi i Bindjes Demokratike

Bindja Demokratike nuk është, as aventurë dhe, as trill sezonal i disa personave për të pasur pushtet, por një projekt ambicioz, që ka për synim ndryshimin...

Politikë 13:45 - 9 Dhjetor, 2020

Nga Mitro Çela/ Azem Hajdari, kryetar i PD-së

Pak disident 12 dhjetor 1990. E mërkurë. Ora 9:00. Mbledhje e tensionuar në redaksinë e gazetës “Bashkimi”. Një nga shefat e redaksisë propozoi të merrnim në...

Opinione 09:28 - 8 Dhjetor, 2020

8 dhjetori udhërrëfyesi i lirisë, demokracisë dhe i ardhmërisë sonë të përbashkët

Nga Azgan Haklaj Dita e lirisë në 30- vjetorin e saj në prangat e neodiktaturës! 8 dhjetori është ngjarje kulmore në epokën moderne të shqiptarëve e...

“O me demokracinë, o me çunin e Kristaqit”/ Meta: Babai i Ramës ka firmosur për të varur një poet
Politikë 22:16 - 6 Tetor, 2020

“O me demokracinë, o me çunin e Kristaqit”/ Meta: Babai i Ramës ka firmosur për të varur një poet

Presidenti Ilir Meta deklaroi pak minuta më parë se në 25 prill nuk do të ketë zgjedhje, por do të mbahet referendum mbarëpopullor. Meta tha se...

Aktualitet 13:28 - 12 Shtator, 2020

Homazhe për Azem Hajdarin/ Basha apel  rinisë: Të mos shohin ikjen si zgjidhje

Sot bëhen plot 22 vite që nga vrasja e Azem Hajdarit, prandaj kreu i Partisë Demokratike ka bërë homazhe duke rikujtuar veprën e tij. “Në përvjetorin...

Nga Xhahid Bushati/ Mbase do ta kërkojmë Jozefina Topallin me dimensionin e saj demokratike dhe kulturore
Opinione 18:55 - 7 Korrik, 2020

Nga Xhahid Bushati/ Mbase do ta kërkojmë Jozefina Topallin me dimensionin e saj demokratike dhe kulturore

Jozefinën nuk e njoh. Asnjëherë nuk e kam takuar. Kam ndjekur me vëmendje jetën e saj politike dhe marrëdhëniet e saj me Shkodrën. Jozefina është një...

SHBA e vendosur për të luftuar korrupsionin/ Mos u shpërqëndroni nga propaganda
Politikë 18:54 - 30 Qershor, 2020

Situata e pandemisë/ Ambasada e SHBA jep mesazhin e fortë: Parlamenti gur themeli i demokracisë

Ambasada e SHBA në Tiranë, ka dhënë një mesazh të fortë pak momente më parë për demokracinë dhe pandeminë e koronavirusit. Në një postim në faqen...

Politikë 18:19 - 18 Qershor, 2020

Yuri Kim takon disa përfaqësues të shoqërisë civile/ “Sfiduan pikëpamjet e mia”

Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim, ka mbajtur sot një takim me disa përfaqësues të shoqërisë civile. Në një postim në rrjetet sociale, Kim deklaron...

Opinione 21:06 - 26 Maj, 2020

Nga Mentor Kikia/ Qërohuni me gjithë këtë demokraci!

PS dhe PD u morën vesh për të bërë disa retushime të ligjit aktual zgjedhor, por duke rënë dakord, që për mos prekur tri gjëra themelore:...

Politikë 19:00 - 23 Maj, 2020

“Teatri dëshmori i parë i rënies së demokracisë”/ Budina: Ta rikthejmë ashtu siç ishte

Regjisori Robert Budina ka dhënë mesazhe të forta për shembjen e Teatrit Kombëtar nga Shkodra, ku ka shkuar së bashku me artistët e tjerë dhe aktivistët...

Politikë 22:50 - 4 Mars, 2020

“Populli është fajtor”/ Alizoti: Shqiptarët nuk reagojnë ndaj padrejtësisë

Anëtari i Kryesisë së PD, Tomorr Alizoti, ka folur në lidhje me paralajmërimin që ka bërë Presidenti Ilir Meta, se nëse mazhoranca nuk reflekton deri në...

Me shume postime